Jump to content

Lenovo A850+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://m.aliexpress.com/item/32276356543.html?tracelog=storedetail2mobilesitedetail

 

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το (κατά τ'άλλα πολύ έντιμο) Lenovo μου:

Εχω 2 κάρτες: SIM1 Wind και SIM2 What's Up.

Οταν έχω το δίκτυο σε 3G και με καλέσουν στη δεύτερη SIM, απαντήσω-δεν απαντήσω, κολλάει το δίκτυο, η 2η SIM μου δειχνει ότι δεν έχει καθόλου σήμα και μπλοκάρουν και τα 2 δίκτυα...δείχνουν και τα δύο εκτός δικτύου και δεν μπορώ να καλέσω σε κανένα από τα δύο. Παρ'ολα αυτά, η SIM1 δείχνει ότι έχει σήμα κανονικά.

Ολο το παραπάνω δεν ισχύει όταν έχω το δίκτυο σε 2G...όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

 

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να λειτουργώ το τηλέφωνο σε 2G μόνιμα (όπως και κάνω), αν δεν χρειαζόμουν το Internet στο δρόμο.

 

Μήπως έχετε τίποτα υπόψη σας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. Στοιχεια τηλεφώνου:

Android 4.2.2

Εκδοση βασικου φάσματος: A850+.V1, 2014/01/22 19:57

Αριθμός έκδοσης: Lenovo_A850+_V2_By_jayXz

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το (κατά τ'άλλα πολύ έντιμο) Lenovo μου:

Εχω 2 κάρτες: SIM1 Wind και SIM2 What's Up.

Οταν έχω το δίκτυο σε 3G και με καλέσουν στη δεύτερη SIM, απαντήσω-δεν απαντήσω, κολλάει το δίκτυο, η 2η SIM μου δειχνει ότι δεν έχει καθόλου σήμα και μπλοκάρουν και τα 2 δίκτυα...δείχνουν και τα δύο εκτός δικτύου και δεν μπορώ να καλέσω σε κανένα από τα δύο. Παρ'ολα αυτά, η SIM1 δείχνει ότι έχει σήμα κανονικά.

Ολο το παραπάνω δεν ισχύει όταν έχω το δίκτυο σε 2G...όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

 

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να λειτουργώ το τηλέφωνο σε 2G μόνιμα (όπως και κάνω), αν δεν χρειαζόμουν το Internet στο δρόμο.

 

Μήπως έχετε τίποτα υπόψη σας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. Στοιχεια τηλεφώνου:

Android 4.2.2

Εκδοση βασικου φάσματος: A850+.V1, 2014/01/22 19:57

Αριθμός έκδοσης: Lenovo_A850+_V2_By_jayXz

 

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Έχω την εργοστασιακή ROM. Εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Έχω την εργοστασιακή ROM. Εσύ;

 

Εχω αυτή που προτείνουν στη σελίδα 52 στο παρόν thread. Vanilla AOSP 2.7, http://forum.xda-developers.com/android/development/rom-vanillaaosprev2-5-smooth-battery-t2818691/post54203922#post54203922

Link to comment
Share on other sites

Εχω αυτή που προτείνουν στη σελίδα 52 στο παρόν thread. Vanilla AOSP 2.7, http://forum.xda-developers.com/android/development/rom-vanillaaosprev2-5-smooth-battery-t2818691/post54203922#post54203922

 

Άρα δεν είναι θέμα ROM. Το πρόβλημα μου το εμφάνισε μετά από 1,5 χρόνο χρήσης. Το λειτουργώ ουσιαστικά με μία κάρτα έχοντας την δεύτερη απενεργοποιημένη. Έχοντας τη μια (slot2) κλειστή δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν είναι πια δίκαρτο.

Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν είναι θέμα ROM. Το πρόβλημα μου το εμφάνισε μετά από 1,5 χρόνο χρήσης. Το λειτουργώ ουσιαστικά με μία κάρτα έχοντας την δεύτερη απενεργοποιημένη. Έχοντας τη μια (slot2) κλειστή δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν είναι πια δίκαρτο.

 

Ακριβώς!!! Το πρόβλημα επίσης το εμφάνισε μετά από ένα χρόνο χρήσης! Επίσης, αν έχω το 2ο slot κλειστό, όλα λειτουργούν άψογα! Εικάζω πως το πρόβλημα είναι στη διαφορά συχνότητας μεταξύ των καρτών. Η Cosmote στηρίζεται περισσότερα στα 1800MHz και οι Wind-Vodafone στα 900MHz. Μπορεί να λέω και χαζομάρες αλλά το πρόβλημα ήρθε με την τοποθέτηση της What's Up κάρτας στο 2ο slot....

Ετσι οδηγούμαστε στις εξής 3 επιλογές:

1. Κλειστό το 2ο slot και κανονική λειτουργία

2. Ανοιχτά και τα 2 slots χωρίς 3G και

3. Επανεκκίνηση κάθε λίγο και λιγάκι, έτσι ώστε να έχουμε και τα 2 δίκτυα σε 3G, με κίνδυνο να μη λειτουργεί κάποια δεδομένη στιγμή και να χάσουμε κλήσεις... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!! Το πρόβλημα επίσης το εμφάνισε μετά από ένα χρόνο χρήσης! Επίσης, αν έχω το 2ο slot κλειστό, όλα λειτουργούν άψογα! Εικάζω πως το πρόβλημα είναι στη διαφορά συχνότητας μεταξύ των καρτών. Η Cosmote στηρίζεται περισσότερα στα 1800MHz και οι Wind-Vodafone στα 900MHz. Μπορεί να λέω και χαζομάρες αλλά το πρόβλημα ήρθε με την τοποθέτηση της What's Up κάρτας στο 2ο slot....

Ετσι οδηγούμαστε στις εξής 3 επιλογές:

1. Κλειστό το 2ο slot και κανονική λειτουργία

2. Ανοιχτά και τα 2 slots χωρίς 3G και

3. Επανεκκίνηση κάθε λίγο και λιγάκι, έτσι ώστε να έχουμε και τα 2 δίκτυα σε 3G, με κίνδυνο να μη λειτουργεί κάποια δεδομένη στιγμή και να χάσουμε κλήσεις... :mad:

 

Στο δικό μου που έχει εργοστασιακή ROM μόνο το slo1 έχει 3G και το slot2 2G. Πάντως δοκίμασα να έχω μέσα δύο κάρτες ίδιας εταιρίας (Wind) και πάλι τα ίδια κάνει. Κρίμα γιατί αλλιώς είναι καλό κινητό. Τελικά μάλλον δεν υπάρχει λύση.

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου που έχει εργοστασιακή ROM μόνο το slo1 έχει 3G και το slot2 2G. Πάντως δοκίμασα να έχω μέσα δύο κάρτες ίδιας εταιρίας (Wind) και πάλι τα ίδια κάνει. Κρίμα γιατί αλλιώς είναι καλό κινητό. Τελικά μάλλον δεν υπάρχει λύση.

 

Μαλλον όχι :( Κρίμα, οντως είναι καλό κινητο για τα λεφτά του... :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια σας! Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αναβαθμίσω το android του κινητού? Θέλω να το κανω τουλάχιστον 4.4 ή περισσότερο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αναβαθμίσω το android του κινητού? Θέλω να το κανω τουλάχιστον 4.4 ή περισσότερο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Γίνεται αυτό? Δεν είμαι σίγουρος αν και πώς γίνεται...ίσως με φλασάρισμα άλλης rom.

 

Εμένα τον τελευταίο μήνα δεν πιάνει με τίποτα gps...ψάχνει δορυφόρους αλλά τίποτα.

Το παρατήρησε και κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω κανενα προβλημα. Εναν χρονο το χρησιμοποιω μονο για gps

 

 

Γίνεται αυτό? Δεν είμαι σίγουρος αν και πώς γίνεται...ίσως με φλασάρισμα άλλης rom.

 

Εμένα τον τελευταίο μήνα δεν πιάνει με τίποτα gps...ψάχνει δορυφόρους αλλά τίποτα.

Το παρατήρησε και κάποιος άλλος?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα με το (κατά τ'άλλα πολύ έντιμο) Lenovo μου:

Εχω 2 κάρτες: SIM1 Wind και SIM2 What's Up.

Οταν έχω το δίκτυο σε 3G και με καλέσουν στη δεύτερη SIM, απαντήσω-δεν απαντήσω, κολλάει το δίκτυο, η 2η SIM μου δειχνει ότι δεν έχει καθόλου σήμα και μπλοκάρουν και τα 2 δίκτυα...δείχνουν και τα δύο εκτός δικτύου και δεν μπορώ να καλέσω σε κανένα από τα δύο. Παρ'ολα αυτά, η SIM1 δείχνει ότι έχει σήμα κανονικά.

Ολο το παραπάνω δεν ισχύει όταν έχω το δίκτυο σε 2G...όλα λειτουργούν όπως πρέπει.

 

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να λειτουργώ το τηλέφωνο σε 2G μόνιμα (όπως και κάνω), αν δεν χρειαζόμουν το Internet στο δρόμο.

 

Μήπως έχετε τίποτα υπόψη σας?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υ.Γ. Στοιχεια τηλεφώνου:

Android 4.2.2

Εκδοση βασικου φάσματος: A850+.V1, 2014/01/22 19:57

Αριθμός έκδοσης: Lenovo_A850+_V2_By_jayXz

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω τις τελευταίες ημέρες φίλε.

Σκέφτομαι να ξαναφλασαρω rom.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και εγω τις τελευταίες ημέρες φίλε.

Σκέφτομαι να ξαναφλασαρω rom.

 

Λυπαμαι που θα σε απογοητευσω αλλα μαλλον δεν γινεται τιποτα... Εχω δοκιμασει να φλασαρω αλλη ROM αλλά τζίφος.

 

Γεια σας! Μήπως γνωρίζει κανείς πως μπορώ να αναβαθμίσω το android του κινητού? Θέλω να το κανω τουλάχιστον 4.4 ή περισσότερο! Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

 

Εχω φάει το Internet για ROM με Android 4.4 και πανω. Απλα δεν υπάρχει. Η ίδια η Lenovo το έχει παρατημένο. Πιθανολογώ (χωρίς να είμαι ειδήμων) ότι έχει να κάνει με το Bluetooth της συσκευής.

 

 

Και πάλι θα πω ότι το είχα σε εκτίμηση το τηλέφωνο και είναι κρίμα :( . Ηδη κοιτάζω για Xiaomi, που έχει και Ελληνικό forum με όλες τις αναβαθμισεις κλπ κλπ... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εχω παραγκιλει αυτο http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Glass-Digitizer-Lens-for-Lenovo-A850-White-Mobile-Phone-Repair-New-/221539003392?hash=item3394c0ec00%3Ag%3AmxUAAOSwd4tUBZUQ . ξερει κανεις αν είναι εύκολη διαδικασία? στο κινητό μου έχει σπάσει μόνο το εξωτερικό γυαλί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μου χάρισαν το εν λόγω κινητό και έχει εγκατεστημένο το A850+_S124_140516. Για να το καθαρίσω εντελώς από τα κινέζικα apps και αν γίνεται να του βάλω ελληνικά ή στην χειρότερη μόνο αγγλικά ποιά βήματα πρέπει να ακολουθήσω ; Δεν έχω ξαναρουτάρει κινητό και οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ. Όλες οι εργασίες θα γίνουν σε pc με windows 10 pro.

android version 4.2.2

a850+.v1,2014/01/22

Edited by gjohng
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Μου χάρισαν το εν λόγω κινητό και έχει εγκατεστημένο το A850+_S124_140516. Για να το καθαρίσω εντελώς από τα κινέζικα apps και αν γίνεται να του βάλω ελληνικά ή στην χειρότερη μόνο αγγλικά ποιά βήματα πρέπει να ακολουθήσω ; Δεν έχω ξαναρουτάρει κινητό και οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ. Όλες οι εργασίες θα γίνουν σε pc με windows 10 pro.

android version 4.2.2

a850+.v1,2014/01/22

 

Ψαξε λίγο στο θεμα και θα τα βρεις όλα. Στην 1η σελίδα έχει πως να φλασαρεις aosp vanilla 2.7. Ότι βοήθεια θες εδώ είμαστε

Link to comment
Share on other sites

Ψαξε λίγο στο θεμα και θα τα βρεις όλα. Στην 1η σελίδα έχει πως να φλασαρεις aosp vanilla 2.7. Ότι βοήθεια θες εδώ είμαστε

Το κινητό είναι της china unicom και για καποιο λόγο δεν μπορώ να τρέξω google play και γενικώς να χρησιμοποιήσω το internet (κινεζικα)! Αν μπω στο μενού του factory reset , πατημένα 3 κουμπιά και άνοιγμα, πατήσω την επιλογή english, υπάρχει πρίπτωση να έχω τουλάχιστον μόνο αγγλικό μενού για να προσπαθήσω μετά το aosp ; και αν ναι μετά το english επιλέγω wipe user data-fuse wipe data ή κάτι άλλο ;

 

Τελικά τα κατάφερα, ευχαριστώ για την βοήθεια !

Edited by gjohng
Λύση προβλήματος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...