Jump to content

Oppo Find 7


maroubas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μετά από 500 στην κυριολεξία προσπάθειες κατάφερα να το ανοίξω με τον οδηγό που μπαίνεις σε test mode κτλ! Μόνο που έχω τα εξής θέματα πλεον: 1) δεν λειτουργεί το power button! Για να το ανοίξω πρέπει να πατάω power + vol down ενώ το συνδέω στο κομπιούτερ ή να του δίνω ρεύμα από οπουδήποτε Για να μπει σε recovery mode και εκεί κάνω reboot και μπαίνει. Αλλά και για να το απενεργοποιήσω βγάζω την μπαταρία! 2) δεν μπαίνει σε fastboot με ότι τρόπο κι αν δοκίμασα! 3) Μετά την επαναφορά έχω το recovery os version 1 και στην αρχή είχα 0GB Rom! Σε αυτό βρήκα λύση Αλλά δεν μπορώ να αναβαθμίσω το recovery παρά μόνο το color os όπου και έβαλα το τελευταίο. 4) Όταν το συνδέω στο κομπιούτερ μου δείχνει μόνο την κάρτα την εξωτερική και δεν κάνει mount τον εσωτερικό χώρο! 5) έχω κάνει ενοποίηση χώρου από τις ρυθμίσεις Αλλά ούτε αυτό βοήθησε! 6) Για να ξεκλειδώσει ή οθόνη μόνο με διπλό χτύπημα! Έχει κανείς άλλη ιδέα; Edited by theoraklis
Link to comment
Share on other sites

έκανες αυτό που λέει εδώ?

 

στο λινκ που σου έδωσα παραπάνω "Easy To Use Recovery Boot / Installer" λέει ότι έχει option για εγκατάσταση Oppo Recovery 1.2

ή TWRP. Για δες μήπως σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πρόσφατα παρήγγειλα το oppo f1 αλλα τωρα διαβαζω για το find 7 και θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να δωσω αλλου το f1 και να παρω το 7.ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δύσκολα θα βρεις κάπου το Find 7 καινούργιο. Και θεωρητικά μιλώντας πάντα, το F1 θα έχει μεγαλύτερη μελλοντική υποστήριξη διότι το Find 7 είναι πλέον κινητό 2 ετών...
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ακουστεί περίεργο, αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα στη σύνδεση του κινητού με καινούργιο λάπτοπ που φοράει Windows10. Δεν αναγνωρίζεται καθόλου και δεν μπορώ να μεταφέρω αρχεία απλά και εύκολα όπως με οποιοδήποτε άλλο κινητό. Χρειάζεται να εγκαταστήσω drivers; Έχετε κάποιο λινκ; Δεν έχω βρει κάτι επίσημο μέχρι τώρα...
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το 2014 αγορασα το oppo find 7 apo ταυλανδη. τα στοιχια τοθ ειναι: coloros: v1.2.9i , android 4.3 , . πως μπορω να κανω αναβαθμιση? σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. το 2014 αγορασα το oppo find 7 apo ταυλανδη. τα στοιχια τοθ ειναι: coloros: v1.2.9i , android 4.3 , . πως μπορω να κανω αναβαθμιση? σας ευχαριστω.

ρώτα εδώ http://forum.xda-developers.com/find-7

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχω ενα Find 7 με Color OS 2.1.5i. Δούλευε μια χαρά και εδώ και 10 ημέρες δεν λαμβάνω μηνύματα.

Κοίταξα με Vodafone το κέντρο μηνυμάτων, οκ.

Έκανα restore, το ίδιο πρόβλημα.

Έβαλα την sim σε άλλο τηλέφωνο. Όλα κανονικά.

 

Καμιά ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο αρχισε να τα παιζει. Νομιζω εχει χαλασει καπως η ευαισθησια της οθονης αφης. Το εχω στη τσεπη μου κλειδωμενο και μπορει να ανοιξει απο μονο του και να πατηθουν δεκαδες προγραμματα χωρις να το καταλαβαινω. Μεχρι και μηνυματα στελνει στο viber απο μονο του!

 

Επισης πρεπει να τα εχει παιξει και η μπαταρια. Τελειωνει πολυ γρηγορα..

 

Μαλλον παω για αλλαγη.. Αν και δε θα με χαλουσε να αγορασω το ιδιο κινητο, τωρα που εχει πεσει σε εξευτελιστικη τιμη.

 

Αξιζει;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αφού του πέρασα τη νεότερη nameless v6 (καταπληκτική ρομ btw) άρχισα ξανά να το χρησιμοποιώ. Μου άρεσε πάντα από θέμα design και είναι ακόμα αρκετά δυνατό και σβέλτο ώστε με αυτήν την software αναβάθμιση να πετάει κυριολεκτικά! Ακόμα και η μπαταρία, που σίγουρα θα έχει παλιώσει, με αυτήν την έκδοση μου βγάζει πάνω από 3 ώρες SoT...

 

Για το πρόβλημα που αναφέρεις φίλε Lux που σου ανοίγει μέσα στην τσέπη, δοκίμασε την εφαρμογή gravity ή ακόμα κλείσε την επιλογή να ανοίγει με διπλό κτύπημα στην οθόνη που ίσως να φταίει...

 

Ωστόσο, επειδή το εξευτελιστική τιμή είναι σχετικός όρος και με δεδομένη την εγγενή αδυναμία του κινητού στο θέμα μπαταρία και την όχι πολύ καλή κάμερα, μόνο αν το βρεις πολύ φθηνά αξίζει...

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

Edited by Feregorn
Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμασω αυτο με το διπλο χτυπημα που ανοιγει η οθονη. Λογικα θα λυθει το προβλημα που εχω.. Αν και παλαιοτερα δε γινοταν. Εξαλλου υποτιθεται οτι ανοιγει μονο οταν το ακουμπας με το δερμα και οχι με αλλο υλικο..

 

Εχω μεινει ακομα στην 4.4.2 Color Os, μετα απο πολλες δοκιμες, αλλα συντομα θα βαλω καποια custom που να υποστηριζει android 6. Εχουν φτασει σε stable σταδιο; Τελευταια φορα βρισκονταν σε experimental, με αρκετα προβληματακια..

 

Πλεον το βρισκεις στα 149 ευρω το 7a, σχετικα φθηνη τιμη για αυτα που προσφερει και σε σχεση με τον υπολοιπο ανταγωνισμο. Βεβαια ειναι sold out ( οπως και το 90% που υπαρχει στο oppostyle ) εδω και μηνες!! :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αναφερόσουν στο 7α και όχι στο 7 που έγραψα εγώ. Για το 7α δεν τα ξέρω πολύ καλά τα πράγματα, αλλά φαντάζομαι πως από θέμα custom θα είναι σε παρόμοιο επίπεδο με το 7. Στο oppostyle αποκλείεται να το βρεις νομίζω διότι έχει τελειώσει η παραγωγή του. Αλλά και πάλι κοντά στα 150 ευρώ ίσως μπορείς να βρεις αντίστοιχα κινητά με ίσως καλύτερη μπαταρία, αν και το πιο πιθανό όχι εξίσου ολοκληρωμένα, πχ να περιλαμβάνουν NFC... Η τιμή του πάντως είναι σωστή για την εποχή του, το πρόβλημα είναι να το βρεις...

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μπαταρια απο το κινητο τελειωνει παρα πολυ γρηγορα πλεον. Επισης οταν φτανει στο 7,8% κλεινει μετα απο λιγο.. Οποτε προφανως χρειαζομαι καινουρια.. Το θεμα ειναι οτι δε βρισκω πουθενα απο το επισημο site. Ολα βρισκονται sold out.

 

Γιατι εχει παραμελησει ετσι τα προϊοντα της η OPPO; Υποτιθεται οτι ειναι απο τις μεγαλυτερες εταριες στη Κινα;

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα έχει και η αδελφή μου. Απλά, πέρασαν τα 2 χρόνια της όποιας επίσημης και υποχρεωτικής υποστήριξης και ίσως να εξαντλήθηκε και το στοκ. Φυσικά δεν είναι θετικό, όταν άλλες εταιρείες διατηρούν απόθεμα ανταλλακτικών για πάνω από 2 χρόνια, αλλά τώρα δεν μπορεί να γίνει κάτι ότι και να λέμε. Δοκίμασε πάντως να στείλεις email απευθείας στην εταιρία (εκτός oppostyle) μπας και βρεθεί κάτι. Η μοναδική άλλη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι τύπου ebay...

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο Find7 δουλεύει ακόμα μια χαρά και με nameless v6 καλύτερα κρατάει από πριν. Σε Find7a έχει χαλάσει και δεν κρατάει πάνω από 2 λεπτά.

 

Sent from my Find7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βρεις άκρη όπου και να απευθύνεις για την μπαταρία .Εγω είχα απευθυνθεί στην oppo αλλά δεν μου έδωσαν κάποια λύση. Δεν θυμάμαι ακριβώς τι μου απάντησαν ( είναι αρκετός καιρός) αλλά ήταν τελείως αόριστο.

Μόνο στο Ali έχω βρει μπαταρία που λένε ( όσοι αγόρασαν) ότι είναι γνήσια αλλά -πλέον- δεν στέλνει Ελλάδα. Υπάρχει λέει θέμα με τα ελληνικά ταχυδρομεια και τις μπαταρίες.

Αυτή εδώ είναι

Free shipping, Original battery For OPPO Find 7 cellphone BLP575 Battery for x9077 x9076 X9007 X9006 Mobile phone 3000mAh

http://s.aliexpress.com/FVnyMbuy

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καποια σταθερη εκδοση εχει βγει για android 6 ή οχι; Η nameless ακομα ειναι beta και εχει ακομα τα προβληματα με το δικτυο.. Η spectrum και αυτη beta με προβληματα.. Το εχουν παρατησει το κινητο στη μοιρα του.. Απογοητευση.

 

Ακομα με andoird 4.4.2 ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έγραψα πιο πάνω πως είμαι με nameless ν6 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Καλύτερη διάρκεια μπαταρίας και πολύ smooth με πολλά νέα κόλπα! Με το σήμα δεν έχω καταλαβει αν υπάρχει πρόβλημα, καθώς φλασαρα το ζιπ μετά την εγκατάσταση. Τι συμβαίνει σε σένα;

 

Sent from my N5206 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που ακουω πολλα παραπονα στο forum της oppo δε θα ρισκαρω να ξαναβαλω προβληματικη εκδοση.. Εξαλλου νομιζω οτι και η nameless εχει σταματησει να βγαζει καινουριες εκδοσεις..

 

Πριν 6,7 μηνες που την ειχα βαλει δεν ημουν ευχαριστημενος απο διαφορα bugs που υπηρχαν, και το πιο σοβαρο, η απωλεια του σηματος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει σταματήσει η αγορά τους? στο ευρωπαικό σάτι όλα είναι out of stock όσες φορές έχω κοιτάξει τελευταίους μήνες.

To R9 για ευρώπη δεν κυκλοφόρησε? Είχα το Find 5 και πραγματικά ήταν από τα καλύτερα κινητά που είχα και με θλίβει που αυτή η εταιρία δεν εξελίχθηκε.

Μόνο στο oppomart βρήκα συσκευές αλλά με τσιμπημένες τιμές και δεν ξέρω αν στέλνει και ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...