Jump to content

Sony Xperia Z2 Tablet


lewton
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία mini σύγκριση με το samsung galaxy tab s 10.5:

ΟΘΟΝΗ: Η οθόνη του z2 είναι καταπληκτική. Έχει υπέροχα χρώματα, αρκετά βαθύ μαύρο και ικανοποιητικότατη φωτεινότητα. Σε αυτά τα σημεία όμως η AMOLED οθόνη του tab s είναι από άλλο πλανήτη! Και τονίζω "σε αυτά τα σημεία" γιατί στο θέμα της ανάλυσης, που απασχολεί ίσως τους περισσότερους η διαφορά δεν είναι και τόσο εμφανής. Τα 1920Χ1200 pixels του xperia είναι πέρα για πέρα ικανοποιητικά και ειλικρινά δεν είναι η ανάλυση που κάνει το tab s να ξεχωρίζει αλλά η AMOLED τεχνολογία. Με άλλα λόγια, κερδίζει η samsung με το tab s αλλά αν συνέκρινα το z2 με το nexus 10 ή το note 10.1 2014 ή το tab pro (όλα έχουν την "super" ανάλυση) το sony θεωρώ πως κερδίζει!

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ, ΣΧΕΔΙΑΣΗ: Είναι και τα δύο πολύ ποιοτικές και όμορφες συσκευές, παρά το γεγονός ότι κάποιοι reviewers έχουν κατακρίνει τη samsung σε αυτόν το τομέα. Αντικειμενικά το μέταλλο του sony κερδίζει τις εντυπώσεις, αλλά υποκειμενικά η "πλάτη" του tab s μου άρεσε λίγο περισσότερο! Συνολικά, με πολύ μικρή διαφορά κερδίζει, κατά τη γνώμη μου πάντα, το sony.

ΤΑΧΥΤΗΤΑ: Το sony είναι πιο σβέλτο. Λίγο η χαμηλότερη ανάλυση, λίγο το πιο ελαφρύ λογισμικό, σου δίνει την αίσθηση ότι δεν κολλάει πουθενά. Το tab s, συγκριτικά και μόνο, είναι ένα μικρό βήμα πίσω. Ίσως το τοπίο αλλάξει μόλις κυκλοφορήσει lolipop με τη slimmed down έκδοση του touchwiz που φημολογείται, αλλά όπως έχουν τα πράγματα σήμερα, θεωρώ ότι το xperia κερδίζει. Τονίζω και πάλι ότι η διαφορά είναι μικρή, μικρότερη ίσως απ' ό,τι "ακούγεται".

ΜΠΑΤΑΡΙΑ: Κι εδώ νομίζω ότι το xperia είναι μπροστά.

ΑΛΛΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ: Τα σημεία στα οποία μπορεί να σταθεί κάποιος για να επιλέξει μία από τις δύο αυτές εκπληκτικές συσκευές είναι υποκειμενικά. Για παράδειγμα, αυτό που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ στο xperia είναι η έλλειψη φυσικού πλήκτρου και τα μεγάλα bezels!

Όσον αφορά το πρώτο, το tab s μου έδινε την αίσθηση ότι το κρατάω λάθος όταν δεν ήταν landscape και μάλιστα με το πλήκτρο κάτω, πράγμα το οποίο, προσωπικό κόλλημα, το κατανοώ!, ήταν εκνευριστικό. Ενώ το xperia, σηκώνεις όπως και να είναι από το τραπέζι και το λειτουργείς σαν μια λεπτή επιφάνεια χωρίς κανέναν προσανατολισμό. Όσον αφορά τα διάσημα πλέον μεγάλα bezels μην ακούτε κανέναν! (:lol:) Σου επιτρέπουν μια σαφώς μεγαλύτερη άνεση στο να κρατήσεις το tablet χωρίς να πατήσεις κατά λάθος την οθόνη! Ειδικά εμείς τα αγοράκια, που όπως και να το κάνουμε έχουμε μεγαλύτερα χέρια, τα bezels είναι απαραίτητα για μια άνετη χρήση.

 

Συνολικά καταλήγω κι εγώ στο εκνευριστικό συμπέρασμα των περισσότερων reviews (πόσο εκνευριστικό όταν ο reviewer δεν παίρνει ξεκάθαρη θέση, ε; :) ). Όποιο και να διαλέξει κανείς λάθος δεν θα κάνει. Κοιτάει τι του αρέσει περισσότερο στο ένα και στο άλλο και αποφασίζει.

Εγώ μετά από τη χρήση και των δύο κατέληξα στο xperia και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και χαρούμενος για την επιλογή μου αυτή!

 

Υ. Γ. Πόσο πήγε το μαλλί από Γερμανό;

Πήρα το 521 (LTE) με 449 ευρώ, προσφορά μέχρι εξαντλήσεως των αποθεμάτων. Πρώτη φορά μου συμβαίνει ο Γερμανός/COMSMOTE να έχει την καλύτερη τιμή από skroutz αλλά και idealo.de!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 153
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραίο review φίλε μου!

Θα συμφωνήσω με αυτά που είπες για το z2(μόνο η οθόνη του στο γκρι δεν μου πολυαρεσε) , δεν έχω δοκιμάσει βέβαια το tab s το οποίο όμως όπως είπες κι εσύ έχει πιο εντυπωσιακή οθόνη..

Εγω έχω ένα θεματακι με το να το κρατάω όπως να ναι.. Δε μπορώ να βλέπω το σονυ ανάποδα(παραξενιες τι να πεις..) , που βολεύει πολύ όταν το κρατάς και βλέπεις βίντεο για να μην καλύπτεις με τα χέρια σου τα ηχεία(τα οποία θα έπρεπε να είχαν μπει αλλού).. :Ρ

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κάποια πρόταση/άποψη για screen protector ή tempered glass; Και κάποιο link για αγορά; Θα ήμουν υπόχρεος.... :)
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο review dimpate ευχαριστουμε! Οσο για τις προστασιες που ρωτας δεν ξερω προσωπικα να σου πω κατι. Ειδικα για το tempered glass το εχω και ενα μικρο αγχος μηπως επηρεασει την αποκριση της οθονης.
~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά το πήρα και εγώ το ταμπλετ και έχω μερικές ερωτήσεις.

1.ποιο browser προτείνετε; Ο chrome ειναι άθλιος.

2. Γιατι σε σύγκριση με ipad 2 iOS 7 πολλές φορές το ipad φόρτωνε γρηγορότερα σελίδες και βιντεακια.;

3. Θήκη ποια έχετε πάρει;

Τελικά έβαλα το uc Browser πολύ καλός.

Σε ορισμένα βίντεο φαίνεται κόκκος. Είναι γιατί έχει καλύτερη ανάλυση το ταμπλετ ?

Edited by cmeletis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ το ταμπλετ και έχω μερικές ερωτήσεις.

1.ποιο browser προτείνετε; Ο chrome ειναι άθλιος.

2. Γιατι σε σύγκριση με ipad 2 iOS 7 πολλές φορές το ipad φόρτωνε γρηγορότερα σελίδες και βιντεακια.;

3. Θήκη ποια έχετε πάρει;

Τελικά έβαλα το uc Browser πολύ καλός.

Σε ορισμένα βίντεο φαίνεται κόκκος. Είναι γιατί έχει καλύτερη ανάλυση το ταμπλετ ?

Δοκιμασε και dolphin που έχει και full screen mode,Και παραπάνω παρεμετροποιηση.

Ο κορυφαίος browser σε Android μακράν.

Ο Chrome μόνο για PC κάνει,σε Mobile πλατφόρμα είναι άθλιος όπως και ο Firefox.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το πήρα και εγώ το ταμπλετ και έχω μερικές ερωτήσεις.

1.ποιο browser προτείνετε; Ο chrome ειναι άθλιος.

2. Γιατι σε σύγκριση με ipad 2 iOS 7 πολλές φορές το ipad φόρτωνε γρηγορότερα σελίδες και βιντεακια.;

3. Θήκη ποια έχετε πάρει;

Τελικά έβαλα το uc Browser πολύ καλός.

Σε ορισμένα βίντεο φαίνεται κόκκος. Είναι γιατί έχει καλύτερη ανάλυση το ταμπλετ ?

 

Κι εγω τον dolphin σου προτείνω για browser..

Θήκη γιατί να πάρεις και να χάσεις την αίσθηση που σου δίνει και να πιάνεις ένα χοντρό αχαρο ταμπλετ.. Παίρνεις ένα τσαντακι για να το μεταφέρεις και το κρατάς σκέτο..

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει στο stock house (plaisio) σε προσφορά το Z2 32GB. Μήπως είναι αυτό με το καμένο pixel που επέστρεψε ο φίλος πιο πάνω;

Πόση σημασία μπορεί να έχει, αν είναι αυτό; Δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτά.

Link to comment
Share on other sites

το λευκό σε 16άρι wifi δεν παίζει;; :confused:

 

Μάλλον θα πρέπει να το πληρώσεις παραπάνω απ το 32αρι οπότε καλύτερα το μαύρο..

Κι εγώ αυτό ήθελα αλλά συμβιβαστηκα με το μαύρο.

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από 3 βδομάδες περίπου και χωρίς να έχει πέσει ή να το έχω ζόρι σε είδα εχθές ότι έχει στραβωσει.. Παίζει να το καλύψει η εγγύηση?
haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μετά από 3 βδομάδες περίπου και χωρίς να έχει πέσει ή να το έχω ζόρι σε είδα εχθές ότι έχει στραβωσει.. Παίζει να το καλύψει η εγγύηση?

 

Για βγάλε μια φώτο,αν είναι εμφανής το στραβωμα λογικά πρέπει να καλύπτεται η εγγύηση,εφόσον δεν ήταν έτσι στην αρχή που το πήρες.

Δεν είναι φυσιολογικό το στραβωμα σε καμία περίπτωση σε ουδεμία συσκευή.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]57111[/ATTACH]

[ATTACH]57112[/ATTACH]

[ATTACH]57113[/ATTACH]

μπορεί να μην φαίνεται καλά στη φωτογραφία που είναι από πάνω αλλά μπορείς να δεις ότι δεν πατάνε και οι δύο γωνίες στο τραπέζι..

Edited by unfused
haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Στη τρίτη φώτο φαίνεται ότι δεν είναι απόλυτο ίσιο και στη μεσαία ότι δεν πατάει καλά στην επίπεδη επιφάνεια.

Μίλησε κατευθείαν με Sony και αν χρειαστεί τους στέλνεις και τις φωτογραφίες προς επιβεβαίωση.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα mail και μου απάντησαν να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημενο σερβις για έλεγχο και επισκευή.. Η omnitech είναι καλή? Γενικά θέλω να αποφύγω την αρβατο!
haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα mail και μου απάντησαν να το πάω σε κάποιο εξουσιοδοτημενο σερβις για έλεγχο και επισκευή.. Η omnitech είναι καλή? Γενικά θέλω να αποφύγω την αρβατο!

 

Δεν την γνωρίζω τη δεύτερη εταιρία.

Το θεμα ειναι οτι το πρόβλημα που έχεις επιτασει αντικατασταση συσκευής.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν την γνωρίζω τη δεύτερη εταιρία.

Το θεμα ειναι οτι το πρόβλημα που έχεις επιτασει αντικατασταση συσκευής.

Τίποτα λιγότερο τίποτα περισσότερο.

 

Θα το δω μάλλον από Μάρτιο γιατί τώρα δεν προλαβαίνω,και θα σας πω το αποτέλεσμα..

haters still hate...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Παρατήρησα σε ορισμένα site με βίντεο από youtube θέλει να εγκαταστήσω το flash player. Στο ίδιο site στο ipad παίζει κανονικά. Γιατι?

Εντωμεταξυ αν το εγκαταστήσω είναι άθλιο. Δύσκολα μεγενθυνεις το βίντεο και σκρολαρεις τον κέρσορα. Υπάρχει λύση? Κατά τα άλλα το tablet δεν παίζεται.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Παρατήρησα σε ορισμένα site με βίντεο από youtube θέλει να εγκαταστήσω το flash player. Στο ίδιο site στο ipad παίζει κανονικά. Γιατι?

Εντωμεταξυ αν το εγκαταστήσω είναι άθλιο. Δύσκολα μεγενθυνεις το βίντεο και σκρολαρεις τον κέρσορα. Υπάρχει λύση? Κατά τα άλλα το tablet δεν παίζεται.

Ευχαριστώ.

 

Δυστυχώς flash και android υπάρχουν η εμφανίζονται πολλά conflict κατα καιρούς.

Και εγω το εχω παρατηρήσει αυτό.

Πρέπει να δοκιμάσεις όλους τους διαθέσιμους browser και ποιος εχει την καλύτερη συμπεριφορά.

Κατα την αποψη μου ο dolphin ειναι ο περιςςοτερο αξιόπιστος.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και το ipad που δεν έχει flash πως τα παίζει ? Από περιέργεια ρωτάω.

Αυτά θα διορθωθούν με το update lollipop?

Link to comment
Share on other sites

Και το ipad που δεν έχει flash πως τα παίζει ? Από περιέργεια ρωτάω.

Αυτά θα διορθωθούν με το update lollipop?

 

Διότι παίζουν σε html5 και οχι flash και που οι browser στο ios ειναι πιο μανούλα απο τους αντίστοιχους σε android.

Δεν ξέρω αν θα φτιάξει.

Ειναι περιςςοτερο θέμα εφαρμογών και λιγότερο λειτουργικού.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτο ειναι καινουργιο?

Bluetooth® Keyboard with Tablet Cover Stand BKC52 For Xperia™ Z2 Tablet

 

http://api.sonymobile.com/files/BKC52-BT-Keyboard-with-Tablet-Cover-Stand-1240x840-21f7ee7900f40f3ed0382a3ac18e7cb2.jpg

 

http://www.sonymobile.com/gb/products/accessories/tablet-cover-stand-bkc52/

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται, ξέρουμε τιμή;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φαίνεται, ξέρουμε τιμή;

 

Από ότι θυμάμαι που το τσέκαρα την περασμένη εβδομάδα, το έβρισκες στο ευτελές πόσο των 150 ευρώ περίπου.. :blink::blink:

~ Samsung Galaxy S10 ~
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλώς μας ήλθε και η lollipop! Όσοι έχετε κάνει root, πηγαίνετε στους xda και βάλτε την prerooted Nordic. Δουλεύει μια χαρά!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2 Tablet

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...