Jump to content

Απόψεις : Πως σκέφτεστε να προστατέψετε το iPhone ή το iPad σας;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=42014&stc=1&d=1394108639

 

Σίγουρα ο καθένας από εμάς έχει βρεθεί μπροστά σε αυτή την ερώτηση. Πήρατε το νέο iPhone 5S ή iPad Air ή ακόμη και iPhone 5c ή iPad mini retina και ήρθε η ώρα να το χρησιμοποιήσετε. Μέσα σε λίγες ημέρες αρχίζουν να εμφανίζονται τα πρώτα σημάδια φθοράς. Ίσως το ακουμπήσατε σε κάποιον τοίχο και έκανε ένα πολύ μικρό σημαδάκι, ίσως κάποιος σας σκούντησε κατά λάθος και σας έπεσε στο πάτωμα.

 

Φαντάζομαι όλοι γνωρίζετε την αίσθηση της πρώτης φθοράς είναι πραγματικά απαίσιο συναίσθημα. Και τότε έρχεται το ερώτημα αν είχα βάλει κάποια προστασία; νιώθετε λίγο ανόητοι που δεν το είχατε ήδη κάνει. Από την άλλη αναρωτιέστε είναι αξιόπιστα αυτά τα προϊόντα ώστε να προστατεύσουν τη συσκευή σας; Τελικά συνηδειτοποείτε πως δεν έχει σημασία τα χρήματα που θα δαπανήσετε για να αγοράσετε μία θήκη, καθώς είναι πολύ λιγότερα τελικά από το κόστος επισκευής σε περίπτωση ατυχήματος.

 

 

ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΘΗΚΗ ΠΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ Η ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΪΝΑ;

 

 

Εγώ προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ θήκη σε καμία από τις συσκευές μου. Μου αρέσει η φυσική αίσθηση των υλικών που είναι κατασκευασμένες οι Apple συσκευές και θεωρώ αχρείαστη μια προστατευτική θήκη. Να σημειώσουμε εδώ πως με θεωρώ πολύ προσεκτικό και δύσκολα να μου φύγει συσκευή από τα χέρια.

 

Δεν κρατάω ποτέ το τηλέφωνο με την τεχνική αυτί- ώμου προκειμένου να βγω από το αυτοκίνητο και μου φαίνεται πως εάν μου έπεφτε η συσκευή από τα χέρια το μυαλό μου θα πήγαινε σε σκηνές αργής κίνησης γνωρίζοντας το οδυνηρό αποτέλεσμα της πτώσης και προσευχόμενος να μην έχει πάθει τίποτα η συσκευή μου. Μέχρι να την σήκωνα από το έδαφος θα είχε περάσει από το μυαλό μου κάθε πιθανό σενάριο. Κάποιοι αίσθανονται ασφαλής έχοντας μία θήκη τύπου πορτοφόλι ή book.

 

Αυτό που αναρωτιέμαι τελικά εμείς οι ίδιοι σκεφτόμαστε να προστατεύσουμε τις συσκευές μας; Και ποια είναι η καλύτερη λύση για εσάς μεταξύ θηκών που μεγαλώνουν το μέγεθος της συσκευής ή θήκες που είναι πολύ λεπτές και προστατεύουν κυρίως από γραντζουνιές αλλά όχι ιδιαίτερα από πτώσεις; Περιμένουμε τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο και να την προσέχω πάντα κάτι θα γίνει και κάπου θα μου πέσει, είτε είναι χαλί, πάτωμα ή θα το χτυπήσω κατά λάθος. Σε όσα iPhones είχα πάντα δοκίμαζα κάθε τύπου θήκη, ειδικά στο 4 είχα φτάσει σε σημείο να έχω πάνω από δέκα θήκες. Μου είχε γίνει μανία και όλο άλλαζα. Τελικά στο 5 έμεινα μόνο με μια τύπου pouch δερμάτινη με λουρί για να βγαίνει εύκολα η συσκευή, φοράω και ένα screen protector και ηρέμησα. Και που πετούσα τόσα λεφτά τι κατάλαβα; Έφυγε το κινητό και οι θήκες πήγαν δώρο.

 

Πλέον το 5 το προσέχω λιγότερο απ όλα. Όχι δεν το πετάω από εδώ και από εκεί, ούτε το βάζω σε τσέπη με κλειδιά, κέρματα, ούτε το ακουμπάω σε τραπέζια με νερά, ούτε το κρατάω με ώμους, κτλ αλλά όταν είδα πόσο εύκολα έφευγε το χρώμα από το bezel είπα όσο το κρατήσω θα το χαρώ. Δεν θα κάτσω να σκάσω.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όσο και να την προσέχω πάντα κάτι θα γίνει και κάπου θα μου πέσει, είτε είναι χαλί, πάτωμα ή θα το χτυπήσω κατά λάθος. Σε όσα iPhones είχα πάντα δοκίμαζα κάθε τύπου θήκη, ειδικά στο 4 είχα φτάσει σε σημείο να έχω πάνω από δέκα θήκες. Μου είχε γίνει μανία και όλο άλλαζα. Τελικά στο 5 έμεινα μόνο με μια τύπου pouch δερμάτινη με λουρί για να βγαίνει εύκολα η συσκευή, φοράω και ένα screen protector και ηρέμησα. Και που πετούσα τόσα λεφτά τι κατάλαβα; Έφυγε το κινητό και οι θήκες πήγαν δώρο.

 

Πλέον το 5 το προσέχω λιγότερο απ όλα. Όχι δεν το πετάω από εδώ και από εκεί, ούτε το βάζω σε τσέπη με κλειδιά, κέρματα, ούτε το ακουμπάω σε τραπέζια με νερά, ούτε το κρατάω με ώμους, κτλ αλλά όταν είδα πόσο εύκολα έφευγε το χρώμα από το bezel είπα όσο το κρατήσω θα το χαρώ. Δεν θα κάτσω να σκάσω.

 

Νομίζω πως πήρες την καλύτερη απόφαση, ναι μεν προσέχουμε τη συσκευή μας, αλλά δεν φθάνουμε σε σημείο υστερίας. Συνήθως όταν κάποιος είναι υστερικός σε αυτόν συμβαινουν όλα. Όσο αφορά το screen Protector καθως πολλοί δεν το γνωρίζουν μπορεί να προστατέψει τη συσκευή από πτώση, καθώς συγκρατεί το digitizer συμπαγές!

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω ουτε screen ουτε θηκη. Πηρα κινητο να το χαρω εγω οχι για να το πουλησω και να κερδισω ενα 50αρι παραπανω. Μικροσημαδακια θα γινουν αλλα δεν με προβληματιζει καθολου. Μονο προσεχω να μην βαζω κλειδια μαζι με κινητο.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως πήρες την καλύτερη απόφαση, ναι μεν προσέχουμε τη συσκευή μας, αλλά δεν φθάνουμε σε σημείο υστερίας. Συνήθως όταν κάποιος είναι υστερικός σε αυτόν συμβαινουν όλα. Όσο αφορά το screen Protector καθως πολλοί δεν το γνωρίζουν μπορεί να προστατέψει τη συσκευή από πτώση, καθώς συγκρατεί το digitizer συμπαγές!

Γενικά είμαι μανιακός με τα πράγματα μου και δεν θέλω να έχουν το παραμικρό αλλά αυτό δεν γίνεται εκτός και αν τα έχουμε σε γυάλα ή στο κουτί του. Οπότε με τα πρώτα σημάδια στο bezel του 5 το πήρα απόφαση ότι δεν πρόκειται να μείνει του κουτιού.

 

Δεν το γνώριζα αυτό που λες αλλά το έβαλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης αυτό που δεν ήξερα είναι ότι δεν πρέπει να αφήνουμε το screen protector πολύ καιρό πάνω στην οθόνη γιατί δεν κάνει καλό. Όταν αγόρασα το 5 από την πρώτη μέρα του έβαλα ζελατίνα και όταν πήγα να την αλλάξω ένας υπάλληλος του istorm που είπε ότι δεν κάνει να την αφήνεις τόσο καιρό. Καλό είναι κάθε 6 μήνες να την αλλάζεις. Πάντως η ζελατίνα όντως μετά από ένα χρόνο που βγήκε είχε αφήσει πολύ κόλα στην οθόνη και η αίσθηση που άφηνε η ζελατίνα δεν ήταν όπως στις αρχές, οπότε μάλλον έχει δίκιο.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Γενικά είμαι μανιακός με τα πράγματα μου και δεν θέλω να έχουν το παραμικρό αλλά αυτό δεν γίνεται εκτός και αν τα έχουμε σε γυάλα ή στο κουτί του. Οπότε με τα πρώτα σημάδια στο bezel του 5 το πήρα απόφαση ότι δεν πρόκειται να μείνει του κουτιού.

 

Δεν το γνώριζα αυτό που λες αλλά το έβαλα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Επίσης αυτό που δεν ήξερα είναι ότι δεν πρέπει να αφήνουμε το screen protector πολύ καιρό πάνω στην οθόνη γιατί δεν κάνει καλό. Όταν αγόρασα το 5 από την πρώτη μέρα του έβαλα ζελατίνα και όταν πήγα να την αλλάξω ένας υπάλληλος του istorm που είπε ότι δεν κάνει να την αφήνεις τόσο καιρό. Καλό είναι κάθε 6 μήνες να την αλλάζεις. Πάντως η ζελατίνα όντως μετά από ένα χρόνο που βγήκε είχε αφήσει πολύ κόλα στην οθόνη και η αίσθηση που άφηνε η ζελατίνα δεν ήταν όπως στις αρχές, οπότε μάλλον έχει δίκιο.

 

Οτιδήποτε πρόσθετο στη συσκευή καλό θα είναι να αλλάζει είτε είναι θήκη προστασίας είτε ζελατίνα, άρα έχει λογική αυτό που σου είπανε στο iStorm :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα να περάσω το 3GS από αρκετές θήκες. TPU, πλαστική πλάτη, flipcase, pouch, ακόμα και σκέτο στις αρχές. Με τις TPU μπορώ να πω πως μου αρέσει περισσότερο στο χέρι, προστατεύοντας το παράλληλα.

 

Ευτυχώς δεν έχει μετρήσει ακόμα πολλές τούμπες, όπως το E71 που είχα... :cool:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με όσες είχα θεωρώ πως καλύτερα να έχεις σκέτη την συσκευή με μια απλή ζελατίνα. Εξάλλου από το iPhone 4 και μετά που αλλού θα βρεις τέτοια ποιότητα κατασκευής με γυαλί και μέταλλο; Πουθενά! :)

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εξάλλου από το iPhone 4 και μετά που αλλού θα βρεις τέτοια ποιότητα κατασκευής με γυαλί και μέταλλο; Πουθενά! :)

 

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό... Άλλη αίσθηση το γυαλί! :happy:

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό... Άλλη αίσθηση το γυαλί! :happy:

Υπαρχουν και γυαλινες προστασιες,αντι για πλαστικες.:)

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Θα μπορούσε κάποιος να προτείνει μια καλή και ταυτόχρονα σε λογική τιμή θήκη για το ipad mini retina? Ευχαριστώ προκαταβολικά!
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...