Jump to content

Jiayu F1


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχει Gorilla. Μόνο κινητά υπερδιπλάσιου κόστους έχουν.

 

Εχεις να προτεινεις τιποτα αλλο να ρυθμισω.Το μικρο παει σφεντονα μιλαμε

Αν δεν χρησιμοποιείς mobile internet, απενεργοποίησε το 3G (settings-> more...-> mobile networks-> network mode -> Cosmote/Wind κτλ-> GSM only) και θα έχεις πολύ μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας. ;)

 

καποιο λινκ με καλη ρομ για να φρεσκαρω το κινητακι της γυναικας?με ελληνικα απαραιτητα

Η νεότερη έκδοση για το F1-WCDMA είναι η F1WW-20141027-165454 (Android 4.2 με Google services):

http://www.jiayu.es/desarrollo/ROMS/SPFLASH/4.2.2/SPF1-20141027-165454.zip

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Η νεότερη έκδοση για το F1-WCDMA είναι η F1WW-20141027-165454 (Android 4.2 με Google services):

http://www.jiayu.es/desarrollo/ROMS/SPFLASH/4.2.2/SPF1-20141027-165454.zip

 

Μπήκε στο πρώτο post. ;)

 

Ολοι είχαμε θέμα με την ένταση του ήχου. Πάρε τις δικές μου δοκιμασμένες ρυθμίσεις

 

Ομοίως... ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Οταν η ενδειξη του wifi ειναι γκρι κολαει.Μολις γινει μπλε παει σφεντονσ.Οταν λεω κολαει κολαει το bronswer
Εχω Breeze και ειμαι σουπερ
Link to comment
Share on other sites

Γκρι γίνεται η ένδειξη, όταν το τηλέφωνο δεν μπορεί να επικοινωνήσει με την Google, για τις υπηρεσίες του (συγχρονισμός, επαφές, google play κλπ.). Δηλαδή ότι υπάρχει κακή σύνδεση. Κάνε επαννεκίνηση το router και δες αν στρώνει. Αν ναι, τότε το ρούτερ σου μπουκώνει από τις διασυνδέσεις και θέλει μιά επανεκίννηση για να καθαρίζει. Ένδειξη ότι δεν είναι και πολύ σόι.

 

Την ώρα που το κάνει, μπες στο δικό μου το δίκτυο και δες αν στρώνει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω προβλημα με το μικροφωνο(μαλλον). Οταν μιλαω με αλλον τις περισσοτερες φορες ακουει εναν ενοχλητικο θορυβο .Μηπως πρεπει να κανω καποια ρυθμιση απο το mtkdroidtools ; Το εχει αλλος αυτο το προβλημα ;
Link to comment
Share on other sites

Ελένη το ίδιο πρόβλημα το είχε ένα jiayu F1 που πήρα για φίλη μου. Αρχικά μειωσαμε την συχνότητα που το έκανε με ένα κομμάτι αλουμινοχαρτο μεταξύ συσκευής και μπαταρίας, αλλά μετά επειδή της χάλασε το μεγάφωνο το στείλαμε στο vickmall και έφτιαξαν και το μικρόφωνο με την ευκαιρία.

Δοκίμασε το αλουμινοχαρτο πάντως δεν έχεις να χάσεις κάτι. Απλά βγάζεις το καπάκι, αφαιρείς μπαταρία και το βάζεις. Πρόσεξε να μην καλύψεις το μεγάφωνο γιατί όταν χτυπήσει το τηλ θα νομίζεις ότι θα ανατιναχτει. Την πατήσαμε έτσι και τρομαξαμε ☺

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε να μην καλύψεις το μεγάφωνο γιατί όταν χτυπήσει το τηλ θα νομίζεις ότι θα ανατιναχτει. Την πατήσαμε έτσι και τρομαξαμε ☺

Αλήθεια; Θα το δοκιμάσω αν βρω ευκαιρία! :D

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα ενας φιλο μου εχει το συγκεκριμενο κινητο απο τον Απριλιο... σημερα εντελως ξαφνκα σταματησε να ακουγετε το ακουστικο (οχι το μεγαφωνο) εκανε factory reset αλλα δεν δουλεψε. απο το handsfree παντως και το μεγαφωνο ολα οκ....... διαβασα οτι και αλλοι ειχαν το ιδιο προβλημα. πως το ελυσαν ; με επιστροφη στον πωλητη; αγορα ακουστικου και επισκευη;

 

θα με κουφανει... συνεχισε να το σκαλιζει και ενεργοποιησε την λειτουργία πτήσης και αφου την απενεργοποιησε επανηλθε ο ηχος στο ακουστικο... τρελααααα

Edited by astrah

Xiaomi MI9T pro 128Gb

Xiaomi RN3 pro 32Gb

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 Jiayu F1...

Στο ένα, όπως είχα γράψει και παλαιότερα εδω, μου έχει χαλάσει το πρώτο simcard slot και ό,τι κάρτα sim τοποθετήσω δεν την διαβάζει και

στο δεύτερο προχθές κάποιος έριξε αιχμηρό αντικείμενο πάνω στην οθόνη και την ράγισε.

 

Η ερώτησή μου τώρα είναι...

Πόσο ευκολα κανείς αντικαθιστά την πλακέτα με τις 2 simcard slot; Φεύγει αυτή ξεχωριστά ή πρέπει να αντικατασταθεί ολόκληρη η motherboard του κινητού;

Εαν γίνεται , να πάω τα 2 κινητά σ'έναν ηλεκτρονικό για να μου αντικαταστήσει την χαλασμένη simcard slot με αυτή του ραγισμένου κινητού που λειτουργει κανονικά κι έτσι θα έχω τουλάχιστον το ένα κινητό λειτουργικό και το άλλο με ραγισμένη οθόνη και χωρίς simcard slots (θα το έχω για ανταλλακτικά σε περίπτωση που χαλάσει το άλλο)

 

Γνωρίζει κανείς;

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

Οι υποδοχές των SIM είναι κολλημένες πάνω στην πλακέτα.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5805835#post5805835

 

Αν έχεις λίγη υπομονή και προσοχή, μπορείς μόνος σου να αλλάξεις τις πλακέτες. Απλώς μη βιάζεσαι και μην αγχώνεσαι :)

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον... εχω μια κωμικοτραγική ιστορία...

Είδα στο ifix πως να ανοίξω το κινητό με την χαλασμένη simcard slot, το ξεβίδωσα, αφαίρεσα την αποσπόμενη επιφάνεια αφήνοντας εκτεθειμένη τη πλακέτα του κινητού. Δεξιά κ αριστερά έχει 2 κλιπάκια, κάνοντάς τα στην άκρη ξεκουμπώνει κ αποσπάται εντελώς η πλακέτα με προσοχή γιατί στο δεξί μέρος έχει 2 κονεκτορες οι οποίοι κάνουν επαφή με ταινια, τους οποίους έβγαλα προσεκτικά. Έχει όμως και στα αριστερά που δεν επιχείρησα να τους βγάλω γιατί δεν ξέρω. Κ κάπως έτσι μένουν 2 καλωδιάκια που δεν ξέρω πως να τα αφαιρέσω για να βγάλω εντελώς την πλακέτα και να βάλω στην θέση της την πλακέτα του άλλου κινητού με την ραγισμένη οθόνη.

Τώρα τα έχω και τα 2 στην άκρη να κάθονται, το ένα με ραγισμένη οθόνη απείραχτο και το άλλο (με την χαλασμένη simcard slot) ανοιχτό και μέσα σε σακούλα με τις βίδες του.

Εννοείται πως δεν ξέρω πως να επανατοποθετήσω τα καλώδια που έβγαλα.

Tragic.

Εαν δεν κοστίζει η διαδικασία , να το πάω σε ηλεκτρονικό αλλιώς εαν κοστίζει πολύ θα τα αφήσω έτσι, ίσως για ανακύκλωση.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια ξαφνικα του γιου μου....μειώθηκε η ενταση του ήχου κλήσης αλλα και ολων των ηχων...ακουγεται πολυ λίγο μαλλον το ηχείο πρεπει να ειναι....Εχει συμβει σε καποιον αλλον??
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι κάποιος εδώ άλλαξε κάποια στιγμή τζαμάκι.[σε κάποια σελίδα το διάβασα αλλά δε θυμάμαι]. πού βρήκες το ανταλλακτικό και πόσο κόστισε?
Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι κάποιος εδώ άλλαξε κάποια στιγμή τζαμάκι.[σε κάποια σελίδα το διάβασα αλλά δε θυμάμαι]. πού βρήκες το ανταλλακτικό και πόσο κόστισε?

 

Το άλλαξα και εγώ, 15 ευρώ έκανε από aliexpress, το έκανα και διχρωμο δλδ αντί για μαύρο πλαίσιο το έβαλα άσπρο, σχετικά εύκολο ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Στα ίδια λεφτά νομίζω το είχα πάρει από VickMall. Δες την σελίδα 63: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=386328&page=63

Να ζητήσεις και τα φύλλα κόλλας!

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Το άλλαξα και εγώ, 15 ευρώ έκανε από aliexpress, το έκανα και διχρωμο δλδ αντί για μαύρο πλαίσιο το έβαλα άσπρο, σχετικά εύκολο ήταν.

 

Κάποιο λινκ;

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι κάποιος εδώ άλλαξε κάποια στιγμή τζαμάκι.[σε κάποια σελίδα το διάβασα αλλά δε θυμάμαι]. πού βρήκες το ανταλλακτικό και πόσο κόστισε?

 

http://www.aliexpress.com/item/NEW-OriginalBlack-JY-F1-Jiayu-F1-Touch-Screen-Digitizer-Replacement-for-JIAYU-F1Touch-Panel-phone-Tacking/1989689383.html?spm=2114.01020208.3.3.vXGu4F&ws_ab_test=201407_3,201444_5,201409_4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...