Jump to content

Χθες χρεωθηκατε mobile internet αξιας 2€


dagas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρε παίδες αν δείτε παλαιότερο post μου, θα δείτε ότι έβαλα τη sim σε κινητό 30ετιας με κουμπιά (το θρυλικό Νokia 3210) και μου έβγαζε συνέχεια το ίδιο μυνημα και είχα την ίδια χρέωση σε κινητό που δε είναι ούτε 2G από τη μάνα του. Να πάτε στη wind και να τα σπάσετε όλα. Το πρόβλημα λύνεται μόνο αν έχετε mb στη κάρτα ή αν αλλάξετε το apn όπως συνιστούν παραπάνω. Edited by nutrialex
http://mowned.com/sig/mybestmobiles.smart.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 625
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ακριβώς τα παραπάνω. Έχει ειπωθεί άπειρες φορές. Μην ψάχνετε δικαιολογίες. Είναι κλασσική περίπτωση απάτης.

Ή φροντίζετε να έχετε πάντα mb ή ζητάτε απενεργοποίηση του Internet. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ την αλλαγή apn.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, MB σε χώρα 6ης ζώνης, ΔΕ ΖΗΤΑΣ!!

ΔΕ καταναλώνεις. Γι αυτό κ πήρα τοπική κάρτα κ έβαλα την κανονική σε ένα πατσαβούρι MLS που δεν είχε τίποτα πάνω, μόνο κ μόνο να βλέπω τις κλήσεις κ ποιός με παίρνει.

Κ αυτό κ της γυναίκας μου, κάθε μέρα τελικά στέλνανε κάτι λίγα KB προς την gint.b-online.gr..............Κ αυτά κοστίζανε τα κερατά μας.

Κ αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ στέλνονταν αυτά τα λίγα kilobytes....

.

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε, MB σε χώρα 6ης ζώνης, ΔΕ ΖΗΤΑΣ!!

 

ΔΕ καταναλώνεις. Γι αυτό κ πήρα τοπική κάρτα κ έβαλα την κανονική σε ένα πατσαβούρι MLS που δεν είχε τίποτα πάνω, μόνο κ μόνο να βλέπω τις κλήσεις κ ποιός με παίρνει.

 

Κ αυτό κ της γυναίκας μου, κάθε μέρα τελικά στέλνανε κάτι λίγα KB προς την gint.b-online.gr..............Κ αυτά κοστίζανε τα κερατά μας.

 

Κ αναρωτιέμαι ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ στέλνονταν αυτά τα λίγα kilobytes....

 

.

Απενεργοποιησε τη περιαγωγή δεδομένων

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησε τη περιαγωγή δεδομένων

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Mα τα δεδομένα ήταν κλειστά...........

"LG V30 + Samsung A72"

 

"Η όραση ανήκει σε όλους, αλλά η αντίληψη σε λίγους"

Link to comment
Share on other sites

Την περιαγωγή..Όχι μόνο τα δεδομένα

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A6013 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πάντως το θέμα αυτο συνεχίζει να υφίσταται δυστυχώς.

Εγω με 2G και κλειστά δεδομένα και τη χρέωση την έφαγα...

Απαράδεκτη ληστρική Wind...και λύση δε βλέπω...

GTZ (George)

S23 Ultra SM-S918B

S7  SM-G 930F

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να έχεις ένα apn όπως γράφεται αλλά εμένα μου χουν τραβήξει ακόμα και έτσι χρήματα.

Οπότε σχεδόν ποτέ δεν ξεμενω από data ακόμα κ να είναι από log & win.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μια χαρά είναι να μην σου "κληρώσει" και στα τραβήξουν.

Δοκιμάστε είτε με ψεύτικο apn η οτι μπορεί ο καθένας.

Alcatel One Touch Easy,Nokia 8210,Sharp GX15/GZ100,Samsung duos gt-b5722,Lumia640,Xiaomi MiA1,Redmi Note 10Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα μου τραβάει 1.20 συχνά με κλειστά τα δεδομένα όταν δεν εχω mb αν τους πάρω τηλέφωνο να μου φράξουν το Ίντερνετ τι γίνεται όταν θα βάζω mb πρέπει να τους λέω κάθε φορά να μου το ανοίξουν η όταν εχω mb θα ανοίγει μόνο του; Όπως και να έχει πάντως είναι καθαρά απάτη της wind
Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα μου τραβάει 1.20 συχνά με κλειστά τα δεδομένα όταν δεν εχω mb αν τους πάρω τηλέφωνο να μου φράξουν το Ίντερνετ τι γίνεται όταν θα βάζω mb πρέπει να τους λέω κάθε φορά να μου το ανοίξουν η όταν εχω mb θα ανοίγει μόνο του; Όπως και να έχει πάντως είναι καθαρά απάτη της wind

 

Αυτό κάνω συνέχεια που είναι σπαστικό. Το έχω δεύτερο νούμερο και μάλλον θα το κόψω.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα μου τραβάει 1.20 συχνά με κλειστά τα δεδομένα όταν δεν εχω mb αν τους πάρω τηλέφωνο να μου φράξουν το Ίντερνετ τι γίνεται όταν θα βάζω mb πρέπει να τους λέω κάθε φορά να μου το ανοίξουν η όταν εχω mb θα ανοίγει μόνο του; Όπως και να έχει πάντως είναι καθαρά απάτη της wind

 

Άλλαξε το APN. Μη φτιάξεις νέο (θα βρει μόνο του το σωστό), απλά άλλαξε ένα γράμμα σε αυτό που έχεις.

Οταν θέλεις data, απλά ενεργοποιεις το πακέτο και ΜΕΤΑ διορθώνεις το APN.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Στο iphone δεν βρίσκω τέτοια ρύθμιση για να πειράξω το apn οπότε μάλλον το παραπάνω με βλέπω να κάνω και εγώ όπως είπε και ο προηγούμενος φίλος με βλέπω να εγκαταλείπω από wind κάθε φορά που τελειώνουν τα mb έχω τέτοιες χρεώσεις
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μόλις μου χρέωσε 2 ευρώ για 1 GB επειδή έληξε το πακέτο ίντερνετ που είχα, ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ MOBILE INTERNET.

Τι σκατα wind;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί να έχεις κλειστά δεδομένα. Η πιο δραστική και σίγουρη λύση είναι η τροποποίηση του apn. Επίσης, δοκιμασμένο παλιότερα, εάν μου έστελναν δεδομένα με log and win μόλις είχε λήξει το πακέτο, πριν δω χρέωση ακόμα βέβαια το γλύτωνα.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Οπότε σας φαίνεται πολύ φυσιολογικό να χρεωθώ για κάτι που δεν ζήτησαμ

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι, αλλά έτσι λειτουργεί. Αν θες να το αποφύγεις ή κάνεις αυτό που σου είπα, ή φροντίζεις να μην μείνεις ποτέ χωρίς πακέτο αν έχεις ικανό υπόλοιπο χρόνου ομιλίας.

 

Sent from my Galaxy S10e

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται κάποια κινητά τραβάνε δεδομένα από το δίκτυο ακόμα και αν ο διακόπτης των δεδομένων είναι κλειστός οπότε η καλύτερη και σίγουρη λύση είναι να αλλάζεται το ΑΡΝ όπως έγραψε ο φίλος

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

κάνετε μεγάλο λάθος κύριοι το δίκτυο τραβάει λίγα δεδομένα ότι και να κάνετε και με 2g για συντονισμό που η wind εκμεταλλεύεται για να χρεώνει daily internet,όλες οι εταιρείες το ξέρουν αυτό,τώρα και καλά το αύξησε στα 100 kb

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Σε 2g δεν μου έχει τραβήξει ποτέ σε 3 νούμερα χρόνια τώρα

 

Sent from my Power 3 using Tapatalk

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

κάνετε μεγάλο λάθος κύριοι το δίκτυο τραβάει λίγα δεδομένα ότι και να κάνετε και με 2g για συντονισμό που η wind εκμεταλλεύεται για να χρεώνει daily internet,όλες οι εταιρείες το ξέρουν αυτό,τώρα και καλά το αύξησε στα 100 kb

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Ποιος κάνει λάθος; Αυτό εννοούμε, πως το κινητό (και όχι το δίκτυο όπως γράφεις) μπορεί να συνδεθεί στιγμιαία και με κλειστά τα δεδομένα. Κυρίως όταν κάνεις επανεκκίνηση. Αυτό εκμεταλλεύεται η wind που λειτουργεί όπως φαίνεται καθαρά εισπρακτικά σε αυτό το κομμάτι για να βγάλει όσα περισσότερα μπορεί. Δηλαδή σου χρεώνει το παραμικρό byte που περνάει, και δεν σου έχει υπηρεσία που σου κόβει το internet όταν δεν έχεις πακέτο για αποφυγή χρεώσεων όπως οι άλλοι.

 

Αυτά για την περίπτωση που λειτουργεί "κανονικά" το σύστημα και σε χρεώνει όταν δει κίνηση δεδομένων. Γιατί έχουμε δει και να αρπάζει το υπόλοιπο χωρίς να συμβεί αυτό που περιγράφω. Δηλαδή σε αριθμό Q που είχα μόνιμα σε απλό τηλέφωνο Nokia με κουμπιά που δεν είχε καμία δυνατότητα σύνδεσης με internet, παρά μόνο ομιλία σε 2G δίκτυο, είδα μια φορά το μήνυμα για χρέωση ημερήσιου internet. Και φάνηκε πως ήταν ξεκάθαρη απάτη γιατί χωρίς καμία ενέργεια δική μου ήρθε στο καπάκι sms του τύπου "σου επιστρέφουμε το ποσό που χρεώθηκες για daily internet, αλλά δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αγορά πακέτων"....

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

και άλλο APN να μπει πάλι θα χρεωθεις ....

με μερικά kbs κίνηση,τώρα το έκαναν 100kb και καλά ....που στην ουσία παραδέχεται η wind ότι το κάνει εσκεμμένα,σαν δεν ντρέπονται λιγο

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν γνωρίζεις μην λες πράγματα που δεν ισχύουν. Ένα χαρακτήρα αν σβήσεις από το apn δεν μπορεί να συνδεθεί. Και δεν χρεώνεσαι μετά.

 

Sent from my SM-G930F

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...