Jump to content

Χθες χρεωθηκατε mobile internet αξιας 2€


dagas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λες τα πράματα οπως εχουν. Αυτοι μπορουν να δουν αν και πως εγινε κινηση δεδομένων.

Πχ ειχα την προσφορά της κιου μς 8 ευρώ που έδινε 1gb/μηνα.

Ηξερα ποτε ληγει. ΔΥΟ μερες πριν εκλεισα data, εσβησα απν, ριμπουτ στο τηλέφωνο να δω οτι όντως εγιναν.

Και τσουπ! Μια μερα μετα ηρθε το γνωστο σμσ με χρεωση 1.01€.

ΑΜΕΣΩΣ στελνω στο φβ. Λεω οτι εγινε. Επεμεναν οτι εγινε κινηση δεδομενων. Τους ξαναλεω οτι ειχα κλειστά δεδομενα και διεγραμμενο απν. Το αμεσως επομενο μήνυμα τους ηταν: εγινε η επιστροφή των χρημάτων στο υπολοιπο σας λογω καλης συνεργασίας, κλπ.

 

Τωρα αν επεμεναν οτι οντως έγινε ετσι οπως με τα ειπαν, θα ζητουσα καποιο χαρτι που να φαίνεται αυτο που υποστηριζουν.(δε ξερω καν αν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα)

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 625
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

  • 2 weeks later...
Πχ ειχα την προσφορά της κιου μς 8 ευρώ που έδινε 1gb/μηνα.

Ηξερα ποτε ληγει. ΔΥΟ μερες πριν εκλεισα data, εσβησα απν, ριμπουτ στο τηλέφωνο να δω οτι όντως εγιναν.

Και τσουπ! Μια μερα μετα ηρθε το γνωστο σμσ με χρεωση 1.01€.

Ομοίως, 2-3 ημέρες πριν λήξει αφαίρεσα την SIM από το κινητό. Τους επόμενους μήνες ήλεγχα το υπόλοιπό μου μέσω myQ, χωρίς να διαπιστώσω κάποια μεταβολή του.

Πριν λίγο καιρό που είχε count down offer για 250ΜΒ με 1€, το αγόρασα μέσω myQ και αργότερα έβαλα πάλι την SIM στο κινητό. Δεν χρεώθηκα 1,01€ ημερήσιου ίντερνετ.

 

Η συσκευή είναι το Jiayu G2F με την τελευταία επίσημη αναβάθμιση.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν 2 ημέρες άλλαξα 2 παλιές άσπρες κάρτες με 2 αντίστοιχες νέες 4g. Στο ένα κινητό που είναι 4g, αρχίσανε τα κόλπα με τις χρεώσεις 1 ευρώ ενώ δεν άλλαξε κάτι στο configuration του κινητού δλδ: διακόπτης δεδομένων κλειστός, διεγραμένα τα apn και μπλοκάρισμα όλων των εφαρμογών απο την χρήση κινητής (extra λειτουργία του MIUI) . Στο άλλο κινητό που είναι 3g δεν υπάρχει πρόβλημα. Τους πήρα τηλέφωνο χθές και είδα ότι μου πιστώθηκε πίσω το 1 ευρώ, αλλά σήμερα που τους ξαναπήρα με γειώσανε... ακόμα περιμένω. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω με τις κάρτες 4g? Οι τηλεφωνητές δεν ξέρουν και 100%. Μήπως μόνο και μόνο που πιάνεις δίκτυο 4g χρεώνεσαι πχ για κάτι σαν το VoLTE?

Edited by Silvester
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Πριν 2 ημέρες άλλαξα 2 παλιές άσπρες κάρτες με 2 αντίστοιχες νέες 4g. Στο ένα κινητό που είναι 4g, αρχίσανε τα κόλπα με τις χρεώσεις 1 ευρώ ενώ δεν άλλαξε κάτι στο configuration του κινητού δλδ: διακόπτης δεδομένων κλειστός, διεγραμένα τα apn και μπλοκάρισμα όλων των εφαρμογών απο την χρήση κινητής (extra λειτουργία του MIUI) . Στο άλλο κινητό που είναι 3g δεν υπάρχει πρόβλημα. Τους πήρα τηλέφωνο χθές και είδα ότι μου πιστώθηκε πίσω το 1 ευρώ, αλλά σήμερα που τους ξαναπήρα με γειώσανε... ακόμα περιμένω. Μήπως υπάρχει κάτι που δεν γνωρίζω με τις κάρτες 4g? Οι τηλεφωνητές δεν ξέρουν και 100%. Μήπως μόνο και μόνο που πιάνεις δίκτυο 4g χρεώνεσαι πχ για κάτι σαν το VoLTE?

Ακριβως. Νομιζω οτι απαξ και δεις 4G, εχεις χρεωθει.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Νομιζω οτι απαξ και δεις 4G, εχεις χρεωθει.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

 

Μάλλον έχεις δίκιο...έτσι πρέπει να είναι. Σήμερα το πρωί και άλλη χρέωση. Τα πήρα άσχημα με το καλημέρα. Μέχρι να πάρω τις αποφάσεις μου, πήρα τηλέφωνο και απενεργοποίησα το Internet σε όλες τις κάρτες που έχω.

 

 

Λοιπόν της Q που παρακολουθείτε... Φτιάξτε τα συστήματά σας και σταματήστε να χρεώνετε 1 ευρώ την ημέρα για δήθεν κίνηση δεδομένων όταν ο προτιμώμενος τύπος δικτύου είναι 4G (χωρίς να υπάρχει APN στο κινητό και με κλειστό το διακόπτη δεδομένων). Δηλαδή ότι ισχύει και όταν προτιμώμενος τύπος δικτύου είναι 3G. Διαφορετικά, όταν με επανειλημμένες κλήσεις στο 1222 ρωτάει κάποιος πελάτης αν υπάρχει χρέωση μόνο και μόνο επειδή διαλέγει κάποιος στο κινητό του σαν τύπο δικτύου το 4G, οι τηλεφωνητές σας να είναι ενημερωμένοι και να μην λένε κατηγορηματικά "ΟΧΙ δεν υπάρχει χρέωση αν έχετε κλειστά δεδομένα και διαγραμμένα τα APN. Έχω 5 νούμερα Q και μόνο στο κινητό που έχει δυνατότητα 4G εδώ και τρεις ημέρες που άλλαξα την παλιά άσπρη κάρτα με την νέα 4g γίνεται αυτο...Επίσης, θέλω να μου επιστρέψετε τις χρεώσεις που έγιναν στις 10 Νοεμβρίου ( κωδικός υπόθεσης / επικοινωνίας 37-4250196363 και 37-4246239894 καθώς και τις χρεώσεις της επόμενης ημέρας (11 Νοεμβρίου). Αν δεν βγάζετε άκρη, στείλτε μου προσωπικό μήνυμα να σας δώσω τον αριθμό του συγκεκριμένου κινητού.

 

EDIT: επειδή έχω στείλει το ίδιο μήνυμα και σε αυτούς κατευθείαν και πριν λίγο μου απάντησαν ότι θα το ελέγξουν, θα ενημερώσω για τυχόν εξελίξεις και τέλος πάντων τι θα μου πουν, για το τελικά ισχύει με τις κάρτες 4G.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αυτό έχει καταντήσει αηδία με την Wind. Για ελάχιστα kb κάτω από 20 που κάποιο πρόγραμμα τράβηξε ενώ είχα κλειστά data (mms τα έχω off πάντα) με χρέωσαν 1€. Το ίδιο είχε συμβεί και πριν 15 μέρες και μου τα πίστωσαν πίσω όταν διαμαρτυρήθηκα αλλά τι να το κάνεις αν κάθε τόσο πρέπει να εξηγώ, να κάνω αίτηση και να περιμένω. Τους είπα να βάλουν ένα όριο πχ 30-50kb που να μην χρεώνουν αλλά προφανώς τους βολεύει γιατί δεν διαμαρτύρονται όλοι.

Επίσης την προηγούμενη φορά μου είχαν πει να γυρίσω στο 2G για να μην ξαναγίνει κάτι που ήξερα ότι δεν έχει σχέση αλλά το έχω κάνει, χωρίς αποτέλεσμα βέβαια

Παιδιά η χρέωση γίνεται γιατί για διάφορους λόγους κάποιες εφαρμογές η και το ίδιο το android συνδέεται στιγμιαία κάποιες φορες με κλειστά data και καταναλώνει 20-30κβ. Δεν έχει να κάνει με 2G 3G 4G.

Edited by jefman
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η χρέωση γίνεται γιατί για διάφορους λόγους κάποιες εφαρμογές η και το ίδιο το android συνδέεται στιγμιαία κάποιες φορες με κλειστά data και καταναλώνει 20-30κβ. Δεν έχει να κάνει με 2G 3G 4G.

 

Και γιατί δε γίνεται στον ίδιο βαθμό (πχ με κλειστά data, ακόμα κ με σβησμένο APN έχουν αναφερθεί περιπτώσεις!!) και στις άλλες 2 εταρείες;

Θα έλεγα ότι δεν υπάρχει καν τέτοιο θέμα στις άλλες 2.

Άρα "κάτι κάνει" η Wind....:wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει καταντήσει αηδία με την Wind. Για ελάχιστα kb κάτω από 20 που κάποιο πρόγραμμα τράβηξε ενώ είχα κλειστά data (mms τα έχω off πάντα) με χρέωσαν 1€. Το ίδιο είχε συμβεί και πριν 15 μέρες και μου τα πίστωσαν πίσω όταν διαμαρτυρήθηκα αλλά τι να το κάνεις αν κάθε τόσο πρέπει να εξηγώ, να κάνω αίτηση και να περιμένω. Τους είπα να βάλουν ένα όριο πχ 30-50kb που να μην χρεώνουν αλλά προφανώς τους βολεύει γιατί δεν διαμαρτύρονται όλοι.

Επίσης την προηγούμενη φορά μου είχαν πει να γυρίσω στο 2G για να μην ξαναγίνει κάτι που ήξερα ότι δεν έχει σχέση αλλά το έχω κάνει, χωρίς αποτέλεσμα βέβαια

Παιδιά η χρέωση γίνεται γιατί για διάφορους λόγους κάποιες εφαρμογές η και το ίδιο το android συνδέεται στιγμιαία κάποιες φορες με κλειστά data και καταναλώνει 20-30κβ. Δεν έχει να κάνει με 2G 3G 4G.

 

Και η wind που φταίει;Αφου έστω και ελάχιστα δεδομένα διακινήθηκαν. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Και η wind που φταίει;Αφου έστω και ελάχιστα δεδομένα διακινήθηκαν. :confused:

Φυσικά και φταίει γιατί ξέρει ότι γίνεται από το σύστημα και το χρεώνει, δεν το κάνει ο χρήστης, θα έπρεπε να επιτρέπει data μονο αν έχεις βάλει καποιο πακέτο ή η χρέωση σε τελική να είναι ανάλογη, αν σου δίνει 1GB με 1€ τα 20kb ποσο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Με κλειστά data

ή

σβησμένο APN

 

OK>.

Λεει και μονος του οτι διακινηθηκαν δεδομενα οποτε ευθυνη εχει η συσκευη που δεν τα κλεινει τελειως.Μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση.Και ναι ο φιλος εχει δικιο οτι χρεωνουν πανακριβα τα δεδομενα οσο ελαχιστα και αν ειναι.log & win data καθε εβδομαδα και ησυχαζεις.

Link to comment
Share on other sites

συνέβει και σε εμένα.

τι πρέπει να κάνω για να μου πιστωθούν τα χρήματα?

 

το νούμερο απλά το ανοίγω κάθε τόσο...και έγινε χρέωση 2 μέρες συνεχόμενα.

data είναι κλειστά.... σύνδεση μόνο με wifi.

LG G2 το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Λεει και μονος του οτι διακινηθηκαν δεδομενα οποτε ευθυνη εχει η συσκευη που δεν τα κλεινει τελειως.Μιλαω για την συγκεκριμενη περιπτωση.Και ναι ο φιλος εχει δικιο οτι χρεωνουν πανακριβα τα δεδομενα οσο ελαχιστα και αν ειναι.log & win data καθε εβδομαδα και ησυχαζεις.

Αυτό έχει γίνει σε 3 συσκευές με διαφορετικές εκδόσεις android με κλειστά data κλπ., αρα είναι θέμα που δεν εξαρτάται από τον χρήστη, σε cosmote δεν έχει συμβεί ποτέ, άρα ναι μεν υπάρχει κατανάλωση ελάχιστων kb, αλλά ή πρέπει να μην το χρεώνουν καθόλου ή να έχουν χρέωση λεπτών όχι 1€. Νταβατζιλίκι 1€ από που και ως που, σε τελική το ξέρουν και για αυτό την προηγούμενη φορά όταν το έκανα θέμα το πίστωσαν πίσω.

Δεν νομίζω να διαφωνείς κάπου

Link to comment
Share on other sites

Σε cosmote πάντως από όταν ενεργοποίησα το my Internet δεν χρεώνει το 1 ευρώ και έτσι έχω πάντα τα data στο on.

 

Send from my Note 3 with Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

συνέβει και σε εμένα.

τι πρέπει να κάνω για να μου πιστωθούν τα χρήματα?

 

το νούμερο απλά το ανοίγω κάθε τόσο...και έγινε χρέωση 2 μέρες συνεχόμενα.

data είναι κλειστά.... σύνδεση μόνο με wifi.

LG G2 το κινητό.

Να τους πεις τι έγινε και να ζητήσεις την επιστροφή, στο τηλέφωνο ή στο chat

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως αν δεν έχεις πακέτο και μπείς ίντερνετ ανοίγοντας δεδομένα και ενεργοποιήσεις μετά π.χ. Απ' την εφαρμογή πακέτο, δεν έρχεται χρέωση. Δοκιμασμένο 2 φορές σε q και μια σε f2g. Εκεί δηλαδή που θα είχε λογική να χρεώσει δε το κάνει (Καλώς) και χρεώνει Εκεί που δεν έχει.

Σου χαρίζει ακόμη και ολόκληρο megabyte αν ενεργοποιήσεις πακέτο αφού ανοίξεις το ίντερνετ αλλά δε Σου χαρίζει kilobyte αν δεν ανοίξεις καν

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως αν δεν έχεις πακέτο και μπείς ίντερνετ ανοίγοντας δεδομένα και ενεργοποιήσεις μετά π.χ. Απ' την εφαρμογή πακέτο, δεν έρχεται χρέωση. Δοκιμασμένο 2 φορές σε q και μια σε f2g. Εκεί δηλαδή που θα είχε λογική να χρεώσει δε το κάνει (Καλώς) και χρεώνει Εκεί που δεν έχει.

Σου χαρίζει ακόμη και ολόκληρο megabyte αν ενεργοποιήσεις πακέτο αφού ανοίξεις το ίντερνετ αλλά δε Σου χαρίζει kilobyte αν δεν ανοίξεις καν

 

αν δεν κάνω λάθος αφήνουν ένα μικρό περιθώριο λίγα MBs αν βάλεις πακέτο εντός 24ωρου. Ας μας πουν κι άλλα παιδιά από εδώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τους εστειλα το παρακατω μηνυμα στο messenger και το fb αλλα δεν πηρα απαντηση.

 

Καλημερα, σημερα ειδα οτι στο τηλεφωνο της γυναικας μου ηρθαν 10 μηνυματα τις τελευταιες ημερες με χρεωση 1,01€ για χρεωση δηθεν ιντερνετ. Εχουν αφαιρεθει δηλαδη περιπου 10€ χωρις αντιστοιχη χρηση καθως η συσκευη που χρησιμοποιει ειναι ενα nokia 6210 το οποοιο λογω παλαιοτητας δεν εχει ιντερνετ. Ο αριθμος ειναι +30 690 ...... και σας παρακαλω για την επιστροφη των χρηματων.

Μολις διαπιστωσα οτι η χρεωση συνεχιζεται. Αλλο 1€ χρεωθηκε. Συνολο 11,11€.

 

Υπαρχει κατι αλλο που κπορω να κανω ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τους εστειλα το παρακατω μηνυμα στο messenger και το fb αλλα δεν πηρα απαντηση.

 

Καλημερα, σημερα ειδα οτι στο τηλεφωνο της γυναικας μου ηρθαν 10 μηνυματα τις τελευταιες ημερες με χρεωση 1,01€ για χρεωση δηθεν ιντερνετ. Εχουν αφαιρεθει δηλαδη περιπου 10€ χωρις αντιστοιχη χρηση καθως η συσκευη που χρησιμοποιει ειναι ενα nokia 6210 το οποοιο λογω παλαιοτητας δεν εχει ιντερνετ. Ο αριθμος ειναι +30 690 ...... και σας παρακαλω για την επιστροφη των χρηματων.

Μολις διαπιστωσα οτι η χρεωση συνεχιζεται. Αλλο 1€ χρεωθηκε. Συνολο 11,11€.

 

Υπαρχει κατι αλλο που κπορω να κανω ;

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Θα σου απαντήσουν φίλε μου κανονικά, μην ανησυχείς θα πιστωθείς το υπόλοιπο στον λογαριασμό σου

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσουν φίλε μου κανονικά, μην ανησυχείς θα πιστωθείς το υπόλοιπο στον λογαριασμό σου

 

 

 

Μου απαντησαν σημερα πως απο τα 11€ επιστρεφουν τα 9€ γιατι στα αλλα 2 διαπιστωσαν κινηση ιντερνετ.

Δεν το συζητω παραπανω για τα 2 αλλα οτι να ναι.

Τωρα συνειδητοποιω ποσες φορες δεν εχω κανει τιποτα για μονοευρες χρεωσεις x τον αριθμο τηλεφωνων = ενα πολυ καλο ποσο υπερ της εταιρειας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησαν σημερα πως απο τα 11€ επιστρεφουν τα 9€ γιατι στα αλλα 2 διαπιστωσαν κινηση ιντερνετ.

Δεν το συζητω παραπανω για τα 2 αλλα οτι να ναι.

Τωρα συνειδητοποιω ποσες φορες δεν εχω κανει τιποτα για μονοευρες χρεωσεις x τον αριθμο τηλεφωνων = ενα πολυ καλο ποσο υπερ της εταιρειας.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν φταινε αυτοι.

Φταιει το Ελληνικο κρατος, που ο μονος λογος υπαρξης της ΕΕΤΤ ειναι καποιοι να παιρνούν μηνιατικο. Τιποτα αλλο, απολυτως, οποτε κατι τετοιοι παραμενουν ατιμωρητοι.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Edited by Mark_K
Μπορείτε να ασκείτε κριτική στις ιδέες όχι όμως και στους ανθρώπους».
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...