Jump to content

[Επίσημο] Nokia Asha 230


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Asha 230

(RM-987) / (RM-986) Dual SIM

 

http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/nokia/nokia-asha-230-1.jpg

 

______________________________________

 

Ημερομηνία ανακοίνωσης:

24 Φεβρουαρίου 2014

 

Περιγραφή συσκευής:

Nokia Asha 230 on Nokia Asha software platform device featuring support for dual band GSM and Single Sim (RM-987) or Dual Sim (RM-986). The device also features new Nokia Asha UI with a Glance Screen, 2.8 inch touch display, 1.3 Mpix Full Focus camera and support for up to 32 GB memory card . Other features include Bluetooth 3.0 with Slam and MIDP Java 2.1 with additional Java APIs.

______________________________________

 

Πλατφόρμα:

Nokia Asha software platform 1.1

 

Λειτουργικό σύστημα:

Nokia Asha software platform

 

Τελευταία έκδοση λογισμικού:

 

 

Δείκτης SAR:

x,xx W/kg

 

Ελληνικό Product Code:

 

______________________________________

 

Σελίδα υποστήριξης

Τεχνικά χαρακτηριστικά (GSMArena)

Φωτογραφίες

Δελτίο τύπου

Data Sheet: Single SIM|Dual SIM

Οδηγός χρήσεως

Edited by Alex_tz

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Aν και καταναλώνει πολύ λίγα mb ο browser Nokia Xpress είναι κρίμα που δεν έχει WIFI. Με περίπου 15€ παραπάνω πας στο 501 αν θέλεις δίκαρτο.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καμία γνώμη για το συγκεκριμένο κινητό της nokia;

Αξίζει τα 40€ που το πουλάνε για μία απλή χρήση;

Κολλάει;

Απο αυτονομία πως πάει;

Κάποια άλλη πρόταση σε αυτή την τιμή περίπου;

Θέλω το avatar μου πίσω...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια σάς!

Έχει αγοράσει κανείς το Nokia 230 Dual SIM;

Εντυπώσεις;

Είναι ακριβουτσικο για αυτά που προσφέρει, αλλά λένε οτι η μπαταρία διαρκεί πάνο απο 20 ώρες ομιλία.

 

LE: το αγόρασα σήμερα

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/50d92dd31c3ccb7b56723621c3c10195.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/22bbb13e07a1648be1a4e2c7e08ca813.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/4563de328fffcfde7ef86648bf018a55.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/9a093e1b102f4df6b0b86b53f233de90.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/034200bd2fbeac89066937e8d3f8facd.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160308/cc17e4ea619f1d4261c5ed39e0391e90.jpg

 

Έχει ελληνικά αλλά όχι από την μάνα του. Στην Ελλάδα ανοίγουμε την συσκευασία και μετά περνάνε στο τηλέφωνο και τα ελληνικά. Οι χαρακτήρες φαίνονται διαφορετικά και λίγο στραβά κάποια γράμματα.

Το τηλέφωνο ήρθε με δύο γρατζουνιές πίσω. Νομίζω απο τότε που έβαλαν τα ελληνικά.

Το μενού είναι πολύ απλό. Σε κάθε contact μπορείς να βάλεις μόνο ενα νούμερο τηλεφώνου και μία φωτογραφία.

Εαν έχεις το μενού στα Αγγλικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελληνικά γράμματα.

Οι κάμερες είναι περισσότερο για μάρκετινγκ, για την αγορά της Ινδίας. Βγαίνουν μέτριες φωτογραφίες για 2MP (καλύτερα έβγαζε το SonyEricsson K750).

Δεν μπορείς να αλλάξεις το Selfie κουμπί για να βάζεις κάτι πιο χρήσιμο.

 

Είχα ενα Nokia 2330c-2 πολύ παλαιότερο, αλλά δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Είναι παλαιό αλλά το μενού είναι πιο ωραίο.

 

Δυστιχός δεν μπορώ να πω οτι θα το συνηθίζω με τα πλήκτρα που έχει. Δεν θα μπορέσω να γράψω χωρίς να βλέπω τι κάνω, επειδή τα πλήκτρα είναι πολύ ενωμένα μεταξι.

 

Σε stand-by δεν δείχνει και ημερομηνία, αλλά μόνο την ώρα.

 

Δεν έχει κανέναLED-ακι να ενημερωθείς για SMS η κλίση.

 

Έχει Facebook και άλλες εφαρμογές, αλλά έχοντας μόνο 2G, τι να τα κανεις; Πάλι μάρκετινγκ...

 

Δυστιχός δεν έχει εκείνη την τρύπα που θα μπορούσα να κρεμάσω ενα κορδόνι για να πιαστώ το τηλ πιο καλά.

 

 

Τα καλά: είναι DualSIM, καλή μπαταρία (χρόνο ομιλίας μέχρι 23 ώρες και stand-by μέχρι 648 ώρες), SD card, συνδέεται με Bluetooth, δεν έχει καθυστέρηση (lag) όταν γράφεις, δεν είναι ούτε μικρό, ούτε μεγάλο, ελαφρό, πιάνει καλό σήμα...

Edited by florinmara

LG G3 D855 32GB Titanium Black

Marshmallow 6.0 v30c, παρτίδα 501

LG G4 H815 32GB Grey

Marshmallow 6.0 v20g, παρτίδα 603

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Περίμενα εντυπώσεις για το συγκεκριμένο κινητό το 230 άλλα τελικά μετά από αυτά που διαβάζω μάλλον δεν θα το πάρω.Κρίμα γιατί το περίμενα πως και πως.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αγόρασε ο αδερφός μου το συγκεκριμένο κινητό με ελληνικό μενου. Το κινητό όμως δεν είναι ελληνικό. Όταν του έκανε αναβάθμιση λογισμικού από το Nokia Software Recovery Tool πήρε το καινουριο λογισμικό από την T-Mobile Πολωνίας και φυσικά δεν έχει ελληνικά.

 

Καμιά ιδέα πως μπορώ να περάσω ελληνικά ή να flashάρω κάπως ελληνικό software;

Έχω ψάξει το μισό internet και κάτι μεθόδους που βρήκα δεν δουλεύουν :happy:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Φίλε καλημέρα, μια ερώτηση να σου κάνω αν κατάλαβα σωστά. Το recovery tool που γράφεις στο δίνουν κανονικά στο σάιτ τους και τρέχοντάς το έχασες τα ελληνικά ή δε συνίσταται η χρήση του και παραταύτα εσύ το έτρεξες, ποιο απ'τα δυο συμβαίνει;

 

Πάντως στη θέση σου δε θα τη πάλευα τόσο, θα το πήγαινα στο σέρβις. Καταλαβαίνω ότι έχει ένα κόστος αλλά σκέψου τη πιθανότητα με μια απ'τις "μεθόδους" που βρίσκεις στο ίντερνετ να σου πάει κάτι στραβά και να το χάσεις τελείως το κινητό. :cry:

 

Ερωτήσεις κι από εμένα:

Στη φωτογραφία με την έκδοση λογισμικού το κινητό σου αναφέρει γλώσσα "ΑΗ". Τι είναι αυτό;

 

Η ποιότητα ήχου στο ακουστικό είναι καλή; Ο συνομιλητής σε ακούει καθαρά ή έχεις ακούσει παράπονα;

 

Σμσ γράφει με τ9 ή θέλει τσίπι τσίπι τα πλήκτρα; Έχει δική του μνήμη σμσ ή όσο χωρά η σιμ; Τα απεσταλμένα τα αποθηκεύει ή εξαφανίζονται;

 

Στο κομπιούτερ όταν το συνδέσεις πώς εμφανίζεται; Αν το συνδέσω με το καλώδιο στο λάπτοπ, θα μπορέσω να μπω στο ίντερνετ απ'το μηχάνημα ή το ιντερνετ μένει μόνο στο κινητό;

 

Ευχαριστώ εκ προοιμίου! :thanks:

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Ναι, το Nokia Recovery Tool το δινει κανονικα η Microsoft στην σελιδα του κινητου.

Σημερα το πηγα εκει που το πηρα και του ξαναπερασανε το λογισμικο που ειχε με ελληνικο μενου δωρεαν.

Επειδη οπως η συσκευη ειναι του αδερφου μου δεν το εχω δουλεψει καθολου. Αν μπορει ας βοηθησει καποιος αλλος με τις ερωτησεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ευχαριστώ, για την απάντηση. Ρωτάω και γω γιατί είναι όμορφο το κινητάκι και σκέφτομαι να το πάρω και να το φορτώσω με δεύτερη κάρτα ώστε να'χω προσφορές από δύο καρτοκινητές σε μια συσκευή. Έχω πολλά χρόνια να πάρω κινητό και λίγο με εκπλήσσει που φτάνω να ζορίζομαι να βρω πληροφορίες για ένα Νόκια. Ένα αναλυτικό review που να μη παπαγαλίζει τις μπροσούρες δε βρήκα. :(

 

Αυτό που έγραψες είναι ενδιαφέρον. Δηλαδή ότι το κινητό "ανήκει" στη Πολωνία αλλά υπάρχει και "πακετάκι" ελληνικών (υποθέτω μαμίσιο γιατί ποιος θα μπορούσε να ξέρει τις τεχνολογίες για να το φτιάξει) που μπορεί να φορεθεί εξτρά στο κινητό. Πρέπει να το δουν λίγο αυτό στη Νόκια γιατί δε γίνεται με το δικό της εργαλείο να καταστρέφεται προεγκατεστημένο περιεχόμενο στο κινητό και να τρέχει ο ιδιοκτήτης στο μαγαζί για να το αναπληρώσει. Να ξέρω αν το πάρω ότι η αναβάθμιση ίσως είναι επικίνδυνη. :(

 

Κάποιος φίλος που το'χει ήδη αν μπορεί να λύσει τις απορίες μου παρακαλώ;;; :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...