Jump to content

Sony Xperia Z2


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με έκδοση android 6.0.1 έχω να δηλώσω ότι η μπαταρία μου αδειάζει για πλακα!

Παλιά με μέτρια χρήση έχανα την ημερα ένα 20%. Τώρα με πολύ ελάχιστη χρήση χάνω ένα 20%+! Παλιά το φόρτωνα 1-2 φορες την εβδομάδα τώρα αν όχι κάθε μέρα σίγουρα ανά δεύτερη! :mad:

Δοκίμασε να του κάνεις ένα φορμάτ μπας και στρώσει.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επισυναπτόμενες εικόνες

Ουτε φορματ ουτε τιποτα παιδια. Ενω το κινητο τρεχει πολυ καλα με την ΜΜ, η μπαταρια αδειαζει ευκολα στο τελος της μερας.Εχω κανει φορματ ΠΡΙΝ και ΜΕΤΑ την εγκατασταση, και τιποτα. Το τηλεφωνο στο τελος της μερας θελει φορτιση και μπορει να μου κλεισει, κατι που δεν μου συνεβη ΠΟΤΕ ενα χρονο που το ειχα με την 5.1 .
Link to comment
Share on other sites

Με έκδοση android 6.0.1 έχω να δηλώσω ότι η μπαταρία μου αδειάζει για πλακα!

Παλιά με μέτρια χρήση έχανα την ημερα ένα 20%. Τώρα με πολύ ελάχιστη χρήση χάνω ένα 20%+! Παλιά το φόρτωνα 1-2 φορες την εβδομάδα τώρα αν όχι κάθε μέρα σίγουρα ανά δεύτερη! :mad:

Το ίδιο θέμα είχα και φω φίλε μου και γύρισα σε 5.1.1!

+Ότι το νέο stamina είναι για τα σκουπίδια πράγματικα! Δεν ντράπηκαν να βάλλουν stamina που μειώνει την επίδοσή της συσκευής

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να του κάνεις ένα φορμάτ μπας και στρώσει.

 

Σκέφτομαι για root (αν το λέω σωστά) και να γυρίσω στην εργοστασιακή έκδοση όταν το πήρα.

Έχω θέμα και με το GPS, παλιά ενώ έπιανε αμέσως και δε κόλλαγε πουθενά τώρα αργεί να πιάσει σήμα και αρκετές φορες τα χάνει στην διαδρομή.

 

Το ίδιο θέμα είχα και φω φίλε μου και γύρισα σε 5.1.1!

+Ότι το νέο stamina είναι για τα σκουπίδια πράγματικα! Δεν ντράπηκαν να βάλλουν stamina που μειώνει την επίδοσή της συσκευής

 

Σε μένα από την έκδοση 5.1.1 και πέρα ξεκίνησαν τα θέματα με το GPS. Ενώ στις πρώτες εκδόσεις πάντα δούλευε τέλεια, από την 5 και έπειτα είχα και περιόδους που δεν δούλευε ποτε! Ειδικά το google maps είχε εξαφανιστεί, δεν φόρτωνε τίποτα. Τώρα βλέπω αυτό με την μπαταρία και θυμώνω. Δηλαδή έλεος βγάζουν μια έκδοση για να μας κάνουν τα κινητά χειρότερα?

 

Μακάρι να μπορέσω να ξαναγυρίσω το κινητό στην έκδοση που το πήρα για πρώτη φορα. Τότε όλα δούλευαν τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι για root (αν το λέω σωστά) και να γυρίσω στην εργοστασιακή έκδοση όταν το πήρα.

Έχω θέμα και με το GPS, παλιά ενώ έπιανε αμέσως και δε κόλλαγε πουθενά τώρα αργεί να πιάσει σήμα και αρκετές φορες τα χάνει στην διαδρομή.

 

 

 

Σε μένα από την έκδοση 5.1.1 και πέρα ξεκίνησαν τα θέματα με το GPS. Ενώ στις πρώτες εκδόσεις πάντα δούλευε τέλεια, από την 5 και έπειτα είχα και περιόδους που δεν δούλευε ποτε! Ειδικά το google maps είχε εξαφανιστεί, δεν φόρτωνε τίποτα. Τώρα βλέπω αυτό με την μπαταρία και θυμώνω. Δηλαδή έλεος βγάζουν μια έκδοση για να μας κάνουν τα κινητά χειρότερα?

 

Μακάρι να μπορέσω να ξαναγυρίσω το κινητό στην έκδοση που το πήρα για πρώτη φορα. Τότε όλα δούλευαν τέλεια.

Φίλε αν σκεφτεσαι να το ρουτάρεις πολύ καλά θα κάνεις..! Από θέμα αυτονομίας νομίζω δεν θα φτάσει κάποια ρομ τα επίπεδα της μανισιας κιτκατ παρά μόνο καστομιες με πειράγματα (που για μενα αυτό είναι το αλατοπίπερο του ανδρόιδ)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε ρε παιδια ? Κι εγω που ειμαι-ημουν φανατικος υποστηρικτης του MM τωρα ακουω αυτα που λετε και ειμαι ετοιμος να γυρισω σε LP.

Τοσο χαλια ? ενταξει κι εγω βλεπω με τη σειρα μου κατι αθλια animations στις εφαρμογες οπου στο LP δεν υπηρχαν αλλα οσο αφορα τη ταχυτητα και γενικοτερα την αποκριση εφαρμογων-λογισμικου θα πω οτι ειναι ενα κλικ παραπανω απο LP.

Βεβαια το να κρατησεις την ΜΜ με τα προβληματα που εχει αλλα με λιγο παραπανω performance κι αυτο με τη σειρα του να σου ριχνει τη μπαταρια στα πατωματα ειναι χοντρο θεμα απο τη αλλη, οποτε σε αυτη τη φαση ειναι λογικο να γυρισεις σε κατι πιο σταθερο που θα αναφερεται σε ολα τα επιπεδα λειτουργιας.

Τι να πω ?..σκεψεις κανω και τις μεταφερω εδω μεσα και ευελπιστω σε μεγαλυτερο feedback για το τι τελικα ειναι πιο σταθερο με σκοπο να καλυτερευει τη χρηση της συσκευης και οχι να τη χειροτερεύει. Αυτο αλλωστε ειναι το ζητουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι κάποια εφαρμογή που απλά δεν τρέχει σωστά με την ΜΜ και τρώει μπαταρία;;; Εμένα συνέβει μόνο μια φορά και αυτό λόγω μιας εφαρμογής...
Link to comment
Share on other sites

και στα καλα καθουμενα και ενω το κινητο το ειχα στην τσεπη δονειται,το βγαζω το ξεκλειδωνω(μοτιβο)και η οθονη πατουσε τρελα οτι ηθελε(ανοιγοκλεινε εφρμογες πατουσε νουμερα) )εμενα παντως δεν με ακουγε,κανω δυο τρεις επανεκκινησεις παλι τα ιδια και μετα ασπρισε και η οθονη.εβγαζε κατι μπλε κατι κοκκινα κλπ.βγαζω την καρτα την βαζω στο παλιο xperiaT που εχω και ενω ειμαι σε αναζητηση νεας συσκευης(πιο κοντα ημουν στο Ρ9)και ενω περασαν τρεις μερες δοκιμαζω να το ανοιξω η οθονη παλι χαλια αλλα το κινητο με ακουγε δεν πατουσε τρελα οτι ηθελε,κανω μια επαναφορα και στρωνει και η οθνη και ολα καλα..εχεται καμια ιδεα τι μπορει να ειναι???? να πω πως δεν ειναι ολα ροδινα πουκαι που(οχι παντα)κανει ενα κυκλο εκει που παταω επισης μια φορα ειδα ram 300mb ενω παντα ειχα 1 με 1,3 gb
Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος εμφανίζεται γιατί έχει ενεργοποιηθεί η λειτουργία αφής με γάντια.. Πήγαινε στις ρυθμίσεις οθόνης και απενεργοποίησε το! Όσο για τη ram, συμβαίνει και στο Z3 μου. Λογικά οι εφαρμογές καταναλώνουν πλέον παραπάνω ram. Έχουμε φτάσει τα mid range να έχουν 4gb πλέον. Πιστεύω οτι μετά την επαναφορά θα δουλεύει μια χαρά. Είναι εξαιρετικό τηλέφωνο και θα σου κάνει τη δουλειά σου για πολύ καιρό αν δεν έχεις τρελές απαιτήσεις.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα γνωρίζει κανείς που θα βρω οθόνη?? Κ απεξω αν ξέρει κανείς κανα καλο σαιτ.... εφαγε καλη τουμπα ουτε το digitizer δεν δουλεύει.... μηδεν touch

 

b1697401fd84229781a3e7a64a780307.jpg90af5f6de9d7ac75efc1609296f7d914.jpg95df52ad0ade0847fa8fcf4a3a850126.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Βρε παίδες... το frame γύρω γύρω είναι μεταλικό?

 

Και βέβαια ναι!

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το κινητό μου έχει πάνω Android 6.0.1 Έκδοση: 23.5.A.1.291 και η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε μια μέρα τι κάνουμε για λύσουμε αυτό το θέμα;
Νίκας - Μανίκας - Λιας - Καραμπαλίκας - Γενικολλιάς - Βουρδουμπάς - Κεντρικόπουλος και μπροστά μόνος του ο Νίκωνας :p
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει πάνω Android 6.0.1 Έκδοση: 23.5.A.1.291 και η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε μια μέρα τι κάνουμε για λύσουμε αυτό το θέμα;

Πέρνα από την αρχή, clean install την rom που θες.

Ή μπορεί να έχεις κάποια εφαρμογή που να κάνει drain την μπαταρία. Όποτε την βγάζεις και είσαι οκ.

 

 

Στάλθηκε από το D6503 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για πληκτρολογιο εχω το Gboard της Google. Απο την ωρα που εβαλα την 6.0 , τις μισες φορες που ανοιγει το πληκτρολογιο λειτουργει το "swype" , τις αλλες μισες δεν λειτουργει και πληκτρολογω γραμμα-γραμμα. Ξερετε τι μπορει να συμβαινει;

 

(Η ΜΜ εχει περαστει με clean install).

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει πάνω Android 6.0.1 Έκδοση: 23.5.A.1.291 και η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε μια μέρα τι κάνουμε για λύσουμε αυτό το θέμα;

 

Αν η μπαταρία σου έχει πάνω απο 1 χρόνο στην πλάτη της, σκέψου την αντικατάστασή της. Το κόστος με την εργασία δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 35€...

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει κανεις την διαδικασια αντικαταστασης μπαταριας?Γιατι στον Γερμανο μου ειπαν οτι πρεπει να σταλει στην εταιρεια για...20 ημερες!!! Προφανως για την στεγανοποιηση αλλα ειναι παραλογο να μεινεις 20 ημερες χωρις κινητο για μια μπαταρια!
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση να κανω στης επαφες δεν δειχνει ολοκληρη την φωτο δειχνει τα ατομα που με καλουν σε ενα πολυ μικρο κυκλο.ενας φιλος μου που εχει τοΖ2 φαινεται σε ολη την οθονη,το εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα ακρη
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό μου έχει πάνω Android 6.0.1 Έκδοση: 23.5.A.1.291 και η μπαταρία του δεν κρατάει ούτε μια μέρα τι κάνουμε για λύσουμε αυτό το θέμα;

Γεια σου φίλε μου ξανά βαλέ lollipop 5.1.1 η MM είναι κακό update τουλάχιστον για εμένα! χάλασαν το stamina mode εκεί στη sony!

Εγώ προσωπικά ασχολήθηκα με custom rom και έχει δώσει μια νέα πνοή στο κινητό και σε εμφάνιση και σε ταχύτητα και σε μπαταρία ☺

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

μια ερωτηση να κανω στης επαφες δεν δειχνει ολοκληρη την φωτο δειχνει τα ατομα που με καλουν σε ενα πολυ μικρο κυκλο.ενας φιλος μου που εχει τοΖ2 φαινεται σε ολη την οθονη,το εψαξα λιγο αλλα δεν βρηκα ακρη

Είσαι σε 6.0.1 marshmellow?? Αν ναι δεν μπορείς να κάνεις κάτι μόνο αν ξαναγυρίσεις σε lollipop η βάλεις κάποια custom rom!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εξαιρετικά δύσκολο να φταίει η μπαταρία για κινητό ενός χρόνου εκτός κι αν το αφήνεις συνέχεια να μένει από μπαταρία. Το πιθανότερο να φταίει κάποια εφαρμογή ή πολλές εφαρμογές που δουλεύουν στο backround. Γενικά θέλει μία επανεκκίνηση την εβδομάδα. Προσωπικά χρησιμοποιώ και το android assistant προκειμένου να μπλοκάρω κάποιες εφαρμογές ώστε να μην ξεκινούν με την εκκίνηση. Χωρίς root πάντα.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρηκα ενα Ζ2 στα 90 ευρω και το πηρα για καβαντζα εχοντας το Ζ3.

Το Ζ2 ειναι αψεγαδιαστο,ουτε κιχ.οι θυρες πεντακαθαρες ενω η ασυρματη θυρα ειναι γυαλιστερη.

Φοραγε android 5.

Επαθε ντιρινταχτα η οθονη του Ζ3,και επιασε δουλεια το Ζ2.

Εγινε αναβάθμιση σε 6.

Φορτωσα οτι ειχα και στο αλλο αλλα εδω βλεπω συνέχεια 1,5gb ελευθερη ram.Στο Ζ3 ειχα γυρω στο 1gb.

Δεν στεναχωριεμαι ιδιαιτερα.....:-)

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα Ζ2 στα 90 ευρω και το πηρα για καβαντζα εχοντας το Ζ3.

Το Ζ2 ειναι αψεγαδιαστο,ουτε κιχ.οι θυρες πεντακαθαρες ενω η ασυρματη θυρα ειναι γυαλιστερη.

Φοραγε android 5.

Επαθε ντιρινταχτα η οθονη του Ζ3,και επιασε δουλεια το Ζ2.

Εγινε αναβάθμιση σε 6.

Φορτωσα οτι ειχα και στο αλλο αλλα εδω βλεπω συνέχεια 1,5gb ελευθερη ram.Στο Ζ3 ειχα γυρω στο 1gb.

Δεν στεναχωριεμαι ιδιαιτερα.....:-)

 

Που το βρήκες τόσο φθηνό; Απίστευτη τιμή!

Ζ2 είναι το καλύτερο σόνυ που έχει βγει ;)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...