Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 6 months later...

E ρε...

...περασμένα μεγαλεία...!

Ένα καλημέρα - καλησπέρα - καληνύχτα στο καλύτερο νήμα όλων των εποχών.

 

Εύχομαι να είστε όλοι καλά.

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

E ρε...

...περασμένα μεγαλεία...!

Ένα καλημέρα - καλησπέρα - καληνύχτα στο καλύτερο νήμα όλων των εποχών.

 

Εύχομαι να είστε όλοι καλά.

 

Βρε, βρε ,βρε.....:):)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βρε, βρε ,βρε.....:):)

Μπα...μην ενθουσιάζεσαι δικηγόρε του διαβόλου! Αμέσως να βγάλεις συμπέρασμα!!! :lol:

...έτσι για ένα γεια μπήκα γιατί μου λείπει πολύ η ποιότητα αυτού του thread. Βαρέθηκα να διαβάζω μ@λ@κίες...έχουν γεμίσει όλα τα Ελληνικά forum με π@π@ρολόγους!

Ό,τι καλό υπήρχε στην πιάτσα...εξατμίστηκε εδώ και καιρό.

 

Υ.Γ Ελπίζω να μην σβηστεί το μήνυμά μου. :rolleyes:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Μπα...μην ενθουσιάζεσαι δικηγόρε του διαβόλου! Αμέσως να βγάλεις συμπέρασμα!!! :lol:

...έτσι για ένα γεια μπήκα γιατί μου λείπει πολύ η ποιότητα αυτού του thread. Βαρέθηκα να διαβάζω μ@λ@κίες...έχουν γεμίσει όλα τα Ελληνικά forum με π@π@ρολόγους!

Ό,τι καλό υπήρχε στην πιάτσα...εξατμίστηκε εδώ και καιρό.

 

Υ.Γ Ελπίζω να μην σβηστεί το μήνυμά μου. :rolleyes:

 

Το ξέρω Χρήστο και συμφωνώ. Απόδειξη ότι το παρόν νήμα είναι τόσα χρόνια ανενεργό. ;)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω αλλάξει πολλές συσκευές. Έχω καραληξει ότι όλα στο μυαλό μας είναι. Η κοπέλα μ από iPhone 4s πήγε σε nexus 5,και εδώ και τρία χρόνια δουλεύει σα τη πρώτη μέρα. Εγώ βέβαια μέτα από ένα διάλυμα σε αντροιντ συσκευές για 3 χρόνια,ξανά γύρισα σε iphone. Όχι γιατί είναι καλύτερα όμως,απλά με βολεύει σαν οικοσύστημα. Όλα τα κινητά λοιπόν είναι καλά αρκεί να μας βολεύουν και να μας κάνουν τι δουλειά που θελουμε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω αλλάξει πολλές συσκευές. Έχω καραληξει ότι όλα στο μυαλό μας είναι. Η κοπέλα μ από iPhone 4s πήγε σε nexus 5,και εδώ και τρία χρόνια δουλεύει σα τη πρώτη μέρα. Εγώ βέβαια μέτα από ένα διάλυμα σε αντροιντ συσκευές για 3 χρόνια,ξανά γύρισα σε iphone. Όχι γιατί είναι καλύτερα όμως,απλά με βολεύει σαν οικοσύστημα. Όλα τα κινητά λοιπόν είναι καλά αρκεί να μας βολεύουν και να μας κάνουν τι δουλειά που θελουμε.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι και ολα. Έχει και αλλα android που δεν είναι και τόσο γρήγορα. Βγάζουν μάτι κιόλας. Μην κοιτάς το nexus. Αποτελεί εξαίρεση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δικό High end κινητά εννοώ. Αν και υπάρχουν π.χ και κάποια" φτηνά "που για τα χρήματα τους έιναι αξιόλογα όπως του Μοto g

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 1 month later...

http://content.myphone.gr/photo/full/62811/apple-park-main.jpg

 

Nέα πλάνα από την υπό κατασκευή πανεπιστημιούπολη της Apple, παρουσιάζουν ραγδαία πρόοδο των έργων, ένα ολοκληρωμένο κέντρο έρευνας κι ανάπτυξης, καθώς και την απομάκρυνση ενός μεγάλου τμήματος των βαρέων οχημάτων, από το συγκρότημα.

 

Στο τελευταίο video υποστηρίζεται πως η εγκατάσταση των ηλιακών πάνελ, αγγίζει το 80% πληρότητα με τις τεράστιες οροφές στο γκαράζ αλλά και στο κυρίως κτίριο να είναι τοποθετημένα.

 

Το κτίριο έρευνας και ανάπτυξης λέγεται πως είναι ήδη κατειλημμένο από γραφεία και υπαλλήλους. Αυτό διακρίνεται σε μία από της λήψεις του drone. Όπως φαίνονταν και στη λήψη που είχε γίνει αρχές του μήνα, μια σειρά από υποστηρικτικά κτίρια της πανεπιστημιούπολης τα οποία ανήκουν στην κατασκευαστική “Φάση 2”, έχουν αρχίσει να παίρνουν μορφή. Αναμένεται να προσφέρουν επιπλέον χώρους εργασίας, δίπλα στην κύρια έδρα της εταιρείας.

 

Η προσπάθεια δενδροφύτευσης συνεχίζεται επίσης με γοργούς ρυθμούς με την τοποθέτηση δέντρο με ανοχή στην ξηρασία, τόσο στην πανεπιστημιούπολη, όσο και περιμετρικά αυτής.

 

Στις 22 Φεβρουαρίου η Apple ονόμασε επίσημα το υπό κατασκευή συγκρότημα ως “Apple Park” και αφιέρωσε την ημιυπόγεια αίθουσα εκδηλώσεων κατασκευασμένη από μέταλλο και γυαλί, στον συνιδρυτή της εταιρείας, Steve Jobs.

 

Μία φιλική προς το περιβάλλον σχεδίαση ήταν υψίστης σημασίας στο όραμα του Steve. H πανεπιστημιούπολη συμπεριλαμβάνει κι ένα μικρό data center, το οποίο τροφοδοτείται από ένα φωτοβολταϊκό πάρκο και άλλες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Ένα επίσης μικρό ηλιακό πάρκο που έχει εγκατασταθεί εντός του συγκροτήματος, είναι ικανό να παρέχει ηλεκτρική ενέργεια 17 μεγαβάτ, καλύπτοντας το 75% των αναγκών, του συγκροτήματος. Η εγκατάσταση αυτή συμπληρώνεται από Bloom energy, ενέργεια η οποία παρέχεται από κυψέλες καυσίμων, όμοιες με αυτές που τροφοδοτούν το data center της Βόρειας Καρολίνας.

 

[ame]

[/ame]

 

[via]

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://content.myphone.gr/photo/full/63270/watch-gps.jpg

Η συσκευή Apple Watch μπορεί να αισθάνεται υπερήφανη λόγω των ενσωματωμένων δυνατοτήτων GPS, και γι’ αυτό σας επιτρέπει να αφήσετε πλέον στο σπίτι τη συσκευή σας iPhone ή στο ντουλάπι του γυμναστήριου, κατά τη διάρκεια της προπόνησης. Το ρολόι σας θα αναλάβει να παρατηρεί και να καταγράφει όλες τις σημαντικές πληροφορίες.

 

Με την προηγούμενη έκδοση θα έπρεπε να φέρετε το iPhone διαρκώς μαζί σας για να σας παρακολουθεί την τοποθεσία σας μέσω GPS (Global Positioning System). Κατά την πρώτη επαφή μας περιμέναμε να υπάρχει κάποια εφαρμογή ελέγχου ή κάποιος δείκτης, ώστε να αντιλαμβανόμαστε πως ο εντοπισμός θέσης, είναι ενεργός.

 

Τελικά αποδείχτηκε πως κατά την έναρξη μιας προπόνησης και στην περίπτωση που η συσκευή σας iPhone δεν είναι σε κοντινή απόσταση, τότε αυτόματα το Apple Watch series 2, ενεργοποιεί το δικό του σύστημα GPS.

 

Αν για κάποιο λόγο αντιληφθείτε πως η συσκευή δε παρακολουθεί την κίνησή σας, προτείνουμε να ακολουθήσετε τη διαδρομή Ρυθμίσεις > Απόρρητο > Υπηρεσίες Τοποθεσίας και να ελέγξετε εάν η λειτουργία είναι ενεργοποιημένη.

 

Προπονήσεις οι οποίες καταγράφονται από το αυτόνομο σύστημα GPS της συσκευής Apple Watch είναι τα εξής:

 

 

  • Περπάτημα εκτός
  • Τρέξιμο εκτός
  • Κολύμβηση
  • Ποδήλατο εκτός

 

Μόλις ολοκληρώσετε την προπόνησή σας και η συσκευή σας Apple Watch επανασυνδεθεί με το iPhone σας, είστε σε θέση να προβάλλετε δεδομένα GPS μέσω της εφαρμογής, Δραστηριότητα. Στη συνέχεια μετακινηθείτε προς το κάτω μέρος της οθόνης και επιλέξτε “Ολοκληρώθηκε”.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://content.myphone.gr/photo/full/65350/spaceship-main.jpg

 

Ένα νέο video clip από το εντυπωσιακό Apple Park, έρχεται να αποκαλύψει πως μεγάλο μέρος των εργασιών δενδροφύτευσης και διαμόρφωσης εξωτερικού χώρου βρίσκονται σε εξέλιξη στο κεντρικό κτίριο και ενώ πολλά από τα έργα έχουν φθάσει στην τελική ευθεία, εν τούτοις οι κατασκευές στην πανεπιστημιούπολη εξακολουθούν να προχωρούν με γοργούς ρυθμούς.

 

Όπως μπορείτε να παρατηρήσετε στην εικόνα που μας προσφέρει το video του Duncan Sinfield, ένας μεγάλος αριθμός δένδρων καθώς και το απαραίτητο χώμα πλέον έχουν τοποθετηθεί. Το Apple Park μετά την ολοκλήρωσή του, αναμένεται να φιλοξενεί τουλάχιστον 9.000 δέντρα - μερικά από αυτά οπωροφόρα, ως φόρο τιμής στις παλιές οπωροφόρες φυτείες της περιοχής.

 

Άλλα τμήματα της ταινίας δείχνουν πως αρκετά από τα βοηθητικά κτίρια είναι πραγματικά ολοκληρωμένα και η κατασκευές συνεχίζονται κατά μήκος της λεωφόρο Tantau, καθώς και περιμετρικά του κεντρικού και αποκαλούμενου ως "spaceship", κτιρίου. Μάλιστα η κεντρική λεωφόρος σε ένα μεγάλο τμήμα της φαίνεται να μην είναι λειτουργική μέσα στον Ιούλιο, για χάρη της αποπεράτωσης του Κέντρου επισκεπτών το οποίο πρόσφατα προσέλαβε προσωπικό.

 

Παρότι κάποιοι από τους υπαλλήλους της εταιρείας έχουν ήδη μεταφερθεί στο συγκρότημα Apple Park, η συνέχεια των κατασκευών σε όλα τα επίπεδα υποδηλώνουν πως η πλήρης μετάβαση από το Infinite Loop 1 - συμπεριλαμβανομένων των ηγετικών στελεχών της εταιρείας και του διευθύνοντα συμβούλου, Tim Cook - ενδέχεται να διαρκέσει αρκετούς μήνες. Η παλιά έδρα της εταιρείας θα συνεχίσει να λειτουργεί με ομάδες υπαλλήλων με αντικείμενο τις cloud υπηρεσίες.

 

[ame]

[/ame]

 

Η Apple φαίνεται να είναι πρόθυμη να ολοκληρώσει το κτίριο εκδηλώσεων Steve Jobs Theatre μέχρι τον Σεπτέμβριο, δεδομένης της αναμενόμενη εκδήλωσης για την παρουσίαση των επερχόμενων iPhones και άλλων ανακοινώσεων προϊόντων, τους προσεχείς μήνες.

 

[via]

Edited by DINFUN
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

Aπό Microsoft 550 ήρθα και εγώ ξανά σε ios πριν κάποιους μήνες.

 

πς: μου άρεσε το wm εμένα πάντως.:O

REDMI 9A & Mi band 4C :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Να μαι μετά από πολλές ενελλαγες μεταξύ android και WM.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το πιο overrated ατομο στην ιστορια της τεχνολογιας.

Εχει 'φυγει' από το 2011 (και ποιος ξερει ποσο πιο πριν εχει σταματησει να συνεισφερει ουσιαστικα στην Apple), και ουτε φυλλο δεν εχει κουνηθεί στην εταιρια, ισα ισα που εχει γιγαντωθεί σε δυσθεώρητα επίπεδα.

 

Μιλαμε δηλαδη για 8-9 χρονια σε έναν κλαδο με ΤΕΡΑΣΤΙΟ ανταγωνισμο!!

Αν αυτό δεν ειναι αποδειξη ότι ο ανθρωπος ηταν γλαστρα, δεν ξερω τι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned
  • 3 months later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά

Αυτό το νήμα κάποτε λεγόταν "περί ανέμων..." και έγραφες ότι σου κατέβαινε στο κεφάλι, περίπου.

Πολλοί "τσακωμοί" λόγω συσκευών έχουν πέσει εδώ.

Εγώ προσωπικά μόνο καλά έχω να θυμάμαι από εδώ, και την γνωριμία κάποιων πολύ αξιόλογων ανθρώπων.

Δεν ξέρω ποιός το παρακολοθεί πλέον.

Μάλλον με έπιασε μελαγχολία...

Καλή συνέχεια σε όλους εύχομαι.

Λευτέρης

iPhone 3GS 32gb back in black

iPhone 4 32gb black, iPhone 4S 16gb black, samsung galaxy note,  iPhone 4S 16gb white, iPhone 5 64gb space grey, Hawai 5-0 P10 lite, iPhone 6 16gb gold, iPhone 8 64gb black

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

γεια σας

εχω τον iMac (27-inch, Late 2013) και θα ηθελα να μαθω αν μπορω να το εχω και σαν οθονη για το ps 5 και με ποιον τροπο

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σε όλους.
Μια ερώτηση.

Εάν αγοράσω Apple προϊόν, το οποίο εντός Ελλάδος ενεργοποιεί Apple Care Plan, από skroutz (π.χ ένα MB Air ή ένα Mac Mini) και το ενεργοποιήσω εγώ πρώτη φορά, εντός Ελλάδος, θα μου δοθεί η δυνατότητα να ενεργοποιήσω Apple Care Plus;
Αγορά με Ελληνική κάρτα (και το Mac και το Apple Care) και όλα τα στοιχεία του κατόχου (διευθύνσεις κλπ) θα είναι από Ελλάδα.

Στο site της Document π.χ, λέει ότι :
Προϋποθέσεις ενεργοποίησης APP σε υπάρχον Mac Ο Mac υπολογιστής πρέπει να έχει διακίνηση από το επίσημο δίκτυο εισαγωγής της Ελλάδας".

Έχει κάποιος ιδία εμπειρία να μας πει τί ισχύει και πότε;

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

Ας διαγραφει.

 

ευχαριστω πολυ!

Edited by theonirvana
Smartphones:Sony Ericsson Xperia X10 mini,Sony Ericsson Xperia mini,Sony Xperia M,Samsung Galaxy A5 2016,Samsung Galaxy S10
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια σκέψη κατά νου και δεν ξέρω αν θα με βρείτε σύμφωνο με αυτήν. Ένα παλιό iPhone (5η - 8η γενιά) , μπορεί να μην είναι λειτουργικό και να μην δέχεται updates όμως, μπορεί να επιτελεί τις βασικές λειτουργίες και ερωτώ. Επειδή πάνω κάτω ένα iPod touch, είναι παρόμοιο με ένα iPhone του τότε, σκέφτηκα μήπως αντί για αγορά iPod που είναι πιο σπάνιο να βρεθεί, μήπως μια επένδυση σε μια πιο οικονομική λύση, ενός πεπαλαιωμένου iPhone, ίσως είναι καλή περίπτωση. Θέλω να ρωτήσω, Bluetooth streaming μουσικής, από ποια γενιά και μετά είναι δυνατή; Κυριως για αναπαραγωγή μουσικής θα χρησιμοποιείται (πχ το μόνιμο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου).
 

Επίσης, επειδή για streaming μέσω Ίντερνετ δεν θα χρησιμοποιείται, μέσω iTunes γίνεται ο συγχρονισμός; 

 

Περίεργο ερώτημα αλλά, θα ήθελα την άποψη σας επ’ αυτού….

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, tsimisde said:

Καλησπέρα στην ομάδα. Έχω μια σκέψη κατά νου και δεν ξέρω αν θα με βρείτε σύμφωνο με αυτήν. Ένα παλιό iPhone (5η - 8η γενιά) , μπορεί να μην είναι λειτουργικό και να μην δέχεται updates όμως, μπορεί να επιτελεί τις βασικές λειτουργίες και ερωτώ. Επειδή πάνω κάτω ένα iPod touch, είναι παρόμοιο με ένα iPhone του τότε, σκέφτηκα μήπως αντί για αγορά iPod που είναι πιο σπάνιο να βρεθεί, μήπως μια επένδυση σε μια πιο οικονομική λύση, ενός πεπαλαιωμένου iPhone, ίσως είναι καλή περίπτωση. Θέλω να ρωτήσω, Bluetooth streaming μουσικής, από ποια γενιά και μετά είναι δυνατή; Κυριως για αναπαραγωγή μουσικής θα χρησιμοποιείται (πχ το μόνιμο ηχοσύστημα του αυτοκινήτου).
 

Επίσης, επειδή για streaming μέσω Ίντερνετ δεν θα χρησιμοποιείται, μέσω iTunes γίνεται ο συγχρονισμός; 

 

Περίεργο ερώτημα αλλά, θα ήθελα την άποψη σας επ’ αυτού….

Όλα τα iPhone κάνουν για αυτό που θέλεις 

Μεχρι ποσά χρήματα θέλεις να δώσεις; 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...