Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σιλικόνης Κώστα;

 

οχι ακριβως, μαλακο πλαστικο ειναι.

ειναι η μοναδικη που δεν καλυπτει μερος της οθονης, Πιανει μεχρι εκει που τελειωνει το αλουμινιο και εναι αρκετα ενισχυμενη για προστασια σε τυχον πεσιμο.

http://img.skitch.com/20100827-1c3iisr4jxhqi3ramtdf4mch8c.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

http://img.skitch.com/20100827-fp3291gqd77tjcfdsngu9uywct.preview.jpgClick for full size - Uploaded with plasq's Skitch

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και απο που την προμηθεύτηκες;

http://i18.tinypic.com/5zbc3mu.jpg...Κωστής

iPhone 6 64GB-Mac Mini 2011-iPad Air 2 64GB

"Απο τη Χώρα το Σφακιό να πάει στο Τυμπάκι, με έβαλε να τσι κουβαλώ νερό με ένα σταμνάκι"

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Επειδή προσπαθώ να εκλογικεύσω τα θέλω μου, μου φαίνεται ότι αφού το 3GS σηκώνει τόσο καλά το iOS 4.0 δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος για αναβάθμιση σε iPhone 4 πέρα από την κ@...@ που μας καίει όλους.

Ειδικά για μένα που δεν μπορεί να ενταχθεί στην δουλειά μου και έτσι είναι ένα εργαλείο για multimedia και ψυχαγωγία.

 

Το iPad μου φαίνεται πιο καλό σαν επένδυση αυτή την στιγμή αν και πάλι επιφυλάσσομαι γιατί είναι η πρώτη συσκευή και είμαι σίγουρος ότι το επόμενο θα έχει μεγάλη διαφορά. Μόνο να βάλουν την ίδια ανάλυση με του 4 και δεν θες τιποτα άλλο.

 

Μιχάλη, πάντοτε ενθουσιάζομαι όταν κυκλοφορεί η επόμενη γενιά ενός υπολογιστή ή μιας συσκευής που έχω αλλά συνήθως δεν υποκύπτω και προσπαθώ να τα κρατάω μέχρι να συμπληρώσουν τον κύκλο ζωής που θεωρώ λογικό για τα χρήματα που ξόδεψα.

 

Έχοντας δει από κοντά σήμερα το iPhone 4, θεωρώ πραγματικά ότι η Apple πήγε τα πράγματα ένα βήμα πιο πέρα. Και δεν μπορώ ακόμη να πιστέψω πόσο καταπληκτική είναι αυτή η οθόνη, απλά κάθεσαι και την χαζεύεις. Είναι για 'μένα ο μοναδικός λόγος να περιμένει κάποιος μέχρι να βγει το καινούριο iPad και όχι η κάμερα. Όταν δεις για λίγο την ανάλυση στο iPhone 4 μετά όπου και να κοιτάξεις βλέπεις κουκιδες!

 

Έτυχε σήμερα να παίξω για λίγη ώρα με ένα HTC με Android κι ένα Pixi με WebOS. Συγρίνοντας τα με το iPhone 4 αντιλαμβάνεσαι ότι η λεπτομέρεια κάνει τον πρωταθλητή. Όλα έχουν τα προτερήματα και τις ενοχλήσεις τους, αλλά θεωρώ ότι το iPhone έχει σαφές προβάδισμα, κατασκευαστικό και λειτουργικό.

Link to comment
Share on other sites

@@@koukoulakis

http://www.netimes.com/shop/belkin-grip-vue-for-ipad-white-p-2703.html?cPath=439_755

 

@@@p periklis

Δεν νομιζω να μπει αναλογη οθονη στο ipad. Απ οσα εχω διαβασει εδω κι εκει, δεν την θεωρουν απαραιτητη, λογο μεγεθους αλλα και ικανοποιητικης αναλυσης της ηδη υπαρχουσας.

 

Στο iphone οντως προσφερει γιατι αποδιδοντας τετοια λεπτομερια, δεν χρειαζεται καν να ζουμαρεις για να διαβασεις ενα κειμενο.

 

Βεβαιως θα ειναι ευπροσδεκτη μια τετοια οθονη στο επομενο ipad:rolleyes:

 

Η καμερα χρειαζεται για αλλους λογους κυριως για επικοινωνια και οχι φυσικα για να φωτογραφιζεις αντικειμενα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και απο που την προμηθεύτηκες;

 

Νομιζω πως εχει και στο Public. Εχω την εντυπωση πως τις ειδα και εκει :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Κώστα, όπως δείχνουν τα πράγματα η Apple θα ανεβάζει σε κλίμακα το iOS μέχρι να το ταυτίσει με το Mac OS, όταν το hardware το επιτρέψει. Το θεωρώ απίθανο να μην βελτιώσει την ανάλυση (οχι μόνο της συσκευής αλλά και των εφαρμογών του App Store γενικότερα) ο στόχος είναι να φτάσει τουλάχιστον αυτήν του iMac και αυτό φυσικά δεν θα γίνει βραχυπρόθεσμα αλλά με την πάροδο του χρόνου. Οι αιτήσεις ευρεσιτεχνίας που δημοσιεύτηκαν πρόσφατα δείχνουν ότι τουλάχιστον το επεξεργάζεται και όλοι πλέον μπορούμε να καταλάβουμε ότι το touch computing ήρθε για να μείνει.

 

Επιπλέον, θα πρέπει να λάβουμε υπόψιν και το iTV που σύμφωνα με τις φήμες θα ανακοινωθεί την Τρίτη. Υπάρχουν εικασίες ότι το συγκεκριμένο προϊόν που θα δούμε προσεχώς δεν θα ανταποκρίνεται ακριβώς σε αυτό που η Apple έχει υπόψιν της για το σαλόνι αλλά σίγουρα θα στρώσει τον δρόμο όπως ακριβώς έκανε το iPhone για το iPad. Σε μια τηλεόραση με ανάλυση 1080p υποχρεωτικά θα πρέπει να υπάρχουν και εφαρμογές με ανάλυση που θα την πλησιάζει. Ο διπλασιασμός στην περίπτωση του iPhone/iPad έδειξε ότι το αρκετά καλό δεν είναι ικανοποιητικά καλό.

 

Πάντως σε ότι αφορά το iPad, πλέον πιστεύω ότι αυτό θα αποτελέσει την ναυαρχίδα της Apple για τα επόμενα χρόνια και όχι το iPhone.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

εσυ συγαυρε πες πως κανω την samsung led τηλεοραση μου υπολογιστη με ασυρματο ποντικι και πληκτρολογιο και ασε το μηλο!!!!κατι σκαμπαζω απο αυτο

μαριε θα τα πουμε βρε εννοειται,σου εφερα τον καλυτερο!

χαχαχαχ ειναι παρα μα παρα πολυ απλο (θα σε βαλω σε εξοδα παλι )

Παρε ενα macmini και θα τα εχεις ολα ,,,,,,

Δημητρη δεν ειμαι διαπιστευμενο iphone boy αλλα apple boy xaxaxaxa μια που τρελαινομαι για τα mac μου ...

Edited by domal

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

@pperiklis

Ευχαριστούμε Περικλη για την ευκαιρία ειδικα σήμερα που η επικαιρότητα της κυκλοφορίας του 4 έχει μονοπωλησει το ενδιαφερον όλων να ταξιδέψουμε σε βάθος χρόνου ανταλλάσσοντας απόψεις για μελλοντικές τεχνολογικές εξελίξεις.

 

Αυτό που ξεφεύγει από τη δική μου κατανόηση με βάση τα έως τώρα γνωστά και έως να γινει εμπορικά αξιοποιησιμη τεχνολογία υπολογιστών τύπου Minority Report, είναι πως θα μπορούσε να λειτουργήσει αποτελεσματικά το touch computing σε μεγαλύτερης διαστασης οθόνες όπου η απόσταση του χεριού από την οθόνη και η θεση του σωματος είναι αναγκαστικά μεγαλύτερη / διαφορετική απο αυτή που βιώνουμε στο iPad και μελλοντικά στις αναμενόμενες συσκευές αντίστοιχων διαστάσεων.

 

Ως εκ τούτου νομίζω οτι στο εγγύς μέλλον δεν θα πρέπει να περιμένουμε μεγάλες αλλαγές τουλάχιστον σε desktop class συστηματα με μεγάλες οθόνες.

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@pperiklis

Ευχαριστούμε Περικλη για την ευκαιρία ειδικα σήμερα που η επικαιρότητα της κυκλοφορίας του 4 έχει μονοπωλησει το ενδιαφερον όλων να ταξιδέψουμε σε βάθος χρόνου ανταλλάσσοντας απόψεις για μελλοντικές τεχνολογικές εξελίξεις.

 

Αυτό που ξεφεύγει από τη δική μου κατανόηση με βάση τα έως τώρα γνωστά και έως να γινει εμπορικά αξιοποιησιμη τεχνολογία υπολογιστών τύπου Minority Report, είναι πως θα μπορούσε να λειτουργήσει αποτελεσματικά το touch computing σε μεγαλύτερης διαστασης οθόνες όπου η απόσταση του χεριού από την οθόνη και η θεση του σωματος είναι αναγκαστικά μεγαλύτερη / διαφορετική απο αυτή που βιώνουμε στο iPad και μελλοντικά στις αναμενόμενες συσκευές αντίστοιχων διαστάσεων.

 

Ως εκ τούτου νομίζω οτι στο εγγύς μέλλον δεν θα πρέπει να περιμένουμε μεγάλες αλλαγές τουλάχιστον σε desktop class συστηματα με μεγάλες οθόνες.

Κώστα κάποια σκίτσα που είδα δεν δείχνουν να είναι και τόσο πρόβλημα.

Η οθόνη θα παίρνει ότι κλήση μας βολεύει για να έρχεται Στα χέρια μας σαν φυσική προέκταση.

 

Από την εμπειρία που απέκτησα μέσω της κόρης μου, θεωρώ οι touch οθόνες θα κάνουν πολύ μα πολύ εύκολη την εξοικιωση των παιδιών με τα κομπιούτερ.

Έχει φτάσει το μικρό να κάνει πολύ περισσότερα απ ότι θα περίμενε κανείς.

Αντιθετα στο MacBook ενώ ξέρει που είναι το κάθε τι, δεν μπορεί να έχει ακόμα την ακρίβεια χειρισμών που απαιτηται.

 

Πλέον είμαστε έτοιμοι να δεχθούμε και τέτοιες οθονες στα λάπτοπ αλλά με άλλη μορφή σχδιασης. Κάτι σαν μεγάλο iPad, με προστατευτικό καπάκι το οποίο θα λαμβάνει το ρόλο του ρυθμιστή κλήσης και στήριξης .

 

@@ τώρα για το νέο iPhone όλοι το θαυμάζουμε αλλα στην παρούσα φάση δεν το παίρνω γιατί δεν βλέπω ότι θα μου δώσει το κάτι παραπάνω στην καθημερινότητα μου.

Δεν το αποκλείω κάποια στιγμή στο μέλλον. Αν συνοδεύονταν με μια κάπως μεγαλύτερη εξέλιξη του ios θα το είχα ήδη στα χέρια μου από Αγγλια.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση.

Στα android,υπαρχει μια εφαρμογη με την οποια ψαχνεις και κατεβαζεις οποιο τραγουδι θες απο το κινητο σου.(music junk)

Υπαρχει κατι παρομοιο για το μηλο?:O

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, που πιθανον να εχει ηδη απαντηθει : Το update carrier settings που θα βγαζει συνεχεια (μου ειχε σπασει τα νευρα στο 3GS που ειχα) και νομιζω βγαζει και στο iOS 4.0/0.1/0.2, το κανουμε ? Επηρεαζει κατι και τι ? Ευελπιστω η συσκευη που θα παρω οτι θα φοραει 4.0.1 και θα μπορω να κανω ΤΖΟΥ ΜΠΟΥ, αρα μιλαμε για JB συσκευη :D

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

@pperiklis

Ευχαριστούμε Περικλη για την ευκαιρία ειδικα σήμερα που η επικαιρότητα της κυκλοφορίας του 4 έχει μονοπωλησει το ενδιαφερον όλων να ταξιδέψουμε σε βάθος χρόνου ανταλλάσσοντας απόψεις για μελλοντικές τεχνολογικές εξελίξεις.

 

Αυτό που ξεφεύγει από τη δική μου κατανόηση με βάση τα έως τώρα γνωστά και έως να γινει εμπορικά αξιοποιησιμη τεχνολογία υπολογιστών τύπου Minority Report, είναι πως θα μπορούσε να λειτουργήσει αποτελεσματικά το touch computing σε μεγαλύτερης διαστασης οθόνες όπου η απόσταση του χεριού από την οθόνη και η θεση του σωματος είναι αναγκαστικά μεγαλύτερη / διαφορετική απο αυτή που βιώνουμε στο iPad και μελλοντικά στις αναμενόμενες συσκευές αντίστοιχων διαστάσεων.

 

Ως εκ τούτου νομίζω οτι στο εγγύς μέλλον δεν θα πρέπει να περιμένουμε μεγάλες αλλαγές τουλάχιστον σε desktop class συστηματα με μεγάλες οθόνες.

 

Σκέφτεσαι όμως συμβατικά και νομίζω ότι το μυστικό είναι να σκεφτούμε έξω από τα πλαίσια.

 

Η Apple είναι γνωστό σε όσους την παρακολουθούμε πιο προσεκτικά ότι "εκπαιδευει" τους χρήστες ώστε να εξασφαλίσει σχετική εξοικιωση πριν εισάγει καινούρια προϊόντα στην αγορά. Δες για παράδειγμα το όλο θέμα του touch πιο σφαιρικά: κάποιος μηχανικος παρουσίασε στον jobs ένα tablet με χειρισμό αφής. Έτσι, εφτιαξαν ένα τηλέφωνο, το οποίο έφερε τους χρήστες σε μια πρώτη επαφή με τον χειρισμό. Ακολούθως, η τεχνολογία ενσωματώθηκε στο trackpad των laptops. Ακολούθησε το iPad και πλέον έχουμε μεταφερθεί στο magic trackpad. Μπορεί να μην αγγιζουμε την οθόνη του iMac ακόμη αλλά το χειριζομαστε μέσω αφής. Έστω και στοιχειωδώς.

 

Πάμε τώρα στην τηλεόραση. Χρειαζόμαστε ένα χειριστήριο. Δεν θα αποτελούσε έκπληξη αν αυτό ηταν το magic trackpad, ακόμη κι ένα iPhone, iPad, iPod για όσους διαθέτουν κάποιο. Έτσι, στην ουσία χειριζεσαι το iOS σε μια μεγάλη οθόνη με τα δάκτυλα, έστω κι αν ο χειρισμός ειναι απομακρυσμένος. Αν θελουμε να το προχωρήσουμε κι άλλο και να μπούμε στα χωράφια της επιστημονικής φαντασίας, σκεψου ένα γάντι ή ειδικούς ασυρμάτους αισθητήρες στα ακροδακτυλα οι οποίοι θα σου επιτρέψουν να "αγγίζεις" την οθόνη χωρίς να στεκεσαι δίπλα της. Το kinekt της MS ήδη επιτρέπει κάτι αντίστοιχο όπως και το wii της Nintendo και το move της Sony.

 

Απλά δεν έχει οριστεί ακόμη στο λεξικό η ανθρώπινη ενέργεια στην οποία αγγίζεις χωρίς να ακουμπάς, αλλά θα την προσθέσουμε σύντομα πιστεύω! :)

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μόλις μιλησα με ενα φιλαρακι με facetime , EINAI TROMERO !!!!!!!!! καμια σχεση με οποιαδηποτε βιντεοκληση μεχρι σημερα .....

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση, που πιθανον να εχει ηδη απαντηθει : Το update carrier settings που θα βγαζει συνεχεια (μου ειχε σπασει τα νευρα στο 3GS που ειχα) και νομιζω βγαζει και στο iOS 4.0/0.1/0.2, το κανουμε ? Επηρεαζει κατι και τι ? Ευελπιστω η συσκευη που θα παρω οτι θα φοραει 4.0.1 και θα μπορω να κανω ΤΖΟΥ ΜΠΟΥ, αρα μιλαμε για JB συσκευη :D

 

 

Εγώ το έκανα και δεν είδα κάποια διάφορα.όλες οι αναφορές σχετικά με την έκδοση των συσκευών που παρελήφθησαν σήμερα και χθες,μιλάνε για 4.1.αυτό έχει και η πλέον τζου μπου σμενη δικιά μου.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@pperiklis

 

Το μακροπρόθεσμο νομίζω πως το συλλαμβανω καλύτερα από το βραχυπρόθεσμο που έχει και τους περισσότερους τεχνολογικους περιορισμούς.

 

Σε καθε περίπτωση it is a brave new world!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

@pperiklis

 

Το μακροπρόθεσμο νομίζω πως το συλλαμβανω καλύτερα από το βραχυπρόθεσμο που έχει και τους περισσότερους τεχνολογικους περιορισμούς.

 

Σε καθε περίπτωση it is a brave new world!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Είναι τόσο ραγδαία η εξέλιξη των πραγμάτων που το μακροπρόθεσμο και το βραχυπρόθεσμο είναι δύσκολο να οριστούν ποσοτικά!

 

Εκτός κι αν είμαι υπεραισιόδοξος! :O

Link to comment
Share on other sites

καλα που χαθηκατε ολοι ??? ...... λοιπον πινω το whiskaky μου και μιλαω με facetime ,,,, (σαν μικρο παιδι κανω, αλλα ειναι τρομερο ) ...

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

καλα που χαθηκατε ολοι ??? ...... λοιπον πινω το whiskaky μου και μιλαω με facetime ,,,, (σαν μικρο παιδι κανω, αλλα ειναι τρομερο ) ...

 

Λες να βλέπουν τον βάζελο;;; :O

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Λες να βλέπουν τον βάζελο;;; :O

 

εγω προσπαθησα να δω αντεξα 10 λεπτα και ηρθα στον υπολογιστη.2 ερωτησεις αν καποιος ξερει.ανοιξα cydia και εδω και ωρα γραφει downloading preference loader και δεν προχοραει και δευτερον πως λενε το site που ειχε αντικαταστησει το appulo?

Link to comment
Share on other sites

μα δεν το χρειαζεσαι βρε τολη , εχεις το installus mesa Edited by domal

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το εχεις , δες στο blog moy κατηγορια ipad πως θα βαλεις το hacullo στα ρεπο , επισης περασε μετα απο το hacuullo μεσα το appsyng για να βαζεις οσο ipa θελεις

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

μα δεν το χρειαζεσαι βρε τολη , εχεις το installus mesa

 

το ξερω μαριε οτι ειναι το ιδιο απλα ψαχνεις καλυτερα στον υπολογιστη.το cydia γιατι δεν προχωραει ομως?να κανω ενα restart?

οκ αρχιζω και τα βρισκω,συγχωρεστε με ειμαι απο ρομ και ραδιος!

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

το ξερω μαριε οτι ειναι το ιδιο απλα ψαχνεις καλυτερα στον υπολογιστη.το cydia γιατι δεν προχωραει ομως?να κανω ενα restart?

 

μεγιες το νεο αβαταρ :D

 

 

ps

(το μηνυμα που σου εστειλα το πηρες?:confused:)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...