Jump to content

Περί... Apple products γενικότερα


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επειδή δεν είμαι στο σπίτι, και επειδή την σύνδεση και τα ΜΒ που έχω δεν γίνεται να τα φάω, έκανα Κοινή χρήση Internet από το iPhone στο Mac...

 

 

Παιδιά.. Δεν καταλαβαίνω διαφορά στην ταχύτητα μεταξύ της 2Mbps που έχω στο σπίτι από αυτή που μου δίνει το τηλέφωνο..

 

 

ΤΙ έχουν φτιάξει αυτοί οι άνθρωποι πια???:lol:

 

 

Αμαν πια με αυτα τα μακακια σας :p :lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Αμαν πια με αυτα τα μακακια σας :p :lol:

 

Μήτσο.. Δεν ξέρεις τι χάνεις....

 

 

Αλήθεια στο λέω....

 

 

Δεν ξέρεις τι χάνεις!:rolleyes::rolleyes:

 

 

 

Δεν θέλω να σταματήσω να κάθομαι μπροστά σε αυτόν τον υπολογιστή!

 

 

Αλλά θέλω υπολογιστή με Windows για έναν και μόνο λόγο. Για να παίξω το Assassin's Creed II. Για κανέναν άλλο! Και βεβαίως και το Ι... :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια software ενημέρωση για τους επαγγελματίες (και όχι μόνο). Η κορυφαία, πλήρως παραμετρική standalone database app για iPhone, το TapForms είναι σε "Black Friday" προσφορά από τα 9€ στα 0.79€. Σύμφωνα με τον κατασκευαστή της εφαρμογής η προσφορά ισχύει μόνο μέχρι τη Δευτέρα.

 

http://itunes.apple.com/gr/app/tap-forms-database/id291405311?mt=8

 

Και μερικά ενδιαφέροντα screenshots και videos της εφαρμογής.

 

Όσο για την ποιότητα της συγκεκριμένης εφαρμογής, προσωπικά έχοντας δοκιμάσει τις περισσότερες και καλύτερες του είδους, είναι η μόνη που θα την χαρακτήριζα χωρίς δεύτερη σκέψη "κορυφαία", και ταυτόχρονα ως ένα από τα πολύ λίγα διαμάντια του AppStore που αξίζει να αποκτήσει κάποιος ασχέτως τιμής. :)

Δεν είμαι fan ή hater. Πληρώνω, χρησιμοποιώ, κρίνω και επικρίνω!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να σας ρωτησω κατι?

Αυτες εδω οι αγγελιες : http://www.bigmarket.gr/aggelies/i-phones/new-apple-iphone-3gs-32gb-unlocked/210c_8840_5050/idx=19

 

http://www.bigmarket.gr/aggelies/i-phones/για-πώληση-apple-iphone-3gs-32gb-unlocked/b538_ec4b_4670/idx=11

 

http://www.bigmarket.gr/aggelies/i-phones/buy-3-get-1-free-buy-5-get-2-δωρεάν-iphone-3gs/76cd_b6ad_7620/idx=10

 

ειναι αξιοπιστες? Ξερετε κατι ? Γιατι εχουν τοσο χαμηλες τιμες?:worry:

 

Εσένα σου φαίνονται αξιόπιστες; Αυτές βρωμάνε από τα 100 χλμ μακρυά!

iPhone 5, iPad2 WiFi, MacBook Air Rev C, MacMini, iMac, MacPro ...

Προσωπικός ιστοχώρος: kkblog Twitter:kkalog pushme.to:http:\pushme.to\kkalog

Link to comment
Share on other sites

Το κακό έγινε. Mac mini το απλό + Apple care protection plan 485 λίρες!!! Ειδικά για την επέκταση του είπαν αρχικά από 126 λίρες 90 και μετά του λένε λάθος για φοιτητές είναι 36,.. λίρες. Θα έχω περισσότερες πληροφορίες όταν τον λάβω σε 2 βδομάδες :(.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Sorry που πετάγομαι στο άσχετο αλλά θυμήθηκα το φίλο που θέλει εφαρμογές ανοιχτού κώδικα και έχω να του πω να ξεχάσει το openoffice στο mac και να βάλει το Neooffice. Ουσιαστικά πρόκειται για το openoffice ρυθμισμενο να δουλεύει άψογα σε mac.
Φιλικά, Θάκης
Link to comment
Share on other sites

Το κακό έγινε. Mac mini το απλό + Apple care protection plan 485 λίρες!!! Ειδικά για την επέκταση του είπαν αρχικά από 126 λίρες 90 και μετά του λένε λάθος για φοιτητές είναι 36,.. λίρες. Θα έχω περισσότερες πληροφορίες όταν τον λάβω σε 2 βδομάδες :(.

 

Γιατί κακό Μιχάλη? Αφού από 126 έγινε 36! Μπέρδεψαν το πιο είναι έκπτωση? Το 90 ή το 36 μάλλον.. Αλλά το κακό ου είναι δεν καταλαβαίνω.....:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα και κάτι μου λέει ότι φταίει το Mac-άκι ή με τον Safari...

 

Και ορίστε και οι φωτογραφίες για να μην τα πολυλογώ:

 

 

Να πω ότι αυτό το παρατήρησα σήμερα. Αλλά το θέμα με τις εικόνες το είχα και πριν από 2-3 μέρες.

Το θέμα με το Youtube κρατάει πολύ καιρό, από πολύ παλιά. Αλλά ξαναεμφανίστηκε.

 

Στην αρχή υπέθεσα ότι θα φταίνει κάτι με το Internet(OTEnet OnDSL ή CONNX, δεν ξέρω.. Είχα φοιτητικό και έληξε γιατί πέρασα το 5ο έτος και δεν ξέρω πλέον τι κάνει αυτός ο ΟΤΕ....).. Αλλά στο Laptop ενός φίλου μου, που ήταν εδώ και μπήκαμε από το ίδιο WiFi δίπλα δίπλα, ήταν μια χαρά. Επίσης στον σταθερό που είναι συνδεδεμένος με ethernet καλώδιο με το Router δουλεύει κανονικά. Όλα δουλεύουν κανονικά.

 

Και στους δύο άλλους υπολογιστές έτρεχαν Windows XP. Οπότε κάτι παίζει με τον υπολογιστή μου...

 

Μπορεί κάποιος να φανταστεί κάτι γιατί αυτό το πράγμα με εκνευρίζει αρκετό καιρό τώρα;; Ειδικά αυτό με το YouTube......:(

 

 

Κατέβασα και δοκίμασα τα ίδια πράγματα με τον Mozila...

 

 

To Google Search σε φωτογραφίες βγάζει αποτελέσματα, αλλά το Youtube συνεχίζει να δείχνει τα ίδια πράγματα.

 

Επίσης, το φόρουμ το δείχνει κανονικά...

 

 

 

 

http://img403.imageshack.us/img403/8549/screenshot20091127at427t.png

Link to comment
Share on other sites

Sorry που πετάγομαι στο άσχετο αλλά θυμήθηκα το φίλο που θέλει εφαρμογές ανοιχτού κώδικα και έχω να του πω να ξεχάσει το openoffice στο mac και να βάλει το Neooffice. Ουσιαστικά πρόκειται για το openoffice ρυθμισμενο να δουλεύει άψογα σε mac.

Πολυ καλό το Neooffice ειδικά για όσους θέλουν να κάνουν απλή χρήση ειναι τελειο και δεν χρειαζεται να ψαχνουν για το microsoft office for mac.

Είναι μάλλον λίγο πιο αργό σε συγκριση με το microsoft office, τουλάχιστον οπως το ειδα εγω στο ανοιγμα του ιδιου αρχειου excel, το neo αργησε κάπως.

Επίσης σε καποιες πιο ειδικές εργασίες οπως τα pivots εχει αρκετες διαφορες και θα προβληματισει οσους τα χρησιμοποιουν και ανταλλασουν αρχεια με pc.

 

Γενικά πάντως νομίζω ότι τα προγράμματα που είναι σχεδιασμενα για PC, καπου χολένουν στα mac. Οχι δραματικα αλλα για παράδειγμα το excel στο pc μου ανοιγει πιο γρηγορα αν και σε προδιαγραφες είναι ίδιο με το macbook pro.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες σε ολον τον κοσμο!!!!!!:)

 

Αλεξανδρε για κατι τετοια δεν σκεφτομαι να αφησω το τουμπανο μου και τα vista:happy:

αρκετα εχω τραβηξει τοσα χρονια με τα wm!!!

Τωρα που εχω ηρεμησει με το μηλο να βαλω αλλους νταλκαδες στην ζωη μου;;

 

Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω:lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κακό Μιχάλη? Αφού από 126 έγινε 36! Μπέρδεψαν το πιο είναι έκπτωση? Το 90 ή το 36 μάλλον.. Αλλά το κακό ου είναι δεν καταλαβαίνω.....:confused::confused:

 

Αλέξανδρε ειρωνική ήταν η έκφραση :) η τιμή είναι φοβερή δεν το συζητάω...

 

Δημήτρη βάλε τα 7. Τα Vista τα δούλεψα λίγο μέσω υπολογιστή φίλου και δεν έχω πλήρη εικόνα αλλά είδα μια μικρή διαφορά στον χειρισμό.

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Αλέξανδρε ειρωνική ήταν η έκφραση :) η τιμή είναι φοβερή δεν το συζητάω...

 

Δημήτρη βάλε τα 7. Τα Vista τα δούλεψα λίγο μέσω υπολογιστή φίλου και δεν έχω πλήρη εικόνα αλλά είδα μια μικρή διαφορά στον χειρισμό.

 

απο που να τα βαλω;;

Εχω λαπτοπ (τουμπανο:D) με vista.

Δυσκολο να τα βρω σπασμενα για το λαπτομ μου...

Ασε που ποτε δεν ειχα σε υπολογιστη μου σπασμενο λειτουργικο!!

 

Να τα αγορασω χλωμο το βλεπω...εκτος αν τα δινει ο μπιλ τσαμπα για μενα:lol:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κ απο μενα..!!

 

δημητρη νομιζω οτι πρεπει να στα χορηγησουν τζαμπα..!!οχι τπτ αλλο..αλλα σαν μεγας WM(κινητο + λαπτοπ) επιβαλεται..!! :D

 

Κ γω στ λαπτοπ μου εχω κανει παρεγγελια τα 7...στο κανονικο μου εχω τα XP pro..!(δεν τα αλλαζω με τπτ)..χαχα :D

Link to comment
Share on other sites

Κ γω στ λαπτοπ μου εχω κανει παρεγγελια τα 7...στο κανονικο μου εχω τα XP pro..!(δεν τα αλλαζω με τπτ)..χαχα :D

 

Μόλις τα δουλέψεις λίγο θα τα αλλάξεις και στο τρέχον :)

 

απο που να τα βαλω;;

Εχω λαπτοπ (τουμπανο:D) με vista.

Δυσκολο να τα βρω σπασμενα για το λαπτομ μου...

Ασε που ποτε δεν ειχα σε υπολογιστη μου σπασμενο λειτουργικο!!

 

Να τα αγορασω χλωμο το βλεπω...εκτος αν τα δινει ο μπιλ τσαμπα για μενα:lol:

 

Αν θες πάντως να δοκιμάσεις εδώ είμαστε ;) . Τα έχω βάλει σε έναν Acer φίλου και έναν HP που έχω τώρα. Ουδέν πρόβλημα με τους drivers. Αναγνώρισαν μέχρι και κάτι κουμπιά αφής που έχει ο ΗΡ για έλεγχο μουσικής, που με τα ΧΡ δεν έπαιζαν.

 

H κορύφωση ήταν ένα πολυμηχάνημα ΗΡ που έχω, σκάννερ - εκτυπωτής - card reader. Φαντάζομαι γνωρίζεται την διαδικασία για να περάσεις τους drivers... βάλε software-restart-σύνδεσε εκτυπωτή κλπ. Πάω να εκτυπώσω και συνδέω τον εκτυπωτή στα 7 και δεν θυμόμουν ότι δεν τον έχω εγκαταστήσει. Πάω να βάλω ένα νερό και όταν γύρισα είδα ότι είχε ξεκινήσει την διαδικασία να βρει drivers, σε 2-3 λεπτά είχε τελειώσει και εκτύπωνα, δοκίμασα και το scanner απόλαυση. Λες και ήταν Plug n' Play...

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα δουλέψεις λίγο θα τα αλλάξεις και στο τρέχον :)

 

 

 

Αν θες πάντως να δοκιμάσεις εδώ είμαστε ;) . Τα έχω βάλει σε έναν Acer φίλου και έναν HP που έχω τώρα. Ουδέν πρόβλημα με τους drivers. Αναγνώρισαν μέχρι και κάτι κουμπιά αφής που έχει ο ΗΡ για έλεγχο μουσικής, που με τα ΧΡ δεν έπαιζαν.

 

H κορύφωση ήταν ένα πολυμηχάνημα ΗΡ που έχω, σκάννερ - εκτυπωτής - card reader. Φαντάζομαι γνωρίζεται την διαδικασία για να περάσεις τους drivers... βάλε software-restart-σύνδεσε εκτυπωτή κλπ. Πάω να εκτυπώσω και συνδέω τον εκτυπωτή στα 7 και δεν θυμόμουν ότι δεν τον έχω εγκαταστήσει. Πάω να βάλω ένα νερό και όταν γύρισα είδα ότι είχε ξεκινήσει την διαδικασία να βρει drivers, σε 2-3 λεπτά είχε τελειώσει και εκτύπωνα, δοκίμασα και το scanner απόλαυση. Λες και ήταν Plug n' Play...

 

 

Μιχαλη θελω.... Να δοκιμασω...

Εχω απο οτι κοιταξα μεσω toshiba και αναβαθμιση στα 7 μαλον δωρεαν...

Πρεπει να πεω σπιτι να το τσεκαρω απο το λαπτοπ μου απευθειας για σιγουρα... Σε καμια ωρα θα ξερω...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!

 

εκανα μια βολτα το πρωι στο iPhone hardware section και διαβασα διαφορα προβληματα.

ετσι ειπα να τσεκαρω τη συσκευη μου μηπως εχει καποιο προβλημα απο αυτα που διαβασα.

το μονο που διαπιστωσα και για να ειμαι ειλικρινης, δεν θα το εβρισκα, αν δεν το διαβαζα εδω (δηλαδη ειναι τοσο ανεπαισθητο, που αν δεν το παρατηρησεις με μεγεθυντικο φακο, δεν το βλεπεις), ειναι αυτο:

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2905571#post2905571

 

αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι το προβλημα μπορει να παρουσιαζοταν στις αρχικες παρτιδες και οντως να ηταν γενικο κατασκευαστικο, οπως λεει και ο DjArte, δεν το ειδαν ομως ωστε να το διορθωσουν;

το δικο μου τηλεφωνο ειναι 42ης εβδομαδας παραγωγης (απο τα πιο προσφατα νομιζω) και η οθονη οντως δεν καθεται καλα.

να ξανατονισω οτι το προβλημα ειναι πολυ μικρο, δεν ειμαι υποχονδριος και δεν προκειται να ζητησω αντικατασταση συσκευης για κατι τετοιο και να ξαναπω οτι αν δεν το διαβαζα εδω, ουτε που θα το ειχα παρατηρησει.

απλως το αναφερω, ετσι κουβεντα να γινεται ρε αδερφε...

 

εσεις το εχετε δει αυτο στη δικη σας συσκευη;

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα εγω στην δικη μου και ζητησα αντικατασταση γιατι ειμαι ψυχακιας υποχονδριος και το παραδεχομαι! :D

μολις την ζητησα.

 

σε πολλους δεν φαινεται καν.

αλλα εμενα που δεν εχω screen protector με ενοχλει ειδικα στο unlock.

 

αν εχεις screen protector δεν φαινεται καθολου.

 

να φανταστω η οθονη καθεται πιο μεσα στα δεξια;

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα εγω στην δικη μου και ζητησα αντικατασταση γιατι ειμαι ψυχακιας υποχονδριος και το παραδεχομαι! :D

 

σε πολλους δεν φαινεται καν.

 

η καινουρια που πηρες ας πουμε δεν το εχει καθολου;

 

εμενα μεγαλη εντυπωση μου εκανε, επειδη η συσκευη μου ειναι προσφατη.

δηλαδη ειναι καθαρα θεμα τυχης το τι θα παραλαβεις στο κουτι.

αναγνωριζουν ενα λαθος σαν γενικο κατασκευαστικο και δεν κοιτανε να το διορθωσουν.

 

τεσπα, καλη καρδια...

 

edit/

δημητρη ναι, στα δεξια.

ΜΙΑ ΖΩΗ ΟΛΟ ΑΡΗΣ...

 

Γιώργος

iPhone 3G S, 32GB, White, non JB

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο ειναι εντελως τυχαιο αυτο οντως οπως το λες.

την καινουρια δεν την εχω παραλαβει ακομα πρεπει να ερθει courier να παρει την παλια και μετα απο 2 μερες θα την εχω.

 

Δευτερα Τριτη λογικα.

μολις μου ερθει αν το εγκρινουν θα σας πω!

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη θελω.... Να δοκιμασω...

Εχω απο οτι κοιταξα μεσω toshiba και αναβαθμιση στα 7 μαλον δωρεαν...

Πρεπει να πεω σπιτι να το τσεκαρω απο το λαπτοπ μου απευθειας για σιγουρα... Σε καμια ωρα θα ξερω...

 

Δεν είναι ακριβώς δωρεάν η αναβάθμιση από ότι διαβάζω χρεώνουν 30 ευρώ για να στο στείλουν...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2991399#post2991399

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ακριβώς δωρεάν η αναβάθμιση από ότι διαβάζω χρεώνουν 30 ευρώ για να στο στείλουν...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2991399#post2991399

 

29.90e η toshiba..ειναι τα ταχυδρομικα μαλλον...

γιατι να σου δινουν τα windows με 30ε τιμη γνησια,δεν νομιζω οτι στα πουλανε ;)

 

μολις τα αγορασα :)

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

29.90e η toshiba..ειναι τα ταχυδρομικα μαλλον...

γιατι να σου δινουν τα windows με 30ε τιμη γνησια,δεν νομιζω οτι στα πουλανε ;)

 

μολις τα αγορασα :)

 

Η ταχυδρομικα ειναι η το κοστος που οριζει η κατασκευαστρια εταιρια.

Αν το λαπτοπ το εναι αγορασμενο απο 26 Ιουλιου και μετα και η εκδοση σου ειναι vista home premnium η καποια ακριβοτερη τοτε εισαι στο προγραμμα δωρεαν αναβαθμισης.

Link to comment
Share on other sites

29.90e η toshiba..ειναι τα ταχυδρομικα μαλλον...

γιατι να σου δινουν τα windows με 30ε τιμη γνησια,δεν νομιζω οτι στα πουλανε ;)

 

μολις τα αγορασα :)

 

Ναι είναι τα ταχυδρομικά στάνταρ... Άντε καλορίζικος θα τα δοκιμάσεις στο θηρίο ή αλλού πρώτα;

Twitter.

[sIGPIC][/sIGPIC] Mazda 2 Club

Link to comment
Share on other sites

Η ταχυδρομικα ειναι η το κοστος που οριζει η κατασκευαστρια εταιρια.

Αν το λαπτοπ το εναι αγορασμενο απο 26 Ιουλιου και μετα και η εκδοση σου ειναι vista home premnium η καποια ακριβοτερη τοτε εισαι στο προγραμμα δωρεαν αναβαθμισης.

 

ειναι την 1η εβδομαδα του 2009 αγορασμενο...εγω δηλωσα οτι ειναι μεσα στην ημερομηνια που λες αναγκαστικα μιας και δεν μου εδινε αλλη επιλογη:(

τωρα τι θα γινει...

 

Ναι είναι τα ταχυδρομικά στάνταρ... Άντε καλορίζικος θα τα δοκιμάσεις στο θηρίο ή αλλού πρώτα;

 

για το θηριο λεω αλλα δεν θα τα βαλω αμεσως....το σκεφτομαι μην εχω κανα προβλημα ...

γιατι αντε να στηνεις pc suites για nokia/sonyericsson/samsung/wm/iphone κλπ

και να αρχισουν οι δυσλειτουργιες συνδεσιμοτητας...ισα που θα τρελαθω αν δεν εχει downgrade σε vista μετα :cry:

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... Apple products γενικότερα
  • The topic was unpinned
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...