Jump to content

Cubot X6


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα! Θα σε απογοητεύσω. Με custom ρομ πάει πολύ καλύτερα. Για του λόγου το αληθές ανεβάζω 2 φωτο.

Ευχαριστώ

 

με update to antutu με εβγαζε 33850

το εβγαλα και το ξαναπερασα και τεσταρε 27 και κατι.

καποια στιγμη για το update που εκανα με πεταξε ενα μηνυμα οτι το προγραμμα ειναι hack και δειχνει λαθος αποτελεσματα.

για αλλαγη ρομ δεν δοκιμασα ακομα. θα δω το λινκ και βλεποντας.......:rolleyes:

αυτα με antutu version 4.4

 

οταν ξαναεκανα update σε 5.6.1 το τεστ με εδωσε 33598

 

αρα καποιο λακο εχει.....η φαβα

Edited by sakis219
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 453
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα και απο εμενα. Θα σας πω και εγω την ιστορια μου μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Καταρχην μακαρι να ειχα διαβασει ολα τα παραπανω νωριτερα ειναι πολυ κατατοπιστικα, αν και τα εμαθα μετα απο 3 ημερες που παλευω με το κινητο μου. Λογω μεγαλης ατυχιας εχω αλλαξει την οθονη ηδη δυο φορες αλλα την τελευται φορα πηρα μια και καλα νεα οθονη η οποια ηθελε καποια αναβαθμιση για νατην αναγνωριση το κινητο. Εδιχνε γραμμες μονο.

 

Παλεψα αρκετα και τελικα εγκατεστησα τα 4.4.2 και δεν μου αναγνωριζει την πισω καμερα. Προσπαθω να βρω τα 4.2.2 για cubot x6 αλλα δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα με την οθονη παλι επειδη ειναι νεου τυπου, ετσι την αναφερει το site. Εαν παρω backup απο αλλο ιδιο κινητο και το κανω recovery στο δικο μου απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια λυση απλα επειδη εχω κανει μεσω SP TOOLS format δεν ξερω πως θα περασω το IMEI.

 

Τι μου προτεινετε;

 

Υ. Γ. Το κινητο ειναι αψογο μετα απο 10 μηνες σχεδον χρηση και μια απο τις καλυτερες αγορες για 128€

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο εμενα. Θα σας πω και εγω την ιστορια μου μηπως μπορει καποιος να με βοηθησει.

 

Καταρχην μακαρι να ειχα διαβασει ολα τα παραπανω νωριτερα ειναι πολυ κατατοπιστικα, αν και τα εμαθα μετα απο 3 ημερες που παλευω με το κινητο μου. Λογω μεγαλης ατυχιας εχω αλλαξει την οθονη ηδη δυο φορες αλλα την τελευται φορα πηρα μια και καλα νεα οθονη η οποια ηθελε καποια αναβαθμιση για νατην αναγνωριση το κινητο. Εδιχνε γραμμες μονο.

 

Παλεψα αρκετα και τελικα εγκατεστησα τα 4.4.2 και δεν μου αναγνωριζει την πισω καμερα. Προσπαθω να βρω τα 4.2.2 για cubot x6 αλλα δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα με την οθονη παλι επειδη ειναι νεου τυπου, ετσι την αναφερει το site. Εαν παρω backup απο αλλο ιδιο κινητο και το κανω recovery στο δικο μου απο οτι εχω καταλαβει ειναι μια λυση απλα επειδη εχω κανει μεσω SP TOOLS format δεν ξερω πως θα περασω το IMEI.

 

Τι μου προτεινετε;

 

Υ. Γ. Το κινητο ειναι αψογο μετα απο 10 μηνες σχεδον χρηση και μια απο τις καλυτερες αγορες για 128€

 

Έχω αλλάξει κι εγώ οθόνη σαν κι εσένα. Έβαλα την 4.3 >>+Xposed<< από το need rom και όλα είναι μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εγκατεστησα με το twrp.επειδη ειμαι rookie μετα την εγκατασταση κανω reboot και κανει επανεκκινηση συνεχεια. Εχεις καμια ιδεα τι εχω κανει λαθος.ανοιγει βγαζει το σημα της εταιρειας και μετα απο λιγα δευτερα κλινει και ξανα ανοιγει με το σημα της εταιρειας.απο που κατεβασες το zip file?

Βασικα χρειαζεται να κανω κατι αλλο για την εγκατασταση?

ευχαριστω

Edited by afados76
Link to comment
Share on other sites

Την εγκατεστησες με flash tool γιατι και εγω ψαχνομαι;

Ευχαριστω

 

Αν μιλάς για εμένα που έβαλα την 4.3 την εγξατέστησα όπως λέει στο http://www.needrom.com/download/cubot-x6-android-4-3-xposed/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω την TWRP. την εγκατεστησα με αυτή αλλα τίποτε. πως μπορω να βαλω το CWM recovery στο cubot x6?

 

Αφού κατεβάσεις το recovery το βάζεις στην εσωτερική μνήμη του τηλεφωνου και με το mobileungle (play store) κάνεις εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο mobileungle (play store) δεν το βρίσκω. μονο το mobileuncle. μήπως ενοείς αυτό;

άνοιξα το mobileuncle και πάλι δεν ξέρω πως θα κάνω εγκατάσταση μέσα από αυτό.καμιά βοήθεια!!!!

Edited by afados76
Link to comment
Share on other sites

Αυτο mobileungle (play store) δεν το βρίσκω. μονο το mobileuncle. μήπως ενοείς αυτό;

 

Ναι αυτό είναι. Όταν το εγκαταστήσεις, το ανοίγεις, πάς recovery update και εγκαθιστας το recovery που έβαλες στη μνήμη του τηλεφώνου. Εννοείται ότι το recovery ΔΕΝ είναι σε αρχείο zip

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι. Όταν το εγκαταστήσεις, το ανοίγεις, πάς recovery update και εγκαθιστας το recovery που έβαλες στη μνήμη του τηλεφώνου. Εννοείται ότι το recovery ΔΕΝ είναι σε αρχείο zip

 

 

error με πεταει kai failed.....:mad::mad::mad::mad::mad: θελει ρουταρισμα το κινητο, αλλα με το framaroot εφαγα πορτα. καμια ιδεα?

Edited by sakis219
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και μου ζητάει reboot into recovery mode.πατάω ναι και μετά απλά κάνει επανεκκίνηση. ίσως δεν έχω το σωστό CWM. στο official site δεν βρήκα για το cubot x6. ξέρεις από που μπορώ να το κατεβάσω ή ποιο; κάνοντας εκκίνηση και πιέζοντας το power και το volume up δεν με βάζει στο CWM απλά κάνει εκκίνηση.πιέζοντας το power και το volume down με βάζει σε ένα κινέζικο μενού...
Link to comment
Share on other sites

το έκανα και μου ζητάει reboot into recovery mode.πατάω ναι και μετά απλά κάνει επανεκκίνηση. ίσως δεν έχω το σωστό CWM. στο official site δεν βρήκα για το cubot x6. ξέρεις από που μπορώ να το κατεβάσω ή ποιο; κάνοντας εκκίνηση και πιέζοντας το power και το volume up δεν με βάζει στο CWM απλά κάνει εκκίνηση.πιέζοντας το power και το volume down με βάζει σε ένα κινέζικο μενού...

 

power και το volume up για τα αγγλικα

Link to comment
Share on other sites

error με πεταει kai failed.....:mad::mad::mad::mad::mad: θελει ρουταρισμα το κινητο, αλλα με το framaroot εφαγα πορτα. καμια ιδεα?

 

Κατέβασε από το http://www.kingoapp.com/ εκεί που λέει download, εγκατέστησέ το στον υπολογιστή και σύνδεσε το τηλέφωνο. Να είσαι συνδεμένος και στο internet και μετά είναι πανεύκολο να κάνεις root με αυτό το κινητό. Εννοείται ότι έχεις εγκαταστήσει drivers για το κινητό στον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και μου ζητάει reboot into recovery mode.πατάω ναι και μετά απλά κάνει επανεκκίνηση. ίσως δεν έχω το σωστό CWM. στο official site δεν βρήκα για το cubot x6. ξέρεις από που μπορώ να το κατεβάσω ή ποιο; κάνοντας εκκίνηση και πιέζοντας το power και το volume up δεν με βάζει στο CWM απλά κάνει εκκίνηση.πιέζοντας το power και το volume down με βάζει σε ένα κινέζικο μενού...

Ψαξε στις ρυθμισεις του τηλεφωνου μηπως υπαρχει πουθενα ''γρηγορη επανεκκινηση(ή καπως ετσι)'' , αν υπαρχει απενεργοποιησε τη. Μετα δοκιμασε να μπεις σε cwm recovery.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και μου ζητάει reboot into recovery mode.πατάω ναι και μετά απλά κάνει επανεκκίνηση. ίσως δεν έχω το σωστό CWM. στο official site δεν βρήκα για το cubot x6. ξέρεις από που μπορώ να το κατεβάσω ή ποιο; κάνοντας εκκίνηση και πιέζοντας το power και το volume up δεν με βάζει στο CWM απλά κάνει εκκίνηση.πιέζοντας το power και το volume down με βάζει σε ένα κινέζικο μενού...

Βάλε το Quick Boot από το play store και κάνε recovery απο εκεί

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να βρω drivers για το κινητό;

Τα Link που αναφέρονται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4942653#post4942653 δεν ανοίγουν

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε που μπορώ να βρω drivers για το κινητό;

Τα Link που αναφέρονται εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4942653#post4942653 δεν ανοίγουν

 

https://drive.google.com/f...zI1M1lfMk1BSUE

Εγκαθιστούμε τα: PDAnet, Coolpad-140208-Setup, Vcom_driver_autoinstall

Ενεργοποιούμε το usb_debugging στο τηλέφωνό μας , το συνδέουμε ανοιχτό στην USB θύρα του PC και ολοκληρώνεται η εγκατάσταση.

Tips:

Καλό είναι να απενεργοποιηθούν τα antivirus & firewall.

Διαλέγουμε πίσω θύρα PC και καλό καλώδιο χωρίς προεκτάσεις.

Αποσυνδέουμε τυχόν usb συσκευές στις δίπλα θύρες για να αποφύγουμε πιθανό conflict.

Αν δεν γίνει εγκατάσταση των drivers και δεν βλέπετε το τηλέφωνο στο PC παρόλο που τα κάνατε όλα, συνδέστε το κινητό στο PC αφού το βάλετε σε recovery mode (από κλειστό πατώντας ταυτόχρονα τα vol+ και power μέχρι να ανοίξει η οθόνη) ή και fastboot mode (vol+ και vol- και power).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ponemeno.

Επειδή όμως δεν κατέχω και πολύ το άθλημα, τι είναι το usb_debugging και πως το ενεργοποιώ; Είναι αυτό που λέει "εντοπισμός σφαλμάτων usb" στις ρυθμίσεις΅;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ponemeno.

Επειδή όμως δεν κατέχω και πολύ το άθλημα, τι είναι το usb_debugging και πως το ενεργοποιώ; Είναι αυτό που λέει "εντοπισμός σφαλμάτων usb" στις ρυθμίσεις΅;

 

Καλημέρα και καλό μήνα. Σωστά το είπες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Θα το παλεψω σήμερα. Ευχαριστώ

 

----- προσθήκη μηνύματος 59 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και καλό μήνα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι άλλο.

Θελω να επαναφερω το κινητο στις εργοστασιακες ρυθμισεις.

Υπάρχει τρόπος να*πάρω backup τα αρχεία, τις επαφες, τις εφαρμογές αλλά και τα παιχνίδια (ώστε να συνεχίσω απο κει που ήμουν και να μη χρειαστεί να ξεκινησω απο την αρχή);

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...