Jump to content

elementary OS


DJDB
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Είπα να ξεκινήσουμε ένα νέο θέμα για μια (σχετικά) καινούργια διανομή η οποία βασίζεται στο Ubuntu αλλά φέρει πολλές προσαρμογές, επηρεασμένη σε μεγάλο βαθμό από το OS X της Apple.

 

Το αποτέλεσμα ονομάζεται elementary OS και έχουμε να κάνουμε με μια από τις όμορφες, κατά τη γνώμη μου, distros που έχουν κάνει την εμφάνιση τους.

 

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=pWoo4xv-qoA]Introducing Luna - YouTube[/ame]

 

Την χρησιμοποιώ εδώ και μερικές ημέρες, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Άλλωστε, οτιδήποτε γνωρίζετε για το Ubuntu, ισχύει και εδώ, με κάποιες νέες (μινιμαλιστικές θα έλεγα) ιδέες γύρω από το περιβάλλον εργασίας και την αλληλεπίδραση του χρήστη με αυτό.

 

Σας την προτείνω. Σχόλια, απορίες, προβλήματα, εδώ :).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό..είμαι με ubuntu 13.10 και θα ήθελα μια αλλαγή σε άλλη διανομή..έκλεινα προς mint..το μόνο που με απασχολεί είναι το clean install και αν θα δουλεύει ένα conky που ζοριστηκα αρκετά να το φτιάξω..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό..είμαι με ubuntu 13.10 και θα ήθελα μια αλλαγή σε άλλη διανομή..έκλεινα προς mint..το μόνο που με απασχολεί είναι το clean install και αν θα δουλεύει ένα conky που ζοριστηκα αρκετά να το φτιάξω..

 

Υπόψιν πως η νεότερη έκδοση του elementary, η Luna, βασίζεται σε Ubuntu 12.04.

 

Επίσης, θα πρέπει να αναφερθεί πως το elementary διαφέρει από μια απλή διανομή, όσον αφορά σε κάποια στοιχεία του UI. Έτσι, το dock δουλεύει και για διαχείριση των ανοικτών εφαρμογών, τη στιγμή που το default περιβάλλον του elementary δεν επιτρέπει συντομεύσεις και εικονίδια στην επιφάνεια εργασίας (μπορούν να μπουν μέσω nautilus, αλλά αυτό είναι ξεχωριστή και «unofficial» διαδικασία).

 

Είναι πιο minimalistic η λογική, αλλά προσφέρει ένα πολύ πιο καθαρό και snappy περιβάλλον εργασίας, ειδικά μέσω της λειτουργίας hot corners.

 

Θα σου πρότεινα να το κάψεις σε ένα cdάκι και να το δοκιμάσεις, για να δεις αν σου κάνει ή αν πρέπει να πας σε Mint (πιο παραδοσιακή επιλογή) :).

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Πολύ δελεαστικα αυτά που γράφεις καθώς το λαπτοπ μου είναι παλιό αλλα παρόλα αυτά τρέχει πολύ καλά τα 13.10.

Θα το γράψω σε ένα usb για δοκιμή..

Compiz να υποθέσω δεν υποστηρίζει?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν έχει KDE :-P

 

Πέραν της πλάκας, καλή φαίνεται πάντως. Αν και δεν είμαι φαν των ubuntoειδών γενικώς, πάντα μου αρέσουν τα καινούργια έργα.

Αν βρω λίγο χρόνο κάποια στιγμή θα την δοκιμάσω.

Αφού αποφασίσω κάποια στιγμή πρώτα να αναβαθμίσω το suse. :-D

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

μολις το δοκιμασα!παρα πολύ καλό και λιτο..αρκετα λιτο..ενω μου άρεσε πάρα πολύ δεν ειναι πληρες νομιζω ακομα..πχ το calendar δεν συγχρονιζει με το google calendar ακομα..επισης στα γρηγορα που το δα δεν ειχε show desktop πουθενα ακομα και στα hot corners..σιγουρα θα μπαινει με custom command..ελαχιστοποιηση ειδα οτι μπαίνει στα hot corners αλλα δεν υπάρχει στα παραθυρα..δεν το εψαξα και πολυ..ισως να υπαρχει καποιο εργαλειο οπως το unity tweak tool..

πολυ σβελτο και ομορφο..ίσως να επιστρεψω λιγο αργοτερα οταν θα ειναι λιγο πιο "πληρες"..να πω οτι το unity δεν ειναι οτι πιο ομορφο αλλα με εχει βολέψει πολύ απο άποψη πρακτικότητας..θέλω ομως μια αλλαγή..θα περιμένω να δω πως θα εξελιχθει..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά που αναφέρεις υπάρχουν.

 

Show desktop σε hot corner μπορεί να μπει βάζοντας "show-desktop" (χωρίς εισαγωγικά) σαν custom command.

 

Ελαχιστοποίηση, συντόμευση show desktop στο dock (και άλλα πράγματα) μπορούν να μπουν μέσω του Tweak.

 

Δεν είναι ελλείψεις αλλά επιλογές τακτικής, που μπορούν να ενεργοποιηθούν με απλά βήματα :).

Link to comment
Share on other sites

δεν του δωσα χρονο αυτο ειναι το μονο σιγουρο..στο ματι μου αρεσε πολυ παντως..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

εγώ θέλω βαρβάτη διανομή, ίσως λόγο του υπολογιστή που έχω. πάντα έπαιζα ανάμεσα σε Mandriva νυν Mageia, ΟpenSuse, Mint:D
Link to comment
Share on other sites

με ψήνει να την κάνω clean install...support δεν βλέπω όμως..πως το βλέπεις djdb?

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

με ψήνει να την κάνω clean install...support δεν βλέπω όμως..πως το βλέπεις djdb?

 

Support πάνω σε τι; Υπάρχει και live chat αν χρειάζεσαι κάτι άμεσα, αλλά Linux είναι, οι απαντήσεις σε όποια ερώτηση δεν είναι δύσκολο να βρθούν :).

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι έχουν καιρό να δώσουν update του os έστω για τις εφαρμογες τις δικές τους bugs κλπ..

Το περασα όπως και να χει, κατάφερα να συγχρονισω με Google calendar, πέρασα και το ubuntu tweak πιο πολύ για τον janitor και όλα εντάξει.

Η αλήθεια ειναι όμως ότι οι εφαρμογές τους θέλουν δουλίτσα..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...