Jump to content

Super AMOLED VS IPS LCD


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να ξεθαψω λίγο το θέμα και να ρωτήσω...Είχα μέχρι στιγμής το Lumia 920 πολλά χρόνια εντάξει καλή οθόνη και παράλληλα εδω και μισό χρόνο ασχολούμαι με ενα Samsung J5(2016) για πρώτη φορά και την εχω αγαπήσει αυτήν την οθόνη..υπάρχει περίπτωση να μην μ αρέσει καθόλου η IPS;Είναι λογος αποφυγής κάποιου κινητού;Πάντα μ άρεσαν οι οθόνες της Samsung αλλα δεν είχε πιάσει ποτέ για προσωπική χρήση.
Ναι κάποια άτομα λατρεύουν έντονα χρώματα γιατί τους φαιρνουν ενα είδους χαράς στην ψυχή (δεν κάνω πλάκα) έτσι ναι αν και του j5 οθόνη είναι αρκετά κατώτερη από αυτή του 950 εσένα σου αρέσει καθαρά και μόνο λόγο εντονων ουτοπικων αποχρώσεων

Πχ εγώ δεν μπορώ να κάνω χρήση amoled καθος τραβάω αρκετές φωτογραφίες με τρίποδο κλπ και συνδέω και την συσκευή στο dslr έτσι για μένα λάθος χρώματα είναι απαγορευτικά

 

Btw μόνο τα amoled που φωρανε τα Samsung είναι έτσι καθος τα έχει σεταρει ακριβός για αυτόν τον σκοπό (να εντιποσιασει) πχ η οθόνη στο huawei mate 10 pro είναι amoled και μάλιστα Samsung αλλά στο μόνο που σου θυμίζει την amoled είναι στα μαύρα χρώματα σε όλα τα άλλα σου θυμίζει μια καλή lcd (καθαρά και μόνο επειδή έτσι την έχουν σεταρει)

Έχουν ένα αρνητικό ομος amoled πάνω κάτω ολα μετά από ενα χρόνο (ειδικά αν έχεις ψιλά τον φωτισμό) αρχίζουν και αλλοιώνονται τα χρώματα και έχουν και ενα ωραίο burn in (σε μικρό βαθμό στην αρχή και μετά από δύο χρόνια για τα καλά) με την προϋπόθεση ότι έχεις ψιλά το φως αν το έχεις μονημα στον πάτο τότε θα ράγισε να το βγάλει

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι κάποια άτομα λατρεύουν έντονα χρώματα γιατί τους φαιρνουν ενα είδους χαράς στην ψυχή (δεν κάνω πλάκα) έτσι ναι αν και του j5 οθόνη είναι αρκετά κατώτερη από αυτή του 950 εσένα σου αρέσει καθαρά και μόνο λόγο εντονων ουτοπικων αποχρώσεων

Πχ εγώ δεν μπορώ να κάνω χρήση amoled καθος τραβάω αρκετές φωτογραφίες με τρίποδο κλπ και συνδέω και την συσκευή στο dslr έτσι για μένα λάθος χρώματα είναι απαγορευτικά

 

Btw μόνο τα amoled που φωρανε τα Samsung είναι έτσι καθος τα έχει σεταρει ακριβός για αυτόν τον σκοπό (να εντιποσιασει) πχ η οθόνη στο huawei mate 10 pro είναι amoled και μάλιστα Samsung αλλά στο μόνο που σου θυμίζει την amoled είναι στα μαύρα χρώματα σε όλα τα άλλα σου θυμίζει μια καλή lcd (καθαρά και μόνο επειδή έτσι την έχουν σεταρει)

Έχουν ένα αρνητικό ομος amoled πάνω κάτω ολα μετά από ενα χρόνο (ειδικά αν έχεις ψιλά τον φωτισμό) αρχίζουν και αλλοιώνονται τα χρώματα και έχουν και ενα ωραίο burn in (σε μικρό βαθμό στην αρχή και μετά από δύο χρόνια για τα καλά) με την προϋπόθεση ότι έχεις ψιλά το φως αν το έχεις μονημα στον πάτο τότε θα ράγισε να το βγάλει

 

Μάλιστα εσύ ασχολείσαι επαγγελματικά...δηλαδή με λίγα λόγια μόνο για Samsung παω απο δω και περα..;Πηρα για λίγες μέρες και το Alcatel pop 4 6" με ips όπως έγραφε και δεν μ άρεσε καθόλου η οθόνη αλλα και το μέγεθος..το πούλησα στην ίδια τιμή και εχω το J5 με ραγισμένη οθόνη πάλι.Μετα απο αυτό άρχισα να το ψάχνω λίγο καθώς δεν είχα ιδέα και τα τελευταία χρόνια άρχισα να ψάχνομαι με χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε 1 και 2 χρόνια άρχιζε το burn in να είναι τραγικό, τότε η οθόνη του Galaxy s 1 που ακόμα εχω, έπρεπε να είναι καμμένη πατόκορφα, ενώ δεν έχει ούτε υπόνοια burn in εδώ και 7-8 χρόνια. Το ίδιο και στο ν9.

Σίγουρα έχει χρόνια ακόμα η τεχνολογία oled για να φτάσει σε άψογο επιπεδο χωρίς θέματα, αλλά είπαμε.. Προσοχή σε στατική εικόνα μέχρι ένα σημείο.

Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές..

Link to comment
Share on other sites

Αν σε 1 και 2 χρόνια άρχιζε το burn in να είναι τραγικό, τότε η οθόνη του Galaxy s 1 που ακόμα εχω, έπρεπε να είναι καμμένη πατόκορφα, ενώ δεν έχει ούτε υπόνοια burn in εδώ και 7-8 χρόνια. Το ίδιο και στο ν9.

Σίγουρα έχει χρόνια ακόμα η τεχνολογία oled για να φτάσει σε άψογο επιπεδο χωρίς θέματα, αλλά είπαμε.. Προσοχή σε στατική εικόνα μέχρι ένα σημείο.

Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές..

Άλλο super amoled + που φοράει s1/s2 είναι πολύ ανώτερα αλλά δυστυχώς πολύ ακριβά στην παραγωγή έτσι τα παράτησαν
Link to comment
Share on other sites

Άλλο super amoled + που φοράει s1/s2 είναι πολύ ανώτερα αλλά δυστυχώς πολύ ακριβά στην παραγωγή έτσι τα παράτησαν

 

Το s2 έχει super amoled. Το s1 δεν έχει. Όσο για το burn in, πτώση απόδοσης είδα όταν το συνέκρινα με άλλο s2 πολύ νεότερο από το δικό μου και τότε μόνο είδα την διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι την τεχνολογία της οθόνης του s2, πάντως ήταν διαφορετική και RGB, όχι pentile matrix. Εκεί σίγουρα υπήρχε θέμα και το είχε αναγνωρίσει και η samsung!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν σε 1 και 2 χρόνια άρχιζε το burn in να είναι τραγικό, τότε η οθόνη του Galaxy s 1 που ακόμα εχω, έπρεπε να είναι καμμένη πατόκορφα, ενώ δεν έχει ούτε υπόνοια burn in εδώ και 7-8 χρόνια. Το ίδιο και στο ν9.

Σίγουρα έχει χρόνια ακόμα η τεχνολογία oled για να φτάσει σε άψογο επιπεδο χωρίς θέματα, αλλά είπαμε.. Προσοχή σε στατική εικόνα μέχρι ένα σημείο.

Τα υπόλοιπα είναι υπερβολές..

Ρε Νικο, εδω δισβαζω αναφορες για burn in σε 1-2 μηνες, οχι 1-2 χρονια.

εξαρτατσι καο τη χρηση βεβαια. Αν το εχεις συχνα σαν gps την ημερα με φωτεινοτητα υψηλη (λογω της ημερας) , θα κανει burn in μετα απο 10 χρονια? δεν νομιζω. θα κανει συντομα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όλα έχουν να κάνουν με την χρήση που κάνει ο καθένας.

Εάν κάποιος κοιτάει ας πούμε μια εικόνα 8 ώρες τη μέρα για ένα μήνα χωρίς καμία αλλαγή, προφανώς δεν θα έχει τα ίδια αποτέλεσμα με κάποιον άλλο που κάνει "νορμάλ" χρήση της συσκευής 10 χρόνια.

Επίσης συγκρίνω γενικότερα τα πάνελ, όχι μόνο στα κινητά.

Έχω 2 led μόνιτορ της lg τα οποία έχουν σοβαρό θέμα. Το ένα έχει μόνιμο burn in γιατί έμεινε σχεδόν μια ώρα με στατική εικόνα και το δεύτερο (παλιότερο αλλά πολύ ακριβό) κάνει ghosting σε 5-10 λεπτά και φεύγει σε καμία ώρα (αν το προλάβεις).

Πράγματα τα οποία δεν τα συνάντησα τόσα χρόνια με τηλεοράσεις, μόνιτορ, κινητά και γενικότερα oled της samsung.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε Νικο, εδω δισβαζω αναφορες για burn in σε 1-2 μηνες, οχι 1-2 χρονια.

εξαρτατσι καο τη χρηση βεβαια. Αν το εχεις συχνα σαν gps την ημερα με φωτεινοτητα υψηλη (λογω της ημερας) , θα κανει burn in μετα απο 10 χρονια? δεν νομιζω. θα κανει συντομα.

Έχω δει note 1 μετά από τόσα χρόνια να μην έχει κανένα σιμαδι γιατί ο κάτοχος είχε το φως 10% και κάτω μονημα και live wallpaper και έχω δει το s8 plus 6 μηνών με σημάδια από εικονίδια το Facebook κλπ στην μπάρα γιατί συσκευή ήταν μονημα 100% φωτισμού.

Από μένα τρώει άκυρο καθαρά και μόνο γιατί πρέπει να ανισιχεις για ένα ακόμη πράγμα

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη όλα έχουν να κάνουν με την χρήση που κάνει ο καθένας.

Εάν κάποιος κοιτάει ας πούμε μια εικόνα 8 ώρες τη μέρα για ένα μήνα χωρίς καμία αλλαγή, προφανώς δεν θα έχει τα ίδια αποτέλεσμα με κάποιον άλλο που κάνει "νορμάλ" χρήση της συσκευής 10 χρόνια.

Επίσης συγκρίνω γενικότερα τα πάνελ, όχι μόνο στα κινητά.

Έχω 2 led μόνιτορ της lg τα οποία έχουν σοβαρό θέμα. Το ένα έχει μόνιμο burn in γιατί έμεινε σχεδόν μια ώρα με στατική εικόνα και το δεύτερο (παλιότερο αλλά πολύ ακριβό) κάνει ghosting σε 5-10 λεπτά και φεύγει σε καμία ώρα (αν το προλάβεις).

Πράγματα τα οποία δεν τα συνάντησα τόσα χρόνια με τηλεοράσεις, μόνιτορ, κινητά και γενικότερα oled της samsung.

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Η LG είναι για τα πανηγύρια! Αξιοπιστία ΜΗΔΕΝ σε ότι και αν πάρεις. Η σάμσουγκ φυσικά και είναι ανώτερη, αλλά τα προβλήματα δεν λείπουν. Και δεν μιλάμε για προβλήματα που θα βγούν μετά απο 5 χρόνια....

Έχω δει note 1 μετά από τόσα χρόνια να μην έχει κανένα σιμαδι γιατί ο κάτοχος είχε το φως 10% και κάτω μονημα και live wallpaper και έχω δει το s8 plus 6 μηνών με σημάδια από εικονίδια το Facebook κλπ στην μπάρα γιατί συσκευή ήταν μονημα 100% φωτισμού.

Από μένα τρώει άκυρο καθαρά και μόνο γιατί πρέπει να ανισιχεις για ένα ακόμη πράγμα

Δεν έχεις άδικο. Ούτε μπορώ να περιορίζω τη χρήση της συσκευής μου. Δεν είναι νορμάλ χρήση 1 ώρα την ημέρα gps σε αυτόματη φωτεινότητα? (δηλαδή 100% όταν είναι μέρα).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αρονο παίδες, ότι βλέπω λέω μετά από χρήση.

Εγώ φωτεινότητα δεν κατέβασα ποτέ κάτω από 40% σε ανάγνωση το βράδυ χωρίς φως και τη μέρα 50-100%, όσο χρειάζεται.

Τι να την κάνω την εκάστοτε οθοναρα της εποχής αμα δεν βλέπω και δεν την χαρώ; :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αρονο παίδες, ότι βλέπω λέω μετά από χρήση.

Εγώ φωτεινότητα δεν κατέβασα ποτέ κάτω από 40% σε ανάγνωση το βράδυ χωρίς φως και τη μέρα 50-100%, όσο χρειάζεται.

Τι να την κάνω την εκάστοτε οθοναρα της εποχής αμα δεν βλέπω και δεν την χαρώ; :)

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Σωστός!! :)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πραγματικά μου φαίνεται παράξενο, άντε να καταλάβω την αρχή του θέματος που ήταν πριν χρόνια, πλέον σήμερα που ξέρουμε ότι τα τελευταία χρόνια οι oled είναι πολύ μπροστά και τώρα που πλέον δεν υπάρχει καλό κινητό που δεν έχει oled μέχρι και η απλ η χουαβει πλέον η σιαομι ουαν πλας σαμμυ τα πάντα όλα.

Οι amoled πάντα ήταν καλύτερες και πλέον είναι μονόδρομος για οποία εταιρεία θέλει να έχει μεγάλα στάνταρ και ακόμα υπάρχουν μερικοί που λένε το παραμύθι κάποιον θεμάτων που βγάζαν κάποιες αμολεντ στη «εφηβεία» τους...

Οι ips έχουν σβήσει και θα παραμείνουν επειδή είναι φθηνές σε φθηνά κινητά μόνο λόγο κόστους.

Ο άλλος λέει έχει 7 φορές μεγαλύτερη κατανάλωση σε άσπρο!!! Άλλος λέει ότι στο χρόνο βγάζουν burn in!!! Ότι να ναι.

Η αλήθεια είναι ότι συνολικά είναι πολύ καλύτερες σε κατανάλωση σε χρώματα με σωστή ρύθμιση σε πάχος , σε όλα, εκτός από το κόστος τους.

Εγώ πήγα από s6 s7 που είχα επι χρόνια σε iPhone και αναγκαστικά να πάρω το x γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω την lcd (π είναι κορυφαία στα απλ) με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Amoled για την ώρα έχει ένα κ; 8 μοναδικό θέμα και αυτό είναι burn in αν κάνεις χρήση σησκευης έξω η κάνα GPS και τερμα το φως σε λιγότερο από ενα χρόνο θα το κάνει

 

Ενα ακόμη που μς ενοχλεί είναι τα πάρα πολύ έντονα και ψεύτικα χρώμα αλλα ευτιχος δεν το κάνει πέρα από κινιτα της Samsung που σημαίνει είναι καθαρά software για λόγους εντυποσιασμου

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος λέει έχει 7 φορές μεγαλύτερη κατανάλωση σε άσπρο!!! Άλλος λέει ότι στο χρόνο βγάζουν burn in!!! Ότι να ναι.

 

Ειδικά όταν είσαι αδιάβαστος ή/και άσχετος με το θέμα, καλό θα ήταν να πρόσεχες περισσότερο τα λόγια σου και να μην διαστρέβλωνες τα λεγόμενα του άλλου.

 

Οι OLED, τουλάχιστον όταν γράφτηκε το μήνυμα που διάβασες, σε κλασσικό RGB matrix και με λευκό όντως καίνε παραπάνω από LCD, πολύ παραπάνω.

 

Και ναι, επειδή προτιμώ και εγώ OLED για την χρήση που κάνω στο κινητό, να σε ενημερώσω ότι γίνεται να πάθεις burn in πάνω στον χρόνο. Όλα εξαρτάται από τις εργατοώρες που έχει βαρέσει η οθόνη ανοιχτή. Εάν ο άλλος έχει ενεργοποιήσει την επιλογή να μένει η οθόνη ανοιχτή κατά την φόρτιση και το αφήνει να φορτίζει ολονυχτία, προφανώς και θα πάθει burn in. Είναι βλακεία του χρήστη ? Ναι. Είναι πιθανό να γίνει. Ναι. Τι πάει να πει "ότι να ναι" ?? Ενημερώσου, παραδειγματίσου.

 

Εγώ πήγα από s6 s7 που είχα επι χρόνια σε iPhone και αναγκαστικά να πάρω το x γιατί δεν μπορούσα να συνηθίσω την lcd (π είναι κορυφαία στα απλ) με τίποτα.

 

Αναγκάστηκες. Όπως το πες. Σε καταλαβαίνουμε.

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...