Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από 150€ έως 500€ πληρώνεις 24% της αξίας +20€ ο εκτελωνισμος.
Προβλέπεται και δασμός πέρα του ΦΠΑ και του τέλους των ΕΛΤΑ που ορίζει η τελωνειακή αρχή για άνω των 150 ευρώ...

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προβλέπεται και δασμός πέρα του ΦΠΑ και του τέλους των ΕΛΤΑ που ορίζει η τελωνειακή αρχή για άνω των 150 ευρώ...

 

Στάλθηκε από το Pixel 4a μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

δηλαδη τι δασμος ; για τι ποσο μιλαμε; για να ξερουμε; .

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια*σας Παιδιά. Εχω θέμα με μια παραγγελία απο aliexpress. 5 φορες ολες κιολες να εχω παραγγειλει απο εκει, δεν εχω εμπειρία στο πως να ψαχτω και τι να κανω σε περίπτωση που κατι δεν παει καλα. Ενα πακέτο λοιπον που περιμενα, βλεπω στο tracking της ΥUNEXRESS να λεει πως* παραδοθηκε καπου στο μαρουσι. Εγω Ασπρόπυργο*Αττικής μενω. Τι εχει παιχτει? Τι πρέπει να κανω? Έστειλα μήνυμα στον πωλητη να τον ρωτήσω αλλά δεν απάντησε ακομα8ce0617c16cfcd8264de85d43e106877.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια*σας Παιδιά. Εχω θέμα με μια παραγγελία απο aliexpress. 5 φορες ολες κιολες να εχω παραγγειλει απο εκει, δεν εχω εμπειρία στο πως να ψαχτω και τι να κανω σε περίπτωση που κατι δεν παει καλα. Ενα πακέτο λοιπον που περιμενα, βλεπω στο tracking της ΥUNEXRESS να λεει πως* παραδοθηκε καπου στο μαρουσι. Εγω Ασπρόπυργο*Αττικής μενω. Τι εχει παιχτει? Τι πρέπει να κανω? Έστειλα μήνυμα στον πωλητη να τον ρωτήσω αλλά δεν απάντησε ακομα8ce0617c16cfcd8264de85d43e106877.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πάρε στο ταχυδρομείο τηλέφωνο αρχικά

 

Poco F3 viaTapatalk

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγορασα μια σουβλα για μια ψησταρια συνολικο κοστος με τα μεταφορικα 43€

 

την παρελαβα και βλεπω βυσμα για Αμερικη.,,,στελνω φωτο στο κινεζο και μου προτεινει να μου στειλει μεσω paypal

3-4 € για ανταπτορα ...και δεχομαι....

Βρισκω απο ενα φιλο αναταπτορα την βαζω να δουλεψει...και δεν δουλευει γιατι τι μοτέρ ειναι 110v ,.,

του στελνω φωτο video...δεν απανταει αρχικα....

για να ειμαι σιγουρος ανοιγω dispute και ζηταω refund 25€ για αγορα νεου μοτερ...

το Aliexpress το δεχεται...

Στην συνεχεια βλεπω οτι κανει αντιπροταση για refund 6.80€...χαχαχαχα ή επιστροφή με δικα μου μεταφορικα...

 

Αρνηθηκα και τα δυο....

 

τι γινεται μετα????

Αν επιμένει να μην δινει τα 25€ πισω ...στο τελος θα τα επιστρεψει το Aliepress??

🔷 Samsung S22 Ultra & Samsung tab 7🔷

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά κάτι πρέπει να γίνει με το Αλί και τις πωλητές του στα μικροπραγματα... Δε γίνετε να πληρώνουμε συνέχεια τελωνείο γιατί εκείνοι δεν το αναγράφουν στα πακέτα ότι έχει προπληρωθεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδες .
Θα ήθελα μια βοήθεια γιατί τα αγγλικά μου δεν ειναι καποιού επιπέδου .
Θέλω να αγοράσω ενα προϊόν αξιας € 215,75 και δεν μπορώ να καταλαβω τι γίνετε , θα πληρώσω εδω επιπλέον φόρο ? κάτι άλλο ?
στο checkout μου εμφανίζει τα παρακάτω :
Price Adjustment
- € 41,76
"1.Orders shipped from outside of EU with a goods value above EUR150 will be subject to VAT upon importation into the EU.
The price of your order has been adjusted to reflect a later collection of VAT at the customs. You are encouraged to confirm the logistics and tax payment arrangement (for VAT, duties, agent fees, etc.) with the seller.

2.Since you are located in a jurisdiction not subject to EU VAT rules, the price is adjusted to exclude the EU VAT impact. Local taxes may apply according to the relevant tax and customs regulations upon importation of the goods to your delivery address. "
και
Tax information "Your order contains items shipped from outside of EU with a goods value above EUR 150 that may be subject to later collection of VAT at the customs. For the related items you are encouraged to confirm the logistics and tax payment arrangement (for VAT, duties, agent fees, etc.) with the seller."

 

50soU1k.jpg

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, antouaa said:

Παιδιά κάτι πρέπει να γίνει με το Αλί και τις πωλητές του στα μικροπραγματα... Δε γίνετε να πληρώνουμε συνέχεια τελωνείο γιατί εκείνοι δεν το αναγράφουν στα πακέτα ότι έχει προπληρωθεί!

Αγορές από αλλι μόνο με συγκεκριμένες μεθόδους και δεν περνάνε τελωνείο, το έχω δοκιμασμένο εδώ και 3 μήνες με 30 αγορές σύνολο κάτω τον 150 ευρώ και δεν έχω πληρώσει ποτέ το τελωνείο.

Οι μέθοδοι είναι οι εξής:

1) AliExpress Saver Shipping
2)AliExpress Standard Shipping
 
Έρχονται με Hungarian post και εκτελωνίζονται στην Budapest μπαίνουν Ευρώπη και φτάνουν χωρίς εξτρά φόρους Ελλάδα. Ο χρόνος παράδοσης είναι από 30 μέρες το λιγότερο μέχρι και 60 μαξ.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, villasg said:

Καλησπέρα παιδες .
Θα ήθελα μια βοήθεια γιατί τα αγγλικά μου δεν ειναι καποιού επιπέδου .
Θέλω να αγοράσω ενα προϊόν αξιας € 215,75 και δεν μπορώ να καταλαβω τι γίνετε , θα πληρώσω εδω επιπλέον φόρο ? κάτι άλλο ?
στο checkout μου εμφανίζει τα παρακάτω :
Price Adjustment
- € 41,76
"1.Orders shipped from outside of EU with a goods value above EUR150 will be subject to VAT upon importation into the EU.
The price of your order has been adjusted to reflect a later collection of VAT at the customs. You are encouraged to confirm the logistics and tax payment arrangement (for VAT, duties, agent fees, etc.) with the seller.

2.Since you are located in a jurisdiction not subject to EU VAT rules, the price is adjusted to exclude the EU VAT impact. Local taxes may apply according to the relevant tax and customs regulations upon importation of the goods to your delivery address. "
και
Tax information "Your order contains items shipped from outside of EU with a goods value above EUR 150 that may be subject to later collection of VAT at the customs. For the related items you are encouraged to confirm the logistics and tax payment arrangement (for VAT, duties, agent fees, etc.) with the seller."

 

50soU1k.jpg

Αγοράζεις κάτι με αξια πάνω από 150 ευρώ.  Το Aliexpress αφαίρεσε αυτόματα τον φόρο, τον οποίον εσύ θα τον πληρώσεις εδώ.

Να προσέξεις να μην ερθει με κούριερ γιατί θα έχεις αυξημένα έξοδα εκτελωνισμού. 

Θα υπολογίζεις 41,76 φόρους και 20 ευρώ για τα ΕΛΤΑ.

Το 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω παραγγειλει 7 πραγματα απο alie απο διαφορετικους πωλητες

πως γινετε ολα να γραφουν στο track order στο τελος HU ?

ειδικα 3 που τα παρειγγειλα σχεδον τις ιδιες μερες εχουν το ιδιο track number και μου γραφει πραδοση σε πελατη στο εξωτερικο απο τις 24-11

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, Tr3LaRaS said:

εχω παραγγειλει 7 πραγματα απο alie απο διαφορετικους πωλητες

πως γινετε ολα να γραφουν στο track order στο τελος HU ?

Γιατί όλα έρχονται μέσω Ουγγαρίας (Hungary).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Just now, athanaso77 said:

Γιατί όλα έρχονται μέσω Ουγγαρίας (Hungary).

απο Ουγγαρια γιατι ?χωρις τελωνειο ?

το θεμα ειναι θα ερθουν στην ωρα τους η θα περιμενουμε 10 χρονια γιατι απο τις 24-11 βγαζει Ουγγαρια και δε μου δειχνει αν ειναι ελλαδα ενω μεχρι πριν κανα μηνα εδειχνε ακριβως που ηταν

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
12 ώρες πριν, Tr3LaRaS said:

απο Ουγγαρια γιατι ?χωρις τελωνειο ?

το θεμα ειναι θα ερθουν στην ωρα τους η θα περιμενουμε 10 χρονια γιατι απο τις 24-11 βγαζει Ουγγαρια και δε μου δειχνει αν ειναι ελλαδα ενω μεχρι πριν κανα μηνα εδειχνε ακριβως που ηταν

Αυτή την πολιτική μεταφορών ακολουθεί το Aliexpress. Τις όποιες απορίες μόνο αυτοί θα τις λύσουν.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
On 9/11/2021 at 2:49 ΜΜ, tigreos said:

Αγορές από αλλι μόνο με συγκεκριμένες μεθόδους και δεν περνάνε τελωνείο, το έχω δοκιμασμένο εδώ και 3 μήνες με 30 αγορές σύνολο κάτω τον 150 ευρώ και δεν έχω πληρώσει ποτέ το τελωνείο.

Οι μέθοδοι είναι οι εξής:

1) AliExpress Saver Shipping
2)AliExpress Standard Shipping
 
Έρχονται με Hungarian post και εκτελωνίζονται στην Budapest μπαίνουν Ευρώπη και φτάνουν χωρίς εξτρά φόρους Ελλάδα. Ο χρόνος παράδοσης είναι από 30 μέρες το λιγότερο μέχρι και 60 μαξ.

το aliexpress Selection Standard τι ειναι?  ειναι ασφαλες?

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2023 at 8:14 ΜΜ, gesamfunai said:

το aliexpress Selection Standard τι ειναι?  ειναι ασφαλες?

Ακόμη παραμένει όπως ακριβώς το περιγράφει ο @tigreos που έκανες παράθεση:

"Έρχονται με Hungarian post και εκτελωνίζονται στην Budapest μπαίνουν Ευρώπη και φτάνουν χωρίς εξτρά φόρους Ελλάδα. Ο χρόνος παράδοσης είναι από 30 μέρες το λιγότερο μέχρι και 60 μαξ."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...