Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρήκα το Poco X3 από Ali σε αποθήκη στη Γαλλία με παράδοση 7 ημερών. Έχει παραγγείλει κάποιος από εκεί ή υπάρχει η ανάλογη εμπειρία;

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξέρει κανείς πως ανοίγουμε dispute για μερική παράδοση από το Αλί; Δηλαδή σε παραγγελία 10 μικροπραγμάτων, μου ήρθανε τα 8. Πάω να ανοίξω dispute για full refund γι' αυτά που λείπουνε, αλλά μου λέει ότι στο σύστημά μας φαίνεται ότι τα πράγματα σας παραδόθηκαν-επικοινωνήστε με τον πωλητή (αντίο). Έκανα confirm τα υπόλοιπα και έχω αυτά που εκκρεμούν.
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως ανοίγουμε dispute για μερική παράδοση από το Αλί; Δηλαδή σε παραγγελία 10 μικροπραγμάτων, μου ήρθανε τα 8. Πάω να ανοίξω dispute για full refund γι' αυτά που λείπουνε, αλλά μου λέει ότι στο σύστημά μας φαίνεται ότι τα πράγματα σας παραδόθηκαν-επικοινωνήστε με τον πωλητή (αντίο). Έκανα confirm τα υπόλοιπα και έχω αυτά που εκκρεμούν.
Πόσες μέρες έχουν περάσει;

Εννοείς μία παραγγελία με 10 μικροπράγματα η 10 παραγγελίες ξεχωριστές;

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να το παρω χωρίς, τελώνες και φαρισαίους ? και αν περάσει τελωνείο τι παραπάνω θα πληρώσω....... εχει 201,44 €

 

2021-02-09-215736.png

 

https://www.aliexpress.com/item/4001172192797.html?spm=a2g0o.cart.0.0.76ff3c00pudbyc&mp=1

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να το παρω χωρίς, τελώνες και φαρισαίους ? και αν περάσει τελωνείο τι παραπάνω θα πληρώσω....... εχει 201,44 €

 

2021-02-09-215736.png

 

https://www.aliexpress.com/item/4001172192797.html?spm=a2g0o.cart.0.0.76ff3c00pudbyc&mp=1

 

Ψάξε το προϊόν από πωλητή που να έχει αποθήκη στην Ευρώπη. Πήρα και εγώ μια τέτοια οθόνη για το αυτοκίνητο αλλά από Ισπανία. Δεν συμφέρει να το πάρεις από Κίνα και να πληρώσεις και τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες έχουν περάσει;

Εννοείς μία παραγγελία με 10 μικροπράγματα η 10 παραγγελίες ξεχωριστές;

 

1 παραγγελία με 10 μικροπραγματάκια, λείπουν 2. Παρέλαβα σήμερα, οπότε και το διαπίστωσα. Επειδή στο σύστημα φαίνεται όλη η παραγγελία δήθεν delivered, δεν μπορώ να κάνω ειδικά dispute γι' αυτά. Μάλλον πρέπει να περιμένω να περάσει το τελικό διάστημα χωρίς να κάνω confirm γι' αυτά και μετά dispute, δεν βρίσκω άλλο τρόπο. Ο πωλητής δεν απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε το προϊόν από πωλητή που να έχει αποθήκη στην Ευρώπη. Πήρα και εγώ μια τέτοια οθόνη για το αυτοκίνητο αλλά από Ισπανία. Δεν συμφέρει να το πάρεις από Κίνα και να πληρώσεις και τελωνείο.

 

Το Βρικα Γερμανια ...... Σίγουρα ερχεται χωρις τελωνειο ???

 

2021-02-09-231330.png

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Βρικα Γερμανια ...... Σίγουρα ερχεται χωρις τελωνειο ???

 

2021-02-09-231330.png

 

Αν όντως στην στείλει από Γερμανία και όχι από Κίνα δεν έχεις πρόβλημα με τελωνείο και θα σου έρθει με κουριερ.

Επίσης η προηγούμενη είχε Frame να την εγκαταστήσεις στο ταμπλό αυτή φαίνεται να είναι σκέτη χωρίς Frame. Δεν το καλά πριν προχωρήσεις στην αγορά αν θα ταιριάζει στο αμάξι σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν όντως στην στείλει από Γερμανία και όχι από Κίνα δεν έχεις πρόβλημα με τελωνείο και θα σου έρθει με κουριερ.

Επίσης η προηγούμενη είχε Frame να την εγκαταστήσεις στο ταμπλό αυτή φαίνεται να είναι σκέτη χωρίς Frame. Δεν το καλά πριν προχωρήσεις στην αγορά αν θα ταιριάζει στο αμάξι σου.

 

Και αυτή ειναι συμβατή με το corolla. εχω και τώρα wc6 αλλά ειπα να περάσω σε Android ! ;) θα του στειλω μήνυμα πρώτα αν πράγματι έρθει απο Γερμανια !

 

20200706-012059.jpg

20200706-012220.jpg

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

1 παραγγελία με 10 μικροπραγματάκια, λείπουν 2. Παρέλαβα σήμερα, οπότε και το διαπίστωσα. Επειδή στο σύστημα φαίνεται όλη η παραγγελία δήθεν delivered, δεν μπορώ να κάνω ειδικά dispute γι' αυτά. Μάλλον πρέπει να περιμένω να περάσει το τελικό διάστημα χωρίς να κάνω confirm γι' αυτά και μετά dispute, δεν βρίσκω άλλο τρόπο. Ο πωλητής δεν απαντάει.

 

Εφόσον δεν έχεις επιβεβαιώσει την παράδοση , μπορεις ακόμα να πατήσεις item not as discribed.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν έχεις επιβεβαιώσει την παράδοση , μπορεις ακόμα να πατήσεις item not as discribed.

 

Ναι οκ, το βρήκα, έπρεπε να διαλέξω ότι όντως παρέλαβα (γενικά) και μετά να προχωρήσω στο refund για τα συγκεκριμένα που δεν έστειλε.

Σε σχετική ερώτηση, πώς αποδεικνύω ότι όντως στο πακέτο δεν υπήρχαν αυτά που λείπουν; Φαντάζομαι ο πωλητής θα πει τα έστειλα. Έχει νόημα να ανεβάσω φωτό; Αν και πάλι θα πει υπήρχε μέσα αλλά δε το 'βγαλες φωτό.

Γενικώς αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ, παρεμβαίνει σοβαρά το Αλί ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ, το βρήκα, έπρεπε να διαλέξω ότι όντως παρέλαβα (γενικά) και μετά να προχωρήσω στο refund για τα συγκεκριμένα που δεν έστειλε.

Σε σχετική ερώτηση, πώς αποδεικνύω ότι όντως στο πακέτο δεν υπήρχαν αυτά που λείπουν; Φαντάζομαι ο πωλητής θα πει τα έστειλα. Έχει νόημα να ανεβάσω φωτό; Αν και πάλι θα πει υπήρχε μέσα αλλά δε το 'βγαλες φωτό.

Γενικώς αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ, παρεμβαίνει σοβαρά το Αλί ή μπα;

 

γενικα δικαιωνει εσενα αν ειναι κ μικροποσα κιολας (εκτος αν εχεις π.χ. 5 παραγγελιες κ εκανες σε ολα dispute)

Δες στο feedback του πωλητη αν εχουν κανει αλλοι παραπονα για προιοντα που λειπουν απο παραγγελιες

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα, χθες παρήγγειλα το Redmi Note 10 Pro στην υποτιθέμενη πρωτη μερα κυκλοφοριας του στο Αλι. Ειχε την επιλογη αποθηκης απο Γαλλια και 7 day delivery. Φανταζομαι ειχαν στοκ στη Γαλλικη αποθηκη και δεν ξεκιναει απο Κινα ετσι; Συνεπως και καμια περιπτωση για τελωνειο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες παρήγγειλα το Redmi Note 10 Pro στην υποτιθέμενη πρωτη μερα κυκλοφοριας του στο Αλι. Ειχε την επιλογη αποθηκης απο Γαλλια και 7 day delivery. Φανταζομαι ειχαν στοκ στη Γαλλικη αποθηκη και δεν ξεκιναει απο Κινα ετσι; Συνεπως και καμια περιπτωση για τελωνειο;

Πάντως έχουν ακουστεί περιπτώσεις στο παρελθόν για "λάθη" πωλητών σε ότι αφορά το origin country του αντικειμένου.

Θα δεις όταν ανανεωθεί το status της αποστολής.

Από ποιόν πωλητή αγόρασες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες παρήγγειλα το Redmi Note 10 Pro στην υποτιθέμενη πρωτη μερα κυκλοφοριας του στο Αλι. Ειχε την επιλογη αποθηκης απο Γαλλια και 7 day delivery. Φανταζομαι ειχαν στοκ στη Γαλλικη αποθηκη και δεν ξεκιναει απο Κινα ετσι; Συνεπως και καμια περιπτωση για τελωνειο;

 

Τελωνείο όχι λογικά εφόσον είχε επιλογή από Ευρώπη, αλλά πολύ πιθανό να έρχεται με τριγωνική αποστολή και όχι απευθείας από Γαλλία. Προσωπικά όσες αγορές έκανα από AliExpress και είχαν αποστολή από Γαλλία, Ισπανία κλπ ήρθαν χωρίς τελωνείο και παρέλαβα από courier, αλλά δεν ήρθαν απευθείας από τις χώρες που έλεγαν οι πωλητές. Με τους Κινέζους βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χθες παρήγγειλα το Redmi Note 10 Pro στην υποτιθέμενη πρωτη μερα κυκλοφοριας του στο Αλι. Ειχε την επιλογη αποθηκης απο Γαλλια και 7 day delivery. Φανταζομαι ειχαν στοκ στη Γαλλικη αποθηκη και δεν ξεκιναει απο Κινα ετσι; Συνεπως και καμια περιπτωση για τελωνειο;

 

Σήμερα παρελαβα απο aliexpress (187,14€ + 36,43€) με DHL. Γερμανια το ειχε, απο Ολλανδία το έστειλαν σε 13 μερες παρελαβα. Ολα o.k.

 

 

2021-03-09-224839.png

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχουν ακουστεί περιπτώσεις στο παρελθόν για "λάθη" πωλητών σε ότι αφορά το origin country του αντικειμένου.

Θα δεις όταν ανανεωθεί το status της αποστολής.

Από ποιόν πωλητή αγόρασες?

 

Από Hong Kong Goldway αγόρασα και μάλιστα το δέμα φαίνεται να προχωράει κανονικά μέσα στη Γαλλία!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει καποιες αγορες και το track order μου λεει οτι απο 30-1 ειναι ελλαδα αλλα εγω δεν εχω παραλαβει ακομα τπτ

τοσο πολυ αργουν ?

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη τη περιοδο 2-4 μηνες συνηθως.

 

αρχες μαρτιου ηρθαν δεματακια που ηταν Ελλαδα απο Χριστουγεννα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτη τη περιοδο 2-4 μηνες συνηθως.

 

αρχες μαρτιου ηρθαν δεματακια που ηταν Ελλαδα απο Χριστουγεννα

εγω εχω παραγγειλει 12 πραγματα και μου ερχει ερθει μονο το ενα αρχες του μηνα τα αλλα θα δουμε
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να πάρω κάτι από Ali το οποίο το βρίσκω μόνο Κίνα και κοστίζει 330€, σαν δέμα δείχνει από τις φωτογραφίες και τα review άλλων ότι πρέπει να είναι ένα κουτί σχεδόν 1 κιλό και με διαστάσεις περίπου 25*25*5 εκατοστά ύψος. Έχει δωρεάν μεταφορικά με standard και register mail και με ePacket. Το ePacket έχει κάποια διαφορά από τα άλλα;;

Τι πιθανότητες έχει να περάσει τελωνείο και πόσα υπολογίζεται να με χρεώσουν;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να πάρω κάτι από Ali το οποίο το βρίσκω μόνο Κίνα και κοστίζει 330€, σαν δέμα δείχνει από τις φωτογραφίες και τα review άλλων ότι πρέπει να είναι ένα κουτί σχεδόν 1 κιλό και με διαστάσεις περίπου 25*25*5 εκατοστά ύψος. Έχει δωρεάν μεταφορικά με standard και register mail και με ePacket. Το ePacket έχει κάποια διαφορά από τα άλλα;;

Τι πιθανότητες έχει να περάσει τελωνείο και πόσα υπολογίζεται να με χρεώσουν;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Από 150€ έως 500€ πληρώνεις 24% της αξίας +20€ ο εκτελωνισμος.

Link to comment
Share on other sites

Από 150€ έως 500€ πληρώνεις 24% της αξίας +20€ ο εκτελωνισμος.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, πιστεύεις ότι μπορεί και να περάσει χωρίς να μπει τελωνείο;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, πιστεύεις ότι μπορεί και να περάσει χωρίς να μπει τελωνείο;;

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 9 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οτι είναι πάνω από 22 ευρώ και έρχεται απο κινα δεν περνάει ελεύθερα. Υπάρχει χρέωση.

Να διευκρινίσω πως οτι είπα στο παραπάνω ποστ αφορά αποστολή με ΕΛΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...