Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φοβερο ε ? :lol:

 

Του εστειλα μηνυμα και του εγραψα οτι τα εξοδα για να το στειλω πισω ειναι 9,5 ευρω. Δεν μπορω να πληρωσω αυτα εξοδα για το δικο σας λαθος

Επισης δεν δεχομαι μερικη επιστοφη χρηματων για το δικο σας λαθος.

Πληρωσα για ενα συγκεκριμενο αντικειμενο και εσεις κανατε λαθος παραγγελια

εγω Θελω πληρη επιστροφη χρηματων

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βασικά στη θεση σου θα ζητουσα πισω ολο το ποσο και δε θα το επέστρεφα.

 

Με την επιστροφή θα το αγοραζα απο αλλου

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται δεν το επιστρέφεις και εννοείται ζητάς τα χρήματά σου πίσω. Χάρισέ τη στη συμβία σου :lol:
Link to comment
Share on other sites

Έκανα λίγο πριν την κινεζική πρωτοχρονιά αγορές με αρκετά ψιλοπράγματα, ένας πωλητής επί 7 ημέρες όλο μου έλεγε ''we can send you'' όταν τον ρωτούσα πότε θα το στείλει.

Στις 23-1 μου ήρθε email ότι ο πωλητής το έστειλε, κοιτάω το tracking number ( απλό βέβαια κι όχι συστημένο ) και δείχνει πληροφορίες από τις 19-1( και συνεχίζει κανονικά με πληροφορίες στις 20-1 και 21-1 ) . Μιλάω με το support του ali και μου λένε δεν έχουν ξανα δει κάτι τέτοιο οπότε μετά τις 11 ημέρες να ανοίξω dispute. Έτσι κι έγινε και άνοιξα, έλα όμως που ο πωλητής κάθε μέρα ( μια φορά απαντάει κάθε μέρα ) το μόνο που μου απαντάει είναι ότι να κάνω υπομονή και ότι έρχονται το πολύ σε 60 ημέρες. Του ξαναγράφω κάθε φορά ότι δεν με καίει πότε θα έρθουν γιατί ξέρω ότι είναι ακόμα νωρίς αλλά το ότι δεν γίνεται ακόμα και το ψευτοtracking να έχει πληροφορίες από τις 19-1 ενώ αυτός το έστειλε στις 23-1.

 

Είμαι 100% σίγουρος ότι απλά δήλωσε ότι το έστειλε και έβαλε ένα άλλο tracking, η βλακεία του ali είναι ότι ενώ αναγνωρίζει ότι μερικά πράγματα είναι περίεργα σε βάζει να περιμένεις τόσο πολύ για να μπει αυτό στη μέση. 11 ημέρες για να μπορείς να ανοίξεις dispute και άλλες τόσες και παραπάνω για να μπει αυτό στη μέση, έφυγε ο μήνας δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόκειται να κάνω μια αγορά των 14 δολλαριώ από aliexpress. Αυτή είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ και έχω 2 ερωτήσεις

1. Στο checkout χρηισοποίησα μια VISA κάρτα αλλά έφαγα άκυρο οτι η πληρωμή δεν μπόρεσε να πραγματοποιηθεί. Έχει να κάνει με capital control; Την ίδια κάρτα χρησιμοποιώ σε paypal χωρίς πρόβλημα.

2. Το Alipay δεν δουλεύει για Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Τα capital controls έχουν χαλαρώσει τό που μόνο οι επαγγελματίες τα καταλαβαίνουν στις συναλλαγές. Κάτι άλλο έγινε με την κάρτα σου.

Το Alipay δούλευε κανονικά πριν 1,5 μήνα, όταν έκανα την τελευταία παραγγελία μου.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως στο Alipay που βάζεις τα στοιχεία σου αναφέρει πως το alipay balance δεν είναι διαθέσιμο για την Ελλάδα, οπότε γενικότερα η υπηρεσία μπορεί να δουλεύει και να κατάλαβα λάθος. Ωστόσο, το οτι ζητάει αριθμό ταυτότητας δεν μου πολυαρέσει.

 

Η κάρτα χρειάζεται κάποιο verification όπως όταν πρωτοέκανα και στο paypal;

Το Alipay σε τι εξυπηρετεί;

Orange San Francisco AMOLED 512MB
Link to comment
Share on other sites

Το Alipay είναι το PayPal του AliExpress. Την ίδια δουλειά κάνει.

 

Δεν θυμάμαι να μου ζήτησε ποτέ αριθμό ταυτότητας, ίσως έχει αλλάξει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πρόκειται να κάνω μια αγορά των 14 δολλαριώ από aliexpress. Αυτή είναι η πρώτη φορά που το χρησιμοποιώ και έχω 2 ερωτήσεις

1. Στο checkout χρηισοποίησα μια VISA κάρτα αλλά έφαγα άκυρο οτι η πληρωμή δεν μπόρεσε να πραγματοποιηθεί. Έχει να κάνει με capital control; Την ίδια κάρτα χρησιμοποιώ σε paypal χωρίς πρόβλημα.

2. Το Alipay δεν δουλεύει για Ελλάδα;

 

Ευχαριστώ

 

Δεν χρειαζεσαι και ουτε μπλεκεις με το alipay.Πληρωνεις κατευθείαν με τα στοιχεια της καρτας στο τελευταιο βημα.Πριν καμια ωρα πληρωσα με visa πειραιως χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεσαι και ουτε μπλεκεις με το alipay.Πληρωνεις κατευθείαν με τα στοιχεια της καρτας στο τελευταιο βημα.Πριν καμια ωρα πληρωσα με visa πειραιως χωρις κανενα προβλημα.

Αυτό έκανα κι εγώ στην πρώτη μου αγορά και η κάρτα μου μπήκε αυτόματα στο Alipay. Νομίζω στο checkout έχει μια ερώτηση για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα μία αγορά σήμερα, ηρθε και το email επιβεβαίωσης της πληρωμής. Πριν λίγο μπήκα από περιέργεια και βλέπω στο order status γράφει order closed. Τι σημαίνει αυτό? Ακυρώθηκε η παραγγελία? Και αν ναι για ποιο λόγο?

 

Edit: μόλις είδα το λόγο που ακυρώθηκε η παραγγελία, αναφέρει ότι έγινε χρήση κουπονιού that has been find identified as being in violation of the general rules for coupon use. Έλεος, το κουπόνι είχε μπεί αυτόματα επειδή έκανα αγορά από το app, δεν μπορούσε να το αναφέρει τότε? Αρκεί να τραβήξουν τα λεφτά. Αρε Κινέζοι...

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Παρακαλω μια βοηθεια σε οσους γνωριζουν.

Θελω να παραγγειλω απο αλι κατι ηλιακα φωτιστικα κηπου (οχι τα πλαστικα αλλα πιο ''επαγγελματικα).

ειχα δοκιμασει να τα παραγγειλω απο αμαζον uk και ενω η παραγγελια περασε κανονικα ομως τελικα εφαγα ακυρο απο αμαζον μιας και μου αναφεραν οτι λογο στοιχειων που εχουν μεσα στα συγκεκριμενα ηλιακα δεν μπορουν να τα στειλουν εκτος αγγλιας.

anyway.μιλησα με τον πωλητη του αλι και μου ειπε οτι μπορει να μου τα στειλει.

το θεμα ειναι οτι αυτα το καθε φωτιστικο εχει μια συσκευασια σχεδον μισο μετρο χ 20 ποντους και το βαρος ειναι περιπου στα 2 κιλα.να θεωρησω δεδομενο το τελωνειο και αν ναι ποσο μπορω να υπολογιζω πανω κατω το κοστος?το φωτιστικο εχει 45Ε.

Επισης κανονικα αυτα μπορουν να τα στειλουν κανονικα μονο με fedex-ems-dhl σε ολα δηλαδη σιγουρο τελωνειο(35Ε μεταφορικα).

Παρολαυτα ο πωλητης μου ειπε οτι θα κοιταξει αν μπορει να τα στειλει και με καποιον αλλο τροπο μηπως και γλιτωσω το σιγουρο τελωνειο(λεμε τωρα).

Παρακαλω οποια γνωμη δεκτη μιας και δεν εχει τυχει να παραγγειλω ξανα κατι με τετοιο ογκο.

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεί να τα στείλει αλλιώς, διάλεξε EMS για να μην πληρώνεις τους εκτελωνιστές των courier.

 

Για αξία €45, υπολόγιζε γύρω στα €22 ΦΠΑ και έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για την αμεση απαντηση.

Να ρωτησω και κατι αλλο μηπως ξερετε?

Θελω να παρω απο αυτα 4-5 τμχ.

Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος?Ολα μαζι (προφανως λιγοτερα μεταφορικα απο εκει αντι να εχεις 35+35+35 κτλ)

η ενα ενα?

Ρωταω καθαρα για το θεμα του τελωνειου και το κοστουμι που πληρωνεις.

Ευχαριστω θερμα

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

Με 4-5 κομμάτια ξεπερνάς το όριο αξία για απλή εισαγωγή και μπορεί, εκτός απο ΦΠΑ, να πληρώσεις και άλλους δασμούς. Δεν έχω ακούσει να επιβάλουν τέτοιους δασμούς σε κινητά, το δικό σου πακέτο όμως λόγω όγκου ίσως το χειριστούν διαφορετικά.

 

Βέβαια, ακόμα και αν πληρώσεις πρόσθετους δασμούς, ίσως η διαφορά στα μεταφορικά να ισοφαρίζει αυτό το πρόσθετο κόστος. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον τρόπο υπολογισμού δασμών για να σου πω αριθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Με 4-5 κομμάτια ξεπερνάς το όριο αξία για απλή εισαγωγή και μπορεί, εκτός απο ΦΠΑ, να πληρώσεις και άλλους δασμούς. Δεν έχω ακούσει να επιβάλουν τέτοιους δασμούς σε κινητά, το δικό σου πακέτο όμως λόγω όγκου ίσως το χειριστούν διαφορετικά.

 

Βέβαια, ακόμα και αν πληρώσεις πρόσθετους δασμούς, ίσως η διαφορά στα μεταφορικά να ισοφαρίζει αυτό το πρόσθετο κόστος. Δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο τον τρόπο υπολογισμού δασμών για να σου πω αριθμούς.

 

Δεν το ηξερα αυτο!Θα νομιζουν οτι ειμαι μικροεμπορας δηλαδη?

ετσι οπως το βλεπω ισως ειναι προτιμοτερο να κανω 2 παραγγελιες απο 2 τμχ και οτι γινει.

μαλλον 2 φορες μεταφορικα η μεγαλυτερο τελωνειο πανω κατω θα μου ερθει μαλλον το ιδιο ετσι οπως το καταλαβαινω

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, περίμενε μήπως μπορεί να σου πει κάποιος τι ακριβώς γίνεται με τους δασμούς και αποφασίζεις τι σε συμφέρει.
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις, περίμενε μήπως μπορεί να σου πει κάποιος τι ακριβώς γίνεται με τους δασμούς και αποφασίζεις τι σε συμφέρει.

 

Eυχαριστω πολυ.

Ναι θα περιμενω κανα 2-3 μερες μιας και ο αλι θα εχει και αυτος στοκ στο τελος τις εβδομαδας.

Οποτε εχω λιγο περισσοτερο καιρο αν καποιος γνωριζεις να μας διαφωτισει περισσοτερο.

Και επισης περιμενω να μου πουν αν βρηκαν και καποιο αλλο τροπο αποστολης εκτος απο του 3 που ανεφερα πιο πανω.

Ευχαριστω για την βοηθεια

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.

Παρακαλω μια βοηθεια σε οσους γνωριζουν.

Θελω να παραγγειλω απο αλι κατι ηλιακα φωτιστικα κηπου (οχι τα πλαστικα αλλα πιο ''επαγγελματικα).

ειχα δοκιμασει να τα παραγγειλω απο αμαζον uk και ενω η παραγγελια περασε κανονικα ομως τελικα εφαγα ακυρο απο αμαζον μιας και μου αναφεραν οτι λογο στοιχειων που εχουν μεσα στα συγκεκριμενα ηλιακα δεν μπορουν να τα στειλουν εκτος αγγλιας.

anyway.μιλησα με τον πωλητη του αλι και μου ειπε οτι μπορει να μου τα στειλει.

το θεμα ειναι οτι αυτα το καθε φωτιστικο εχει μια συσκευασια σχεδον μισο μετρο χ 20 ποντους και το βαρος ειναι περιπου στα 2 κιλα.να θεωρησω δεδομενο το τελωνειο και αν ναι ποσο μπορω να υπολογιζω πανω κατω το κοστος?το φωτιστικο εχει 45Ε.

Επισης κανονικα αυτα μπορουν να τα στειλουν κανονικα μονο με fedex-ems-dhl σε ολα δηλαδη σιγουρο τελωνειο(35Ε μεταφορικα).

Παρολαυτα ο πωλητης μου ειπε οτι θα κοιταξει αν μπορει να τα στειλει και με καποιον αλλο τροπο μηπως και γλιτωσω το σιγουρο τελωνειο(λεμε τωρα).

Παρακαλω οποια γνωμη δεκτη μιας και δεν εχει τυχει να παραγγειλω ξανα κατι με τετοιο ογκο.

To τελωνείο δεν το γλιτώνεις. Αλλά επέλεξε EMS ώστε να μη πληρώσεις 100+€ στους εκτελωνιστές των ιδιωτικών κούριερ. Θα πληρώσεις μονο ΦΠΑ και κάτι ψιλά στα ΕΛΤΑ. Δασμοί δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε για αγορές πάνω απο €150; Τι λέει ο νόμος;

Ούτε. Δασμοί υπάρχουν σε συγκεκριμένα προϊόντα (παρ' όλ αυτά και σε εισαγωγή προϊόντων 20-30 χιλιάδων ευρώ δεν ασχολούνται με δασμούς και χρεώνουν μόνο ΦΠΑ). Στο δασμολόγιο δεν αναφέρονται δασμοί σε φωτοβολταϊκά προϊόντα. Ούτε σε κινητά επίσης. Αντίθετα υπάρχουν στις θήκες δασμοί.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για βοηθεια σας.

My collection

Zopo c2 - htc trophy - Ericsson x8 - lenovo p770

Apple ipad1 - lenovo a1 - motorola xoom 2 - blackberry playbook

Link to comment
Share on other sites

3 πρώτες αγορες από ali.Σε 1 στάλθηκε,στις άλλες δύο ειναι στο Processing Time.Όταν περάσει ακυρώνεται η παραγγελία κ γίνεται refund άμεσα?

Και κατι ακόμα.Το Ali Standard Shipping ειναι καλυτερο από το China Post,απο το οποιο γενικά ειμαι ευχαριστημένος?

Ευχαριστω

Μολις ειδα οτι εφυγε κ η δευτερη,με ali shipping ήταν,και σταλθηκε με sg post.Οπότε υποθετω οτι στελνεται με οτι προτιμα ο εκαστοτε πωλητης

Edited by akalefk
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έκανα μία αγορά σήμερα, ηρθε και το email επιβεβαίωσης της πληρωμής. Πριν λίγο μπήκα από περιέργεια και βλέπω στο order status γράφει order closed. Τι σημαίνει αυτό? Ακυρώθηκε η παραγγελία? Και αν ναι για ποιο λόγο?

 

Edit: μόλις είδα το λόγο που ακυρώθηκε η παραγγελία, αναφέρει ότι έγινε χρήση κουπονιού that has been find identified as being in violation of the general rules for coupon use. Έλεος, το κουπόνι είχε μπεί αυτόματα επειδή έκανα αγορά από το app, δεν μπορούσε να το αναφέρει τότε? Αρκεί να τραβήξουν τα λεφτά. Αρε Κινέζοι...

 

Sent from my TbooK 16 Pro using Tapatalk

 

Ακυρωσε την παραγγελια αν δε σου αρεσει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...