Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το αλι δεν είναι μπαχαλο σαν το εβαυ, έχει αυστηρους κανονες, επιστροφή πριν τις 60 μέρες δεν γίνεται, ειδικά αν υπάρχει tracking

 

 

 

Εφοσον το θετεις ετσι, εμενα η ακριβως αντιθετη εντυπωση μου δημιουργηθηκε.

Διοτι ενω φαινεται οτι το πακετο επι 45 ημερες κοβει βολτες ακομη στην κινεζικη επικρατεια και κατα πασα πιθανοτητα θα επιστραφει στον πωλητη, συζηταμε με το support τους για να μην χανεται πια ασκοπα αλλος χρονος, το ενδεχομενο αποδεσμευσης μου απο τον συγκεκριμμενο πωλητη με επιστροφη χρηματων για να μπορεσω να ξαναπαραγγειλω το ανταλλακτικο απο αλλον πωλητη. Ετσι λοιπον μου υποδεικνυουν να ανοιξω αμεσα dispute ενημερωνοντας με κιολας οτι θα μπορουσα να το ειχα κανει απο την 11η ημερα αποστολης. Το αποτελεσμα ηταν να ενημερωθω οτι θα πρεπει να περιμενω μεχρι την 60η ημερα για να προχωρησει η διαδικασια.

 

Οπως λες και εσυ παραπανω αυτο ειναι το μπαχαλο, αλλα να σου λενε και αλλα να γινονται.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλά μου συγκρίνετε eBay με Αλι;

 

Για αγοραστε ακριβά ηλεκτρονικά (εκτος κινητών) όπως laptop, hard disks κλπ από Αλι, να δούμε τι θα πάρετε.

 

Ακόμα και σε αλλα πράγματα, όπως γυαλιά ηλιου κλπ, με τίποτα δεν θα εμπιστευομουν κινεζικα μαγαζιά.

 

 

 

Οπότε μην γενικεύουμε έτσι απλά.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου συγκρίνετε eBay με Αλι;

 

Για αγοραστε ακριβά ηλεκτρονικά (εκτος κινητών) όπως laptop, hard disks κλπ από Αλι, να δούμε τι θα πάρετε.

 

Ακόμα και σε αλλα πράγματα, όπως γυαλιά ηλιου κλπ, με τίποτα δεν θα εμπιστευομουν κινεζικα μαγαζιά.

 

 

 

Οπότε μην γενικεύουμε έτσι απλά.

 

Sent from mTalk

 

 

 

Αγοραζω απο ebay απο το 2005 και στην συνεχεια απο το ali.

Στην πλειοψηφια των αγορων δεν ειχα προβληματα και οπου αντιμετωπισα λυθηκαν απο τους πωλητες η απο την εταιρεια.

 

Αυτο που περιγραφω ειναι αληθεια δεν μου εχει ξανασυμβει. Ενας αδιαφορος πωλητης και μια προστασια αγοραστη που αφορα μονο στα χρηματα.

Τελος παντων αφου απο οτι φαινεται δεν εχω κανει κατι λαθος αλλα ουτε και μπορω να κανω κατι παραπανω, θα γραψω στο ali αναφορικα με την προστασια αγορων.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Θέλω να κάνω μία αγορά ενός Portable Document Scanner και έχω καταλήξει σε 2 πωλητές:

 

https://www.aliexpress.com/item/New-Creative-Handheld-Mobile-Portable-Document-Scanner-900-DPI-USB-2-0-LCD-Display-Support-JPG/32690011550.html

 

https://www.aliexpress.com/item/New-Creative-Handheld-Mobile-Portable-Document-Scanner-900-DPI-USB-2-0-LCD-Display-Support-JPG/32760590869.html

 

Ο ένας στέλνει με PostNL και ο άλλος με ChinaPost ή AliExpress Standard Shipping. Ποιο ταχυδρομείο προτείνετε να επιλέξω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά μου συγκρίνετε eBay με Αλι;

 

Για αγοραστε ακριβά ηλεκτρονικά (εκτος κινητών) όπως laptop, hard disks κλπ από Αλι, να δούμε τι θα πάρετε.

 

Ακόμα και σε αλλα πράγματα, όπως γυαλιά ηλιου κλπ, με τίποτα δεν θα εμπιστευομουν κινεζικα μαγαζιά.

 

 

 

Οπότε μην γενικεύουμε έτσι απλά.

 

Sent from mTalk

Ενώ στο ebay οι κινέζοι πωλητές είναι τέρας αξιοπιστίας για laptops κτλπ. Οι περισσότεροι κινέζοι που βρίσκονται στο ali, βρίσκονται και στο ebay.

Τώρα αν μιλάς για τους ευρωπαίους, θα προτιμούσα amazon για τέτοια προιόντα.

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στο ebay οι κινέζοι πωλητές είναι τέρας αξιοπιστίας για laptops κτλπ. Οι περισσότεροι κινέζοι που βρίσκονται στο ali, βρίσκονται και στο ebay.

 

Τώρα αν μιλάς για τους ευρωπαίους, θα προτιμούσα amazon για τέτοια προιόντα.

 

Ναι αναφέρομαι στους Ευρωπαίους, οπου εκεί απλά δεν μπορει να μας πει τίποτα το Αλι.

 

Φυσικά δεν υπάρχει το τέλειο, αλλα προσωπικά, σε ακριβά προϊόντα που πηρα από EBay, από Ευρώπη, ποτε δεν ειχα θέμα. Και πολλά ήταν και είναι μεταχ,,οπου στο Αμαζον δεν τα βρίσκεις.

 

Sent from mTalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ναι αναφέρομαι στους Ευρωπαίους, οπου εκεί απλά δεν μπορει να μας πει τίποτα το Αλι.

 

Φυσικά δεν υπάρχει το τέλειο, αλλα προσωπικά, σε ακριβά προϊόντα που πηρα από EBay, από Ευρώπη, ποτε δεν ειχα θέμα. Και πολλά ήταν και είναι μεταχ,,οπου στο Αμαζον δεν τα βρίσκεις.

 

Sent from mTalk

 

Από ευρώπη ναι μπορείς να πετύχεις αρκετούς καλούς. Απλά παίζει πολύ κινέζος κι εκεί.

π.χ έκανα παραγγελία πριν 9 ημέρες από το γερμανικό ebay για αντικείμενο που βρίσκεται στην γερμανία σε μαγαζάκι με γερμανικό όνομα. Πάω στο paypal να δω την συναλλαγή και βλέπω tomtop corporation ( το γνωστό κινεζομάγαζο ).

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να κάνω παραγγελίες απο το Aliexpress και κάποια μου ήρθαν ως συστημένα (AliExpress Standard Shipping), ενώ κάποια άλλα ως μη (aliexpress china post ordinary small packet plus) με αποτέλεσμα να μου τα παρατήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας. Γνωρίζει κανένας αν με το Singapore Post τα φέρνουν συστημένα η όχι;;;; Θα το εκτιμήσω αν κάποιος έχει παραγγείλει με αυτό και μου απαντήσει :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να κάνω παραγγελίες απο το Aliexpress και κάποια μου ήρθαν ως συστημένα (AliExpress Standard Shipping), ενώ κάποια άλλα ως μη (aliexpress china post ordinary small packet plus) με αποτέλεσμα να μου τα παρατήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας. Γνωρίζει κανένας αν με το Singapore Post τα φέρνουν συστημένα η όχι;;;; Θα το εκτιμήσω αν κάποιος έχει παραγγείλει με αυτό και μου απαντήσει :)

 

την ιδια ερωτηση εχω κανει και εγω πως το βλεπω αμα ειναι συστημενο ή οχι , η απαντηση ειναι η εξης οτι εχει κωδικο ιχνηλατησης για να δεις που βρισκεται ειναι συστημεν0 , οτι δεν εχει κωδικο και στελνετε ως gift στο αφηνουνε στο σπιτι σου σαν δεμα . Παλια δεν φαινοτανε τωρα το εχουνε αλλαξει και οταν πας να επιλεξεις πως το θα το παραλαβεις εχει στηλη που γραφει tacking που εχει τικ ή οχι για το εαν θα εχει κωδικο αποστολης ή οχι ! , επισης αμα δεν το βρισκεις στην παραγγελια που εχεις ηδη κανει μπεις μεσα και δες τον κωδικο που βγαζει ως tracking δες την πορεια του στο elta track and trace αμα δεν σου εμφανιζει τιποτα σημαινει οτι δεν θα σου ερθει συστημενο.

ψαχνω δουλεια απο το σπιτι για οποιον ενδιαφερεται μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα, αραγε αξιζει να ξεκινησω προγραμματισμο;. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα και Χρόνια Πολλά. Θέλω να ρωτήσω κάτι. Ξεκίνησα πριν λίγο καιρό να κάνω παραγγελίες απο το Aliexpress και κάποια μου ήρθαν ως συστημένα (AliExpress Standard Shipping), ενώ κάποια άλλα ως μη (aliexpress china post ordinary small packet plus) με αποτέλεσμα να μου τα παρατήσουν στην είσοδο της πολυκατοικίας. Γνωρίζει κανένας αν με το Singapore Post τα φέρνουν συστημένα η όχι;;;; Θα το εκτιμήσω αν κάποιος έχει παραγγείλει με αυτό και μου απαντήσει :)

 

Όταν πάμε στο αντικείμενο που θέλουμε να αγοράσουμε κοιτάμε κάτω από την τιμή την μεταφορική που χει ως προεπιλογή ο πωλητής.

http://i68.tinypic.com/2rnfmkp.png

 

Δίπλα από την μεταφορική έχει ένα βελάκι, το πατάμε για να ανοίξει ένα μικρό παράθυρο

 

 

http://i67.tinypic.com/289d26w.png

Δίπλα σε κάθε μεταφορική τώρα ( αν είναι παραπάνω από μία γιατί μπορεί να έχει μόνο μία επιλογή ) στην στήλη που γράφει Tracking Information κοιτάμε εαν είναι Available. Eαν είναι σημαίνει πως θα έχουμε tracking number άρα είναι συστημένο. Εαν δεν είναι available αλλά είναι Νot available σημαίνει ότι το πακέτο έρχεται ως απλό και όχι συστημένο.

 

 

Στην περίπτωση σου εαν το δέμα στο στέλνει με Singapore Post registered είναι συστημένο και θα δεις και ένδειξη ότι έχει tracking number.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά,

 

Θέλω να κάνω μία αγορά ενός Portable Document Scanner και έχω καταλήξει σε 2 πωλητές:

 

https://www.aliexpress.com/item/New-Creative-Handheld-Mobile-Portable-Document-Scanner-900-DPI-USB-2-0-LCD-Display-Support-JPG/32690011550.html

 

https://www.aliexpress.com/item/New-Creative-Handheld-Mobile-Portable-Document-Scanner-900-DPI-USB-2-0-LCD-Display-Support-JPG/32760590869.html

 

Ο ένας στέλνει με PostNL και ο άλλος με ChinaPost ή AliExpress Standard Shipping. Ποιο ταχυδρομείο προτείνετε να επιλέξω;

 

Ευχαριστώ.

 

Πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να επιλεξεις αυτον που εχει 98% Positive feedback. Δεν πολυξερω απο αγορες στον ali οποτε μερικες γνωμες ακομα απο τα παιδια εδω θα ηταν καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Από τον πρώτο παρτο. Και περισσότερες πωλήσεις στο συγκεκριμένο προϊόν και περισσότερες αξιολογήσεις συνολικά
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως θα ηταν καλυτερα να επιλεξεις αυτον που εχει 98% Positive feedback. Δεν πολυξερω απο αγορες στον ali οποτε μερικες γνωμες ακομα απο τα παιδια εδω θα ηταν καλυτερα

 

Συμφωνώ. Από τον πρώτο παρτο. Και περισσότερες πωλήσεις στο συγκεκριμένο προϊόν και περισσότερες αξιολογήσεις συνολικά

 

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Παρήγγειλα τελικά από αυτόν και επέλεξα China Post.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία και ευτυχία!

Δυο ερωτήσεις:

1. παρέλαβα σήμερα δέμα. Πόσες ημέρες Έχω στη διάθεσή μου για να κάνω confirm ότι παρέλαβα? Μέχρι να λήξει το buyer protection?

2. Το buyers protection έχει ακόμα 9 ημέρες και μετά διάβασα ότι όταν κάνεις confirm delivery έχεις αλλες 10. Μετά το πέρας των ημερών αυτών αν εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα στο κινητό δεν μπορώ να ανοίξω dispute? Εγγύηση υπάρχει μετά?

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Αγορα στις 12/11 και το δεμα εκανε βολτα ένα μηνα μεσα στην Κινα και ένα μηνα είναι ακλόνητο.

Ανοιξα θεμα και ο πωλλητης μου εστειλε φωτογραφια το δεμα και ζητησε και ένα μηνα παραταση.

Μπορω να προωθησω στο ali σημερα στις 55 μερες η πρεπει να περιμενω να το κανω στις 60;

Επειδή είναι μπαταριες υπαρχει περιπτωση να είναι σε πλοιο και για αυτό να αργει τι λετε; Εχει κανεις εμπειρια με τετοια δεματα με μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα το dispute

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

εμενα μετα απο τοσο καιρο που ηταν κολημενο στο τρακινγκ και εδειχνε απο τις 26 νοεμβριου οτι ειναι καθοδον για ελλαδα,απο ταχυδρομειο της ολλανδιας επιτελους ξεκωλησε.

την παρασκευη μου εδειξε οτι ειναι στο αεροδρομιο.

οποτε πιστευω ειναι θεμα ημερων αντε μιας εβδομαδας να ερθει στα χερια μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίχτηκε από τον Νοέμβριο και μετά με τα ταχυδρομεία στην Κίνα, δεν εξηγούνται αλλιώς οι τόσες πολλές καθηστερησεις

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι παίχτηκε από τον Νοέμβριο και μετά με τα ταχυδρομεία στην Κίνα, δεν εξηγούνται αλλιώς οι τόσες πολλές καθηστερησεις

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

 

Από 3/11 Παραγγελία έφτασε πριν 10 μέρες, από 5/11 δυο παραγγελίες δεν έφτασαν ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι παραγγελίες που εχω κάνει τέτοια εποχή άργησαν σε σχέση με καλοκαίρι που ερχόντουσαν σε δυο βδομάδες και λογικό.

SG-NL-VU-SC αντε το πολύ 30-40 μέρες...Αλλα εδώ μιλάμε το CN πέρασε τις 60 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Ολες οι παραγγελίες που εχω κάνει τέτοια εποχή άργησαν σε σχέση με καλοκαίρι που ερχόντουσαν σε δυο βδομάδες και λογικό.

SG-NL-VU-SC αντε το πολύ 30-40 μέρες...Αλλα εδώ μιλάμε το CN πέρασε τις 60 μέρες.

 

καθε χρονο το ιδιο συμβαινει φυσιολογικο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και εκτιμώ όλο και πιο πολύ το Αλι για μικροαγορες.

Αγοράζω κάτι στα 20€ από Banggood, δεν δίνουν tracking παρόλο που πλήρωσα 2€ για shipping και χάθηκε.

Αγόρασα το ίδιο πράγμα από Αλι, πιο φτηνά και με δωρεάν μεταφορικά και έδωσαν κανονικά tracking.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω αρχίσει και εκτιμώ όλο και πιο πολύ το Αλι για μικροαγορες.

Αγοράζω κάτι στα 20€ από Banggood, δεν δίνουν tracking παρόλο που πλήρωσα 2€ για shipping και χάθηκε.

Αγόρασα το ίδιο πράγμα από Αλι, πιο φτηνά και με δωρεάν μεταφορικά και έδωσαν κανονικά tracking.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

φυσικα ειναι οπως τα λες αν μπορεις να ξεχωρισεις;απο πιο μαγαζι να αγορασεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...