Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

να σε ρωτήσω κάτι γιατί βλέπω έχεις εμπειρία.

θα κάνεις Dispute οπως ειπες άρα θα πάρεις τσ λεφτά πίσω και αμα έρθουν τα πράγματα σου μετά απο μια εβδομάδα εκει τι γίνεται; γιατι αμα τα παραλάβεις το σύστημα τους θα δει οτι τα πήρες εκει σου ζητάνε να τα πληρώσεις;

 

Δεν μου εχει συμβεί με tracking να μην παραλάβω, ετσι και αλλιώς εγω το τραβάω οσο μπορώ για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις

 

Σαφώς και θα δουν οτι παρελαβες, πρεπει να μιλήσεις με τον πωλητή για τα περαιτέρω

 

https://helppage.aliexpress.com/buyercenter/questionAnswer.htm?isRouter=0&viewKey=1&id=20069295&categoryIds=9205387&lang=ru

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν μου εχει συμβεί με tracking να μην παραλάβω, ετσι και αλλιώς εγω το τραβάω οσο μπορώ για να αποφύγω τέτοιες καταστάσεις

 

Σαφώς και θα δουν οτι παρελαβες, πρεπει να μιλήσεις με τον πωλητή για τα περαιτέρω

 

https://helppage.aliexpress.com/buyercenter/questionAnswer.htm?isRouter=0&viewKey=1&id=20069295&categoryIds=9205387&lang=ru

μαλιστα καταλαβα παιδιά εχω περιθώριο μέχρι τις 4.1.17 αμα δεν εχει ερθει μεχρι τοτε θα κανω Dispute. ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..τι γινετε με αυτο εχετε καμια ιδεα??

 

2016-11-26 15:30 Shenzhen international bulk mail processing center, left

2016-11-26 14:55 Shenzhen international bulk mail processing center,

2016-11-25 22:18 Shenzhen international bulk mail processing center has been receiving and sending

2016-11-21 00:49 Electronic information has been received

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..τι γινετε με αυτο εχετε καμια ιδεα??

 

2016-11-26 15:30 Shenzhen international bulk mail processing center, left

2016-11-26 14:55 Shenzhen international bulk mail processing center,

2016-11-25 22:18 Shenzhen international bulk mail processing center has been receiving and sending

2016-11-21 00:49 Electronic information has been received

Είναι συστημένο?

Με ποιά εταιρεία έρχεται?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω να ειναι συστημενο.. China Post Ordinary Small Packet Plus

Υπομονή, εδώ αργούν τα συστημένα αυτή την περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Από τις 20 Νοεμβρίου έχει κολλήσει το δέμα στην Ολλανδία ξέρει κανείς τι συμβαίνει

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161222/5c6e8130f5f040511679cbc8b8c02e68.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Ρε μπας και κάνουν καμιά απεργία στα ελτα της Ολλανδίας

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

AI BE ΣΕ ΛΕΩ!!!
Link to comment
Share on other sites

Από τις 20 Νοεμβρίου έχει κολλήσει το δέμα στην Ολλανδία ξέρει κανείς τι συμβαίνει

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161222/5c6e8130f5f040511679cbc8b8c02e68.jpg

 

Στάλθηκε από το LG-H960 μου

 

μια απο τα ιδια και εγω φιλε.

μην ανισυχεις παιζει να ειναι ελλαδα και να μην εχει καν σκαναριστει.

γενικα διαβαζω και απο διπλανο φορουμ γινετε της ποπης λογου μεγαλου φορτιου των γιορτων και εχουνε παει πισω,ασε που εχουν τρελαθει οι τελωνιακοι και αρχιζουν και τα ξεψαχνιζουν

Link to comment
Share on other sites

πριν δυο εβδομαδες περιπου εχω κανει παραγγελια μια μπαταρια για κινητο (5 ευρω), σημερα ελαβα μηνυμα απο τον κινεζο πωλητη οτι η μπαταρια σταματησε στο τελωνειο και γυρισε πισω σε αυτον ,ποσο εφικτο ειναι αυτο; περασε τελωνειο; αποκλειεται, μηπως την σταματησαν στο αεροδρομιο λογο μπαταριας;
Link to comment
Share on other sites

πριν δυο εβδομαδες περιπου εχω κανει παραγγελια μια μπαταρια για κινητο (5 ευρω), σημερα ελαβα μηνυμα απο τον κινεζο πωλητη οτι η μπαταρια σταματησε στο τελωνειο και γυρισε πισω σε αυτον ,ποσο εφικτο ειναι αυτο; περασε τελωνειο; αποκλειεται, μηπως την σταματησαν στο αεροδρομιο λογο μπαταριας;
Αυτό εννοεί, τη σταματησαν στους ελέγχους των τελωνειων του αεροδρομιου
Link to comment
Share on other sites

Εχουν αυστηρο τσεκαρισμα σε οτι φευγει εξω ( νομιζω αναλογα την περιοχη που φευγει ) μου εχει τυχει σε rubber προστατευτικα τροχων αυτοκινητου να του τα γυρισουν πισω του πωλητη

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα κανει μια παραγγελια και την 60οστη μερα επειδη δεν ειχε ερθει ανοιξα dispute ζητωντας τα λεφτα πισω.

Ο πωλητης μου απαντησε λεγοντας οτι αν γινεται να ακυρωσω το dipsute και να περιμενω 20 μερες και αν ακομα δεν εχει ερθει θα μου στειλει αλλο ή θα μου δωσει τα χρηματα πισω.

Εγω αυτο που σεφτομαι ομως ειναι οτι αν το κλεισω και τελικα δεν ερθει στις 20 μερες ο πωλητης θα τηρησει αυτα που λεει;

Θα μπορω να ξανανοιξω dispute αν δω οτι με αγνοει ή το παιζει αδιαφορος;

Ουσιαστικα θα εχω καποια ασφαλεια;

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

πριν δυο εβδομαδες περιπου εχω κανει παραγγελια μια μπαταρια για κινητο (5 ευρω), σημερα ελαβα μηνυμα απο τον κινεζο πωλητη οτι η μπαταρια σταματησε στο τελωνειο και γυρισε πισω σε αυτον ,ποσο εφικτο ειναι αυτο; περασε τελωνειο; αποκλειεται, μηπως την σταματησαν στο αεροδρομιο λογο μπαταριας;

Δεν υπάρχει περίπτωση να συνέβη αυτό.

Τα απαγορευμένα αντικείμενα πετιούνται. Είναι παράλογο να φορτώθηκε πάλι σε αεροπλάνο απαγορευμένο προϊόν .

Φίλος μου έστειλε συστημένο (μπαταρία ) στις Η.Π.Α. και δεν έφτασε ποτέ. Μετά την αναζήτηση μέσω Ελτά πήρε απάντηση από τα Αμερικάνικα ταχυδρομεία ότι καταστράφηκε και δεν έχουν υποχρέωση να επιστρέψουν απαγορευμένο σε πτήση προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα κανει μια παραγγελια και την 60οστη μερα επειδη δεν ειχε ερθει ανοιξα dispute ζητωντας τα λεφτα πισω.

Ο πωλητης μου απαντησε λεγοντας οτι αν γινεται να ακυρωσω το dipsute και να περιμενω 20 μερες και αν ακομα δεν εχει ερθει θα μου στειλει αλλο ή θα μου δωσει τα χρηματα πισω.

Εγω αυτο που σεφτομαι ομως ειναι οτι αν το κλεισω και τελικα δεν ερθει στις 20 μερες ο πωλητης θα τηρησει αυτα που λεει;

Θα μπορω να ξανανοιξω dispute αν δω οτι με αγνοει ή το παιζει αδιαφορος;

Ουσιαστικα θα εχω καποια ασφαλεια;

Μην κλεισεις το dispute.

Ακολουθησε τη διαδιακασια του ali

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα κανει μια παραγγελια και την 60οστη μερα επειδη δεν ειχε ερθει ανοιξα dispute ζητωντας τα λεφτα πισω.

Ο πωλητης μου απαντησε λεγοντας οτι αν γινεται να ακυρωσω το dipsute και να περιμενω 20 μερες και αν ακομα δεν εχει ερθει θα μου στειλει αλλο ή θα μου δωσει τα χρηματα πισω.

Εγω αυτο που σεφτομαι ομως ειναι οτι αν το κλεισω και τελικα δεν ερθει στις 20 μερες ο πωλητης θα τηρησει αυτα που λεει;

Θα μπορω να ξανανοιξω dispute αν δω οτι με αγνοει ή το παιζει αδιαφορος;

Ουσιαστικα θα εχω καποια ασφαλεια;

Δες αν ο πωλητής έχει αυξήσει το χρόνο προστασίας της παραγγελίας. Μπορεί πχ να στον έχει αυξήσει μέχρι 20/1/2017, επομένως ναι θα χεις προστασία και δυνατότητα ν ανοίξεις dispute μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παραγγελια απο τις 11/11.

Ο πωλητης επεμενε οτι μεχρι τις 60 ημερες δεν μπορω να κανω/διεκδικησω τιποτα.

Επικοινωνησα με το chat του ali οπου αφου τους εξηγησα την καταδυαση με παροτρυναν να ανοιξω dispute.

Το εκανα και η κατασταση βρισκεται σε αναμονη μεχρι τις 12/1 (δηλαδη 60 ημερες). Εκανα κατι λαθος η μπορω να κανω κατι διαφορετικο ;

Στο ebay σε αναλογες περιπτωσεις υπαρχει αμεση επιστροφη χρηματων και απελευθερωση του αγοραστη. Το σκεπτικο μου ηταν να μπορεσω να απεμπλακω απο τον συγκεκριμμενο πωλητη και να ξαναπαραγγειλω το ανταλακτικο μου απο αλλο πωλητη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει παραγγελια απο τις 11/11.

Ο πωλητης επεμενε οτι μεχρι τις 60 ημερες δεν μπορω να κανω/διεκδικησω τιποτα.

Επικοινωνησα με το chat του ali οπου αφου τους εξηγησα την καταδυαση με παροτρυναν να ανοιξω dispute.

Το εκανα και η κατασταση βρισκεται σε αναμονη μεχρι τις 12/1 (δηλαδη 60 ημερες). Εκανα κατι λαθος η μπορω να κανω κατι διαφορετικο ;

Στο ebay σε αναλογες περιπτωσεις υπαρχει αμεση επιστροφη χρηματων και απελευθερωση του αγοραστη. Το σκεπτικο μου ηταν να μπορεσω να απεμπλακω απο τον συγκεκριμμενο πωλητη και να ξαναπαραγγειλω το ανταλακτικο μου απο αλλο πωλητη.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

 

Το αλι δεν είναι μπαχαλο σαν το εβαυ, έχει αυστηρους κανονες, επιστροφή πριν τις 60 μέρες δεν γίνεται, ειδικά αν υπάρχει tracking

Link to comment
Share on other sites

ξερετε τι καταλαβα εγω παιδια τοσα χρονια;

οσο αφορα το ali , υπαρχουν προιοντα που δεν ειναι ετοιμοπαραδοτα, λενε και καλα οτι σου το στελνουν και μετα απο λιγες μερες σου λενε διαφορες δικαιολογιες ,σου στελνουν πισω τα λεφτα με την προυποθεση θετικη αξιολογηση

 

οσο αφορα το ebay σχεδον μια απο τα ιδια, παρατηρησα οταν κανω μια αγορα και ο πωλητης μου βαλει αμεσα αξιολογηση το προιον ερχετε ,οταν δεν μου βαζει ο πωλητης εξαρχης αξιολογηση δεν παραλαμβανω ποτε ,

 

και στις δυο περιπτωσεις σου λενε θα σου στειλουμε αμεσα τα χρηματα πισω αλλα θελουμε θετικη κρητικη ,τι να το κανω οταν εγω περιμενω ενα μηνα χωρις να παραλαβω; μετα παλι απο την αρχη; 2 μηνες για να παρουμε πχ μια θηκη , θα μου πειτε συμβαινουν αυτα ,δεν διαφονω αλλα το κακο τωρα τελευταια εχει παραγινει

Link to comment
Share on other sites

ξερετε τι καταλαβα εγω παιδια τοσα χρονια;

οσο αφορα το ali , υπαρχουν προιοντα που δεν ειναι ετοιμοπαραδοτα, λενε και καλα οτι σου το στελνουν και μετα απο λιγες μερες σου λενε διαφορες δικαιολογιες ,σου στελνουν πισω τα λεφτα με την προυποθεση θετικη αξιολογηση

 

οσο αφορα το ebay σχεδον μια απο τα ιδια, παρατηρησα οταν κανω μια αγορα και ο πωλητης μου βαλει αμεσα αξιολογηση το προιον ερχετε ,οταν δεν μου βαζει ο πωλητης εξαρχης αξιολογηση δεν παραλαμβανω ποτε ,

 

και στις δυο περιπτωσεις σου λενε θα σου στειλουμε αμεσα τα χρηματα πισω αλλα θελουμε θετικη κρητικη ,τι να το κανω οταν εγω περιμενω ενα μηνα χωρις να παραλαβω; μετα παλι απο την αρχη; 2 μηνες για να παρουμε πχ μια θηκη , θα μου πειτε συμβαινουν αυτα ,δεν διαφονω αλλα το κακο τωρα τελευταια εχει παραγινει

Να προτιμάς αξιόπιστους πωλητές (και όχι "αλεξιπτωτιστές" ή τους φτηνότερους) ώστε να αποφεύγεις τέτοιες συμπεριφορές στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από τις 10/11 εως και σήμερα 7/10 από το ali τα χω παραλάβει ( τα 2 από τα 3 που μένουν είναι από αρχές δεκεμβρίου οπότε έχουν ακόμα χρόνο )

Απ'το ebay έχω παραλάβει μόνο 2 στα 20 ( με μόνο 3 να είναι από τέλη νοεμβρίου εως αρχές δεκεμβρίου , τα άλλα είναι 11-13/ 11 ) .

 

Δεν ξέρω τι παίζει αλλά απ'το ali δύσκολα μου χάνονται παραγγελίες. Επίσης στο ebay είναι τραγικό που πληρώνεις κάτι ακόμα και 20$ και δεν έχει δωρεάν tracking όπως έχει στα περισσότερα στο ali.

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμάς αξιόπιστους πωλητές (και όχι "αλεξιπτωτιστές" ή τους φτηνότερους) ώστε να αποφεύγεις τέτοιες συμπεριφορές στο μέλλον.

 

ναι ,ειμαι νεος στην αγορα και δεν ξερω τι μου γινετε :lol: ,τεσπα, 15 χρονια κανω αγορες και παντα επιλεγω αυτους που εχουν χιλιαδες πωλησεις με καλο ποσοστο ,

ναι ,επιλεγω ομως και αυτους που το εχουν πιο φθηνα, δεν νομιζω εσυ να επιλεγεις τους ακριβοτερους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...