Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδες,

 

Εχει κανεις εμπειρια απο το συγκεκριμενο η παρομοιο στατους στο tracking του aliexpress??

 

Global_Order_Tracking5.png

 

Ειναι κολλημενο εκει απο την Δευτερα και η singapore post δεν φαινεται στο τρακ της να εχει παραλαβει κανενα πακετο για να το στειλει Ελλαδα (λεει απλα information received)!!!

 

Μαλλον πρεπει να ναι καποια εσωτερικη μεταφορα απο Χονκ Κονγκ στη Σιγκαπουρη για να φυγει σωστα??

 

Ποσες μερες περιπου κανει σε αυτο το tracking status??

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις!!

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ θα ειχα ακυρώσει.

 

Φαίνεται ότι είναι της υπομονής αυτος ο τυπος.

 

 

 

Sent from mTalk

 

Δυστυχώς ναι είναι της υπομονής ο τύπος αλλά δεν θέλω να ακυρώσω γιατί χάνω 3 κουπόνια στο σύνολο 22$ έκπτωση. Ακόμα να δουλέψει το Tracking. Θέλω να πιεσω όσο μπορώ για να μου το στείλει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι περίεργο ? θα έπρεπε να είναι αλλιώς ?

 

γιατι λογικα χανονται λογο ταχυδρομειου... εκτος και αν το ebay γέμισε απατεώνες...... που δεν νομίζω

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ναι είναι της υπομονής ο τύπος αλλά δεν θέλω να ακυρώσω γιατί χάνω 3 κουπόνια στο σύνολο 22$ έκπτωση. Ακόμα να δουλέψει το Tracking. Θέλω να πιεσω όσο μπορώ για να μου το στείλει.

 

Αν δεν το εχει οσο και να πιεσεις τιποτα δεν θα λαβεις.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

γιατι λογικα χανονται λογο ταχυδρομειου... εκτος και αν το ebay γέμισε απατεώνες...... που δεν νομίζω

 

Στατιστικα από Ali δεν χανονται και το ποσοστο ειναι 1-2 % αντιθετα απο ebay εχω μεγαλυτερο ποσοστό. Αυτό βεβαια σε συναρτηση με τις επιλογες του καθενός οσο αναφορα τον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες θα ήθελα λίγο την βοήθεια σας! Παρηγγειλα ένα τάμπλετ και ο πωλητής το έστειλε σε άλλη διεύθυνση, άλλη χώρα, άλλη γη, αλλά μέρη και τώρα δεν έχει στοκ να μου στείλει άλλο. Στην αρχή μου είπε να μου στείλει κάτι παρόμοιο σε κοντινή τιμή αλλά αρνήθηκα και έκανα dispute! Τώρα μου λέει να του δώσω το PayPal μου και να βάλει εκεί τα λεφτά ώστε να ακυρώσουμε κάπως το dispute, πράγμα το οποίο επίσης δε θέλω. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις;

Υ.Γ.: Συγνώμη αν έχει υποθεί προηγούμενος και κάνω την ίδια ερώτηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να τον υποχρεώσεις να κάνει κάτι περισσότερο από το να σου επιστρέψει τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω και γω αλλά μέσο AliExpress στην κάρτα που χρησιμοποίησα όχι μέσο PayPal που δεν είμαι και σίγουρος αν τα βάλει η αν το λέει έτσι για να ακυρώσει το dispute.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω και γω αλλά μέσο AliExpress στην κάρτα που χρησιμοποίησα όχι μέσο PayPal που δεν είμαι και σίγουρος αν τα βάλει η αν το λέει έτσι για να ακυρώσει το dispute.

 

Αφήνεις ανοιχτό το dispute και αποφασίζει ο αλι για το τι θα γίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αφήνεις ανοιχτό το dispute και αποφασίζει ο αλι για το τι θα γίνει.

 

Αλι κ τρεισαλι δηλαδή... Οκ περιμένω! Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Και γενικα ο κανονας ειναι να μην δεχεστε οικονομικες ή αλλες συνναλαγες εκτος της πλατφορμας .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, σχετικα με ενα dispute που εχω ανελαβε το ali στις 10-12-2016 και μου εστειλε σημερα ενα mail

 

Dec. 10 2016 AliExpress stepped in to help

Dec. 12 2016 AliExpress proposed a new solution

 

 

Dear ATHANASIOS ,

 

Thank you for contacting AliExpress. I am sorry to hear that you are not satisfied with your order.

 

Wait for the package and confirm with us whether you have received the goods by 2017-01-10. No evidence is needed. We kindly suggest you need positively negotiate with your seller regarding this dispute.In order to follow up your case in time and protect your interests, we will track the parcels status every 10 days until the time expired. We will appreciate your understanding and patient greatly.

 

Complaints from buyer > Purchase Protection is running out, but package is still in transit

 

Judgement from AE > Invalid

 

Invalid Reason > After checking the tracking information, this order is still within purchase protection time. Then you can have enough time to wait for your package. Any new update regarding your package, we will keep you updated timely or you can simply track it by go to "My orders"-"All Orders" and click "Track order".

 

Package Information > China Post Registered Air Mail In Transit

 

 

 

 

Solutions:

Option 1: Please continue to wait for 10 days

 

Response time: 10 days

 

According to the shipping information, the package has been shipped out by the seller and it is in transit. Please wait in patience and confirm with us whether you have received the goods when purchase protection ends.

 

Note: You can resolve the issue by clicking 'Add a New Proposal', 'Accept' (to accept the seller or AliExpress' proposal), 'Upload Evidence' or 'Edit' (to modify comments on the proposal). If we don't receive any feedback about the product problems after the goods are delivered, we will release the payment to your seller based on the delivery information.

 

Your understanding and cooperation will be appreciated.

Best regards,

AliExpress Case Management Team

--------------------------------------------

Please do not reply to this email/message. This mailbox is not monitored and you will not receive a response.

Please log in to <http://trade.aliexpress.com/issue/xxxxx> to respond the case before the due date.

 

Στο site του ali βλεπω στο dispute οτι γραφει

Expected time Dec. 17 2016 > Negotiation Finished

 

 

 

 

 

 

Η ημερομηνια που γραφει το ali στη αρχη του mail με εχει μπερδεψει με τα φτωχα αγγλικα μου

Wait for the package and confirm with us whether you have received the goods by 2017-01-10. No evidence is needed. We kindly suggest you need positively negotiate with your seller regarding this dispute.In order to follow up your case in time and protect your interests, we will track the parcels status every 10 days until the time expired. We will appreciate your understanding and patient greatly.

 

Για να καταλαβω, αν δεν ερθει το δεμα μεχρι της Dec. 17 2016 πρεπει να παω στο dispute και να κανω edit στο "Buyer's Proposal (Preferred)" και να γραψω οτι δεν εχω παραλαβει ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανενας οτι αμα πατε να παρετε ενα δεμα πχ συστημενο απο τα ελτα σας ερχεται email απο το ali express για να να αφησετε σχολιο; καλα πως το καταλαβαινουνε; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

εχει παρατηρησει κανενας οτι αμα πατε να παρετε ενα δεμα πχ συστημενο απο τα ελτα σας ερχεται email απο το ali express για να να αφησετε σχολιο; καλα πως το καταλαβαινουνε; .

 

εχουν πλατφορμα που παρακολουθει τα tracking numers και στελενει αυτοματοποιημενο email

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ο χρόνος που έχεις στο αλι το λεγόμενο purchase protection που μετράει αντίστροφα κάθε φορά που περιμένεις μια παραγγελία που έχει σταλεί (60 μέρες νομίζω) αν η παραγγελία αυτή έχει τρακινγκ το οποίο παραλάβεις το δέμα και σκαναρει ότι το παρέλαβες το purchase protection αν έχει ακόμα πχ 30 μέρες διορία, αυτόματα το σύστημα βλέπει ότι το παρέλαβες και σου πάει την ημερομηνία στις 10 μέρες και εκεί μετράει αντίστροφα. Επίσης έρχεται email που λέει your purchase protection is running out. Please confirm order received κάπως έτσι. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι συμβαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι ο χρόνος που έχεις στο αλι το λεγόμενο purchase protection που μετράει αντίστροφα κάθε φορά που περιμένεις μια παραγγελία που έχει σταλεί (60 μέρες νομίζω) αν η παραγγελία αυτή έχει τρακινγκ το οποίο παραλάβεις το δέμα και σκαναρει ότι το παρέλαβες το purchase protection αν έχει ακόμα πχ 30 μέρες διορία, αυτόματα το σύστημα βλέπει ότι το παρέλαβες και σου πάει την ημερομηνία στις 10 μέρες και εκεί μετράει αντίστροφα. Επίσης έρχεται email που λέει your purchase protection is running out. Please confirm order received κάπως έτσι. Τουλάχιστον σε εμένα έτσι συμβαίνει.

 

τις 10 μερες δεν τις εχω παρατηρησει διότι κανω accept order και μετα μετρανε οι 15 μερες για dispute.

Link to comment
Share on other sites

τις 10 μερες δεν τις εχω παρατηρησει διότι κανω accept order και μετα μετρανε οι 15 μερες για dispute.

 

Εγώ το έχω παρατηρήσει γιατί δεν κάνω κατευθείαν accept γιατί τα παραλαμβάνει άλλος από ταχυδρομείο και μου περνει κάποιες μέρες να το ανοίξω και να δω αν όλα είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα τιποτα απο τις 17 Νοεμβρίου που εχει φυγει το πακετο απο Ολλανδία με ταχυδρομείο ακομα να φανεί στο τρακινγκ ακομα καθοδον γράφει. ειχα παρει και τα κεντρικά στα ελτα τον ρώτησα διάφορα μπας και ειναι εδω και περνάει τελωνειο μου ειπε και τελωνείο να πέρναγε θα φαινόταν στο σύστημα, εδω μου λεει φαίνεται οτι ειναι καθοδον.

εγω πιστευω καπου εχει παραπεσει το δεμα και εχει χαθεί.

 

θα περιμένω την η. ημερομηνία που γράφει το alli οτι σε περίπτωση που δεν εχει έρθει σε αυτες τις ημερομηνίες κάνεις dispute και περνεις το χρήμα πισω

Link to comment
Share on other sites

εγω ακομα τιποτα απο τις 17 Νοεμβρίου που εχει φυγει το πακετο απο Ολλανδία με ταχυδρομείο ακομα να φανεί στο τρακινγκ ακομα καθοδον γράφει. ειχα παρει και τα κεντρικά στα ελτα τον ρώτησα διάφορα μπας και ειναι εδω και περνάει τελωνειο μου ειπε και τελωνείο να πέρναγε θα φαινόταν στο σύστημα, εδω μου λεει φαίνεται οτι ειναι καθοδον.

εγω πιστευω καπου εχει παραπεσει το δεμα και εχει χαθεί.

 

θα περιμένω την η. ημερομηνία που γράφει το alli οτι σε περίπτωση που δεν εχει έρθει σε αυτες τις ημερομηνίες κάνεις dispute και περνεις το χρήμα πισω

Θα έπρεπε να φαίνεται τόσο καιρό.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα έπρεπε να φαίνεται τόσο καιρό.

 

Sent from my m1 note using Tapatalk

 

ε ναι και εγω αυτο λεω. κατι εχει γινει μαλλον, εντωμεταξύ εχω ξαναπάρει απο τον ίδιο πωλητή χωρις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

εχουν πλατφορμα που παρακολουθει τα tracking numers και στελενει αυτοματοποιημενο email

 

παρα πολυ καλη κινηση για ecommerce marketing μπραβο τους σε ευχαριστω παρα πολυ! , επισης αμα θα στο στειλει με tracking ή ως gift μπορεις να το ορισεις εσυ; ή το οριζει μονο ο πωλητης; ειδα οτι μπορεις κατα την αγορασα σου μονο μεσω υπολογιστη να γραψεις ενα σχολιο μπορεις να το γραψεις εκει; ξερω οτι κοστιζει περισσοτερο ο κωδικος ιχνηλατησης αλλα βολευει για να ξερεις που ειναι για αυτο το λεω! .

πχ στα gift δεν ξερεις ποτε θα ερθουνε για αυτο το λεω ! .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ καλη κινηση για ecommerce marketing μπραβο τους σε ευχαριστω παρα πολυ! , επισης αμα θα στο στειλει με tracking ή ως gift μπορεις να το ορισεις εσυ; ή το οριζει μονο ο πωλητης; ειδα οτι μπορεις κατα την αγορασα σου μονο μεσω υπολογιστη να γραψεις ενα σχολιο μπορεις να το γραψεις εκει; ξερω οτι κοστιζει περισσοτερο ο κωδικος ιχνηλατησης αλλα βολευει για να ξερεις που ειναι για αυτο το λεω! .

πχ στα gift δεν ξερεις ποτε θα ερθουνε για αυτο το λεω ! .

 

το gift δεν εχει σχεση με το tracking number. Αν θες tracking number το πληρωνεις εχτρα και οι περισσοτεροι πωλητες το εχουν σαν επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

το gift δεν εχει σχεση με το tracking number. Αν θες tracking number το πληρωνεις εχτρα και οι περισσοτεροι πωλητες το εχουν σαν επιλογη.

 

αυτο πρωτη φορα το μαθαινω πως μπορω να βλεπω αν ειναι επιλεγμενη η επιλογη αυτη ή οχι; . το γραφει καπου; .

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

αυτο πρωτη φορα το μαθαινω πως μπορω να βλεπω αν ειναι επιλεγμενη η επιλογη αυτη ή οχι; . το γραφει καπου; .

 

Όταν επιλέγεις ένα προιον στο Shipping: έχει τις επιλογές αποστολής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...