Jump to content

Αγορές από Aliexpress


villasg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ από κινητό το βλέπω εκεί που λέει : shiping. Πατάς επάνω και σου λέει στο επάνω μέρος δεξια σε πόσες μέρες θα γίνει dispatch. Τώρα σε pc δεν θυμάμαι, πάντα από κινητό κάνω παραγγελίες...

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

μου κανει εστω και αυτο , thanks γιατι την πατησα με εναν μη τη ξαναπατησω με 2ο

Xiaomi Mi11 Lite 8/128, Xiaomi Mi11 8/256, Xiaomi Mi11i, Xiaomi Mi10T 8/128, Xiaomi Note 10 Lite, Xiaomi Redmi Note 9 Pro, Xiaomi Mi8 lite, Xiaomi Mi6 6/64, Xiaomi Mi4 3/16, Xiaomi Redmi 4A, Xiaomi Mi MAX 3/32, Xiaomi Mi2A 16gb, Xiaomi Mi2S 32gb,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, χωρις να έχω ιδέα από αγορές στο εξωτιρικό, πριν λίγο καιρό άρχισα να ψωνίζω διάφορα απο το aliexpress, που είχα ανάγκη και δεν έβρισκα Ελλάδα,

Επειδή ασχολούμαι με επισκευές ηλεκτρικών ειδών, χρειάστηκα μία πλακέτα για μία παλιά lcd τηλεόραση, την οποία παράγγειλα μετά από πολύ ψάξιμο,

 

αυτή η πλακέτα μου ήρθε γεμάτη άλατα και οξειδώσεις (καμία σχέση με την κατάσταση καινούριας που είδα στις φωτογραφίες) την οποία καθάρισα και τοποθέτησα στην τηλεόραση, αλλά έδινε πολύ χειρότερη εικόνα από την αρχική χαλασμένη πλακέτα που είχε πάνω, έγινα και ρεζίλι στον πελάτη μου που μου είχε πληρώσει ήδη το ανταλλακτικό,

 

στη συνέχεια έκανα το λάθος να πατήσω πως παρέλαβα και μετά άνοιξα διαμάχη, τώρα τι πιθανότητες έχω να μου επιστραφούν τα χρήματα; θα πρέπει να στειλω πίσω την πλακέτα; και με τι τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

τι κοστος εχει η πλακέτα?

αν εχεις φωτος, θα δικαιωθεις (πιστεύω).

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

η συγκεκριμένη έχει 40€, την είχα βρει και σε άλλον πωλητή με 80€ αλλά δεν σύμφαιρε η επισκευή μετά

μάλλον έκανα κακή αγορά, αλλά σε οτιδήποτε άλλο πήρα απο ali δεν είχα θέματα, ερχόταν αυτό ακριβώς που περίμενα

 

τωρα σε κατι φωτογραφιες που έστειλα, φαίνονται δαβρώσεις αλλά όχι σε μέρη του κυκλώματος, αλλά εκει που περνάνε οι βίδες

αν και το βασικό πρόβλημα είναι ότι έχουν σπάσει κολλήσεις κάτω από ένα ολοκληρωμένο, που δεν γίνεται να αποδειχτεί με εικόνα

Edited by jorlaz
Link to comment
Share on other sites

Btw ποιο συναγερμό αγόρασες, για να χουμε μια ιδέα για την αξιοπιστία της μάρκας;

 

Ακριβώς αυτό:

https://www.aliexpress.com/item/T12-Chuango-G5-RFID-Access-Touch-Keypad-IOS-Android-APP-Quad-Bands-GSM-SMS-Wireless-Home/32529532432.html?spm=2114.13010608.0.0.qifI1V

Link to comment
Share on other sites

No root->No problem
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για το aliexpress οταν στο financial στο refund status ειναι στο refund Processing,εχουν φυγει τα λεφτα προς την καρτα?απο τον πωλητη?η το ιδιο το σαιτ?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση για το aliexpress οταν στο financial στο refund status ειναι στο refund Processing,εχουν φυγει τα λεφτα προς την καρτα?απο τον πωλητη?η το ιδιο το σαιτ?

 

Οταν γραψει complete τοτε έφυγαν τα χρήματα απο το site.Ο πωλητής δεν μπλέκεται πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Οταν γραψει complete τοτε έφυγαν τα χρήματα απο το site.Ο πωλητής δεν μπλέκεται πουθενά.

 

παντος για να γραφει refund Processing,ειμαι σε καλο δρομο ετσι δεν ειναι?οχι τιποτα αλλο γιατι 70ευρω ειναι αυτα

Link to comment
Share on other sites

παντος για να γραφει refund Processing,ειμαι σε καλο δρομο ετσι δεν ειναι?οχι τιποτα αλλο γιατι 70ευρω ειναι αυτα

 

Μην ανησυχείς θα λάβεις τα χρήματα πίσω...

Link to comment
Share on other sites

ισως χρειαστεί να την επιστρεψεις

 

ο πωλητης τι λεει?

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

 

Σήμερα μου απάντησε οτι η πλακέτα εχει τεσταριστει πριν φυγει και οτι δουλευε,

μου ζητάει να του στείλω video και η προθεσμία στο σάιτ είναι μέχρι τη Δευτέρα

Link to comment
Share on other sites

ανοιξε case.

τραβα και βιντεο.

πρεπει να αποδειξεις οτι ειναι χαλασμενη

 

να δω πως θα γινει τωρα, που πρεπει να λυθει για τριτη φορα χωρις να φτιαχτει,

η τηλεοραση ειναι στο σπιτι του ανθρωπου (υπερήληκας) και παιζει με μιση οθονη,

επειδη με παρακαλεσε να μην τον αφησω χωρις καθόλου τηλεοραση (εστω κ ετσι),

εχει αυπνιες και δεν αντεχει να μη βλεπει κατι

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα να κάνω αγορά ενώ είχα λεφτά όλα κομπλέ στη κάρτα κ δεν ολοκληρωνοταν..

 

Δε κατάλαβα το γιατί.. Κάτι πάντως έγραφε θα άλλαζε από το 17' κλπ.

 

Έτυχε σε κανέναν άλλο?

 

Στάλθηκε από το MI 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έκανα dispute μια παραγγελία που μου ήρθε δύο φορτιστές κινητών ήταν και ο ένας δεν δουλεύει. Δυστυχώς είχα πατήσεις confirm πριν και έτσι το aliexpress απελευθέρωσε τα χρήματα στον πωλητή. Τώρα ο πωλητής μου κλεγεται να κάνω CANCEL (όχι close) το dispute για να μου δώσει τα χρήματα στο paypal πίσω (τα μισά εννοείται). Εγώ του ζήτησα πρώτα να μου δώσει τα λεφτά με μετά να ακυρώσω το dispute. Τι λέτε να το αφήσω ως έχει για να επέμβει το aliexpress η να κάνω ακύρωση και αν κάνω ακύρωση θα μπορώ αν δεν μου γυρίσει τα χρήματα πίσω να ξανακάνω??
Link to comment
Share on other sites

Αυτό του λέω και εγώ και αυτός συνεχίζει να επιμένει. Δεν ξαναστελνω μαζί του για να επέμβει το aliexpress να μου γυρίσει τα χρήματα.
Link to comment
Share on other sites

Πες αν δε τα επιστρέψει θα ανοίξεις case. Αν δε στα δωσει, το ανοίγεις.

Συνηθως "φοβούνται" το case και τα δινουν

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξαναπει , ΠΟΤΕ απευθειας συνναλαγη με τον πωλητη εξω απο το Ali .

Μονο με τους τροπους που παρεχει το Ali .

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

αγορασα κατι πριν 3-4 μερες.

ο πωλητης δε το εχει στειλει ακομη(Awaiting Shipment

Processing Time remaining: 1 days 7 hours 43 minutes)

η τιμη ηταν λαθος (0.01$, αντι για 0.10$) και για αυτο μαλλον δε το στελνει.

 

αν περασει ο χρονος αποστολης, ακυρωνεται η συναλλαγη αυτοματα; τα χρηματα επιστρεφουν;

Link to comment
Share on other sites

αγορασα κατι πριν 3-4 μερες.

ο πωλητης δε το εχει στειλει ακομη(Awaiting Shipment

Processing Time remaining: 1 days 7 hours 43 minutes)

η τιμη ηταν λαθος (0.01$, αντι για 0.10$) και για αυτο μαλλον δε το στελνει.

 

αν περασει ο χρονος αποστολης, ακυρωνεται η συναλλαγη αυτοματα; τα χρηματα επιστρεφουν;

 

O πωλητής βάζει χρόνο που θα στειλει την παραγγελία και μεσα σε αυτο το οριο στελνει. Οποιος απο τους δυο ακυρωσει τοτε τα χρηματα σου επιστρεφουν. Μπορεις αν θες να ζητησεις παράταση στις μερες (Extend Processing Time) εκει που βλεπεις τις παραγγελίες.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα κατι πριν 3-4 μερες.

ο πωλητης δε το εχει στειλει ακομη(Awaiting Shipment

Processing Time remaining: 1 days 7 hours 43 minutes)

η τιμη ηταν λαθος (0.01$, αντι για 0.10$) και για αυτο μαλλον δε το στελνει.

 

αν περασει ο χρονος αποστολης, ακυρωνεται η συναλλαγη αυτοματα; τα χρηματα επιστρεφουν;

 

OXI δεν ακυρώνεται, απλά παίρνει τα χρήματα του ο πωλητής.

Αν γινόταν όπως το λες τότε δεν θα κάναμε ποτέ γνωστοποίηση και θα παίρναμε προιόν και χρήματα πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...