Jump to content

Τα κατοικίδιά μας


nelly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φοβερό όμως έτσι;

 

 

 

όντως...όλοι έχουν σχηματίσει τη χειρότερη γνώμη για τα φίδια. Αν δε τα πειράξετε ρε παιδιά δεν κάνουν τίποτα. Και γύρω από το λαιμό σας να τα βάλετε δε θα σας δαγκώσουν...απλά θα κάνουν βόλτες πάνω σας! :p όλοι μόλις βλέπουν φίδι, κατευθείαν λένε να το σκοτώσουνε...εγώ τα λυπάμαι τα καημένα, ότι ζώο και να είναι, είναι κρίμα.

στην ελλαδα δυστυχως και προς το παρον πολλοι ανθρωποι εχουν τις προκαταληψεις τους με τα φιδια.

αλλοι τα σιχαινοντε,ενταξει εκει δε μπορω να πω τιποτα,γουστα ειναι αυτα.

αλλοι πιστευουν οτι ειναι συμβολο του μακρια απο μας.και φυσικα δεν πιστευω κατι τετοιο.

κι αλλοι απλα γουσταρουν να τα σκοτωνουν,κι οταν τους δαγκωσει κανενα επειδη το πειραζουν τοτε βριζουν.

τα φιδια,βοες,πυθωνες,milksnakes,kingsnakes,σας πληροφορω οτι ειναι πολυ ησυχα σαν χαρακτηρα,αν μπορω να το πω κι ετσι.εκτος απο τα 2 τελευταια ειδη που ειναι λιγο υπερκινητικα φιδακια.

σπανια θα κανουν κινηση να δαγκωσουν,κι αν θα το κανουν θα ειναι επειδη.

1}εχει περασει καιρος που τα χειριστηκε καποιος.

2}οτι εχουν φαει και συνηθως μετα το γευμα τους και για 48 ωρες δεν πρεπει να τα πειραζουμε γιατι θελουν να χωνεψουν,αν τα πειραζουμε μπορει,η να μας δαγκωσουν η να κανουν εμετο το φαγητο που εφαγαν και ειναι κριμα γι αυτα.

3}οταν αλλαζουν δερμα και πριν να αλλαξουν τα φιδια εχουν την ιδιοτητα να θολωνουν τα ματια τους,οταν λοιπον τα βλεπουμε θολωμενα και μεχρι να αλλαξουν το δερμα τους καλο θα ειναι να μην τα ενοχλουμε.

 

και φυσικα ακομα και να μας δαγκωσουν μην φανταστειτε οτι καταλαβαινετε και πολλα,απο πονο εννοω.πιο πολυ ειναι ο φοβος απο την επιθεση που μας κανει παρα ο πονος,σαν 2 μικρα τσιμπηματα απο βελονα ειναι το δαγκωμα τους.το χω παθει και ξερω.

Έψαξα στο google και βρήκα διάφορες φωτο και caresheets κι έπαθα πλάκα!Τα χρώματα του όταν μεγαλώνει είναι τέλεια!Ιριδίζον φιδάκι!Πραγματικά πανέμορφο!:rolleyes::love:

 

 

 

Άντρες.....Ουφ...:lost::whistle::dizzy:

ειναι τελειο το ατιμο,η αληθεια να λεγεται.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ενυδρειο μας. :) Φρεσκο φρεσκο.

http://photos-e.ll.facebook.com/photos-ll-snc1/v2337/69/75/1159375431/n1159375431_30344788_3330.jpg

Εχω σκοπο να το εμπλουτισω βεβαια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η μαλτεζούλα μας έπαθε παγκρεατίτιδα :( και ταλαιπωρείται τις δύο τελευταίες ημέρες... είχε να φάει από τετάρτη βράδυ και της δώσαμε τώρα λίγο κοτοπουλάκι με πατάτες... εχτές ήταν η χειρότερη μέρα νομίζαμε ότι μάζευε υπογραφές:cry: αλλά ο γιατρός σήμερα είπε ότι πάει καλύτερα...
Link to comment
Share on other sites

Χουρχουλιτσε μεσα ειναι ρε δεν τα βλεπεις. Ειναι μικρα απλα. Εχουμε κι εναν γλειφτη, αυτο που παει και γλειφει το τζαμι. Πλακα εχει.:happy:
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω την Σοφι αν το ενυδρειο ειναι με γλυκο νερο ή οχι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κανενα μαλτεζακι εχει κανεις να μου δωσει για τους πιτσιρικαδες μου??? αλλα να ξερω οτι ειναι απο καλη οικογενεια και φιλικο στα παιδια. Με ο αζιμηωτο βεβαια.:):)
http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κανενα μαλτεζακι εχει κανεις να μου δωσει για τους πιτσιρικαδες μου??? αλλα να ξερω οτι ειναι απο καλη οικογενεια και φιλικο στα παιδια. Με ο αζιμηωτο βεβαια.:):)

Κανα μποξερ αν θες αλλα ειναι λιγο αρκουδιαρικα,,περα απο τα σαλια που θα γεμιζουν.:grin:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω την Σοφι αν το ενυδρειο ειναι με γλυκο νερο ή οχι.:)

Με γλυκο ειναι ναι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με γλυκο ειναι ναι.:)

 

Δεν ξέρω αν είχες πάλι ενυδρείο αλλά σου έχουν πει τίποτα για τη μούχλα που πιάνει στο γυαλί μετά απο καιρό;; εμένα μου είπαν ότι ο γλυφτης (2 εχω)θα το καθαρίσει αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά.

Σκέφτομαι μήπως φταίει το νερό.

Βρύσης δεν έβαλες;

Για το pH έχεις φαντάζομαι διάφορα υγρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Κανενα μαλτεζακι εχει κανεις να μου δωσει για τους πιτσιρικαδες μου??? αλλα να ξερω οτι ειναι απο καλη οικογενεια και φιλικο στα παιδια. Με ο αζιμηωτο βεβαια.:):)

 

τα ζωακια δεν ειναι παιχνιδι για τους πιτσιρικαδες σου που οταν το βαρεθουν θα το πεταξετε στον δρομο, οταν περνουμε ενα ζωο αναλαμβανουμε την ευθυνη του ως το τελος.-

 

Ηθελα να πω κατι για τα φιδια που μιλουσατε πριν.

Μια φιλη της μητερας μου εχει μανια με φιδια και ειχε ενα στο σπιτι της 2 μετρα ρατσα δεν θυμαμαι που το αφηνε στο κρεβατι τα βραδυα μαζι της πολλα χρονια.

γινοταν μια μπαλιτσα διπλα της και κοιμοντουσαν παρεα.

Τις τελευταιες μερες το φιδι πλαγιαζε διπλα της και αντι το συνιθισμενο κουλουρακι που γινοτανε τεντωνε σαν καρφι και εμενε ετσι.

Ανυσηχησε η γυναικα και το πηγε στο κτηνιατρο μην επαθε κατι.

Της ειπε να το σκοτωσει αμεσως η να το περιορισει σε κλουβι γιατι αυτο που εκανε το φιδι τις τελευταιες μερες ηταν να την μετραει γιατι ειχε σκοπο να την φαει και δεν θα την εβρισκε κανεις :cry:

μα ρε παιδια ειναι δυνατον να ζειτε παρεα με φιδια?

μην ξεχνατε πως ειναι αγρια ζωα και το ενστικτο τους καμια φορα μπορει να αποβει μοιραιο,δεν ειναι για να τα χουμε σε κλουβια στο σπιτι ειναι και κριμα.

Don't give up! :!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είχες πάλι ενυδρείο αλλά σου έχουν πει τίποτα για τη μούχλα που πιάνει στο γυαλί μετά απο καιρό;; εμένα μου είπαν ότι ο γλυφτης (2 εχω)θα το καθαρίσει αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά.

Σκέφτομαι μήπως φταίει το νερό.

Βρύσης δεν έβαλες;

Για το pH έχεις φαντάζομαι διάφορα υγρα.

τι να σου κανει και ενας η δυο γλυφτες ?ποσο να καθαρισουν πια?

βαλε κανα φιλτρακι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είχες πάλι ενυδρείο αλλά σου έχουν πει τίποτα για τη μούχλα που πιάνει στο γυαλί μετά απο καιρό;; εμένα μου είπαν ότι ο γλυφτης (2 εχω)θα το καθαρίσει αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά.

Σκέφτομαι μήπως φταίει το νερό.

Βρύσης δεν έβαλες;

Για το pH έχεις φαντάζομαι διάφορα υγρα.

 

τι να σου κανει και ενας η δυο γλυφτες ?ποσο να καθαρισουν πια?

βαλε κανα φιλτρακι

Χμ δεν τα ξερω καλα, γιατι κυριως ο αδερφος μου το εχει αναλαβει αλλα εχουμε φιλτρακι νομιζω και επειδη το ειχαν κατι φιλοι μας πριν και μας το εδωσαν, αν επιανε μουχλα ή κατι τετοιο θα το ξερανε/βλεπαμε. Theo_legend γιομισε το γλειφτες!:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είχες πάλι ενυδρείο αλλά σου έχουν πει τίποτα για τη μούχλα που πιάνει στο γυαλί μετά απο καιρό;; εμένα μου είπαν ότι ο γλυφτης (2 εχω)θα το καθαρίσει αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά.

Σκέφτομαι μήπως φταίει το νερό.

Βρύσης δεν έβαλες;

Για το pH έχεις φαντάζομαι διάφορα υγρα.

 

Αυτή η μούχλα που λες λέγεται άλγη. Η άλγη σε μικρές ποσότητες δείχνει ότι είναι καλή η βιολογία του ενυδρείου σου.Η μεγάλη ποσότητα όμως δεν κάνει καλό. Η άλγη μπορεί να εμφανιστεί αν φωτίζεις (λάμπες, ήλιος κλπ) αρκετα το ενυδρείο σου, αν ταίζεις αρκετά τα ψαράκια σου γιατι δημιουργούνται περισσοτερα περιττώματα κλπ και όπως είπες παίζει ρόλο και η ποιότητα του νερου. Αν θυμάμαι καλά το νερό δεν πρέπει να περιεχει μεγάλη ποσότητα νιτρικού και φωσφορικού άλατος, κάτι που μπορείς να το ελέγξεις με τα ειδικά τεστάκια που υπάρχουν. Να ξέρεις ότι η άλγη σχεδον ποτε δεν μπορεί να φύγει τελείως, απλώς την περιοριζεις όσο περισσότερο μπορεις. Μόνο οι γλύφτες δεν ξέρω αν μπορουν να κανουν την δουλεια.. Δοκίμασε αυτά που σου είπα. Δηλαδή περιόρισε την τροφη(αν τα ταιζεις πολυ), μείωσε τον φωτισμό και μην εχεις το ενυδρειο να το βλέπει ήλιος, έλεγξε την ποιότητα του νερού σου, και κάνε όσο μπορεις συχνές αλλαγες νερού, όχι όμως 100% αλλαγες. :)

Link to comment
Share on other sites

τα ζωακια δεν ειναι παιχνιδι για τους πιτσιρικαδες σου που οταν το βαρεθουν θα το πεταξετε στον δρομο, οταν περνουμε ενα ζωο αναλαμβανουμε την ευθυνη του ως το τελος.-

 

Ηθελα να πω κατι για τα φιδια που μιλουσατε πριν.

Μια φιλη της μητερας μου εχει μανια με φιδια και ειχε ενα στο σπιτι της 2 μετρα ρατσα δεν θυμαμαι που το αφηνε στο κρεβατι τα βραδυα μαζι της πολλα χρονια.

γινοταν μια μπαλιτσα διπλα της και κοιμοντουσαν παρεα.

Τις τελευταιες μερες το φιδι πλαγιαζε διπλα της και αντι το συνιθισμενο κουλουρακι που γινοτανε τεντωνε σαν καρφι και εμενε ετσι.

Ανυσηχησε η γυναικα και το πηγε στο κτηνιατρο μην επαθε κατι.

Της ειπε να το σκοτωσει αμεσως η να το περιορισει σε κλουβι γιατι αυτο που εκανε το φιδι τις τελευταιες μερες ηταν να την μετραει γιατι ειχε σκοπο να την φαει και δεν θα την εβρισκε κανεις :cry:

μα ρε παιδια ειναι δυνατον να ζειτε παρεα με φιδια?

μην ξεχνατε πως ειναι αγρια ζωα και το ενστικτο τους καμια φορα μπορει να αποβει μοιραιο,δεν ειναι για να τα χουμε σε κλουβια στο σπιτι ειναι και κριμα.

 

Kαι ποιος μιλησε για παιχνιδι??:p:) Ισα - ισα που θα τους κανω πιστευω και ποιο υπευθυνους δινοντας τους ενα ζωακι για να εχουν υπο την προαστασια τους..;);)

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι να σου κανει και ενας η δυο γλυφτες ?ποσο να καθαρισουν πια?

βαλε κανα φιλτρακι

Εννοειται πως εχω φιλτρο και μαλιστα υπεραρκετο για το μεγεθος του ενυδρειου(1,5 μ)

 

μου ειχουν πει πολλοι απο πετσοπ οτι 2-3 γλυφτες αρκουν αλλα μου ειχαν πει οτι φταιει και το φως της λαμπας φθωριου για τη μουχλα που δημιουργειται αλλα δεν ξερω κατα ποσο στεκει κατι τετοιο.6 ωρες περιπου την ημερα μενει ανοιχτη

Πριν μια βδομαδα γεμισα ολο το ενυδρειο με νερο εμφιαλωμενο, περιμενω τωρα να δω αν θα μου ξαναεμφανισει το προβλημα,,,ελπιζω οχι.

 

Σοφι θα το γεμιζα με γλυφτες αλλα ειναι ασχημα δεν μου αρεσουν:p

 

Αυτή η μούχλα που λες λέγεται άλγη. Η άλγη σε μικρές ποσότητες δείχνει ότι είναι καλή η βιολογία του ενυδρείου σου.Η μεγάλη ποσότητα όμως δεν κάνει καλό. Η άλγη μπορεί να εμφανιστεί αν φωτίζεις (λάμπες, ήλιος κλπ) αρκετα το ενυδρείο σου, αν ταίζεις αρκετά τα ψαράκια σου γιατι δημιουργούνται περισσοτερα περιττώματα κλπ και όπως είπες παίζει ρόλο και η ποιότητα του νερου. Αν θυμάμαι καλά το νερό δεν πρέπει να περιεχει μεγάλη ποσότητα νιτρικού και φωσφορικού άλατος, κάτι που μπορείς να το ελέγξεις με τα ειδικά τεστάκια που υπάρχουν. Να ξέρεις ότι η άλγη σχεδον ποτε δεν μπορεί να φύγει τελείως, απλώς την περιοριζεις όσο περισσότερο μπορεις. Μόνο οι γλύφτες δεν ξέρω αν μπορουν να κανουν την δουλεια.. Δοκίμασε αυτά που σου είπα. Δηλαδή περιόρισε την τροφη(αν τα ταιζεις πολυ), μείωσε τον φωτισμό και μην εχεις το ενυδρειο να το βλέπει ήλιος, έλεγξε την ποιότητα του νερού σου, και κάνε όσο μπορεις συχνές αλλαγες νερού, όχι όμως 100% αλλαγες. :)

Αννι ευχαριστω για τις πληροφοριες,τωρα ειδα το μηνυμα σου και εγραψα απο πανω αυτα που μου ειπαν και φαινεται οτι ειχαν δικιο οταν μου το ελεγαν για το φως.

Η αληθεια ειναι οτι εχει παρα πολυ φως και χωρις τη λαμπα καθως εχει παντου μεγαλες τζαμαριες στο σπιτι, θα κλεινω τις κουρτινες τοτε και θα περιορισω το χρονο της λαμπας απο το χρονοδιακοπτη.:)θενκς,,και μου το εκανε τωρα το χειμωνα που νυχτωνει νωρις και ειχα βαλει να ανοιγει απο νωρις η λαμπα μεχρι αργα.

 

το νερο το ελεγχω με κατι χαρτακια που αλλαζουν χρωμα,,για το πεχα νομιζω ειναι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Αννι ευχαριστω για τις πληροφοριες,τωρα ειδα το μηνυμα σου και εγραψα απο πανω αυτα που μου ειπαν και φαινεται οτι ειχαν δικιο οταν μου το ελεγαν για το φως.

Η αληθεια ειναι οτι εχει παρα πολυ φως και χωρις τη λαμπα καθως εχει παντου μεγαλες τζαμαριες στο σπιτι, θα κλεινω τις κουρτινες τοτε και θα περιορισω το χρονο της λαμπας απο το χρονοδιακοπτη.:)θενκς,,και μου το εκανε τωρα το χειμωνα που νυχτωνει νωρις και ειχα βαλει να ανοιγει απο νωρις η λαμπα μεχρι αργα.

 

το νερο το ελεγχω με κατι χαρτακια που αλλαζουν χρωμα,,για το πεχα νομιζω ειναι.

 

Άρα μάλλον ο φωτισμός φταιει!

Άμα δεις σε pet shop κλπ υπάρχουν πάρα πολλά διαφορετικά τεστ. Νομίζω τα περισσοτερα με χαρτάκια που αλλαζουν χρωμα είναι. Στο κουτί από τα τεστάκια θα γράφει για τι είναι.Λογικά για το pH θα είναι αυτο που εχεις, που είναι και το πιο συνηθισμένο και αυτό που δίνουν συνηθως οι μαγαζατορες. Υπάρχουν τεστακια για το pΗ, για το ιώδιο (I2), για το μαγνήσιο (Mg), για το ασβέστιο (Ca),για αμμωνία (ΝΗ4), για νιτρώδες οξύ (ΝΟ2), για νιτρικά άλατα (ΝΟ3) κλπ..Υπάρχουν παρα πολλά και το κσαθένα για διαφορετικό ρόλο..:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ανοίγω ένα θέμα για μια ράτσα υπό εξαφάνιση...

Ο ελληνικός ποιμενικός, από τους καλύτερους φύλακες (όχι μόνο για κοπάδια) πολύ έξυπνος κυριαρχικός αλλά και πολύ έμπιστος.

Έχω εδώ και 2 εβδομάδες ένα κουταβάκι νέο μέλος στην οικογένεια, τώρα είναι 5 εβδομάδων και κάθε στιγμή μαζί του είναι μια έκπληξη.

Θα ήθελα να γράψετε τις απόψεις σας και τις εμπειρίες σας, όσοι είναι τυχεροί να "συζούν" με ένα τέτοιο πλάσμα.

 

Δείτε και δυο φώτος για να καταλάβετε το "κόλλημα"

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/3277/medium/IMAGE_0221.jpg

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/3277/medium/IMAGE_021.jpg

 

Όσο μεγαλώνει θα βάζω και άλλες.

Περιμένω και τις δικές σας.

Link to comment
Share on other sites

Οταν μεγαλωσει θα ειναι σαν και αυτα...

 

http://dim-stanou.chal.sch.gr/dog-01.jpg

 

http://sourdos.gr/e107_files/public/1097_ellinikos_poimenikos.jpg

 

http://www.ofep.gr/dbData/Photos/N-0ae2cb3d.jpg

 

http://www.ofep.gr/dbData/Photos/N-8a629b1e.jpg

 

http://www.ofep.gr/dbData/Photos/N-72160d9f.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο σκυλι, ειχα και εγω ενα ολολευκο και εγινε πραγματικα θηριο,αλλα ηταν ορεινος των πυρηναιων οχι ελληνικος ποιμενικος,ειναι πιο σπανιος στην Ελλαδα(ειχα δει αλλον εναν στην Κηφισια) καθως δεν κανει κρυο εδω και το καλοκαιρι πραγματικα βασανιζοταν,διαφορες εμφανισιακα ειναι μικρες, στο τριχωμα διαφερουν ελαχιστα και στον ογκο.ποιο μεγαλος ο πυρηναιος... εμενα τελικα επαθε ενα προβλημα με τα νεφρα του και ψοφησε, τωρα εχω ενα μποξερ(θα ανεβασω καμια φωτο) να ξερεις θελει βουρτσισμα γιατι μαδαει, εχει μακρυ μαλλι:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο σκυλι, ειχα και εγω ενα ολολευκο και εγινε πραγματικα θηριο,αλλα ηταν ορεινος των πυρηναιων οχι ελληνικος ποιμενικος,ειναι πιο σπανιος στην Ελλαδα(ειχα δει αλλον εναν στην Κηφισια) καθως δεν κανει κρυο εδω και το καλοκαιρι πραγματικα βασανιζοταν,διαφορες εμφανισιακα ειναι μικρες, στο τριχωμα διαφερουν ελαχιστα και στον ογκο.ποιο μεγαλος ο πυρηναιος... εμενα τελικα επαθε ενα προβλημα με τα νεφρα του και ψοφησε, τωρα εχω ενα μποξερ(θα ανεβασω καμια φωτο) να ξερεις θελει βουρτσισμα γιατι μαδαει, εχει μακρυ μαλλι:)
Ο δικος μου ειναι ποιμενικος καυκασου...συγγενικες ρατσες...

 

http://photos-a.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc1/hs028.snc1/3169_77032605237_578360237_1625584_1847141_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...