Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

 

Πριν 1 βδομάδα πήρα από την smarter μια μπαταρία για το 8.4 tablet.

 

Έκανα την αλλαγή μόνος μου και γύρισα στις εργοστασιακες ρυθμίσεις και ξανα εστησα το tablet από την αρχη.

 

Το πρόβλημα είναι ότι η μπαταρία δεν κρατάει.με 10 λεπτά ένα παιχνίδι πέφτει εντελώς η μπαταρία.

 

Σε 20 λεπτά YouTube πέφτει 50%.

 

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω?

Χρόνια πολλά σε όλους. Είμαι και εγώ σε αναζήτηση μπαταρίας για αντικατάσταση. Η μπαταρία που πήρες είναι από την Smartec μάλλον και όχι από smarter. Μπορείς να μου πεις το κόστος αγοράς, αν όχι δημόσια με ΠΜ.

Στο skroutz υπάρχουν αρκετές μπαταρίες με τιμές από 11 - 35 €. Το θέμα είναι πια είναι αξιόπιστη; Αν έχει κάποιος αγοράσει μπαταρία και είναι ευχαριστημένος, θα με βοηθούσε πολύ ένα link. Ευχαριστώ!

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ναι απο την smartec την πηρα.λαθος μου!

29.68€ αν θυμαμαι καλα με τα μεταφορικα!

καπως το ελυσα το προβλημα με την μπαταρια περνοντας με odin την Ολλανδικη rom!

ειχα την Γερμανικη!

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Η Smartec είναι εταιρία που παρέχει επίσημο σέρβις στα Samsung, άρα η μπαταρία που διαθέτει προς πώληση λογικά θα είναι γνήσια. Αυτές που πωλούνται στο skroutz και λένε ότι είναι γνήσιες, τι είναι; Με 11€ πόσο γνήσιες μπορεί να είναι;

Είπες ότι άλλαξες μπαταρία και έστησες το tablet από την αρχή, γιατί έπρεπε να γίνει αυτό; Εγώ δεν έχω κάνει καμία αλλαγή στο tablet και δεν θέλω να αλλάξω κάτι, η αλλαγή μπαταρίας δεν αρκεί;

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα την παραγγελία από Smartec και περιμένω να την παραλάβω. Είχα ανοίξει παλιότερα το tablet και είχα κάνει τη διαδικασία με το bag της μπαταρίας. Είναι η ίδια διαδικασία ή πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ίδιο θα κάνεις. Δεν αλλάζει κάτι, το μόνο που αυτή την φορά θα τοποθετήσεις την νέα μπαταρία :)

Το δύσκολο κομμάτι είναι το άνοιγμα περιμετρικά λόγω του πολύ εύκαμπτου υλικού , αλλά αφού το έχεις ξανακάνει είσαι οκ! ;)

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά το ίδιο θα κάνεις. Δεν αλλάζει κάτι, το μόνο που αυτή την φορά θα τοποθετήσεις την νέα μπαταρία :)

 

Το δύσκολο κομμάτι είναι το άνοιγμα περιμετρικά λόγω του πολύ εύκαμπτου υλικού , αλλά αφού το έχεις ξανακάνει είσαι οκ! ;)

Σ' ευχαριστώ πολύ!

Δημήτρης

Sony Xperia Z3+ - Samsung Galaxy Tab Pro 8.4

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καποια ROM για το Τ320 που να δουλευει απροβληματιστα? Θελω να το ανεβασω για Android 5 και πανω για καποιες εφαρμογες. Βλεπω ΜΜ και NG εχουν bugs και το βασικο η καμερα. Εχω προβληματιστει. Ειναι για χρηση απο τη μανα μου και δε θελω να με ζαλιζει μου το χαλασες κλπ.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καποια ROM για το Τ320 που να δουλευει απροβληματιστα? Θελω να το ανεβασω για Android 5 και πανω για καποιες εφαρμογες. Βλεπω ΜΜ και NG εχουν bugs και το βασικο η καμερα. Εχω προβληματιστει. Ειναι για χρηση απο τη μανα μου και δε θελω να με ζαλιζει μου το χαλασες κλπ.

Μια απο τις πιο σταθερες custom roms για το modrianwifi ειναι η Slim Stable 2.1 - Marshmallow 6.0.1 εδω : https://slimroms.org/#/device/mondrianwifi

https://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-pro-12-10-8/orig-development/rom-official-slim6-mondrianwifi-t3403814

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Την είδα αυτή, αλλά δεν έβρισκα για τα bugs τίποτα. Κάμερα δουλεύει?

 

Edit: την περασα. Οκ με την καμερα. Αλλα η εφαρμογη για την οποια εγινε η φασαρια δε μας τα λεει καλα. Το winbank της πειραιως. Κανει loop στις δυο πρωτες εικονες. Ενω alphabank μπαινει κανονικα αυτη δεν. Φταιει το ρουτ? Μπορω να ξερουταρω τη ρομ?

 

Στις πληροφοριες της εφαρμογης στο playstore λεει για Trusted Execution Environment.

 

Κατι παιζει με το playstore. Δεν κατεβαζει σωστη εκδοση της εφαρμογης. Πχ και το ινστα δεν μπορει να το κατεβασει. Να φταιει που εκανα πληρη εκκαθαριση μνημης και οχι απλα factory reset? Phone info ειχε πολλα κενα. Να φλασαρω μια μεσω οδιν στοκ ρομ?

Αν ναι πειτε μου οτι υπαρχει καπου αλλου να την κατεβασω κι οχι απο sammobile που δεν αφηνει δωρεαν κατεβασμα.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχήν οι τραπεζικές εφαρμογές είναι σχεδόν στο σύνολό τους για τα σκουπίδια.διαβασε σχόλια αλλά και από δική μου πείρα σου λέω ότι δεν δουλεύουν σωστά ούτε σε stock συσκευές.αν έχεις root αυτό περιορίζει ακόμα περισσότερο τη λειτουργία τραπεζικών εφαρμογών,δεν λειτουργούν απλά σε πειραγμενες συσκευές .Η Rom δεν έρχεται prerooted άρα το root το έκανες εσύ με κάποιο τρόπο(όταν ήταν σε φάση pro beta a' ερχόταν με root αλλά η slim όπως και οι υπόλοιπες roms άλλαξαν πολιτική και καμία rom δεν ερχόταν με root πλέον .Αν και δεν είχα ποτέ το modrianwifi αλλά το 10.1 αυτό το γνωρίζω για κάθε συσκευή εκ πείρας και μόνο.Δεν νομίζω να κάνω λάθος).Απο τη στιγμή που υπάρχει απλά ξεκλειδωτος BT αν προσθέσεις & το root θα βγάζει προειδοποίηση.δεν θα βρεις πιο σταθερή Rom από αυτή σε καμία περίπτωση.αν θέλεις να γυρίσεις σε stock υπάρχουν κι άλλοι τόποι εκτός sammobile : http://live.samsung-updates.com/index.php?device=SM-T320

https://updato.com/firmware-archive-select-model?exact=1&q=SM-T320

 

(μπορείς να καταργήσεις το root αναλόγως και με ποιόν τρόπο το έκανες αλλά δεν θά ανοίγουν άλλες εφαρμογές αν έχεις τέτοιες που εξαρτώνται από το root )

Τι εννοείς εκκαθάριση μνήμης δεν μπορώ να καταλάβω.Αν έννοεις πριν το flash το μόνο που δεν καθαρίζουμε είναι η Internal memory.Ναι μέσω Odin θα φλασαρεις τη stock rom αν θέλεις να επιστρέψεις ...

(θα μπορούσες εξ αρχής να φλασαρεις μόνο Rom + Gapps και τίποτα άλλο.Η συσκευή θα δούλευε σαν stock στην 6.0.1 Μ και ίσως χωρίς κανένα πρόβλημα με τις τραπεζικές εφαρμογές κλπ)

Edited by daitalos
:respect:
Link to comment
Share on other sites

Η Slim6 ρομ ειναι προρουταρισμενη. Εχει απλα επιλογη ενεργοποίησης απενεργοποιησης στο μενου προγραμματιστη. Δεν το ειχα ενεργοποιησει, εχει και δικο της superuser. Στο δικο μου κινητο ρουταρισμενο κατεβασα winbank και δουλευει. Παντως με slim ουτε ινσταγκραμ μπορω να κατεβασω απο playstore.

Εντωμεταξυ δουλευε η εφαρμογη σε 4.4.2 αλλα εβγαζε κατι μηνυματα οτι θα σταματησει. Και τωρα που γυρισα σε kitkat δεν μπορω να την κατεβασω γιατι η συσκευη δεν υποστηριζεται. Πιασ'τ'αυγο και κουρευ'το η φαση. Με εχει εκνευρισει.

 

Να θέλει καμιά αλλαγή στο build.prop file?

 

(Internal storage εννοω οτι εκανα εκκαθαριση. Και απο οτι καταλαβα με αυτον τον τροπο και το nandroid δεν επαναφερεται σωστα. Επανεφερα το nandroid αλλα αναγκαστικα το εκανα factory reset για να bootarei, δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικη αναμονη πανω απο 15 λεπτα.)

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

και οι δυο συσκευες αυτες πηγαν απατες χωρις κανενα update και χωρις υποστηριξη γενικα δεν ασχοληθηκε σχεδον κανεις προγραμματιστης εφοσον ειδαν τι πολιτικη ακολουθησε τοτε η samsung

η καλυτερη λυση ειναι αν βρεις να τη δωσεις σε καποια λογικη τιμη δωστη και διαλεξε απο αρκετα tablets που κυκλοφορουν με καλα χαρακτηριστικα & τιμες αρκει να εχει υποστηριξη η συσκευη απο την εταιρεια, η να ερχεται απο τον κατασκευαστη απο android 8 + για να εχεις τουλαχιστον υποστηριξη treble λυνοντας σε μεγαλο βαθμο το προβλημα των ενημερωσεων του λειτουργικου κι οχι απλα 1-2 ενημερωσεις σφαλματων και τελος ....

διαφορετικα, η πιο σταθερη ειναι σιγουρα η stable αλλα σε ενα λειτουργικο πλεον αρχαιο με οτι σημαινει αυτο...προσωπικα το εδωσα περισυ το 10.1 στα 150 ευρω γνωριζοντας πως δεν υπαρχει μελλον κι οσο περιμενω η τιμη θα πεφτει κι αλλο πλεον...

:respect:
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ μιας και μπαταρία δεν κρατά όσο κρατούσε στην αρχή και το κιτ κατ δείχνει τα χρόνια του ...

Έχω βρει αυτά τα 3 Samsung Galaxy Tab A , έχει κάνει κάνεις την μετάβαση; λόγο μη ύπαρξης αναβαθμίσεων στο δικό μας θα ήθελα αυτό που θα πάρω να έχει μεγαλύτερη και καλύτερη υποστήριξη σε βάθος χρόνου... Εσείς ποιο λέτε ;

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/1105?compare=14029666,18052528,15695761

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ μιας και μπαταρία δεν κρατά όσο κρατούσε στην αρχή και το κιτ κατ δείχνει τα χρόνια του ...

Έχω βρει αυτά τα 3 Samsung Galaxy Tab A , έχει κάνει κάνεις την μετάβαση; λόγο μη ύπαρξης αναβαθμίσεων στο δικό μας θα ήθελα αυτό που θα πάρω να έχει μεγαλύτερη και καλύτερη υποστήριξη σε βάθος χρόνου... Εσείς ποιο λέτε ;

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/1105?compare=14029666,18052528,15695761

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Πήρα πριν μια εβδομάδα το tab a t-580 το πρωτο δηλαδή.

Τιμιοτατο.

το άλλο έχει κ μικρότερη μπαταρία.

Samsung Note 9/Samsung Note 3

Samsung Tab pro 8.4/Samsung Tab 3 7"  

Samsung Tab A 2019 10.1''

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω πως ήρθε η ώρα να το αποχωριστώ μιας και μπαταρία δεν κρατά όσο κρατούσε στην αρχή και το κιτ κατ δείχνει τα χρόνια του ...

Έχω βρει αυτά τα 3 Samsung Galaxy Tab A , έχει κάνει κάνεις την μετάβαση; λόγο μη ύπαρξης αναβαθμίσεων στο δικό μας θα ήθελα αυτό που θα πάρω να έχει μεγαλύτερη και καλύτερη υποστήριξη σε βάθος χρόνου... Εσείς ποιο λέτε ;

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/1105?compare=14029666,18052528,15695761

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Το Τ580 το είχα περίπου 2 χρόνια. Μπορώ να πω ότι είναι τίμιο τάμπλετ για τα χρήματα τού. Βγήκε με android 6 πήρε την 7 και τώρα την 8.1 αρα ουσιαστικά τέλος η αναβάθμιση για αυτό.

Το Τ590 είναι το τωρινό μου tablet. Σε σχέση με το Τ580 είναι λιιιίγο ποιό αργό, με λίγο καλύτερη οθόνη, αλλά με Πολύ καλύτερο ήχο γιατί έχει 4 ηχεία ( έναντι 2 τού Τ580 ). Μπαταρία σχεδόν ίδια Ίσως και λίγο καλύτερη.

Τώρα το Α 10.1 2019 βγήκε τώρα με android 9. Άρα θα πάρει ακόμα 2 αναβαθμίσεις λογισμικού.

Λίγο που το δούλεψα σε κατάστημα είναι σαφώς ποιό γρήγορο από τα άλλα δύο. Ο ήχος είναι ουσιαστικά ίδιος με το Τ580 ( 2 ηχεία και αυτό).

Μπαταρία έχει μικρότερη δεν ξέρω πόσο θα βγάζει.

 

Τώρα αν μεγάλος παράγοντας είναι οι αναβαθμίσεις τότε για μένα πας στο ποιό καινούργιο που είναι το 10.1 Α 2019

Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το tab a 2019. Μου αρεσει και ειμαι ευχαριστημενος ,κοιταζα και το 590. Το μειονεκτημα του καινουριου ειναι η ραμ πιστευω. Αν και δεν εχει προβλημα στο τρέξιμο των εφαρμογων ,ακομη και δυο παραθυρα τα τρεχει καλα,στην εναλλαγη εφαρμογων ειναι καπως αργο για συσκευή του 2019. Το 590 πιστευω θα ειναι καλυτερο με 1 γιγα ραμ παραπανω,εχει καλυτερη μπαταρια και πιο φωτεινή οθόνη. Είναι ομως πιο βαρυ και ογκωδες και με ανησυχει λιγο ο επεξεργαστης του ,μου φαινεται αδυναμος.

Αν και το περσινο μοντελο ειναι μια κατηγορια πανω σε οθονη,ηχεια,μπαταρια,ραμ,μαλλον παλι το φετινο θα επαιρνα,οχι τοσο για τις αναβαθμισεις ,που και το περσινο θα τις παρει,οσο για την ταχυτητα που το φοβαμαι το 590.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Μαννα εξ ουρανου. 10αρι Android για το μικρο. Μεχρι στιγμης δουλευουν ολα πολυ καλα. Ενα θεματακι εχει με την εφαρμογη του τουιτερ που κρασαρει (σε μενα, δεν ξερω αν ειναι γενικο). Πολυ καλο standby (ξημερωνει με μειον 1-2%), 3 ωρες οθονη με αλλαγμενη μπαταρια προ διετιας. Σκεφτομαι να κανω την αναβαθμιση και να παρω μια καινουργια. Ακομη και χωρις καμια περαιτέρω υποστηριξη βγαζει αλλα δυο χρονακια!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασε κανείς να πει εντυπώσεις και τυχόν προβλήματα;

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε 17.1 LOS αυτό το πρόβλημα με το μικρόφωνο σε viber messenger κ.τ.λ υπάρχει τρόπος να λυθεί;. Δεν μ ακούει κανείς όταν μιλάω. Στηκ εγγραφή vindeo δουλεύει μια χαρά. Υπάρχει λύση;

 

Στάλθηκε από το RMX1931 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

υπάρχει στο σπίτι ένα 10.1LTE (T525) ξεχασμένο της γυναίκας μου από....δεν ξέρω από πότε.

Μας προέκυψε σχολική τηλεκπαίδευση για τα παιδιά μέσω Webex. Δυστυχώς το webex θέλει +5.0Android και εμείς έχουμε κολλήσει στο 4.4.2...

Λόγω αναστολών κλπ το να πάρω κάποιο καινούργιο θα είναι πολύ ζόρικο οικονομικά:O:O!

Θα με βγάλει από πολύ δύσκολη θέση κάποιος φίλος εάν μπορεί να μου δώσει έναν οδηγό να περάσω μια αξιόπιστη custom rom (πρώτη φορά θα το κάνω) ή εάν κάποιος έχει να μου προτείνει κάτι άλλο, όλα δεκτά.

Σας ευχαριστώ ρε παιδιά εκ των προτέρων

Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο xda κ θα βρεις πολλές λύσεις.

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι root.

Θα βρεις οδηγούς στο xda.

Εύκολα είναι όλα.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

σε ευχαριστώ πολύ vdeverak αλλά είχα ήδη μπει στο xda μετά από παρότρυνση γνωστού και χάθηκα...

Έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος οδηγός διαθέσιμος ή έστω μια σύντομη περιγραφή από κάποιο φίλο:):):)

Όποιος φέρνει την μπάλα, παίζει έστω και τερματοφύλακας...
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν έχεις ξανακάνει ρουτ ε;

Δες αυτό το βίντεο είναι αναλυτικό

Πρέπει να κατεβάσεις το Odin σε ένα υπολογιστή. Με την βοήθεια pc θα κάνεις το ρουτ.

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...