Jump to content

Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1


Nagata
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σίγουρα; Το έχεις ξανακούσει το πρόβλημα; Ελπίζω να μην το χαλάσω. :p

 

Άμα το πήγαινα για service (λογικά Αρβάτο) θα κοίταζαν το Knox void; Έχω ακούσει ότι δεν κοιτάνε άμα είναι rooted η συσκευή αλλά αυτό είναι άλλο.

Smartec θα το πας και κατά 99% θα σου αλλάξουν το φορτιστή χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Η θα το ανοίξεις μόνος σου και θα αποσυνδέσεις τη μπαταρία ή θα τους ζητήσεις να το κάνουν αυτοί επιτόπου και θα φύγεις.

Στο λέω από προσωπική εμπειρία ,εδώ και 2 μήνες που τόλμησα την επέμβαση η μπαταρία δεν είχε ποτέ ξανά πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Smartec θα το πας και κατά 99% θα σου αλλάξουν το φορτιστή χωρίς κανένα αποτέλεσμα. Η θα το ανοίξεις μόνος σου και θα αποσυνδέσεις τη μπαταρία ή θα τους ζητήσεις να το κάνουν αυτοί επιτόπου και θα φύγεις.

Στο λέω από προσωπική εμπειρία ,εδώ και 2 μήνες που τόλμησα την επέμβαση η μπαταρία δεν είχε ποτέ ξανά πρόβλημα.

 

Είχες και εσύ το ίδιο πρόβλημα; Απορώ τι κάνει η Samsung... :mad:

 

Ευτυχώς λοιπόν που δεν χρειάζεται να το στείλω. Ευχαριστώ και τους δύο σας! Θα το ανοίξω λοιπόν (δεν είναι και το πρώτο μου teardown).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα Τ320 με custom rooted ROM (stock-based) και custom kernel και με έχει τρελάνει η μπαταρία. Άμα το αφήσω για ένα χρόνο στη πρίζα, κλειστό, δεν θα φτάσει ποτέ το 100% και έχω παρατηρήσει ότι μόνο όταν το "λιώνω" αρχίζει και φορτίζει λίγο. Χθες είχε κολλήσει στο 51%, το έκανα reboot πήγε στα 100% και στα επόμενα reboot έδειχνε 61%. Άμα είναι 100%, το κάνω reboot και δείξει πχ 60% και αρχίσω να το λιώνω τότε αρχίζει και πέφτει η μπαταρία από το 60%, ενώ πριν έδειχνε 100%. Πρώτη φορά συναντώ τέτοιο πρόβλημα και δεν ξέρω τίποτα για αυτό.

 

Το πρόβλημα υπάρχει και με stock ROM και με stock kernel. Επίσης εφόσον και κλειστό το κάνει αυτό, δεν φταίει η ROM ( σωστά; ). Υπάρχει τίποτα που μπορώ να κάνω (έχω δοκιμάσει calibration); Άμα το πάω για service θα το δεχτούν ή κοιτάνε το Knox Void 1

 

ΥΓ: το έχω δοκιμάσει με τον φορτιστή της Samsung και άλλους.

 

Βγάλε το πίσω καπάκι του tablet ξεσυνδεσε τη μπαταρία και ξανά συνδεσε την και είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Είχες και εσύ το ίδιο πρόβλημα; Απορώ τι κάνει η Samsung... :mad:

 

Ευτυχώς λοιπόν που δεν χρειάζεται να το στείλω. Ευχαριστώ και τους δύο σας! Θα το ανοίξω λοιπόν (δεν είναι και το πρώτο μου teardown).

Όταν με το καλό το χειρουργησεις πες μας τα αποτελέσματα της μπαταρίας έτσι για στατιστική. Πάντως 2-3 μέλη σε αυτό το forum και 5-6 στο xda δεν είχαν ποτέ ξανά πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω θέμα με τη μπαταρία. Το έδωσα για service (Ολλανδία είμαι).

Το σκέφτηκα να το εγχειρήσω μόνος μου αλλά το πίσω καπάκι αν το βγάλεις, μετά κολλάει ξανά εύκολα?

Αν αυτοί μου βάλουν απλά άλλη μπαταρία, καλυμμένος δε θα είμαι?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες λίγο τα φώτα σας.. έχω το οχταρι SMT 320 πόσοι το έχετε κάνει ρουτ με το τελευταίο κερνελ και με ποιον τροπο; ο κνοξ έχει πειραχτεί; τι ρομ μου προτείνετε; Edited by Eddy_Gordo

Αυτο που θελουν οι γυναικες ΔΕΝ το ξερουν ουτε οι Ιδιες

 

οτι κι αν κανεις καντο ΣΩΣΤΑ και με ΤΡΟΠΟ

 

Εχεις PSP ;;; Θελεις CF;;; τοτε στειλε πμ ;)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες λίγο τα φώτα σας.. έχω το οχταρι SMT 320 πόσοι το έχετε κάνει ρουτ με το τελευταίο κερνελ και με ποιον τροπο; ο κνοξ έχει πειραχτεί; τι ρομ μου προτείνετε;

 

Αν δεν θέλεις να πειράξεις knox πρέπει να κάνεις ρουτ με το Towelroot και με τον παλιό Κέρνελ δηλαδή να φλασσάρεις τον παλιό κέρνελ μέσω odin και έπειτα να ρουτάρεις με Towelroot.Οσο γιά την ρομ επειδή πρέπει να γίνει με custom recovery δέν μπορεις να αποφύγεις το γράψιμο του knox.Αν λοιπόν δεν σε ενδιαφέρει η εγγύηση τότε προχώρα σε CWM και ρόμ....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείτε πείτε μου σας παρακαλώ σε τι θερμοκρασίες λειτουργεί ο επεξεργαστής σας και με ποιο app την μετράτε? Γιατί όπως έγραψα πιο πάνω μετά την αναβάθμιση στο service (δεν έβλεπε sdcard) θερμαίνεται όταν την συνδέω. Επίσης το διάβασμα της sdcard γίνεται άμεσα και ιδίως η έξοδο από τα αρχεία της ή κάνει 3-4 και περισσότερα δευτερόλεπτα?
Link to comment
Share on other sites

Σε σχετικά ψυχρό δωμάτιο, φωτεινότητα χαμηλή και συνεχές σερφαρισμα αυτή την στιγμή 26 βαθμούς, πάνω από 34 δεν μου έχει δείξει από τον Οκτώβριο που το έχω και τότε έπαιζα παιχνίδια για αρκετή ώρα,μετρήσεις με το πρόγραμμα doctor battery.

Απλά να αναφέρω ότι δεν είχα ποτέ το παραμικρό πρόβλημα με μπαταρία ούτε με το wifi, το οποίο θεωρώ αν όχι εξαιρετικό, πάρα πολύ καλό!

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

liam69, geomos το έκανα και το βράδυ φόρτισε κανονικά! Μακάρι κάποιος να εξηγήσει τι συμβαίνει και χαλάει και μετά φτιάχνει απλά βγάζοντας τη μπαταρία.

 

Έχω και γω θέμα με τη μπαταρία. Το έδωσα για service (Ολλανδία είμαι).

Το σκέφτηκα να το εγχειρήσω μόνος μου αλλά το πίσω καπάκι αν το βγάλεις, μετά κολλάει ξανά εύκολα?

Αν αυτοί μου βάλουν απλά άλλη μπαταρία, καλυμμένος δε θα είμαι?

 

Το πίσω καπάκι είναι... καπάκι. Βγαίνει και μπαίνει κατευθείαν σαν θήκη, δεν κολλάει κάπου. Εγώ φοβόμουν μπας και χαλάσει το πλαστικό στα πλάγια ή σπάσει κάτι - τελικά είναι κάπως ευλύγιστο για να μπαίνει το εργαλείο και έτσι δεν σπάει.

Πιστεύω καλυμμένος είσαι. Εγώ απλά έβγαλα τη μπαταρία και την ξαναέβαλα όπως μου είπαν. Με τη νέα και δεν θα κολλάει και ίσως να κρατάει περισσότερο.

 

Έτσι ακριβώς ανοίγει (φαίνεται ότι όλα τα Samsung είναι ίδια :P): https://www.youtube.com/watch?v=hkiqwo-A4nw

 

---

 

Ξέρετε κάποιο kernel για το T320 με fast charge;

Edited by isidorosr20595
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σαν εμπειρία μέχρι τώρα, έχω να προσθέσω τα εξής:

Είχα αναφέρει ότι όταν το πήρα δεν είχα τα γνωστά θέματα με την μπαταρία και το wifi.

Μέρες μετά την αγορά πέρασα OTA την αναβάθμιση που ήρθε και έκτοτε η μπαταρία άδειαζε πολύ γρήγορα.

Όσο για το wifi έδειχνε πάντα full σήμα (συνέβαινε και πριν το upgrade).

Έκανα τελευτία μια επαναφορά για το θέμα τις μπαταρίας αλλά πάλι τα ίδια.

Πριν μια βδομάδα έβαλα το Kies 3 να το χαζέψω και είδα ότι σε αυτό το τάμπλετ σου έδεινε την επιλογή

να ξαναπεράσεις από πάνω την τρέχουσα έκδοση (στο Tab2 7.0 όχι που είχα).

Έκτοτε η μπαταρία πάει πολύ καλά και το wifi σταμάτησε να δείχνει full (που δεν ήταν φυσιολογικό) και να παίζει η στάθμη του κανονικά

όπως συμβαίνει και με τις άλλες μέσω wifi συνδεδεμένες συσκευές/τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Το πίσω καπάκι είναι... καπάκι. Βγαίνει και μπαίνει κατευθείαν σαν θήκη, δεν κολλάει κάπου. Εγώ φοβόμουν μπας και χαλάσει το πλαστικό στα πλάγια ή σπάσει κάτι - τελικά είναι κάπως ευλύγιστο για να μπαίνει το εργαλείο και έτσι δεν σπάει.

Πιστεύω καλυμμένος είσαι. Εγώ απλά έβγαλα τη μπαταρία και την ξαναέβαλα όπως μου είπαν. Με τη νέα και δεν θα κολλάει και ίσως να κρατάει περισσότερο.

 

Έτσι ακριβώς ανοίγει (φαίνεται ότι όλα τα Samsung είναι ίδια :P): https://www.youtube.com/watch?v=hkiqwo-A4nw

 

Ναι έχω δει παρόμοια videάκια, αλλά αυτός ανοίγει την οθόνη, όχι το καπάκι πίσω!

Επίσης, δεν έχω το εργαλειάκι του video. Το πίσω καπάκι ίσως με το νύχι ή καλύτερα με κάρτα να ανοίγει σιγά σιγά.

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχω δει παρόμοια videάκια, αλλά αυτός ανοίγει την οθόνη, όχι το καπάκι πίσω!

Επίσης, δεν έχω το εργαλειάκι το video. Το πίσω καπάκι ίσως με το νύχι ή καλύτερα με κάρτα να ανοίγει σιγά σιγά.

 

Από την οθόνη ανοίγει! Ο σχεδιασμός σε ξεγελάει και νομίζεις ότι ανοίγει από πίσω, αλλά ανοίγει έτσι ακριβώς όπως το δείχνει το βίντεο. Το ασημί στα πλάγια και το πλαστικό πίσω είναι μονοκόμματα, ένα κομμάτι.

 

Άμα δεν έχεις το εργαλείο αυτό δεν μπορείς να το ανοίξεις δυστυχώς.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=51775137&postcount=8

Edited by isidorosr20595
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα αυτό

 

Γιατί μπερδεύεστε για το πως ανοίγει το καπάκι από ποιο μοντέλο και πως; Στην προηγούμενη σελίδα δόθηκε το βίντεο στην παράθεση πάνω, που δείχνει το συγκεκριμένο μοντέλο Tab PRO 8.4" και δείχνει πως και με τι τρόπο ανοίγει. "How to Replace Your Samsung Galaxy Tab Pro 8.4 Battery" και τα εξηγεί πολύ απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά lolipop θα πάρουμε;

NOKIA 5800,HTC HD2,SAMSUNG GALAXY Ace, Samsung GALAXY NOTE 2,

LG G2 μπράβο στην lg για το δώρο που μου έκανε...:D

Iphone 5c, Iphone 6,Iphone 7 plus,Xiaomi mi 8 lite,Xiaomi redmi note 9s

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω του υποψήφιους αγοραστές του tab pro 10.1 να αποφύγουν την αγορά και να πάνε προς Sony. Εγώ μετά από πολλές επισκέψεις στο σέρβις λόγο lag της συσκευής αποφάσισα να το πουλήσω και πήρα το z2 Tablet και επιτέλους δουλεύω άνετα. Το μόνο καλό του pro 10.1 ήταν η μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι το γρηγοροτερο ταμπλετ αλλα τελικα ειναι αποδοτικο. Στα μενου λαγκαρει λιγο oμως μεσα στις εφαρμογες ειναι σφαιρα. Εγω του αλλαξα launcher.

 

Επαιξα λιγο με ενα z3 tablet και ηταν αρκετα πιο γρηγορο. Δυστυχως, οσα ταμπλετ εχω δει, και το σονυ μαζι, δε φτανουν την ποιοτητα οθονης των pro. Πρεπει να πας σε tab s ή ipad air για να βρεις κατι ισαξιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το magazine UI το χαντακωσε το ταμπλετ.. Αν όμως κόψετε τα περισσότερα news feeds, γίνεται αρκετά πιο γρήγορο.

 

Εγώ είχα απενεργοποιήσει όλα τα παράθυρα από το magazine ui και δούλευε μια χαρά. Τώρα χρησιμοποιώ nova launcher και είναι ακόμα πιο γρήγορο. Το μόνο θέμα που έχω είναι ότι παράγγειλα από το ebay ένα καλώδιο micro usb->ethernet και δεν συνδέεται ενσύρματα στο internet. Στα specs του πάντως λέει ότι δουλεύει κανονικά με τέτοιο καλώδιο.Μήπως θέλει να το κάνω root και να περάσω κάποιον driver??

 

Επίσης το άλλο θέμα που έχω είναι ότι κάθισα μια φορά πάνω του (για μερικά δευτερόλεπτα κατά λάθος) και παρόλο που ήταν μέσα σε σκληρή θήκη, πήρε μια μικρή κλίση προς τα έξω(ήταν ανάποδα)...:blink::rolleyes: Φυσικά δύσκολα το διακρίνεις αλλά και μόνο στην σκέψη ότι μου στράβωσε μισή μοίρα το εργαλείο.....:mad: Με ομοιοπαθητική πάντως το ψιλοεπανέφερα:D

Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω:

Εχει κανενας προβλημα με το sm-320 (8.4" tab pro) και το viber?

Εδω και 10 μερες κάνει παρα πολυ συχνα quit unexpectedly.

Εχω δοκιμασει απεγκατασταση και διαγραφη δεδομενων της εφαρμογης, αλλα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω:

Εχει κανενας προβλημα με το sm-320 (8.4" tab pro) και το viber?

Εδω και 10 μερες κάνει παρα πολυ συχνα quit unexpectedly.

Εχω δοκιμασει απεγκατασταση και διαγραφη δεδομενων της εφαρμογης, αλλα τιποτα.

 

Eγώ πάντως που το τσέκαρα τώρα που το είπες δεν βλέπω να έχω κάποιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γω θέμα με τη μπαταρία. Το έδωσα για service (Ολλανδία είμαι).

Το σκέφτηκα να το εγχειρήσω μόνος μου αλλά το πίσω καπάκι αν το βγάλεις, μετά κολλάει ξανά εύκολα?

Αν αυτοί μου βάλουν απλά άλλη μπαταρία, καλυμμένος δε θα είμαι?

 

Το πήρα πίσω, μου άλλαξαν φορτιστή μου είπαν!! Δεν είμαι πεπεισμένος ότι θα λυθεί το θέμα γιατί το είχα δοκιμάσει και με άλλο φορτιστή πριν το δώσω για service. Αλλά θα δείξει με το καιρό γιατί το πρόβλημα μου το είχε βγάλει 3-4 μήνες μετά από την αγορά του.

Επίσης για κάτι τελίτσες που φαινόταν εσωτερικά της οθόνης στην άκρη πάνω από το κεντρικό πλήκτρο, μου άλλαξαν κάτι καλώδια μου είπε ο πωλήτρια που μου το έδωσε. Δε φαίνεται κάτι πάντως πλέον.

Πλέον το σετάρω σιγά σιγά. Το θέμα είναι πως από χτες μου έχει κάνει κάποια άσχετα restart!! Να φταίει η εφαρμογή που τυχαίνει να έχω ανοιχτή εκείνη τη στιγμή?

Edited by costini
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να εγκαταστήσεις το cpu temperature από google play και να μας πεις σε τι θερμοκρασία λειτουργεί το tablet σου όταν σερφάρεις, διαβάζεις pdf κλπ? :O
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Tab Pro 8.4/10.1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...