Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

Δεν είναι θέμα ασχετήλας. Μπορεί να το έκανες κάποια στιγμή, επειδή χρειαζόσουν το κινητό να μένει σταθερό, και μετά να ξέχασες να το γυρίσεις στη συνήθη ρύθμιση και να θεωρείς ότι επειδή πάντα το έχεις στην αυτόματη περιστροφή, παραμένει έτσι η ρύθμιση ενώ δεν ισχύει. Άπειρα πράγματα κάνουμε μηχανικά και μετά δεν το θυμόμαστε.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχω το nexus 5x και από χτες βράδυ καπουτ!

 

Εκεί που το λειτουργούσα,κόλλησε,έσβησε και δεν ξανάναψε!

Πάτησα volume up+power έκανε δόνηση,εμφάνισε google και τίποτα άλλο έσβησε..Δοκίμασα και με volume down+power,αλλά τίποτα.

Πλέον δεν το κάνει ούτε αυτό. Το κινητό παραμένει νεκρό.

 

Από το βράδυ είναι εκτός ρεύματος,το σύνδεσα πάλι τώρα τίποτα,καμία ένδειξη ζωής..

Αφαίρεσα και την SIM και δοκίμασα τίποτα.

 

Τέτοια κολλήματα άρχισε να εμφανίζει μετά το τελευταίο security update(εδώ και 1.5 βδομάδα που μπήκε) που κάνει κάθε μήνα,αλλά κατάφερνα να το κάνω reboot και να λειτουργεί.

 

Τί κάνω; Το κινητό είναι 13 μηνών.

Το τηλέφωνο της αντιπροσωπείας της LG εδώ Ελλάδα ποιό είναι;

 

https://forums.androidcentral.com/nexus-5x/743580-nexus-5x-wont-turn.html

- - - -

Link to comment
Share on other sites

Procordia

Κριμαίας 7-9 Ν.Ψυχικό

Τηλέφωνο : 210 7777076

Έχει 2 χρόνια εγγύηση αν είναι αγορασμενο από ΕΟΚ.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ξαφνικά πήγα να θέσω τη συσκευή σε κατάσταση αθόρυβη χωρίς δόνηση και είδα πως δεν μπορούσα να κατεβάσω τις γρήγορες ρυθμίσεις από το πάνω μέρος της οθόνης. Χάθηκαν. Πως επαναφέρονται αυτές;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

 

Εχω το lg d821 nexus 5 αρκετό καιρό και εντελώς ικανοποιημένος από την σχέση μου μαζί του! :)

 

ΠΡΟΒΛΗΜΑ:

Το σήμα του τηλεφώνου το οποίο πλέον δεν λειτουργεί.

Βγάζοντας την κάρτα sim και επανατοποθετόντας μου ζητάει το Pin και μετά δεν έχω σήμα. Τα υπόλοιπα λειτουργουν κανονικά.

 

Για όποιον έχει ανοίξει το συγκεκριμένο τηλέφωνο υπάρχουν 2 καλώδια αριστερά και δεξιά μαύρο και άσπρο τα οποία μόλις τα πείραξα (στην πραγματικότητα τα ξηλωσα όλα και τα επανατοποθέτησα motherboard κτλ.) δούλεψε κανονικά. Δυστηχώς αυτό κράτησε μόλις λιγες ημέρες! Σύντομα κατάλαβα οτι κάτι δεν λειτουργεί καλά.

 

Το ερώτημά μου είναι αν αυτές οι δυο οι κεραίες είναι για το σήμα του τηλεφώνου και οχι του wifi γιατί από search στο διαδίκτυο δεν το εχω καταλάβει.

Επίσης αν υπάρχει περίπτωση να είναι από κάποιο άλλο μέρος του κινητου θα ήταν ωραίο αν γνωρίζατε να μου πείτε. :p

 

https://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/general/how-to-fix-google-nexus-5-screen-t2542873

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

 

Ξαφνικά χθες το βράδυ το Nexus νέκρωσε. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει το σήμα της Google και μετά τίποτα.

 

Λογικά είναι το γνωστό θέμα με το Power Button. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό είναι η εγγύηση; Ισχύουν τα 2 χρόνια;

 

Το κινητό είναι αγορασμένο 07/2016. Αν είναι όντως εντός εγγύησης μπορώ να το πάω μόνος μου στην Procardia ή πρέπει πρώτα να επικοινωνήσω με την LG για να το παραλάβουν αυτοί με κούριερ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ξαφνικά χθες το βράδυ το Nexus νέκρωσε. Όταν πάω να το ανοίξω μου βγάζει το σήμα της Google και μετά τίποτα.

 

Λογικά είναι το γνωστό θέμα με το Power Button. Γνωρίζει κανείς πόσο καιρό είναι η εγγύηση; Ισχύουν τα 2 χρόνια;

 

Το κινητό είναι αγορασμένο 07/2016. Αν είναι όντως εντός εγγύησης μπορώ να το πάω μόνος μου στην Procardia ή πρέπει πρώτα να επικοινωνήσω με την LG για να το παραλάβουν αυτοί με κούριερ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

φυσικά και είσαι εντός εγγύησης

αν θέλεις courier,παίρνεις lg

αλλιώς για πιο γρήγορα πήγαινε το εσύ στο service

 

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και είσαι εντός εγγύησης

αν θέλεις courier,παίρνεις lg

αλλιώς για πιο γρήγορα πήγαινε το εσύ στο service

 

 

 

Sent from my LG-H960 using Tapatalk

 

Eυχαριστώ πολύ! Το πήγα σήμερα το πρωί. Φτιάχτηκε ήδη, θα πάω να το πάρω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σας,

έχω το nexus5x που έχει εκ κατασκευής android version 7.1.1. Προσπάθησα να βάλω το android version 6. Αρχίζοντας την διεργασία αφού είχα ψάξει αρκετά τι πρέπει να κάνω ,σχεδόν όλοι έλεγαν να εκτελέσω την εντολή

adb reboot-bootloader

fastboot flash bootloader [bootloader file name].img

 

όταν λοιπόν εκτέλεσα την δεύτερη εντολή και μετά έπρεπε να fastboot reboot-bootloader που σημαίνει ότι θα έκανε επανεκκίνηση και θα επανερχόταν στο bootloader το κινητό έκλεισε. Από εκείνη την στιγμή λοιπόν δεν ανοίγει καν. Ούτε καν στο recovery mode δεν μπορεί να μπει ,ούτε καν ανοίγει η οθόνη.

Ψάχνοντας τι μπορεί να συνέβη ,βρήκα ότι μπορεί κατά σύμπτωση να χάλασε η μπαταρία.

Ξέρει κανείς αν ισχύει ή μήπως αν έπαθε κάτι άλλο ,αν και φυσιολογικό δεν είναι να μην μπορεί να μπει ούτε καν στο recovery mode .

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...