Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

καλημερα σας . μετα απο ενα χρονο που ειχα να χρησιμοποιησω το nexus Μου ειπα να το χρησιμοποιησω.το βαζω να φορτισει και μου αναβοσβηνει ενα κοκκινο λαμπακι και η οθονη ειναι μαυρη. παταω το power button και απλα φαινεται οτι εχει αναψει αλλα η οθονη ειναι μαυρη... το κλαιω και το πεταω?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι υπερβολικά πεσμένη η μπαταρία του και θέλει πολύωρη φόρτιση για να την επαναφέρεις, οπότε δοκίμασε κάτι απλό, ένα φορτιστή με μέγιστη ισχύ 1,5-2,0A και άσε το κινητό να φορτίσει για τουλάχιστον 10 ώρες και μετά προσπάθησε να το ανοίξεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, προσπάθησέ το.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι υπερβολικά πεσμένη η μπαταρία του και θέλει πολύωρη φόρτιση για να την επαναφέρεις, οπότε δοκίμασε κάτι απλό, ένα φορτιστή με μέγιστη ισχύ 1,5-2,0A και άσε το κινητό να φορτίσει για τουλάχιστον 10 ώρες και μετά προσπάθησε να το ανοίξεις. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, προσπάθησέ το.

 

ωραια θα το δοκιμασω.. σ`ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σας,

το nexus 5 που έχω χάνει το σήμα του wifi και από το procordia που το έστειλα μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω πλακέτα η οποία κοστίζει 240 ευρω!!! Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μεταχειρισμένη πλακέτα κ να την αλλάξω? Αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

το nexus 5 που έχω χάνει το σήμα του wifi και από το procordia που το έστειλα μου είπαν ότι πρέπει να αλλάξω πλακέτα η οποία κοστίζει 240 ευρω!!! Ξέρει κανείς που μπορώ να βρω μεταχειρισμένη πλακέτα κ να την αλλάξω? Αξίζει?

Πάρε ένα μεταχειρισμένο 80-100 ευρώ ή άλλο τηλέφωνο. Ή βρες ένα με σπασμένη οθόνη και άλλαξε το.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα μεταχειρισμένο 80-100 ευρώ ή άλλο τηλέφωνο. Ή βρες ένα με σπασμένη οθόνη και άλλαξε το.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Αυτό ακριβώς.

 

Με 125ευρώ παίρνεις Xiaomi 8πύρηνο που φυσάει.

 

Δεν το αλλάζω το Nexus μου μέχρι να με αφήσει, αλλά στην αγορά παίζουν πολύ value for money κινητά στα 100-150ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ήρθε η ώρα μου να αλλάξω και εγώ μπαταρία μετά από συνεχή χρήση από τον Νοέμβριο του 2013. Θα το πάω στην procordia την επόμενη εβδομάδα που θα βρεθώ στην Αθήνα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για ενα μικρό πρόβλημα που μου έβγαλε εδώ και μία περπου εβδομάδα...Δεν δουλεύει το vol up για την ακρίβεια μάλλον πρέπει να έχει κολλήσει γτ κάθε φορά που πατάω το power on στην οθόνη μου εμφανίζει την ένταση του vol up/down !!! Ξέρει κανείς πως μπορω να το διορθώσω ή να περιμένω να μου το φτιάξουν στην procordia;
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα μου να αλλάξω και εγώ μπαταρία μετά από συνεχή χρήση από τον Νοέμβριο του 2013. Θα το πάω στην procordia την επόμενη εβδομάδα που θα βρεθώ στην Αθήνα αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για ενα μικρό πρόβλημα που μου έβγαλε εδώ και μία περπου εβδομάδα...Δεν δουλεύει το vol up για την ακρίβεια μάλλον πρέπει να έχει κολλήσει γτ κάθε φορά που πατάω το power on στην οθόνη μου εμφανίζει την ένταση του vol up/down !!! Ξέρει κανείς πως μπορω να το διορθώσω ή να περιμένω να μου το φτιάξουν στην procordia;

Procordia αφού θα ανοιχτεί, όλα έλεγχος να τους το πεις.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Εδω και λιγο καιρο εχω προβλημα με το μικροφωνο μου. Δεν ακουγεται καθολου ενω αν το βαλω ανοικτη ακροαση ακουγεται κανονικα. Εχει τυχει κανενος να μου πει ποσα στοιχιζει η επιδιορθωση του?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

γνωρίζει κανείς αν σε 5 GHz WiFi (802.11ac) τρώει περισσότερη μπαταρία (κυρίως σε standby) σε σχέση με το 2.4 GHz WiFi (802.11n); Έχετε παρατηρήσει κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Μετά από 3 χρόνια απροβλημάτιστης χρήσης, ήρθε και η σειρά μου μάλλον.

 

Έκλεισε και δεν ξανάνοιξε, μετά από αρκετές προσπάθειες άρχισε ατέρμονο bootloop, το οποίο συνδυάστηκε με μουλάρωμα - να κλείνει και να μην ανοίγει.

 

Τελικά του έκανα unlock και force flash, όταν κατάφερα να το βάλω στο bootloader αλλά... ΤΖΙΦΟΣ.

 

Και τις 2 φορές, έφτασε μέχρι το σημείο που βάζεις το Google account, και μόλις πατήσω "next" κολλάει, κλείνει και πάλι τα ίδια...

 

Καμιά βοήθεια ; Βλάβη στην eMMC ; Πλακέτα ; Να το πετάξω και να πάρω κάτι άλλο ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια απροβλημάτιστης χρήσης, ήρθε και η σειρά μου μάλλον.

 

Έκλεισε και δεν ξανάνοιξε, μετά από αρκετές προσπάθειες άρχισε ατέρμονο bootloop, το οποίο συνδυάστηκε με μουλάρωμα - να κλείνει και να μην ανοίγει.

 

Τελικά του έκανα unlock και force flash, όταν κατάφερα να το βάλω στο bootloader αλλά... ΤΖΙΦΟΣ.

 

Και τις 2 φορές, έφτασε μέχρι το σημείο που βάζεις το Google account, και μόλις πατήσω "next" κολλάει, κλείνει και πάλι τα ίδια...

 

Καμιά βοήθεια ; Βλάβη στην eMMC ; Πλακέτα ; Να το πετάξω και να πάρω κάτι άλλο ;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

 

Το γνωστό πρόβλημα με το κουμπί. Με αλλαγή μπαταρίας πας στα 48€ στην procordia. Μόνο το κουμπί δεν ξέρω πόσο στοιχίζει με την εργασία.

Link to comment
Share on other sites

Το γνωστό πρόβλημα με το κουμπί. Με αλλαγή μπαταρίας πας στα 48€ στην procordia. Μόνο το κουμπί δεν ξέρω πόσο στοιχίζει με την εργασία.

Αλλαγή power button 31€. Η εργασία είναι 30€ και το κουμπί 1€!

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή power button 31€. Η εργασία είναι 30€ και το κουμπί 1€!

Ε τότε δίνεις άλλα 17€ και αλλάζεις και μπαταρία και είσαι κομπλέ.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία εγώ είχα αλλάξει πριν 1,5 χρόνο περίπου. Την αγόρασα από e-shop (αλλά βρίσκεται νομίζω εύκολα και σε άλλα καταστήματα με μπαταρίες, κλπ) με περίπου 15 ευρώ και μου την άλλαξε ένας γνωστός που ασχολείται με τέτοια (free εννοείται).

Το κάνω και μόνος μου δηλαδή ξανά αν θελήσω - τίποτα δεν είναι.

Τσεκάρεις ένα βίντεο στο youtube και είσαι οκ.

Τώρα για κουμπί, δίνει κάποιος 31ευρώ και τέλος.

 

Υ.Γ. Εμένα μου κάνει νερά με το ηχείο (κανα 2 χρόνια τώρα). Μόνο όταν παίζω παιχνίδια το έχω παρατηρήσει (ξέρω δε στέκει), πατάω λίγο την πλάτη με δύναμη και στρώνει. Κάπου χάνει το ηχείο στη σύνδεση με την κεντρική πλακέτα. Κάποια στιγμή που θα πάει θα χαλάσει. Το ψιλοβαρέθηκα, αν και δεν είχα ποτέ κινητό για 3 χρόνια. Ποτέ. Στέκεται ακόμα. :D

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 3 χρόνια, άλλαξα μπαταρία, από το e-shop. Δεν μπορώ να πω ότι η διαφορά είναι σημαντική. Από την άλλη, το power button δεν κάνει κόλπα, όμως ακουστικό δεν βγάζει ένταση στον ήχο. Επιπλέον, οι αυτόματες ενημερώσεις των εφαρμογών δεν παίζουν.
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κ αλλιώς τελευταία είχε αρχίσει να ζορίζεται γενικά, είναι λίγο outdated τα specs του. Πάμε για καινούριο και απλά ίσως το φτιάξω για να υπάρχει ως backup :)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δεν νομίζω, είναι αρκετά παλιά συσκευή πλέον.

 

Από την άλλη αν το βρεις καλή τιμή, γιατι οχι, θα πάρει και android O.

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρεις φθηνό, μεταχειρισμένο, τοτε αξιζει η αλλαγή.

Αλλιως πας για νεοτερη/καλυτερη συσκευή

 

Sent from my Letv-LeEco Le Max 2 X829 6/128 using Tapatalk!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν ξέρω αν το λέω σωστά, αλλά εδώ και καιρό έχει σταματήσει η αυτόματη περιστροφή, όταν γυρίζω πάνω κάτω το κινητό.

Διορθώνεται αυτό;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κλείσει την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις κατά λάθος; νομίζω μέσα στις ρυθμίσεις της οθόνης βρίσκεται η επιλογή.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις κλείσει την αντίστοιχη επιλογή στις ρυθμίσεις κατά λάθος; νομίζω μέσα στις ρυθμίσεις της οθόνης βρίσκεται η επιλογή.

Καλά δεν είμαι ειδικός, αλλά οxi και τελείως άσχετος.

Ευχαριστώ πάντως.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...