Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X


aggelosn
 Κοινοποίηση

Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;  

301 members have voted

  1. 1. Τι πρόβλημα είχατε/έχετε στο Nexus 5 σας;

    • Νεκρά ή κολλημένα pixel
      20
    • "Κροτάλισμα" των Vol+/- και Power πλήκτρων
      37
    • Χαμηλή ένταση / κακή ποιότητα ήχου
      41
    • Πρόβλημα με το micro-USB καλώδιο
      9
    • Πρόβλημα με τη δόνηση
      9
    • Πρόβλημα με το σήμα
      31
    • Πρόβλημα με το LED
      18
    • Light bleeding
      15
    • Άλλο (αναφέρετε σε post)
      20
    • Κανένα
      101


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 908
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ααα σας γιατί δεν κουνιούνται δηλαδή;

Σε όλους κουνιούνται. Σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο αλλά κουνιούνται. Έτσι είναι το κινητό. Το πρόβλημα αυτό είναι μηδαμινό μπροστά σε άλλα οπότε μην ασχολείσαι.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

να μην ανησυχησετε, σε ολα παιζουν ετσι ειναι φτιαγμενα. ΑΠολαυστε το κινητο ρε παιδια, αντε φλασαρετε καμμια ρομ λολ

 

Το απολαμβανω...

;)

---

:hunter:

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους κουνιούνται. Σε άλλους λιγότερο και σε άλλους περισσότερο αλλά κουνιούνται. Έτσι είναι το κινητό. Το πρόβλημα αυτό είναι μηδαμινό μπροστά σε άλλα οπότε μην ασχολείσαι.

 

Ουτε καν "προβλημα". Δε θα το παρατηρουσα καν, αν δεν το διαβαζα εδω. Βασικα και τωρα που το παρατηρω ξανα, δεν υπαρχει "προβλημα". Μιλαμε για μια απεροελαχιστη χαλαροτητα του Power Button.Θα διαβαζει ο κοσμος το νημα και θα νομιζει ο, τι να 'ναι τελειως.

Παρτιδα 402: δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν "προβλημα". Δε θα το παρατηρουσα καν, αν δεν το διαβαζα εδω. Βασικα και τωρα που το παρατηρω ξανα, δεν υπαρχει "προβλημα". Μιλαμε για μια απεροελαχιστη χαλαροτητα του Power Button.Θα διαβαζει ο κοσμος το νημα και θα νομιζει ο, τι να 'ναι τελειως.

Παρτιδα 402: δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ. ;-)

 

Και εμένα ακριβώς το ίδιο με 402 παρτίδα.

Και εγώ εδώ το διάβασα και το παρατήρησα, αλλιώς δεν θα το είχα δει καν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

το πηρα πριν λιγες μέρες από το birdphone και από την δεύτερη κίολας μέρα παρατήρησα προβλήματα. Το βασικότερο είναι ότι ανά τακτά χρονικά διαστήματα "χάνει" την sim και μου ζητάει επανεκκίνηση. Επίσης σήμερα δεν μπορούσα να δω όταν κάποιος με καλούσε, δηλαδή χτύπαγε κανονικά το τηλέφωνο αλλά δεν μπορούσα να απαντήσω δεν εμφανιζόταν η οθόνη κλήσης. Αυτό συνέβαινε και όταν καλούσα κάποιον εγώ καλούσα κανονικά μίλαγα με τον άλλο αλλα δεν μπορούσα να κλείσω κτλ. (έφτιαξε μετά από reboot)

Επίσης υπάρχει το θέμα με τα κουμπιά (κροτάλισμα του power button οταν κουνάς το κινητό) αλλά πραγματικά δεν με απασχολεί δεν το θεωρώ καν πρόβλημα.

Και κάτι τελευταίο (μαζέυονται πολλά) είχα και κάποιες αποσυνδέσεις από το wifi αλλά επειδή μου το έκανε μόνο σε ένα ρουτερ πιθανότατα να είναι κάποιου είδους ασυμβατότητα.

 

ΥΓ είναι παρτίδα 402 από Γαλλία (είχε και ακουστικά στο κουτί) και από το birdphone μου είπαν να τους το στείλω (με δικά τους έξοδα) για το DOA αλλά μου είπαν για τουλάχιστον 6 εργάσιμες και είναι λίγο δύσκολο να μεινω χωρίς κινητό μέσα στη μεγάλη βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κανονική microSIM ή κομμένη?

Για τα υπόλοιπα που αφορούν software πρόβληματα θα σου έλεγα να κάνεις ένα hard reset γιατί δεν είναι συνηθισμένα προβλήματα και μπορεί να φταίει κάτι που πείραξες κατά λάθος.

Link to comment
Share on other sites

microSIM έχω όχι κομμένη πριν δούλευα άψογα στο iphone4

Επίσης δεν νομίζω ότι είναι δικό μου θέμα γιατί έχω βρει θέματα στο επίσημο forum της google για το κινητό και είναι πολλοί με το ίδιο πρόβλημα από το Νοέμβριο χωρίς κάποια λύση ακόμα. https://productforums.google.com/forum/#!category-topic/nexus/nexus-5/b-HQZZ_jM74[1-25-false]

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό θα κάνω και ας ελπίσουμε να είμαι τυχερός στο επόμενο. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, εχθές όπως έμπαινα στο αμάξι γλυστρισε το κινητό από την τσέπη και ταυτόχρονα ενώ εκλεινα την πόρτα το κοπάνισα...εξωτερικά δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά, αλλά στην οθόνη σε μαύρο φόντο βλέπω κάποια καμμένα Pixel, σκέφτηκα μήπως περνούσε από την εγγύηση, πήρα τηλέφωνο στην LG και μου είπαν ότι αν είναι από play store Αγγλίας δεν με καλύπτουν από οποιοδήποτε άλλο μαγαζι στην Ευρώπη με καλύπτουν. Τι κάνουμε είναι το θέμα τώρα;
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση. Το Ηνωμένο Βασίλειο ανήκει στην ΕΕ και στη γενικότερη περιοχή EMEA. Toυς το τόνισες αυτο;
http://imageshack.com/a/img854/9724/9yva.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, εχθές όπως έμπαινα στο αμάξι γλυστρισε το κινητό από την τσέπη και ταυτόχρονα ενώ εκλεινα την πόρτα το κοπάνισα...εξωτερικά δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά, αλλά στην οθόνη σε μαύρο φόντο βλέπω κάποια καμμένα Pixel, σκέφτηκα μήπως περνούσε από την εγγύηση, πήρα τηλέφωνο στην LG και μου είπαν ότι αν είναι από play store Αγγλίας δεν με καλύπτουν από οποιοδήποτε άλλο μαγαζι στην Ευρώπη με καλύπτουν. Τι κάνουμε είναι το θέμα τώρα;

Αν είναι μαύρο 16αρι δε νομίζω να έχεις πρόβλημα να σε καλύψουν.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα, εχθές όπως έμπαινα στο αμάξι γλυστρισε το κινητό από την τσέπη και ταυτόχρονα ενώ εκλεινα την πόρτα το κοπάνισα...εξωτερικά δεν έπαθε ούτε γρατζουνιά, αλλά στην οθόνη σε μαύρο φόντο βλέπω κάποια καμμένα Pixel, σκέφτηκα μήπως περνούσε από την εγγύηση, πήρα τηλέφωνο στην LG και μου είπαν ότι αν είναι από play store Αγγλίας δεν με καλύπτουν από οποιοδήποτε άλλο μαγαζι στην Ευρώπη με καλύπτουν. Τι κάνουμε είναι το θέμα τώρα;

 

Αναφέρομαι στην δικαιολογία της LG Hellas και όχι στο ατύχημα που αν σου έλεγαν για αυτό έχουν δίκιο.

 

Για τρίξε λίγο δόντια.

 

Μη μασάς.

 

Καινούργια κόλπα είναι πάλι αυτά, για αποφυγή νόμιμων δικαιωμάτων του Έλληνα καταναλωτή??

 

Οι νόμοι στην Ευρώπη είναι ξεκάθαροι και καμιά LG Hellas δεν μπορεί να τους αγνοεί!!

 

 

Αγγλία καλύπτεται κανονικά, σε κάθε περίπτωση.

 

Όπως δεν υπάρχει και καμία δικαιολογία για όλα τα χρώματα στο 16αρι σε θέματα Hardware τουλάχιστον, που διαβάζω άλλους φίλους και λένε.

Edited by akis44
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση μιας και ειμαι καινουργιος κατοχος οι οπες για τον ηχο εχουν και οι δυο ηχειο γιατι οταν κλεινω την αριστερη με το δαχτυλο απο δεξια δεν ακουγεται τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Μόνο η αριστερή φίλε μου, η δεξιά είναι για ομορφιά.

 

Η δεξιά είναι για το μικρόφωνο. :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση και εγω αυτο φανταστικα,παλι καλα που δεν το εβαλαν παλη στην πλατη οπως στο 4 και δεν ακουγαμε κληση
Link to comment
Share on other sites

Τελικά είπα να του δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και να μην μπλέκω με απόστολες, καθυστερήσεις κτλ. και μέχρι σήμερα δεν έχει βγάλει πάλι κάποιο μήνυμα και η χρήση του είναι στα επίπεδα που ήταν απο την πρώτη μέρα οπότε υποθέτω το πρόβλημα ήταν παροδικό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Αγορασα τη συσκευη σημερα . ολα καλα , το μονο που με ενοχλει καπως ειναι το σχετικο κουδουνισμα συντονισμος του power button με την πληκτρολογηση η το tap στο πανω δεξια τεταρτημοριο της οθονης αλλα σε μεγαλυτερο μερος θα ελεγα αν το tap. ειναι δυνατο . σας παρακαλω να με διαφωτισετε σχετικα με το ποιος ειναι ο ευλογος τζογος και θορυβος . π.χ. δεν κανει κανονικα καθολου κανει λιγο κλπ. Η παρτιδα ειναι 403 ιταλικο.ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα. Αγορασα τη συσκευη σημερα . ολα καλα , το μονο που με ενοχλει καπως ειναι το σχετικο κουδουνισμα συντονισμος του power button με την πληκτρολογηση η το tap στο πανω δεξια τεταρτημοριο της οθονης αλλα σε μεγαλυτερο μερος θα ελεγα αν το tap. ειναι δυνατο . σας παρακαλω να με διαφωτισετε σχετικα με το ποιος ειναι ο ευλογος τζογος και θορυβος . π.χ. δεν κανει κανονικα καθολου κανει λιγο κλπ. Η παρτιδα ειναι 403 ιταλικο.ευχαριστω

 

Δεν πολυκατάλαβα τι είπες. Ίσως φταίει η αυτόματη διόρθωση. Απ ό,τι κατάλαβα, έχεις το πρόβλημα που αναφέρεται στην περίπτωση 6 του αρχικού post με τη δόνηση. Έτσι είναι το κινητό. Σ' άλλες συσκευές ο μηχανισμός της δόνησης είναι κολλημένος καλά πάνω στην πλακέτα και σ' άλλες όχι. Κάνε κάτι από αυτά που προτείνω στο πρώτο post αν σε ενοχλεί.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα το αρχικό σου ποστ φιλέ. Όχι δεν μιλάω για την περιπτωση 6 αλλά την 2. Γράφω κι όταν παταω δυνατά αλλά κ όσο πλησιάζει το δάκτυλο μου πληκτρολογώντας στο power button ακούγεται ενα κουδουνίσμα. Το power button ειναι σίγουρα γιατί όταν το κραταω σταματάει το μίνι αυτό κροταλισμα. ΔΕΝ έχει όμως τζόγο το πλήκτρο το ίδιο,ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ δηλαδή απλως ακούγεται ο συντονισμός, κροτάλισμα η όπως θέλετε πείτε το στην οθόνη. Κατα τα αλλά το κινητό παει σφαίρα κ δεν έχει άλλο πρόβλημα. Πήρα μια θήκη της sentio απο το πλαίσιο επίσης εδώ που βρίσκομαι έχω πολύ κακό σήμα για να δω τώρα τουλαχιστον οποτε περίγραψε μου αν θες τι προτείνεται στο βίντεο. Να σημειωσω πως είμαι αρκετά ψείρας κ πάντως θα θελα την κρίση σας στο θεματακι αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως όταν γυρίσω το τηλέφωνο οριζοντιωμενο "ανάσκελα" προφίλ μπροστά μου να έχω την πλαγιά δεξια πλευρα, αυτή με το powerbutton κ την simslot, το πλαστικο πλήκτρο power έχει εναν ελαφρό τζόγο πανω-κατω, στον κατακόρυφο δηλαδή άξονα, κ ειναι αυτος που ακούγεται σαν κροτάλισμα συντονισμός κατα την πληκτρολόγηση τη δυνατή κοντά σε αυτό. Σας το κανει κ σας αυτό κ αν ναι σε ποιο βαθμο το θεωρείτε αποδεκτό?
Link to comment
Share on other sites

Παρατηρώ πως όταν γυρίσω το τηλέφωνο οριζοντιωμενο "ανάσκελα" προφίλ μπροστά μου να έχω την πλαγιά δεξια πλευρα, αυτή με το powerbutton κ την simslot, το πλαστικο πλήκτρο power έχει εναν ελαφρό τζόγο πανω-κατω, στον κατακόρυφο δηλαδή άξονα, κ ειναι αυτος που ακούγεται σαν κροτάλισμα συντονισμός κατα την πληκτρολόγηση τη δυνατή κοντά σε αυτό. Σας το κανει κ σας αυτό κ αν ναι σε ποιο βαθμο το θεωρείτε αποδεκτό?

Αν θέλεις την γνώμη μου μην ασχολησε με κροταλισματα κ.α τετοια ,προσπάθησε να ευχαριστηθεις την απιστευτη έμπειρια που σου προσφέρει η συσκευη,σε ολους έχει τζόγο το power button μην ανχωνεσαι!!!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Nexus 5 / 5X

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...