Jump to content

The Voice of Greece (Ant1)


filippos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τέλος τι να κάνουν μια φωνάρα που κανένας δεν έχει διάθεση να δώσει 2 ευρώ να την ψηφίσει?

Θα δώσουν 10 ευρώ να την δουν ζωντανά ή 15 να πάρουν το cd της όταν ο κόσμος δεν έχει διάθεση να την ψηφίσει?

 

Στην Ελλάδα δυστυχώς η κατάσταση που επικρατεί ειναι αυτή που δημιουργούν και κατευθύνουν οι δισκογραφικές και τα ΜΜΕ.

Αυτό δηλαδή σημαίνει οτι το κοινό θα ακολουθήσει αυτόν που θα πλασαριστεί καλύτερα απο την κάθε εταιρία και όχι αυτόν που εχει καλή φωνή.

Υπάρχουν πολλά παραδείγματα τραγουδιστών που αν και μέτριες έως αδιάφορες φωνές αποτέλεσαν πρώτα ονόματα, για μεγάλο διάστημα, στην τηλεόραση και στα, κατευθυνόμενα, περιοδικά.

 

Φυσικά και ο κοσμος θα δώσει 15 ευρώ για να δει κάποιον που δεν θα τον ψήφιζε στο τηλεπαιχνίδι, εαν γινόταν σωστό μάρκετινγκ απο πίσω του, είτε είχε φωνή είτε όχι.

 

Αλλά είπαμε, χάνουμε στον δρόμο την ουσία. Κάπως έτσι και με το the voice. Ξεκίνησε με υπέροχες φωνές και απομείναν οι πιο δημοφιλείς που στο τέλος θα πλαισιώνουν τους coaches στα κέντρα των, ως κράχτες λόγο της προσωρινής δημοτικότητάς τους. Και μετά πάνε για άλλους.

[ f i l i p p o s ] - [ lokalize.gr ]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 112
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μεγάλη κουβέντα αυτό που λες. Λέω κι εγώ, μόνο εμένα μου φάνηκε ότι στα περισσότερα talent shows των τελευταίων ετών είτε πρωταγωνιστούν είτε κερδίζουν κύπριοι σε πολύ μεγαλύτερη αναλογία εν σχέσει με τους "ελλαδίτες" αν συγκρίνεις με καθαρά πληθυσμιακά κριτήρια; :shifty:

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους κυπριους,ισα ισα τους συμπαθω σαν λαο.Ομως μου την δινει το να επικρατουν γεωγραφικα κρητηρια στους ψηφους του κοινου.Αυτο θυμιζει τις "συμμαχιες" της eurovision.Εφοσον ειναι talent show που βασιζεται στην φωνη,θα πρεπει και να υπαρχει αξιοκρατια.

Ξεχνάς θεωρώ δύο πράγματα πολύ βασικά.

Αρχικά ότι οι coaches θέλουν να κερδίσουν. Πράγμα που σημαίνει ότι όποιος μαζεύει ψήφους μένει.. Ο άλλος φεύγει. Είναι παιχνίδι.

Τέλος τι να κάνουν μια φωνάρα που κανένας δεν έχει διάθεση να δώσει 2 ευρώ να την ψηφίσει?

Θα δώσουν 10 ευρώ να την δουν ζωντανά ή 15 να πάρουν το cd της όταν ο κόσμος δεν έχει διάθεση να την ψηφίσει?

 

Και μένα οι μαγαλιός και τζορτζίνα μου άρεσαν πολύ αλλά πες μου ποιος από τους κύπριους ήταν κακός και δεν άξιζε να φτάσει στο τέλος?

 

Δεν λεω οτι ηταν κακοι,αλλα οι παικτες που εσωσε το κοινο απο τις ομαδες Βανδη,Ρεμου και Μιχαλη οι οπιοι τυχαινει να ειναι κυπριοι,ηταν αρκετα κατωτεροι σε φωνη απο αυτους που αποχωρησαν.Π.χ. ο Βιντζηλαιος αξιζε περισσοτερο απο τον Γιουρι να παραμεινει στο παιχνιδι.Απο την αλλη μερια η Εμιλυ ηταν αρκετα καλυτερη απο την Αννα μαρια που αποχωρησε.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ο κοσμος θα δώσει 15 ευρώ για να δει κάποιον που δεν θα τον ψήφιζε στο τηλεπαιχνίδι, εαν γινόταν σωστό μάρκετινγκ απο πίσω του, είτε είχε φωνή είτε όχι.

 

Αλλά είπαμε, χάνουμε στον δρόμο την ουσία. Κάπως έτσι και με το the voice. Ξεκίνησε με υπέροχες φωνές και απομείναν οι πιο δημοφιλείς που στο τέλος θα πλαισιώνουν τους coaches στα κέντρα των, ως κράχτες λόγο της προσωρινής δημοτικότητάς τους. Και μετά πάνε για άλλους.

 

Δεν εχω κανενα προβλημα με τους κυπριους,ισα ισα τους συμπαθω σαν λαο.Ομως μου την δινει το να επικρατουν γεωγραφικα κρητηρια στους ψηφους του κοινου.Αυτο θυμιζει τις "συμμαχιες" της eurovision.Εφοσον ειναι talent show που βασιζεται στην φωνη,θα πρεπει και να υπαρχει αξιοκρατια.

 

 

Δεν λεω οτι ηταν κακοι,αλλα οι παικτες που εσωσε το κοινο απο τις ομαδες Βανδη,Ρεμου και Μιχαλη οι οπιοι τυχαινει να ειναι κυπριοι,ηταν αρκετα κατωτεροι σε φωνη απο αυτους που αποχωρησαν.Π.χ. ο Βιντζηλαιος αξιζε περισσοτερο απο τον Γιουρι να παραμεινει στο παιχνιδι.Απο την αλλη μερια η Εμιλυ ηταν αρκετα καλυτερη απο την Αννα μαρια που αποχωρησε.

 

Εγώ πιστεύω έτσι όπως είναι τα πράγματα πολύ δύσκολα κάποιος θα στηρίξει κάποιον ούτως ή άλλως και επειδή ζούμε το σήμερα και όχι το μετά απο 5 χρόνια έχει σημασία το ποιός έχει λαό και τον στηρίζει.

 

Εξάλλου οι τραγουδιστές δεν κρίνονται από ένα εξάμηνο. Η καριέρα θέλει χρόνια. Αυτοί δείξαν το ταλέντο τους, όλα τα παιδιά είναι ταλέντα, στον χρόνο που είχαν και ΄΄οποιος αξίζει και εργάζεται θα επιβιώσει και θα κάνει καριέρα. Πχ η Άννα μαρία που λες η φωνή της δεν μάρεσε αλλά τα τραγούδια μαρέσουν.. Η φωνή του Γιούρη μαρέσει πιο πολύ αλλά τα τραγούδια που λέει δεν μου αρέσουν..Από αυτους τους δύο εννοείται πως η Αννα μαρία έχει πιο πολλές πιθανοτητες να επιβιώσει

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το "The Voice" είναι ακόμα μία απέλπιδα προσπάθεια να αναβιώσει αυτό που κάποτε ονομάζονταν "ελληνικό star system". Γιατί ελληνική μουσική σκηνή υπάρχει κανονικότατα, και υπάρχει πέρα και μακριά απ' τα φανταχτερά μαγαζιά της παραλιακής που έβγαζαν κάποτε το παντεσπάνι τους Ρέμος, Βανδή και Σια. Δυστυχώς κάποια απ' τα παιδιά πηγαίνουν ανυποψίαστα με ένα σωρό όνειρα και στην πορεία απογοητεύονται. Άλλοι βέβαια πηγαίνουν με μόνο ζητούμενο να γίνουν λίγο παραπέρα γνωστοί, ακόμα κι αν δεν ταιριάζουν με το όλο concept του συγκεκριμένου show, κι αν εξαρχής ίσως ήξεραν ότι θα ήταν σαν τη μύγα μες στο γάλα. Δε μπορεί εμένα να με πείσει κάποιος ότι π.χ. ο Μαγαλιός δεν ήξερε ότι σε ένα talent show που coaches είναι τα συγκεκριμένα άτομα, δε θα προχωρούσε παραπέρα. Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή metal φωνή. ;)
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το "The Voice" είναι ακόμα μία απέλπιδα προσπάθεια να αναβιώσει αυτό που κάποτε ονομάζονταν "ελληνικό star system". Γιατί ελληνική μουσική σκηνή υπάρχει κανονικότατα, και υπάρχει πέρα και μακριά απ' τα φανταχτερά μαγαζιά της παραλιακής που έβγαζαν κάποτε το παντεσπάνι τους Ρέμος, Βανδή και Σια. Δυστυχώς κάποια απ' τα παιδιά πηγαίνουν ανυποψίαστα με ένα σωρό όνειρα και στην πορεία απογοητεύονται. Άλλοι βέβαια πηγαίνουν με μόνο ζητούμενο να γίνουν λίγο παραπέρα γνωστοί, ακόμα κι αν δεν ταιριάζουν με το όλο concept του συγκεκριμένου show, κι αν εξαρχής ίσως ήξεραν ότι θα ήταν σαν τη μύγα μες στο γάλα. Δε μπορεί εμένα να με πείσει κάποιος ότι π.χ. ο Μαγαλιός δεν ήξερε ότι σε ένα talent show που coaches είναι τα συγκεκριμένα άτομα, δε θα προχωρούσε παραπέρα. Παρεμπιπτόντως, πολύ καλή metal φωνή. ;)

 

Καλά βρε σεις, δεν είναι γραφτό μονο οι νικητές να κάνουν καριέρα. Σε πόσα ανάλογα παιχνίδια, οι 3οι-4οι τα πήγαν πολύ καλύτερα από τους νικητές. Ο Μαγαλιός δε νομίζω να έχει πρόβλημα να βρει την άκρη. Έδειξε τη φωνή και το στιλ του, θα βρει τον δρόμο του πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Και τελικα οι φιναλιστ ειναι:

 

Ασλανιδου: Αίμιλη Χαραλάμπους

 

Μιχαλης: Αρετή Κοσμίδου

 

Ρεμος: Λευτέρης Κιντάτος

 

Βανδη: Μαρία Έλενα Κυριάκου

 

Για πρωτη φορα στην Ελλαδα η ψηφοφορια του τελικου εκτος απο τον γνωστο τροπο μεσω τηλεφωνου θα διαξαχθει και μεσω iTunes.Συγκεκρειμενα για καθε αγορα κομματιου(ο καθε φιναλιστ εχει ανεβασει απο ενα στο iTunes),ο αντιστοιχος παικτης θα παιρνει 2 ψηφους.Η τιμη των κομματιων ειναι 99 λεπτα το καθε ενα,φθηνοτερα απο την τηλεφωνικη χρεωση για ψηφο και δινεις και 2 ψηφους αντι για μια.Παντως μεχρι τωρα στα charts του iTunes προηγειται το κομματι της Αρετης.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μεχρι τωρα στα charts του iTunes προηγειται το κομματι της Αρετης.

 

Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου. :down:

Love Crete? Prove it.

https://www.facebook.com/lovecrete

Link to comment
Share on other sites

Η αρετή πιστεύω θα βγει νικήτρια! Δεν νομίζω οτι μπορει να κανει καριέρα στην Ελλάδα! Αλλα εχει απίστευτη φωνή! Το χθεσινό σόου εκτός απο το οτι ηταν ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ηταν πολυ καλο! Μπράβο στη εταιρία παραγωγής! Ελπίζω να υπάρχει και 2η σεζόν και να ειναι καλύτερη αν όχι το ίδιο καλή!
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά ίσως το μοναδικό show που μου αρέσει τόσο πολύ στην ελληνική τηλεόραση. Μπράβο στον ΑΝΤ1 για την εξαιρετική επιλογή πραγματικά. Μακάρι να έχουμε και 2ο!

Όσων αφορά τον τελικό, πιστεύω κι εγώ ότι η Αρετή θα το πάρει. Η κοπέλα έχει φωνάρα, στο ξένο τουλάχιστον..

Link to comment
Share on other sites

Προχθές πάντως έλεγα να μην τελειώσει το voice. Πολυ καλα γυρισμένο και εμφανίστηκαν γνωστοί καλλιτέχνες με τα παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Αποψε,1 μερα πριν τον μεγαλο τελικο της eurovision ο τελικος του πρωτου ελληνικου Voice.H ψηφοφορια μεσω iTunes εληξε χθες και απο τα iTunes charts φαινεται οτι μαλλον η Αρετη εχει ηδη εξασφαλισει την πρωτη θεση αφου απο το προηγουμενο Σαββατο μεχρι χθες επαιζε μεταξυ 1ης και 3ης θεσης στο ελληνικο top 100.Σημερα και τα 4 τραγουδια εχουν κατεβει απο το iTunes.Μαλλον θα ξαναανεβουν μετα τον τελικο,μαζι με τα τραγουδια των 4 που εφτασαν μεχρι τον ημιτελικο(Αλεξ,Γιουρι,Λιολου, Χατζηπαρταλης) αφου η παραγωγη εγραψε και για εκεινους τραγουδια. Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα πρέπει να είμαι από τους πολύ λίγους που δεν του αρέσει η φωνή της Κοσμίδου. Δεν ξέρω, ίσως να μην την έχω ακούσει πολύ προσεκτικά, ίωσς να μην έχει δοκιμαστεί και σε πολλά διαφορετικά είδη, αλλά γενικώς βλέπω με μισό μάτι όλα τα "παιδιά θαύματα" που σκάνε μύτη κατά καιρούς. Από τους τέσσερις που έχουν καταλήξει στον τελικό, σαν φωνή μου αρέσει η άλλη η κοπέλα, νομίζω Έμιλυ λέγεται. Αλλά και η κύπρια η ξανθιά (Μαρία-Έλενα νομίζω) έχει πολύ καλή φωνή. Καλά, ο άλλος ο τύπος, αν αποφασίσει να σταματήσει να μιμείται τον Τερζή, θα μπορέσω να τον κρίνω πιο αξιόπιστα. Φυσικά έχουν περάσει και άλλες αξιόλογες φωνές που άξιζαν να είναι στον τελικό, και ίσως καλύτερες, αλλά εφόσον είναι περισσότερο θέμα δημοφιλίας και λιγότερο μουσικής και τραγουδιστικής ικανότητας, είναι σχεδόν μοιραίο να μην καταλήξουν οι καλύτερες φωνές στο τέλος, παρόλο που το show λέγεται "The Voice".

 

Πάντως τα συγχαρητήριά μου στο κανάλι, πάλι ...έτυχε να είναι στο 50-50 ελλαδίτες-κύπριοι, μια χαρά πήγε και φέτος η μπίζνα. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Ουτε εμενα μ αρεσει η Αρετη. Δε μπορω να καταλαβω τι της βρισκουν κ εφτασε μεχρι τελικο!!!! Αχρωμη, αοσμη και αγευστη, ενα πλασμα ανεκφραστο που τραγουδαει με τον ιδιο μονοτονο τροπο.

 

Καμια σχεση με την Εμιλυ

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Για μενα η ιδανικη τετραδα για τελικο θα ηταν Βιτζηλαιος,Τζωρτζινα,Μαγαλιος και Χατζηπαρταλης.Μου αρεσε αρκετα η εμφανιση του τελευταιου μαζι με τον Πυροβολακη.Τωρα ετσι οπως ηρθαν τα πραγματα,απο τους 4 φιναλιστ η Αρετη μου αρεσει περισσοτερο.Η κυπρια της Βανδη εχει τελειως αχρωμη φωνη,τιποτα το ιδιαιτερο και απορω πως εφτασε τελικο.Η Εμιλυ και ο Κιντατος εχουν και οι 2 αρκετα καλη φωνη,αλλα δεν μου αρεσαν τα τραγουδια τους.Στο τραγουδι της Εμιλυς μου φαινονται τελειως ηλιθιοι οι στοιχοι.Τι παει να πει εγω ειμαι εγω κι εσυ εισαι εσυ?Μπορω στην συνεχεια να προσθεσω την φραση "μια ανοησια και μιση".Του δε Κιντατου δεν εχει καμια προτυπια,ειναι ολοϊδιο με τραγουδια του Τερζη και του Καρρα.
Link to comment
Share on other sites

Η κυπρια της Βανδη εχει τελειως αχρωμη φωνη,τιποτα το ιδιαιτερο και απορω πως εφτασε τελικο.

Θα διαφωνήσω. Η κοπέλα είναι κουκλάρα και φωνάρα, αν και περισσότερο γούσταρα τη Λιόλιου, και από φωνή και από εμφάνιση. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Θα διαφωνήσω. Η κοπέλα είναι κουκλάρα και φωνάρα, αν και περισσότερο γούσταρα τη Λιόλιου, και από φωνή και από εμφάνιση. ;)

 

Ο ορισμος του Milf η Μαρια-Ελενα!! :p

 

Η Αρετη να βγει απο την πορτα και να κοψει την ψευτικη προφορα αγγλικων που εχει, μας σπαει τα νευρα. :!:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Η Αρετη να βγει απο την πορτα και να κοψει την ψευτικη προφορα αγγλικων που εχει, μας σπαει τα νευρα. :!:

 

Πλάκα-πλάκα, τώρα την ακούω να τραγουδάει παρέα με τον coach της, και δεν μπορώ να καταλάβω τι το τόσο μοναδικό έχει η φωνή της που την έχουν αποθεώσει... :X

 

Πιστεύω ότι το πιο δίκαιο είναι να είναι αυτή ή ο κιντάτος που θα αποχωρήσουν πριν μοναχήσουν οι 3 τελευταίοι για την 1η θέση. Οποιαδήποτε από τις δύο κοπέλες από την Κύπρο και να βγει, για μένα θα είναι η καλύτερη επιλογή από την 4άδα του τελικού, και θα σώσει κάπως τα πράγματα, γιατί κατά γενική ομολογία υπήρχαν πολύ καλύτερες φωνές ανάμεσα σ' αυτούς που αποκλείστηκαν νωρίτερα, ακόμα και πριν τον ημιτελικό.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το voice μπράβο τους! Επιτέλους και ευτυχώς ανακοινώθηκε και η 2η season! Ελπίζω να ειναι πάνω κατω με την ίδια σύσταση! Και επίσης ανακοινώθηκε και το voice kids! Και η μεγάλη συναυλία στις 3/7! Πολυ καλο παιχνίδι το voice! Και οι 3 που έχουν μείνει ειναι φοβεροί και τραγούδησαν υπέροχα ! Μπράβο τους! Νομίζω το παιχνίδι θα παιχτεί ανάμεσα σε Αρετή και Μαρία-Έλενα αν και ο Λευτέρης ηταν καθηλωτικός! Αλλα για εμένα σημερα η Μαρία-Έλενα ηταν υπέροχη!
Link to comment
Share on other sites

Νικήτρια τελικά η Μαρία-Έλενα Κυριάκου από την Κύπρο. Πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα συμφωνήσετε πως κατά κάποιο τρόπο αποδόθηκε δικαιοσύνη, καθώς από την 4άδα του τελικού ήταν η πιο πλήρης και συγκλονιστική φωνή. Πολλά συγχαρητήρια. :) Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Περίμενα η Αρετη να κερδίσει αλλά το άξιζε κ η Μαρία Έλενα.

Μπράβο σε όλους. Η βανδή το χειρίστηκε πολύ σωστά (και μιχάλης ).

 

Και η μαρια κ η αρετή το είχαν ανάγκη για να κάνουν καριέρα και μακάρι να τις βοηθήσουν και να κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Η Μαρία Έλενα ήταν πραγματικά η φωνή που ξεχώριζε, ιδιαίτερα χροιά, συγκλονιστικές ερμηνείες σε κάθε live και

την προηγούμενη εβδομάδα μόνο και μόνο που στάθηκε ισάξια -φωνητικά- δίπλα στην Μαντώ, ε αυτό λέει πολλά!!! :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξενερωσα με το αποτελεσμα,αυτο εχω μονο να πω.Ελπιζω στο 2ο voice να υπαρξει περισσοτερη αξιοκρατια αν και χλωμο το βλεπω αν οι κυπριοι ριξουν και παλι τοσο χρημα για διαφημιστικες εκστρατειες και αφισες στους δρομους προκειμενου να βγαλουν καποιον δικο τους,οπως εκαναν φετος.
Link to comment
Share on other sites

καμία από τις 2 φιναλίστ (δυστυχώς) δεν πρόκειται να κάνουν καριέρα στην Ελλάδα...ο μόνος που παίζει να ακούγεται συχνά είναι ο Κιντάτος (για ευνόητους λόγους) και ίσως και το ψαράκι (δεν θυμάμαι πως τη λένε) που το έπαιζε rock κατάσταση...η οποία φωνή για τα τραγούδια που έλεγε κάθε φορά δεν είχε...στο μόνο που μου άρεσε ήταν στο ντουέτο με τη Τζώρτζια των Μπλε!

και βέβαια ας μην αναφερθώ σε Τζωρτζίνα,Μαγαλιό και Μπέκε...για εμένα δεν έχει σημασία αν κάποιος έχει πείρα ή οτιδήποτε...από τη στιγμή που έχει φωνή,απλά πρέπει να προχωρήσει...ειδικά για την Τζωρτζίνα ε εντάξει...θεωρώ ότι μέχρι και Θώδη μπορεί να τραγουδήσει (έγκλημα,αλλά λέμε τώρα) :p

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

Η Μαρία Έλενα ήταν πραγματικά η φωνή που ξεχώριζε, ιδιαίτερα χροιά, συγκλονιστικές ερμηνείες σε κάθε live και

την προηγούμενη εβδομάδα μόνο και μόνο που στάθηκε ισάξια -φωνητικά- δίπλα στην Μαντώ, ε αυτό λέει πολλά!!! :)

 

Συμφωνώ. Η πιο πλήρης φωνή, έτοιμη για μεγάλα πράγματα. Η Αρετή στο εξωτερικό θα κάνει καριέρα και εκεί πρέπει να την πάνε, αφού στην Ελλάδα τι δίσκο να της κάνει η εταιρία; Ασε που δε λέει Ελληνικά και αν πει χάλια θα βγουν, με την χροιά της να είναι για ξένα κομμάτια.

Love Crete? Prove it.

https://www.facebook.com/lovecrete

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...