Jump to content

Honor 3X (G750)


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

drdedus μαλλον κανεις δεν εχει την 150 για να σου απαντησει.chris απο drivers ειμαι οκ,αλλωστε εκανε την το φλασαρισμα της 113.ομως..... ρουτ δεν εκανα πριν το μετατρεψω σε τ00.ηθελε ρουτ;:confused:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 832
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

drdedus μαλλον κανεις δεν εχει την 150 για να σου απαντησει.chris απο drivers ειμαι οκ,αλλωστε εκανε την το φλασαρισμα της 113.ομως..... ρουτ δεν εκανα πριν το μετατρεψω σε τ00.ηθελε ρουτ;:confused:

 

Από τον οδηγό της ρομ που θέλεις να φλασάρεις.Για το ΙΜΕΙ αυτό.

1) first and mandatory to do with MTK DROID TOOL make a backup of your NVRAM ( IMEI basically ). phone must be rooted to do this operation.....you will get one folder called BackupNVRAM where MTK DROID TOOL basically saved 2 files as backup...those 2 files will look similar to the below two files I put as example:

Αυτό που θα έκανα τώρα θα ήταν να φλασάρω ξανά την Β113 και να αρχίσω τον οδηγό ξανά ακολουθώντας πιστά όλα τα βήματα και με προσοχή.

Δοκίμασες να κατεβάσεις ξανά τη ρομ μήπως κάποιο αρχείο δεν είναι σωστό?

Edited by chris_matsias
Link to comment
Share on other sites

Από τον οδηγό της ρομ που θέλεις να φλασάρεις.Για το ΙΜΕΙ αυτό.

1) first and mandatory to do with MTK DROID TOOL make a backup of your NVRAM ( IMEI basically ). phone must be rooted to do this operation.....you will get one folder called BackupNVRAM where MTK DROID TOOL basically saved 2 files as backup...those 2 files will look similar to the below two files I put as example:

Αυτό που θα έκανα τώρα θα ήταν να φλασάρω ξανά την Β113 και να αρχίσω τον οδηγό ξανά ακολουθώντας πιστά όλα τα βήματα και με προσοχή.

Δοκίμασες να κατεβάσεις ξανά τη ρομ μήπως κάποιο αρχείο δεν είναι σωστό?

 

το backup του imei το εκανα μονο πριν περασω την 113,οποτε πρεπει να ειμαι οκ σε αυτο.μηπως δεν καθεται σωστα η ρομ επειδη δεν ξαναεκανα μετα ρουτ;αυτο ομως δεν χρειαζεται μονο μετα για να κανω restore το ΙΜΕΙ;προσπαθησα να περασω και την 4.7.16 αλλα ιδιο αποτελσμα...:(

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με rootgenius?

Δοκίμασα με την 1.8.7 αλλά δεν γίνετε.

Μήπως να περάσω κάποια άλλη δοκιμαστική ρομ ?

Αλλα αφού λέτε οτι πέφτουν λίγο οι επιδόσεις του κινητού με 4.4 ποιος ο λόγος ?

Διορθώνει κάτι η μήπως θα εχω περισσότερα προβλήματα όπως αναγνώριση κλπ ?

Edited by drdedus
Link to comment
Share on other sites

το backup του imei το εκανα μονο πριν περασω την 113,οποτε πρεπει να ειμαι οκ σε αυτο.μηπως δεν καθεται σωστα η ρομ επειδη δεν ξαναεκανα μετα ρουτ;αυτο ομως δεν χρειαζεται μονο μετα για να κανω restore το ΙΜΕΙ;προσπαθησα να περασω και την 4.7.16 αλλα ιδιο αποτελσμα...:(

 

Πως προσπάθησες να το περάσεις?Με format all+download ή σκέτο download?

Δοκίμασες να φλασάρεις ξανά την β113?

Link to comment
Share on other sites

απ αυτον εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=53968943&postcount=985.κατεβασα το sptool απο το internet και τρεχοντας το στο βημα 3,εμφανιζεται \SP-Flash-Tool-v5.14092.03\SP Flash Tool v5.1409.03\MTK_AllInOne_DA.bin στο download agent και στο scatter -loading το scatter.txt απ τον φακελο που εχω την ρομ.format all + download μετα,παταω download,συνδεω κινητο φορτωνει η μπαρα γραφοντας da ,μετα φορματ 100% και μετα σφαλμα..BROM ERROR: S_FTHND_FILE_IS_NOT_LOADED_YET (5007) και απο κατω

1.check DA path is correct

2.all ROM files exists

3.scatter file description is sync with exist ROM files.

 

εαν επιλεξω μονο download φλασαρει την ρομ αλλα οταν ανοιγω το κινητο γραφει 'emergency data", 'the user data partition is crash,please select opertion as follows:factory reset or reboot.οτι κι αν επιλεξω παλι το ιδιο εμφανιζει.:(

 

Με format all+download ή σκέτο download μου εμφανιζει τα παραπανω.φλασαρα ξανα την 113 με επιτυχια,την εκανα και ρουτ αλλα οταν παω να βαλω αλλη ρομ κανει παλι τα ιδια.ποια εκδοση sptool χρησιμοποιεις,μηπως και φταιει αυτο,αν και δοκιμασα και με αυτην που εχει μεσα ο φακελος της 113.

 

drdedus,δοκιμασε μηπως και γινει με την kingoroot.εγω με την ιδια με εσενα εκανα.

Link to comment
Share on other sites

jnr Ευχαριστώ

Ο λόγος που ρωταω πως κάνουμε root ειναι επειδή είμαι λίγο καχύποπτος με ορισμένα προγράμματα..

Πχ θα μπορούσα να δοκιμάσω με το kingo απευθειας η με κάποιο αλλο tool αλλά ρωτάω για να βρω τι ειναι safe

όχι μόνο για να μην κολλήσει το κινητό αλλά και για να μην βάζω στο κινητό οτι βρω.

Τσεκαρε πέρυσι τι έλεγαν στο xda και οχι μονο για το kingo και το vroot...

Βέβαια αυτοι μετά εβγαλαν ανακοίνωση και ελεγαν αλλα.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2503591&page=5

 

http://androidnews.co.in/2013/11/08/psa-use-kingo-root-vroot-root-android-device/

Link to comment
Share on other sites

Με format all+download ή σκέτο download μου εμφανιζει τα παραπανω.φλασαρα ξανα την 113 με επιτυχια,την εκανα και ρουτ αλλα οταν παω να βαλω αλλη ρομ κανει παλι τα ιδια.ποια εκδοση sptool χρησιμοποιεις,μηπως και φταιει αυτο,αν και δοκιμασα και με αυτην που εχει μεσα ο φακελος της 113.

 

drdedus,δοκιμασε μηπως και γινει με την kingoroot.εγω με την ιδια με εσενα εκανα.

Με το flash tool της ρομ του biobio πέρασα τις υπόλοιπες ρομ.νομίζω είναι και το πιο πρόσφατο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν ξεκινησω να γραφω τον οδηγο θελω καποιες τελευταιες διευκρινισεις. Εστω εχω φλασαρει το secro και μετα και την Β113 επιτυχως σε αυτο το σημειο πρεπει να ξανακανω το κινητο ροοτ? Πρεπει να κανω restore το Imei και μετα να προχωρησω? Μπορω τωρα να περασω με τον οδηγο format and download κατευθειαν την Β251 ή πρεπει πρωτα να περασω την 4.7.16 και μετα με donwload only να περασω την Β251? Θα πρεπει σε αυτο το σημειο να αλλαξω spflash tool και οχι με αυτο της Β113 και αν ναι που θα το βρω? σε οποια ρομ και αν θελω να παω και με οποιονδηποτε τροπο πρωτα θα πρεπει να φλασαρω το patch boot.img για τη διαγραφη του immutable list ή καποιες ρομ το εχουν ετσι και αλλιως και μπορουμε να παραλείψουμε αυτο το βήμα?

 

Μια ακομα διευκρινιση οι ρομς Β251 4.7.16 και η Β113 ολες ειναι σε αρχεια ζιπ οταν τις κατεβαζουμε θα πρεπει να τις ξεσυμπιεσουμε σε κανονικο φακελο πριν παρουμε το scatter για να το βαλουμε στο spflash tool?

 

Και κατι ακομα ελπιζω τελευταιο ο pavel22 εχει ανεβασει 2 εκδοσεις της 251 ποια από τις 2 θα βάλουμε?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πριν ξεκινησω να γραφω τον οδηγο θελω καποιες τελευταιες διευκρινισεις. Εστω εχω φλασαρει το secro και μετα και την Β113 επιτυχως σε αυτο το σημειο πρεπει να ξανακανω το κινητο ροοτ? Πρεπει να κανω restore το Imei και μετα να προχωρησω? Μπορω τωρα να περασω με τον οδηγο format and download κατευθειαν την Β251 ή πρεπει πρωτα να περασω την 4.7.16 και μετα με donwload only να περασω την Β251? Θα πρεπει σε αυτο το σημειο να αλλαξω spflash tool και οχι με αυτο της Β113 και αν ναι που θα το βρω? σε οποια ρομ και αν θελω να παω και με οποιονδηποτε τροπο πρωτα θα πρεπει να φλασαρω το patch boot.img για τη διαγραφη του immutable list ή καποιες ρομ το εχουν ετσι και αλλιως και μπορουμε να παραλείψουμε αυτο το βήμα?

 

Tα βήματα που έκανα εγώ μετά την Β113 ήταν τα εξής.

Έκανα ροοτ την Β113.

Πέρασα την 4.7.16 με format+download με το spflash tool του bio bio.

Tην έκανα root.

Επανέφερα το ΙΜΕΙ.

Τέλος πέρασα την Β251 με download only.

Link to comment
Share on other sites

Tα βήματα που έκανα εγώ μετά την Β113 ήταν τα εξής.

Έκανα ροοτ την Β113.

Πέρασα την 4.7.16 με format+download με το spflash tool του bio bio.

Tην έκανα root.

Επανέφερα το ΙΜΕΙ.

Τέλος πέρασα την Β251 με download only.

 

Με εκεινο το patch boot.img? το έκανες ή οχι και πριν απο ποιο σημειο αν ναι? Με το spflash tool tτου biobio περασες και την B251 ή με της Β113?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Με εκεινο το patch boot.img? το έκανες ή οχι και πριν απο ποιο σημειο αν ναι? Με το spflash tool tτου biobio περασες και την B251 ή με της Β113?

 

Το patch boot.img δεν το πέρασα σε καμία από τις ρομ.Στην Β251 του pavel το είχε περάσει ήδη.

Με του bio bio

Link to comment
Share on other sites

Chris να σε πω με τη Β251 ειχες κανενα θεμα με την αναγνωριση κλησεων ή με χρηση δεδομενων? Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Chris να σε πω με τη Β251 ειχες κανενα θεμα με την αναγνωριση κλησεων ή με χρηση δεδομενων?

 

Όχι όλα καλά.Το μόνο που έχώ παρατηρήσει είναι πως,που και που,μετά από μεγάλη χρήση data ίσως χρειαστεί ενα reboot.

Link to comment
Share on other sites

chris ποιο sptool εννοεις οταν λες του biobio;μεσα στον φακελο με την ρομ δεν βλεπω κατι..

 

Σημερα απο τις 2 εως στις 7 το πρωι επιτελους εβαλα τη Β251 μέσω λαπτοπ με win7 32bit. Την 4.7.16 και την Β251 τις περασα με το ιδιο spflash tool που ειχα περασει το secro και και την Β113 γιατι με το spflash tool που προτεινει ο biobio το κατεβασα αλλα οταν προσπαθουσα να κανω το φορματ με εβγαζε μηνυματα error και πρεπει να ειχε θεμα με τους vcom drivers, ενω με το spflash tool που ειχε μεσα η β113 τα περασε όλα βουτυρο εκτος απο την πρωτη φορα που περασα το secro και με πετουσε μηνυμα error με την 2η φορα το περασε κανονικα. Η Β251 πάντως δεν ειχε gapps οποτε πήρα και εβαλα αυτα που δινει ο biobio76 στον οδηγο του για φορματ. Τα πεταξα στην καρτα και μετα τα φλασαρα μεσω του Twrp. Αυτα προς το παρον θα κοιταξω μεσα στο σαββατοκυριακο να βρω χρονο και να ετοιμασω τον οδηγο και θα σας ενημερωσω και θα βαλω και λινκ στην υπογραφή μου.

 

 

 

Παιδια σημερα χρησιμοποιησα το κινητο εκτος σπιτιου και ειδα οτι δεν λειτουργουν τα δεδομενα που εχω 700mb απο wind ξερει κανεις τι μπορω να κανω? Και δευτερον το gps δεν πιανει κανενα δορυφορο ουτε με sygic ουτε με igo που μεχρι πριν και χωρις δεδομενα επιαναν δορυφορους και κλειδωνανε κανονικα και γρηγορα. Οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του σε αυτα τα 2 θεματα

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

chris ποιο sptool εννοεις οταν λες του biobio;μεσα στον φακελο με την ρομ δεν βλεπω κατι..

 

Σωστά τα λες.Μιλούσα για την τελευταία έκδοση του flash tool που προτείνει ο bio bio.

 

Παιδια σημερα χρησιμοποιησα το κινητο εκτος σπιτιου και ειδα οτι δεν λειτουργουν τα δεδομενα που εχω 700mb απο wind ξερει κανεις τι μπορω να κανω? Και δευτερον το gps δεν πιανει κανενα δορυφορο ουτε με sygic ουτε με igo που μεχρι πριν και χωρις δεδομενα επιαναν δορυφορους και κλειδωνανε κανονικα και γρηγορα. Οποιος μπορει ας δωσει τα φωτα του σε αυτα τα 2 θεματα

 

H κάρτα των data δουλεύει σωστά στο slot 1.Εμένα μου δουλεύουν οκ.

gps με το navigon που δουλεύω είμαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

H κάρτα των data δουλεύει σωστά στο slot 1.Εμένα μου δουλεύουν οκ.

gps με το navigon που δουλεύω είμαι οκ.

 

Ποια Β251 φοράς γιατι ειχε βγαλει 2 μια που την λεει Β251 flash tool και μια αλλη που την λεει Β251 flash tool full

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Ποια Β251 φοράς γιατι ειχε βγαλει 2 μια που την λεει Β251 flash tool και μια αλλη που την λεει Β251 flash tool full

 

Αυτή έχω εγώ.

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=56925729&postcount=2358

Link to comment
Share on other sites

 

αυτη φοραω και εγω αλλα τα data δεν δουλευουν εκτος αν πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις εννοειτε apo th sim1 δοκιμαζω

Link to comment
Share on other sites

αυτη φοραω και εγω αλλα τα data δεν δουλευουν εκτος αν πρεπει να κανω καποιες ρυθμισεις εννοειτε apo th sim1 δοκιμαζω

 

tzivas31 Δώσε μου και λίγο feedback.Ήταν αρκετά σαφής οι οδηγίες?Ολοκλήρωσες εύκολα τη διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

tzivas31 Δώσε μου και λίγο feedback.Ήταν αρκετά σαφής οι οδηγίες?Ολοκλήρωσες εύκολα τη διαδικασία?

 

Oι οδηγιες σου εννοειτε και ηταν πολυ σαφεις και με βοηθησαν. Στους vcom drivers μονο δεν το πετυχα να τους περασω όπως ελεγες ουτε με το ευκολο ουτε με το δυσκολο τροπο. Καταφερα βαζοντας και βγαζοντας πολλες φορες το usb και εχωντας ανοιχτη τη διαχειριση συσκευων στο πλαι να κανω ενημερωση εγκαταστασης απο εκει μεσα τους drivers που χρειαζομουν και τα εκανα λιγο μπερδεμενα αλλα δουλεψαν.Μετα περασα μια φορα τη secro αλλα με εβγαζε το spflash tool error αλλα με τη δευτερη το πηρε κανονικα οποτε flashara kai tin B113 ανοιξα μετα το κινητο το εκανα ροοτ και μετα προχωρησα στο spflash tool format+download την 4.7.16 ολα καλα με την μια το ανοιξα το κινητο εκανα ροοτ επανεφερα τα ιμει και μετα με το spflash toll περασα και την B251 με download only γιατι με το SP_Flash_Tool_v5.1409.03 poy προτεινει ο biobio με πετουσε error οποτε εκανα ολα τα φλασαρισματα με το spflash tool που ειχε η Β113 μεσα.

 

Τωρα ομως με data και gps που με ειναι απαραιτητα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Oι οδηγιες σου εννοειτε και ηταν πολυ σαφεις και με βοηθησαν. Στους vcom drivers μονο δεν το πετυχα να τους περασω όπως ελεγες ουτε με το ευκολο ουτε με το δυσκολο τροπο. Καταφερα βαζοντας και βγαζοντας πολλες φορες το usb και εχωντας ανοιχτη τη διαχειριση συσκευων στο πλαι να κανω ενημερωση εγκαταστασης απο εκει μεσα τους drivers που χρειαζομουν και τα εκανα λιγο μπερδεμενα αλλα δουλεψαν.Μετα περασα μια φορα τη secro αλλα με εβγαζε το spflash tool error αλλα με τη δευτερη το πηρε κανονικα οποτε flashara kai tin B113 ανοιξα μετα το κινητο το εκανα ροοτ και μετα προχωρησα στο spflash tool format+download την 4.7.16 ολα καλα με την μια το ανοιξα το κινητο εκανα ροοτ επανεφερα τα ιμει και μετα με το spflash toll περασα και την B251 με download only γιατι με το SP_Flash_Tool_v5.1409.03 poy προτεινει ο biobio με πετουσε error οποτε εκανα ολα τα φλασαρισματα με το spflash tool που ειχε η Β113 μεσα.

 

Τωρα ομως με data και gps που με ειναι απαραιτητα τι κανω?

Ευχαριστώ για το feedback.

Αυτό με προβληματίζει.Δεν είχα κάποιο πρόβλημα οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω..:(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...