Jump to content

Xperia SP Root & αφαίρεση εφαρμογών


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η διαδικασία root που περιγράφεται παρακάτω αφορά το Xperia SP που φέρει την έκδοση 12.0.Α.2.254. Μην δοκιμάσετε τη διαδικασία αν δεν βεβαιωθείτε πως έχετε αυτή την έκδοση.

 

Τα βήματα που θα ακολουθήσουμε είναι τα παρακάτω:

1) Θα φλασάρουμε τον παλιό kernel (12.0.A.1.257)

2) Θα κάνουμε root

3) Θα φλασάρουμε πάλι τον καινούριο kernel (12.0.Α.2.254)

 

Πρίν ξεκινήσετε διαβάστε όλον τον οδηγό. Αν δεν είστε εξοικειωμένοι με τις παραπάνω διαδικασίες μην τις επιχειρήσετε.

 

1) Κατεβάζετε το flash tool από έδω και το κάνετε εγκατάσταση.

 

2) Πηγαίνουμε στο C:\flashtool\firmwares και σβήνουμε τα πάντα εκεί μέσα. Κλείνουμε το παράθυρο.

 

3) Κατεβάζουμε το αρχείο XperiaSP_C530X_12.0.A.1.257_KernelOnly από εδώ

 

4) Ξεζιπάρουμε το αρχείο και το .ftf αρχείο που θα προκύψει από την αποσυμπίεση το τοποθετούμε στο path C:\flashtool\firmwares κάνοντας ένα απλό copy - paste

 

5) Τρέχουμε το flash tool, πατάμε τον κεραυνό και επιλέγουμε το αρχείο που βάλαμε στο βήμα 4. Προσοχή το όνομα να περιέχει το 12.0.A.1.257.

 

6) Το flash tool θα μας ζητήσει να συνδέσουμε το κινητό στον υπολογιστή. Σβήνουμε το κινητό και κρατώντας ταυτόχρονα πατημένο το power button και το volume down συνδέουμε το κινητό. Το φλασάρισμα ξεκινά.

Αν δεν δουλέψει αυτό τότε αποσυνδέστε το κινητό και συνδέστε το πάλι κρατώντας το power button και το volume up. Θα εγκαταστήσει τους απαραίτητους drivers οπότε επιχειρήστε ξανά με το power button και το volume down.

(Σε ορισμένα site είδα να προτείνουν το κράτημα του back button ωστόσο αυτό δεν δούλεψε.)

 

7) Ανοίξτε το κινητό και κλείστε το flash tool.

 

8) Πηγαίνετε στο Μενού->Ρυθμίσεις->Επιλογές για προγραμματιστές και τσεκάρετε το Εντοπισμός σφαλμάτων USB.

 

9) Κατεβάστε από εδώ το Easy Root Toolkit (all credits to DooMLoRD).

Αποσυμπιέστε το αρχείο στο C:\ και έχοντας συνδέσει το κινητό στον υπολογιστή τρέξτε το αρχείο runme_win.bat. Ακολουθείστε τις οδηγίες που σας δίνονται κι αφού ολοκληρωθεί η διαδικασία επανεκινείστε το κινητό. Το κινητό είναι root!

 

10) Κατεβάστε το αρχείο XperiaSP_C530X_12.0.A.2.254_KernelOnly εδώ.

Ξεζιπάρουμε το αρχείο και το .ftf αρχείο που θα προκύψει από την αποσυμπίεση το τοποθετούμε στο path C:\flashtool\firmwares κάνοντας ένα απλό copy - paste.

 

11) Επαναλαμβάνουμε τα βήματα 5 και 6 με τη διαφορά ότι τώρα επιλέγουμε το αρχείο XperiaSP_C530X_12.0.A.2.254_KernelOnly για φλασάρισμα. Προσοχή το όνομα να περιέχει το 12.0.A.2.254. Αφού τελειώσει και αυτή η διαδικασία είμαστε έτοιμοι!!!

 

Όλα τα αρχεία που χρειάζονται για τα παραπάνω μπορείτε να τα κατεβάσετε όλα μαζί από εδώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Και αφού κάναμε root ας βγάλουμε και μερικές εφαρμογές που ως επι το πλείστον είναι άχρηστες!

 

  1. Adobe reader
  2. Anonymus Usage Stats
  3. Chrome (αν τον χρησιμοποιείτε τον κρατάτε)
  4. Converter (αν σας χρειάζετε το κρατάτε)
  5. Crash Monitor
  6. Email (κι αυτό μπορεί να μείνει αν δεν έχετε άλλον mail client)
  7. Facebook
  8. File commander (κι αυτό μπορεί να μείνει αν δεν έχετε άλλον file manager)
  9. Foursquare
  10. Google play movies
  11. Google+
  12. Japanese keyboard
  13. Linked in
  14. McAfee
  15. Neo Reader
  16. News Tweets
  17. Office suite
  18. Picasa uploader
  19. Play now
  20. POBox touch
  21. Retail Demo
  22. Sakura
  23. SIM Toolkit
  24. Skin Selector
  25. Social life
  26. Sony Select
  27. Street view
  28. Talk
  29. Talk back
  30. Track ID
  31. Update Center
  32. Whatsup
  33. Widget καιρού
  34. Wisepilot
  35. Woody
  36. Xperia Appshare
  37. Xperia Calendar Sync
  38. Xperia FB setup
  39. Xperia Friends music
  40. Xperia Music likes
  41. Xperia Proxy (Facebook)
  42. Xperia proxy (Twitter)
  43. Xperia Social Engine photos
  44. Xperia social engine photos picassa
  45. Xperia social engine sharing (Facebook)
  46. Xperia social engine sharing (Twitter)
  47. Αναζήτηση google
  48. Αριθμομηχανή
  49. Βιβλία Google Play
  50. Ειδήσεις και καιρός
  51. Επέκταση για την αναζήτηση στίχων
  52. Επέκταση καραόκε youtube
  53. Επέκταση Wikipedia
  54. Οδηγός Ρύθμισης
  55. Περιοδικά Google Play
  56. Πληκτρολόγιο Κινεζικών
  57. Συγχρονισμός επαφών google (αν θέλετε τις επαφές σας στο gmail μην το βγάλετε)
  58. Συγχρονισμός ημερολογίου google (αν συγχονίζετε το ημερολόγιο σας με το gmail μην το βγάλετε)
  59. Συμβουλές αρχικής οθόνης
  60. Υποστήριξη
  61. Φωτογραφίες και βίντεο
  62. Χάρτες Google

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε πολύ. Ήθελα να αφαιρέσω πολλές από τις εφαρμογές που έτρεχαν από πίσω, αλλά δεν ήμουν σίγουρος μήπως έκανα κάποια γκάφα...
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες πάλι εννοείται!

Μιας και οι περισσότεροι δεν είναι εξοικιωμένοι και με file explorer δεν μπορείς να δεις τα ίδια ονόματα που έχεις στη λίστα άχρηστων εφαρμογών, έχεις να προτείνεις τρόπο αφαίρεσης των συγκεκριμένων πέρα από το "χειροκίνητα" ή έστω να βάλεις τα ονόματα που έχουν οι συγκεκριμένες εφαρμογές σε κάποιον file explorer?

π.χ. Crash Monitor -> SemcCrashMonitor.apk & SemcCrashMonitor.odex

Proud to be an anime otaku! Judge me if you dare! :yinyang:

Nokia 3210 -> Nokia 3330 -> SE T610i -> SE k750i -> Nokia Ν95 -> Samsung Wave -> SE Xperia Neo V -> Sony Xperia SP -> LG Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα κανει και για αλλες sony συσκευες...;)

Τα σεβη μου Γιωργη..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έγραψες πάλι εννοείται!

Μιας και οι περισσότεροι δεν είναι εξοικιωμένοι και με file explorer δεν μπορείς να δεις τα ίδια ονόματα που έχεις στη λίστα άχρηστων εφαρμογών, έχεις να προτείνεις τρόπο αφαίρεσης των συγκεκριμένων πέρα από το "χειροκίνητα" ή έστω να βάλεις τα ονόματα που έχουν οι συγκεκριμένες εφαρμογές σε κάποιον file explorer?

π.χ. Crash Monitor -> SemcCrashMonitor.apk & SemcCrashMonitor.odex

nivakis συγγνώμη φίλε μου αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς. Μπορείς σε παρακαλώ να επαναδιατυπώσεις; Τα ονόματα των εφαρμογών προς αφαίρεση είναι όπως τα έβλεπα από τον Root Uninstaller. Εσύ θέλεις να το κάνεις μέσω του Astro για παράδειγμα; (είναι εφικτό αυτό)

Φυσικα κανει και για αλλες sony συσκευες...;)

Τα σεβη μου Γιωργη..

Ναι εννοείται ότι κάνει και για άλλες συσκευές της Sony.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάποιες εφαρμογές όπως το google+ δεν με αφήνει να την βγάλω μου έχει μόνο απενεργοποίηση (και μερικές ακόμα ) τα google play books & magazines δεν τα εμφανίζει καν στις ρυθμίσεις ->εφαρμογές ενώ στο συρτάρι των εφαρμογών φαίνονται

Πείραξα με το titanium μια εφαρμογή και την έκανα συστεμ ίσως να φταίει αυτό ,να ξαναπεράσω την .254 ;

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνεις την αφαίρεση των εφαρμογών δεν πηγαίνεις στις ρυθμίσεις αλλά με κάποιον file manager πχ Root Uninstaller μπαίνεις στο /system/app και σβήνεις τις εφαρμογές που αναφέρω. :)

 

Είναι δικιά μου παράλειψη οδηγιών οπότε θα γίνει σχετική τροποποίηση στο δεύτερο post.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ναι. Αν δεν σε ενδιαφέρει να φτιάξεις κανένα βίντεο τότε άφοβα.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω το c5303 αγορασμενο κουτα κ οχι απο καποια εταιρια κινητης και με firmware αυτο που ζηταει ο οδηγος. Αυτος ο οδηγος root κανει για μενα? Τοχει δοκιμασει καποιος?

 

Για να κανω refraze της ερωτησης γιατι φανταζει μαλον χαζη, εννοώ αυτα που διαβαζω αλλου για locked bootloader η οχι παιζει ρολο?

Edited by kwstas268
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το έχω κάνει εγώ μια χαρά δεν πειράζεις τον boot loader ,ξεκλειδώνεις bootloader μόνο άμα θέλεις custom rom

Έχω και εγώ μια ερώτηση

εάν ξανά φλασαρω την 254 επαναφέρω όλες τις εφαρμογές που αφαίρεσα; μιας και λέω να πάω σε ΟΤΑ update

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αφού ολοκλήρωσα την διαδικασία πως μπορώ να βεβαιωθώ οτι το κινητό είναι root;

Πάντως το Κingo Anfroid Root εξακολουθεί να το βλέπει ως μη rooted..

Link to comment
Share on other sites

Αφού ολοκλήρωσα την διαδικασία πως μπορώ να βεβαιωθώ οτι το κινητό είναι root;

Πάντως το Κingo Anfroid Root εξακολουθεί να το βλέπει ως μη rooted..

 

Θα πρεπει να υπαρχει η εφαρμογη super user με μια νεκροκεφαλη.

Εναλλακτικα δοκιμασε να κατεβασεις και να τρεξεις το titanium backup. Θα σου ζητησει δικαιωματα χρηστη. Εκει θα καταλαβεις αν εγινες root

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το titanium backup μου αναφέρει οτι δεν μπόρεσε να πάρει δικαιώματα root.

H εφαρμογή super user με δίεση όμως και όχι νεκροκεφαλή, έχει εμφανιστεί από την πρώτη φορά

που είχα κάνει προσπάθεια για root με το Kingo Android Root αλλά και τότε δεν ήμουν σίγουρος αν όντως

είχε ροοταριστεί επιτυχώς.Παίζει ρόλο οτι είναι branded Cosmote η συσκευή;

Eπίσης είναι λογικό όσο τρέχει το Kingo root η συσκευή να μουρλένεται στις επανεκινήσεις;;

Edited by stakyr_7
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το titanium backup μου αναφέρει οτι δεν μπόρεσε να πάρει δικαιώματα root.

H εφαρμογή super user με δίεση όμως και όχι νεκροκεφαλή, έχει εμφανιστεί από την πρώτη φορά

που είχα κάνει προσπάθεια για root με το Kingo Android Root αλλά και τότε δεν ήμουν σίγουρος αν όντως

είχε ροοταριστεί επιτυχώς.Παίζει ρόλο οτι είναι branded Cosmote η συσκευή;

Eπίσης είναι λογικό όσο τρέχει το Kingo root η συσκευή να μουρλένεται στις επανεκινήσεις;;

 

Ναι, μπορει να ειναι και με διεση.

Οχι δεν ειναι λογικο να κανει επανεκκονηση. Κατινπηγε στραβα στην διαδικασια.

Γιατι δεν προσπαθεις παλι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει αλλά δεν είναι και η πιο απλή διαδικασία. Θα υπάρξει σχετικός οδηγός όταν βγει κάτι βατό.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αφου ακολουθησα τις οδηγιες κατα γραμμα οταν προσπαθησα να ανοιξω το κινητο μ μετα το πρωτο flash του αρχειου αυτου(XperiaSP_C530X_12.0.A.1.257_KernelOnly.ftf)αφου προσπαθησα να ανοιξω το κινητο μου αυτο δεν ανταποκρινεται..δειχνει το σημα Sony και στην συνεχεια κανει ατελειωτα Reboot παρακαλω βοηθεια ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά υπάρχει ελληνικός οδηγός cyanogen για το κινητό αυτό; Έχω την έκδοση 4.3 και 12.1.A.1.201. Πρέπει να το κάνω root πρώτα για να βάλω το rom?
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα παιδια. Η κοπελα μου εχει το xperia SP αλλα ειναι cosmote branded. Θελω να του περασω την τελευταια unbranded εκδοση της SONY αλλα δεν ξερω πως να το κανω. Σκεφτηκα να κατεβασω το flashtool και να περασω κατευθειαν την εκδοση 12.0.Α.2.254. Θα υπαρξει προβλημα αν το κανω ετσι ή μηπως εχετε να μου προτεινεται αλλο τροπο;
SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...