Jump to content

Lenovo Vibe Z (K910)


domokos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι

Έχω 4.4.2 "VIBΕUΙ"_v2.0_1451_7.139.1_ST_K910

Ρουταρισμένο με rootgenious εδώ και καιρό

Το πρόβλημα εμφανίστηκε χθές όπου ενώ πάτησα επανεκίνηση,

αυτό έσβησε άνοιξε και κόλλησε στο σήμα της lenovo :( :( :(

(όχι το for those who do, το αμέσως επόμενο lenovo powerd by android)

Η μόνη ανταπόκριση που είχα όταν είχε το σήμα της lenovo είναι πως αν

πατήσω παρατεταμένα το home button ανοίγει το flash και ακολουθεί μια μικρή δόνηση,

το ίδιο ακριβώς κ για να κλείσει το flash. Επίσης αν πατήσω το on/off παρατεταμένα το κινητό κλείνει εντελώς.

Το κινητό φορτίζει όταν το βάλω στην πρίζα κανονικά..

Είχα κολλήσει εκεί μέχρι που σήμερα κατάφερα να μπω στο lenovo-Recovey που σου δίνει τις εξής επιλογές

Reboot

Install update package

Wipe user data

Poweroff

Εδώ θέλω την βοήθεια σας... Είχε κανείς το ίδιο θέμα ;Αν ναι τι οδηγίες ακολούθησε για να το λύσει; :(

Edited by WhatFreedom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και πάλι

Έχω 4.4.2 "VIBΕUΙ"_v2.0_1451_7.139.1_ST_K910

Ρουταρισμένο με rootgenious εδώ και καιρό

Το πρόβλημα εμφανίστηκε χθές όπου ενώ πάτησα επανεκίνηση,

αυτό έσβησε άνοιξε και κόλλησε στο σήμα της lenovo :( :( :(

(όχι το for those who do, το αμέσως επόμενο lenovo powerd by android)

Η μόνη ανταπόκριση που είχα όταν είχε το σήμα της lenovo είναι πως αν

πατήσω παρατεταμένα το home button ανοίγει το flash και ακολουθεί μια μικρή δόνηση,

το ίδιο ακριβώς κ για να κλείσει το flash. Επίσης αν πατήσω το on/off παρατεταμένα το κινητό κλείνει εντελώς.

Το κινητό φορτίζει όταν το βάλω στην πρίζα κανονικά..

Είχα κολλήσει εκεί μέχρι που σήμερα κατάφερα να μπω στο lenovo-Recovey που σου δίνει τις εξής επιλογές

Reboot

Install update package

Wipe user data

Poweroff

Εδώ θέλω την βοήθεια σας... Είχε κανείς το ίδιο θέμα ;Αν ναι τι οδηγίες ακολούθησε για να το λύσει; :(

Δεν είχες custom recovery?

Για αρχή δοκίμασε wipe user data, εν συνεχεία αν δεν γίνει τίποτα βλέπουμε τι θα κάνουμε..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχες custom recovery?

Για αρχή δοκίμασε wipe user data, εν συνεχεία αν δεν γίνει τίποτα βλέπουμε τι θα κάνουμε..

 

Okey.. Σε ευχαριστώ πολύ! Το κινητό άνοιξε αλλά επέστρεψαν οι κινεζιές και μάλλον βγήκε και το ροοτ ...

Όχι δεν είχα βάλει custom recovery ούτε είχα αλλάξει rom..

Edited by WhatFreedom
Link to comment
Share on other sites

Okey.. Σε ευχαριστώ πολύ! Το κινητό άνοιξε αλλά επέστρεψαν οι κινεζιές και μάλλον βγήκε και το ροοτ ...

Όχι δεν είχα βάλει custom recovery ούτε είχα αλλάξει rom..

Ακόλουθα τον οδηγό στην πρώτη σελίδα και βάλε την ρομ που δίνω μια δυο σελίδες πριν στο παρών νήμα... Αν δεν βγάλεις άκρη εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανεις. Εβγαλα το κινητο εχθες απο τον φορτιστη 100% και χωρι; να το ακουμπησω σε 2 ωρες εκλεισε απο μπαταρια. Δεν ειχα καμια εφαρμογη ανοικτη. Η ρομ που εχω ειναι 1443 του baralabi. Μετα το ξαναφορτισα και τωρα δειχνει οκ αλλα με προβληματισε αρκετα. Λετς να φταιει η ρoμ?
Link to comment
Share on other sites

πριν απο περίπου 20 μέρες είχα γράψει για ένα πρόβλημα που είχα με τη φόρτιση, σήμερα κατάφερα να το πάρω γιατί περιμέναμε το βυσματάκι απο εξωτερικό γιατί το κινητό δεν παίρνει ότι φοράνε τα περισσότερα μοντέλα και ήθελε το "δικο του". Κόστος 28 ευρουλάκια!

 

 

Με τη CM τι παίζει αξίζει σε σχέση με του master?

έχει κάποιος να κάνει σχόλια?

Link to comment
Share on other sites

Okey.. Σε ευχαριστώ πολύ! Το κινητό άνοιξε αλλά επέστρεψαν οι κινεζιές και μάλλον βγήκε και το ροοτ ...

Όχι δεν είχα βάλει custom recovery ούτε είχα αλλάξει rom..

 

Καλησπερα. Μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανεις. Εβγαλα το κινητο εχθες απο τον φορτιστη 100% και χωρι; να το ακουμπησω σε 2 ωρες εκλεισε απο μπαταρια. Δεν ειχα καμια εφαρμογη ανοικτη. Η ρομ που εχω ειναι 1443 του baralabi. Μετα το ξαναφορτισα και τωρα δειχνει οκ αλλα με προβληματισε αρκετα. Λετς να φταιει η ρoμ?

Βάλτε αυτήν την ρομ, εγώ σώθηκα. Αναλόγως τις συνθήκες έχω δει και έξι ώρες οθόνη με φουλ 3g και σερφαρισμα!

 

http:// http://www.needrom.com/download/multilanguage-mliedroid-rom-v1-51-based-of-1451-st/

Link to comment
Share on other sites

πριν απο περίπου 20 μέρες είχα γράψει για ένα πρόβλημα που είχα με τη φόρτιση, σήμερα κατάφερα να το πάρω γιατί περιμέναμε το βυσματάκι απο εξωτερικό γιατί το κινητό δεν παίρνει ότι φοράνε τα περισσότερα μοντέλα και ήθελε το "δικο του". Κόστος 28 ευρουλάκια!

 

 

Με τη CM τι παίζει αξίζει σε σχέση με του master?

έχει κάποιος να κάνει σχόλια?

Την εχω απο την στιγμη που εμφανιστηκε λειτουργει απροβληματιστα και καποια θεματακια οπως με την φορτηση και το otg εχουνε λυθει...με την τελευταια αναβαθμιση που κανανε βαλανε και ota updates, και οι επομενες αναβαθμισεις και τυχον bugs θα ειναι για πλακα.....αυτα τα θεματα που κυκλοφορουν στο google play,μεταμορφωνουν το περιβαλλον οπως θελεις...ενα προβλημα με την δευτερη καρτα που δεν λειτουργει ακομα,συντομα θα το φταξουν...αφου ειναι αιτημα πολλων που εχουν την ρομ στο κινητο τους... δοκιμαστε την το συνιστω!!! Και απο οτι βλεπω μολις ηρθε και καινουριο update cm-11-20150219

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπερα. Μια ερωτηση μηπως γνωριζει κανεις. Εβγαλα το κινητο εχθες απο τον φορτιστη 100% και χωρι; να το ακουμπησω σε 2 ωρες εκλεισε απο μπαταρια. Δεν ειχα καμια εφαρμογη ανοικτη. Η ρομ που εχω ειναι 1443 του baralabi. Μετα το ξαναφορτισα και τωρα δειχνει οκ αλλα με προβληματισε αρκετα. Λετς να φταιει η ρoμ?

Βαλε την τελευταια του baralajbi, ετσι για να δεις αν θα στο κανει παλι...αλλωστε μια αναβαθμιση καλο θα κανει!

Και για να μην χασεις τις εφαρμογες σου,παρε backup την προηγουμενη rom τσεκαροντας ολα τα κουτακια...και οταν εγκαταστησεις την καινουργια rom,κανε restore μονο το data!

Edited by tsarlam

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Την εχω απο την στιγμη που εμφανιστηκε λειτουργει απροβληματιστα και καποια θεματακια οπως με την φορτηση και το otg εχουνε λυθει...με την τελευταια αναβαθμιση που κανανε βαλανε και ota updates, και οι επομενες αναβαθμισεις και τυχον bugs θα ειναι για πλακα.....αυτα τα θεματα που κυκλοφορουν στο google play,μεταμορφωνουν το περιβαλλον οπως θελεις...ενα προβλημα με την δευτερη καρτα που δεν λειτουργει ακομα,συντομα θα το φταξουν...αφου ειναι αιτημα πολλων που εχουν την ρομ στο κινητο τους... δοκιμαστε την το συνιστω!!! Και απο οτι βλεπω μολις ηρθε και καινουριο update cm-11-20150219

 

Καλημέρα την έβαλα την κράτησα 2 μέρες και επιβεβαιώνω οτι είναι πολύ καλή!

Επέστρεψα στην lenovo μόνο κ μόνο για την 2η sim

Και κάτι ακόμα που με χάλαγε ήταν οτι δεν λειτουργούσε η smart case.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα την έβαλα την κράτησα 2 μέρες και επιβεβαιώνω οτι είναι πολύ καλή!

Επέστρεψα στην lenovo μόνο κ μόνο για την 2η sim

Και κάτι ακόμα που με χάλαγε ήταν οτι δεν λειτουργούσε η smart case.

Ναι υπαρχει προβλημα με την δευτερη σιμ η οποια δουλευει μεν αλλα προβληματικα...οσο για το smart case εχει επιλογη που τσεκαρεις στις ρυθμισεις και λειτουργει μια χαρα...πιστευω σε λιγο καιρο ολα θα δουλευουν ρολοι, αφου εχουν πεσει πανω της με μεγαλο ζηλο...

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Άρα έχουμε καιρό ακόμα... Μπαταρία μήπως είδατε? Έχει διαφορά?

Πολυ καλα, δεν ξερω να σου πω ωρες οθονη, ομως πολυ καλυτερα απο official kai custom rom που κυκλοφορουν

μια δοκιμη θα σε πεισει...;)

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα, δεν ξερω να σου πω ωρες οθονη, ομως πολυ καλυτερα απο official kai custom rom που κυκλοφορουν

μια δοκιμη θα σε πεισει...;)

 

ειλικρινα θα ηθελα να την δοκιμασω,αλλα σε αυτην που εχω τωρα βρηκα το λιμανι μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος συν οτι εχω βαρεθει να αλλαζω ρομ και αντε παλι απο την αρχη..αν φτιαξουν την δικαρτη εκδοση της ρομ θα το ξανασυζητησω...

Link to comment
Share on other sites

ειλικρινα θα ηθελα να την δοκιμασω,αλλα σε αυτην που εχω τωρα βρηκα το λιμανι μου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος συν οτι εχω βαρεθει να αλλαζω ρομ και αντε παλι απο την αρχη..αν φτιαξουν την δικαρτη εκδοση της ρομ θα το ξανασυζητησω...

Και να την κρατησεις αφου εισαι ικανοποιημενος...και εγω με την τελευταια του baralajbi ειμαι, αυτο που κανω ειναι ενα backup της cm...οταν βαρεθω με την ιδια και εχει καινουριο update η fix στην cm κανω ενα restore παιρνω τα update παλι backup και ξαναγυρναω στην baralajbi.....οταν με το καλο την ΄ετοιμασουν΄βλεπουμε αν θα την εχω για πρωτη....παιχνιδι να γινεται για να μην βαριομαστε...:p

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας αντιπετωπιζω ενα προβλημα και δεν μπορω να το λυσω διοτι ειμαι παιδι και θα ηθελα την βοηθια σας......

Το κινητο μου (Lenovo Vibe Z k910) κανει συνεχως ολη μερα ολη νυχτα και οποτε του καπνισει Rebooting και δεν ξερω τι να κανω!

Android 4.2.2 jely bean

Dual sim

Snapdragon 800

Quad Core

 

Δεν ξερω τι θα κανω αν δεν μου απαντησετε και εσεις!!!!!!

Και αλλη μια ερωτηση

το Root Genius ειναι σιγουρα ασφαλες?

Δηλαδη βαζω usb παταω ροοτ και γινετε?(Αφηνω στην ακρη το USB Debuging και το να γινω προγραμματιστης γιατι τα εχω ιδη κανει....)

 

γεια.....ΕΜενα ο Supersu λεει οτι δεν εχει Su binary πως θα το εγκαταστησω??

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας ρε σναποντραγκοναδες!!!

σκεφτομαι να το αγορασω και γω ρε παιδια, αλλα εχω καποιες αμφβολιες!!!

με 3000mha μπαταρια γτ κραταει μονο μια μερα (περιεργο) ,και αν συνδεετε με τηλεοραση μεσω του USB, εχει πληκτρο RR αν κολησει, ή θα περιμενιυμε να αδειασει η μπαταρια για να κλεισει... εφτιαξα κ ποιημα ο τρελλος.. χαχαχαχα

γενικοτερα απο οτι φαινεται ειναι δυναμη το κινητο..

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!

ΕΓΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΡΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 2200 MaH

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

γεια.....ΕΜενα ο Supersu λεει οτι δεν εχει Su binary πως θα το εγκαταστησω??

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΓΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΡΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 2200 MaH

Δεν γινεται μαλλον ειναι copy το δικο σου....απο που το πηρες, δωσε ενα λινκ να δουμε!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας αντιπετωπιζω ενα προβλημα και δεν μπορω να το λυσω διοτι ειμαι παιδι και θα ηθελα την βοηθια σας......

Το κινητο μου (Lenovo Vibe Z k910) κανει συνεχως ολη μερα ολη νυχτα και οποτε του καπνισει Rebooting και δεν ξερω τι να κανω!

Android 4.2.2 jely bean

Dual sim

Snapdragon 800

Quad Core

 

Δεν ξερω τι θα κανω αν δεν μου απαντησετε και εσεις!!!!!!

Και αλλη μια ερωτηση

το Root Genius ειναι σιγουρα ασφαλες?

Δηλαδη βαζω usb παταω ροοτ και γινετε?(Αφηνω στην ακρη το USB Debuging και το να γινω προγραμματιστης γιατι τα εχω ιδη κανει....)

Τασο ειναι λιγο δυσκολα για σενα αυτα τα πραγματα...αν εχεις κοντα σου καποιον μεγαλυτερο ισως κατι μπορει να γινει...ποσο χρονων εισαι 11 η 12 ?

 

Καινουριο update της cm 11 full working dual sim...ολα δουλευουν αψογα!

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα

'' οπου αστοχησες,γυρισε και οπου πετυχεις,φυγε...! ''

Νικος Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας αντιπετωπιζω ενα προβλημα και δεν μπορω να το λυσω διοτι ειμαι παιδι και θα ηθελα την βοηθια σας......

Το κινητο μου (Lenovo Vibe Z k910) κανει συνεχως ολη μερα ολη νυχτα και οποτε του καπνισει Rebooting και δεν ξερω τι να κανω!

Android 4.2.2 jely bean

Dual sim

Snapdragon 800

Quad Core

 

Κάνε αναβάθμιση.

 

Και αλλη μια ερωτηση

το Root Genius ειναι σιγουρα ασφαλες?

Δηλαδη βαζω usb παταω ροοτ και γινετε?(Αφηνω στην ακρη το USB Debuging και το να γινω προγραμματιστης γιατι τα εχω ιδη κανει....)

 

Ναι, ακολούθησε τη διαδικασία, για να την προτείνουμε, σημαίνει ότι έχουμε ήδη δώσει απαντήσεις στις απορίες που έχεις.

 

γεια.....ΕΜενα ο Supersu λεει οτι δεν εχει Su binary πως θα το εγκαταστησω??

 

Το έκανες root με τον παραπάνω τρόπο;

 

ΕΓΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΡΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ 2200 MaH

 

Καταρχήν μη γράφεις με κεφαλαία γιατί το απαγορεύουν οι κανονισμοί. Δεύτερον, που το είδες αυτό;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα και εγώ δοκιμάζω εντατικά την τελευταία έκδοση CM11. Μέχρι στιγμής όλα πολύ καλά.
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

τι χαρμοσυνα νεα ειναι αυτα!!την κατεβαζω τωρα για δοκιμη!εσεις που την βαλατε χρησιμοποιησατε cwm?το flashable recovery πως το κανουμε εγκατασταση?μαλλον ξερω τον τροπο, απλα ο φοβος φυλαει τα ερμα λεει...
Link to comment
Share on other sites

 

 

Φιλε αυτο με το Su binary το εχω παθει και εγω με το Lenovo Vibe Z και ειναι παν σπαστικο.

Οταν προτοανοιξα το κινητο ειχε μια εφαρμογη (RU FREE) και μαλλον ηταν Binary και πηγα και το διεγραψα και τορα δεν παιζει το Super Su και δεν μπορω να το διαγραψω κιολας!!

 

Επισης εχω ενα προβλημα ακομα..

το κινητο μου κανει συνεχεια Rebooting και δεν αντεχω αλλο τι να κανω!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αυτο με το Su binary το εχω παθει και εγω με το Lenovo Vibe Z και ειναι παν σπαστικο.

Οταν προτοανοιξα το κινητο ειχε μια εφαρμογη (RU FREE) και μαλλον ηταν Binary και πηγα και το διεγραψα και τορα δεν παιζει το Super Su και δεν μπορω να το διαγραψω κιολας!!

 

Επισης εχω ενα προβλημα ακομα..

το κινητο μου κανει συνεχεια Rebooting και δεν αντεχω αλλο τι να κανω!!!!!!!!!!!!!

 

Φιλε μου καταλαβαίνω οτι εχεις πρόβλημα με τη συσκευή και θεωρώ οτι είναι software αλλα να λυθεί δια μαγείας δεν γίνεται. Άποψη μου ειναι οτι είτε κανεις αναβάθμιση οπως παραπανω σου ειπε ο athanaso77 η διαφορετικά κανεις root με το root genius υστερα περνας recovery και τελος μια custom rom και βλεπεις αποτέλεσμα.

«Κρύπτειν αμαθίην κρέσσον ή ες το μέσον φέρειν»
Link to comment
Share on other sites

τι χαρμοσυνα νεα ειναι αυτα!!την κατεβαζω τωρα για δοκιμη!εσεις που την βαλατε χρησιμοποιησατε cwm?το flashable recovery πως το κανουμε εγκατασταση?μαλλον ξερω τον τροπο, απλα ο φοβος φυλαει τα ερμα λεει...

Αυτός ο τρόπος είναι για καθαρή εγκατάσταση της ROM με πλήρη διαγραφή των δεδομένων του τηλεφώνου.

Ο πιό απλός τρόπος για εγκατάσταση της CM11 (CLEAN INSTALL) είναι :

Κατεβάζεις την τελευταία CM11 (22-02-2015) (http://www.needrom.com/download/cyanogenmod-11-team-superluminal/)

Να κάνεις setup το flashify (for root users) απο το googleplay (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify),

κατεβάζεις το CWM based recovery (recovery1.img) from Team Superluminal (http://www.needrom.com/download/team_superluminal-recovery/),

εγκαθιστάς recovery1.img μέσω flashify, κάνεις reboot σε recovery, πάς mounts and storage --> format/system και wipe cache, dalvik cashe, data and factory reset.

Κάνεις εγκατάσταση CM11 και μετά εάν χρειάζεσαι Gapps (https://drive.google.com/folderview?id=0B3atnRAdxAz1OVk4Y2VlOTc5eFk&usp=sharing)

εγώ έβαλα έκδοση PICO MODULAR PACKAGE , μετά το setup πάλι Wipe dalvik & cache και reboot και είσαι έτοιμος.

Οταν αλλάζει εντελώς η ROM δέν βασίζομαι σε Titanium Backup αλλά ξαναεγκαθιστώ όλες τις εφαρμογές απο την αρχή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οποιος χρειάζεται call recording με CM11 εγκαθιστά κατά τα γνωστά Xposed και μετά

http://forum.xda-developers.com/xposed/modules/xposed-enablecmcallrecording-t2856248

http://repo.xposed.info/module/com.pyler.enablecmcallrec

ΔΙΟΡΘΩΣΗ LINK GAPPS

Συγνώμη για το λανθασμένο link των Gapps αλλα το πήρα copy απο το needrom CyanogenMod 11 – Team Superluminal

Εγω το είχα κατεβάσει απο τους Ρώσους (Στο ίδιο link υπάρχει και η lenovo camera για flash )

https://drive.google.com/folderview?id=0B3atnRAdxAz1OVk4Y2VlOTc5eFk&usp=sharing

Edited by kontax
lenovo cam
Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Lenovo K910 Vibe Z

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...