Jump to content

KingSing K2


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα παρελαβα το κινητο.Ολα ηταν μια χαρα μεχρι που διαπιστωσα οτι ειχε δαχτυλιες κατω απο τη ζελατινα.

Την εβγαλα για να καθαρισω την οθονη και ηρθε η μεγαλη απογοητευση.Στο κεντρο της οθονης ειχε μια γρατσουνια περιπου 1εκατοστο,οποτε ή μου εστειλαν μεταχειρισμενο ή δεν πακεταραν προσεχτικα.

Τι με συμβουλευετε να κανω?Εχω απογοητευτει και εκνευριστει αφανταστα απο το γεγονος...

 

να το στειλεις πισω,κανε dispute και εξηγησε στο πεηπαλ τι συνεβη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 104
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

να το στειλεις πισω,κανε dispute και εξηγησε στο πεηπαλ τι συνεβη.

 

Το δοκιμασα να εκτιμησω το κινητο.Ειναι παρα πολυ καλο και πολυ γρηγορο.

Μου εκανε κατι κοληματα οταν εβαζα σε λειτουργια την καμερα καθως δεν ανταποκρινοταν πανω δεξια στην οθονη το touch.Προφανως να ηταν κ λογω της γρατσουνιας.Επισης δεν ανταποκρινεται το κουμπι return αμεσως.Το gps βρηκε σημα γρηγορα και τα χρωματα στην οθονη πολυ ζωντανα.Δεν θα το παλεψω αλλο ομως.

Κριμα την ταλαιπωρια και την αναμονη,γιατι φαινεται καταπληκτικο και με πολλες δυνατοτητες.. :(

Eκανα dispute.Eυχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα να εκτιμησω το κινητο.Ειναι παρα πολυ καλο και πολυ γρηγορο.

Μου εκανε κατι κοληματα οταν εβαζα σε λειτουργια την καμερα καθως δεν ανταποκρινοταν πανω δεξια στην οθονη το touch.Προφανως να ηταν κ λογω της γρατσουνιας.Επισης δεν ανταποκρινεται το κουμπι return αμεσως.Το gps βρηκε σημα γρηγορα και τα χρωματα στην οθονη πολυ ζωντανα.Δεν θα το παλεψω αλλο ομως.

Κριμα την ταλαιπωρια και την αναμονη,γιατι φαινεται καταπληκτικο και με πολλες δυνατοτητες.. :(

Eκανα dispute.Eυχαριστω.

 

το κινητο το ξερω,το εφερα για δωρο σε φιλο που ειναι πανευτυχης,απλα να εξηγησεις το προβλημα στο πεηπαλ,βγαλε φωτογραφιες και στειλε το στον πωλητη,μην δεχθεις μερικη αποζημιωση.

Link to comment
Share on other sites

το κινητο το ξερω,το εφερα για δωρο σε φιλο που ειναι πανευτυχης,απλα να εξηγησεις το προβλημα στο πεηπαλ,βγαλε φωτογραφιες και στειλε το στον πωλητη,μην δεχθεις μερικη αποζημιωση.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.Εχω ηδη στειλει μυνημα μεσω dispute στο paypal με τη φωτο και περιμενω ανταποκριση.Εχω κανει και αιτημα για full refund.Eλπιζω να πανε ολα καλα.

Δυστυχως εχουν καποια γιορτη και θα περιμενω ενημερωση τους δεν ξερω κ εγω ποτε...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ..ΜΟΛΙΣ ΠΑΡΕΛΑΒΑ ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ KINGSING K2 ΑΠΟ MINIDEAL ΗΡΘΕ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΕΡΑ..ΜΟΛΙΣ ΠΑΩ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΜΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΚΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΞΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΩ..ΤΟ ΙΔΙΟ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΒΙΝΤΕΟ..ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ?ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ EMAIL ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΩ..ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΑΝΑΜΟΝΗ...ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?????

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone γιατί είναι σαν να φωνάζεις.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

παιδα εγραψα και πριν μνμ αλλα δεν ηξερα οτι απαγορευετε η χρηση των κεφαλαιων..λοιπον παρελαβα το kingsing k2 και εχω προβλημα με την καμερα..βγαζει φωτο μονο απο την μπροστα και δεν βγαζει καν την επιλογη της πισω καμερας...please καποιος που να ξερει τι να κανω.......sosososososossssss:!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εκανα dispute στο paypal και ακομα να απαντησουν απο το geekbuying,ενω στο live chat δεν υπαρχει ανταποκριση.

Εστειλα και στον justin που εχει το topic του geekbuying και μου ειπε να τους στειλω email.Συνεχιζεται η απογοητευση απο το geekbuying...

Kατεληξα να αναθεσω την υποθεση στο paypal.

Καλο πασχα και καλη ανασταση

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω πάρει το κινητό αυτό και μετά από περίοπου 2 μήνες απλής χρήσης ένα μέρος της δεξιάς μεριάς της οθόνης έχει νεκρώσει όσον αφορά το touch. Δηλαδή κατακόρυφα περίπου 1 εκατοστό της δεξιάς μεριάς δεν λειτουργεί.

 

Γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει και πώς διορθώνεται;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Αν δεις παραπανω σε ποστ μου εχω σχεδον το ιδιο προβλημα με καινουριο.

Νομιζα οτι οφειλοταν σε μια γρατσουνια που ειχε και το geekbuying μου προτεινε σαν λυση να βγαλω την μπαταρια για κανα δεκαλεπτο γιατι θεωρουν οτι ειναι προβλημα λογισμικου.

Δοκιμασε το και ενημερωσε αν εστρωσε,γιατι ειχα σκοπο να μην αγγιξω το δικο μου ακομα αλλα τελικα μαλλον θα το ξεψαξω λιγο καλυτερα ,καθως δεν το εχω στειλει ακομα περιμενοντας μια απαντηση απο το geekbuying για refund.

Mεχρι τελους της αλλης βδομαδας θα παρουσιασω την γενικη εικονα και εντυπωσεις.

Kαλη επιτυχια

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το δεύτερο Κ2 (το πρώτο το είχα πάρει για φίλο και το δεύτερο για την γυναίκα μου) μετά από μόλις 19 μέρες από geekbuying! Τι να πρώτο πω γι αυτό το κινητό; Με 53 ευρώ παίρνεις ένα κινητό με απίστευτο value for money! Συσκευασία καταπληκτική! Μόλις έκανα πανεύκολα root με framaroot 1.91. Τώρα θα περάσω και CWM του φίλου bbbb τον οποίο και ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο 7μερες λειτουργιας του κινητου (εχω παρει το λευκο και δυστυχως το παρελαβα με γρατσουνια στο κεντρο της οθονης) και μετα απο φορτιση οπως υποδειξε και ο φιλος aris παραπανω παμε στις εντυπωσεις.

1. Πολυ καλο εξωτερικα,σκληρο πλαστικο περιβλημα,στιβαρο,ωραια γραμμη

2. Δυνατο και καθαρο ηχειο και σαν χρηστης handsfree παρα πολυ ικανοποιημενος

3.+Γρηγορο σε ανταποκριση

-αρκετες φορες οταν βρισκομαι σε δικτυο ή wifi κανει μικρο lag(καθυστερηση σε ανταποκριση επαφης δακτυλου οθονης)

4. +Η καμερα ειναι 2mp και παρα πολυ καλη σε συνθηκες ημερισιου φωτισμου

-σε συνθηκες νυχτας ειναι τραγικη προς αχρηστη.Το led που εχει κανει μονο για φακο,οπου εχει και την απαραιτητη εφαρμογη.

-H επιλογη options της καμερας(πανω δεξια) καθως και η επιλογη μετατροπης camera σε video ανταποκρινεται πολυ δυσκολα στο touch screen ειτε ειναι οριζοντια ειτε καθετα.

5. +Η οθονη ειναι πολυ καλη απο θεμα χρωματων και φωτισμου ακομα και σε συνθηκες ημερας με μετρια ηλιοφανεια.

-Δεν εχει proximity sensor και αισθητηρα φωτισμου

-Οταν εχει πολυ ηλιοφανεια δεν βλεπεις καλα την οθονη και πρεπει να κανεις σκιαση για να τη διακρινεις καλα.

-Μερικες φορες οταν ανοιγω το κινητο απο το sleep mode εξαφανιζονται τα παντα απο την οθονη και φαινεται μονο το wallpaper.Πρεπει να πατησω 2φορες το power button για να επαναφερει τα εικονιδια

-H δεξια πλευρα καθετα για μισο εκατοστο περιπου ειναι ουδετερη και δεν ανταποκρινεται στο touch.

6. +Το gps επιασε σημα οταν ανοιξα το κινητο για πρωτη φορα

-Απο τη δευτερη κ μετα δεν υπαρχει καμια ανταποκριση οταν κανω χρηση χωρις wifi/mobile internet

7. +Το wifi παρα πολυ καλο και με πολυ καλη αποδοση σηματος,ενω η χρηση ιντερνετ γινεται με ανεση και πολυ γρηγορη φορτωση.

8. +Το 3g ειναι καλο μεσα στην αθηνα

-οταν ειχα βγει 23χλμ εκτος αθηνας δεν εβρισκε σημα και δημιουργουσε δυσλειτουργια στο κινητο.Πιο συγκεκριμενα το touch screen εμπαινε απο μονο του στις επαφες ή στις κλησεις επανελλημενα.

9. Η μπαταρια με χαλαρη χρηση κλησεων κραταει περιπου 2μερες

Mε ανοικτη χρηση δικτυου δεδομενων(3g) και μοναδικο προγραμμα το messager του facebook κραταει 1μερα με το ζορι σε sleep mode οθονης και περιπου μιση μερα με τακτικη ανταποκριση στο messager

Με χρηση ιντερνετ και wifi κραταει 3-4ωρες,ομοιως και με χρηση παιχνιδιων

Ο ποσοστιαιος δεικτης της μπαταριας ειναι λιγο ατερμονος.Πεφτει γρηγορα απο το 100% μεχρι το 60-70% και μετα σταθεροποιειται μεχρι το 20% και μετα καναπεφτει στο 1% γρηγορα.

10.Το bluetooth και το ραδιο τελειο

11.O φορτιστης δεν κανει καλη επαφη και δεν φορτιζει.Eιναι προβληματικο το καλωδιο usb.Το αλλαξα με ενα προχειρο που ειχα και ανταποκριθηκε.

 

Ερωτησεις:

-Mπορω να βαλω αλλο προγραμμα για χρηση gps χωρις χρηση wifi?

-Οταν εχω ανοικτο το δικτυο δεδομενων(3g) και εχω μηνυμα στον messenger του facebook,ενω το τηλ μου ειναι κλειστο,δεν αναβει η οθονη ωστε να με ειδοποιησει οτι ηρθε το μηνυμα παρα το οτι ειναι ενεργοποιημενα τα notifications του messenger.Υπαρχει καποια αλλη ρυθμιση?

Edited by gponiris
Link to comment
Share on other sites

Η γρατσουνια μηπως ειναι στη ζελατινα?Για το GPS εγω ακολουθησα τον οδηγο του φορουμ (θα το βρεις στην ενοτητα Οδηγοι-Android) και κλειδωνει πλεον σε κατω απο 30'' σχεδον παντα.Καποιες φορες και ακαριαια.Σε καθαρο ουρανο,οχι μεσα σε κτιριο.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Η γρατσουνια μηπως ειναι στη ζελατινα?Για το GPS εγω ακολουθησα τον οδηγο του φορουμ (θα το βρεις στην ενοτητα Οδηγοι-Android) και κλειδωνει πλεον σε κατω απο 30'' σχεδον παντα.Καποιες φορες και ακαριαια.Σε καθαρο ουρανο,οχι μεσα σε κτιριο.

 

 

Οχι.Εχει δακτυλικο αποτυπωμα και γρατσουνια κατω απο τη ζελατινα.

Ευχαριστω για τη συμβουλη περι gps

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το τηλέφωνο για τον πατέρα μου πιο πολύ για να έχει ιντερνετ μέσω φορητού σημείου, λόγω επαρχίας,

το τηλέφωνο με μια πρώτη ματιά είναι καταπληκτικό, μετά βέβαια αρχίζουν πάντα το προβλήματα...

Στο συγκεκριμένο μου έβγαλε θέμα με την οθόνη:

1) Σβήνει η οθόνη μέσα σε πέντε δευτερολεπτα μόλις κάνεις κλήση και πρέπει να πατάς το power για να επανέλθει η οθόνη το οποίο είναι λίγο δύσκολο μόλις τελειώσεις την κλήση αν δεν το κλείσει ο συνομιλητής! Προσπάθησα να ανεβάσω το προβολή στις ρυθμίσεις αλλά αυτό δεν επηρεάστηκε!

2) Και βασικότερο, πατιούνται ένα δυό σημεία στην οθόνη αφής χωρίς να πατηθεί κάποιο σημείο σαν αποτέλεσμα όταν είναι το πληκτρολόγιο να πατιέται το 8 και το 0 και να κάνει κλήση από μόνο του στο 888880000088888!!!!

Απο το geek μου είπανε να το φλασάρω αλλά δεν νομίζω να είναι θέμα firmware... Ελπίζω να φταίει η προστασία οθόνης...

Θα επανέλθω όταν κάνω κάποιες ενέργειες γιατι τώρα δεν το έχω στα χέρια μου

Link to comment
Share on other sites

Το 1 δεν ειναι δυσλειτουργια.Επειδη δεν εχει αισθητηρα εγγυτητας (proximity sensor) ωστε να αναβοσβηνει η οθονη οταν το πλησιαζεις ή το απομακρυνεις απο το αυτι αντιστοιχα,προκειμενου κατα τη διαρκεια της κλησης να μην πατηθει τιποτα κατα λαθος,η οθονη σβηνει.Εχει αναφερθει απειρες φορες.

Το 2 παιζει να ειναι θεμα firmware παιζει και οχι.Δεν μου εχει συμβει ποτε τους 3 μηνες που το χω.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Σημερα που δοκιμασα το gps σε δρομο δεν εμφανιζει χαρτη παρα μονο ενα γραμμωτο πινακα.Εχουμε καποια λυση για αυτο?

Επισης εχω βαλει τα sms να αποθηκευονται στην καρτα σιμ.Παρολα αυτα οταν πηγαινω στο messaging αποπου και βλεπω τα μηνυματα μου (εισερχομενα-αποστολες) ενω διαγραφω οποια δεν χρειαζομαι,μου βγαινει προειδοποιηση ελαχιστου χωρου αποθηκευσης στη sim λογω μηνυματων.Δηλαδη στην ουσια δεν διαγραφονται αλλα μαζευονται.Μηπως γνωριζει κανεις τι πρεπει να κανω σε αυτη την περιπτωση?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έπρεπε να υπάρχει όμως κάποια ρύθμιση για να μην σβήνει τόσο γρήγορα? Όλα τα άλλα κινητά κινέζικα και μη όταν αυξάνεις τον "χρόνο απουσίας δραστηριότητας" επηρεάζεται και ο χρόνος στην κλήση ενώ σ'αυτό το τηλέφωνο όχι.

Συμβαίνει το ίδιο και σε όλους όσους έχουν το ίδιο κινητό???

 

Το 1 δεν ειναι δυσλειτουργια.Επειδη δεν εχει αισθητηρα εγγυτητας (proximity sensor) ωστε να αναβοσβηνει η οθονη οταν το πλησιαζεις ή το απομακρυνεις απο το αυτι αντιστοιχα,προκειμενου κατα τη διαρκεια της κλησης να μην πατηθει τιποτα κατα λαθος,η οθονη σβηνει.Εχει αναφερθει απειρες φορες.

Το 2 παιζει να ειναι θεμα firmware παιζει και οχι.Δεν μου εχει συμβει ποτε τους 3 μηνες που το χω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η μπαταρια τελικα ειναι χαλια.

Ακομα κ μετα απο σωστες φορτισεις η ενδειξη στο ποσοστο λεει 100% αλλα δεν φορτιζει τοσο,Και επισης κλεινει στο 40-60%. Σημερα ανοιξα το κινητο να την βγαλω να την φορτισω σε εξωτερικο φορτιστη κ παρατηρησα οτι ηταν λιγο φουσκωμενη :mad:

Μηπως ξερετε που μπορω να παραγγειλω καμια οικονομικη?Φοβαμαι μην σκασει στα καλα καθουμενα...

 

Παιδια υπαρχει κανενα ελληνικο σαιτ να αντιγραφει μπαταριες?Εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα replacement.

Και το κακο ειναι οτι η οθονη ξεκολησε επειδη η μπαταρια ειναι φουσκωμενη και τη σπρωχνει.Τραγικο δηλαδη...

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ομοιως κ εγω.θα ηθελα να παρω την μπαταρια.Αληθεια,ξερει κανεις αν ταιριαζει η μπαταρια με καποια επωνυμη πχ της samsung?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

http://www.antelife.com/original-1650mah-lithium-ion-battery-for-kingsing-k2-black.html

Εδώ βρήκα μια οριτζιναλ μπαταρία αλλά τώρα δείχνει εξαντλήθηκε.Αν ενδιαφέρεσαι στειλε τους ένα mail.

Link to comment
Share on other sites

πλέον και η δικιά μου μπαταρία χάλασε. αν βρει κάποιος ας ενημερώσει

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
τελικά μίλησα με geekbuying και μου στείλανε καινούρια σχεδόν τσάμπα (9€ μεταφορικά) μιας και ήταν σε εγγύηση. Το καλύτερο είναι όποιος θέλει να μιλήσει στο chat του geekbuying για να του παραγγείλουν από το εργοστάσιο.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις οτι πληρωσες 9€,την πληρωσες κανονικα μιας και το κοστος του Κινεζικου ταχυδρομειου για τους Κινεζους ειναι τσαμπα.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά και η δεύτερη μπαταρία είναι χάλια. Σταμάτησε να φορτίζει μετά από λίγες ημέρες. Το βρίσκω άσκοπο να ξαναμιλήσω με geekbuying γιατί και αυτοί θα πουν ότι δεν φταίνε και είναι από το εργοστάσιο.

 

Αν χαλάσει σε κάποιον το κινητό θα ήθελα την μπαταρία μιας και είναι κρίμα να το αφήσω μόνο και μόνο για αυτό.

We offer three kinds of service: GOOD - CHEAP - FAST. You can pick any two.

If it is GOOD and CHEAP it won't be FAST | If it is GOOD and FAST it won't be CHEAP | If it is FAST and CHEAP it won't be GOOD

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...