Jump to content

Metal - Τα Άπαντα


ifrit
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν είναι και τόσο νέο :p Πολύ καλό πάντως όπως και το νέο DVD τους. Και των Opeth το νέο DVD είναι υπέροχο

εχεις απολυτο δικιο αλλα ειδα πως κανεις δεν ειχε ασχοληθει με το συγκεκριμενο αλμπουμ και γιαυτο εκανα το ποστ!:)

 

The music mixing device.

Youtube Channel

Blog

Check it out.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ακουσε κανείς το Cynic? Πείτε καμιά εντύπωση. Για μένα είναι από τα καλύτερα αλμπουμ του 08
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...
Μηπως ξερετε που μπορω να βρω εισιτιρια για την συναυλια των Amon Amarth στην αθηνα????

 

διάβασε εδώ

Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ολοκαινουριο 2πλο DVD & CD απο Rotting Christ με την επετειακη τους συναυλια στην Αθηνα + bonus.
Dream big and dare to fail..
Link to comment
Share on other sites

Βγηκε βγηκε!!!

http://www.mydyingbride.org/

Μου θύμισε το Dreadfull Hours. Με την πρωτη ακροαση ξεχωρισα το Bring me Victory. Το θεωρω καλυτερο απο το προηγουμενο παντως.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

yes, yes, yes!!!

 

FOR IMMEDIATE RELEASE

March 13, 2009

 

New York, NY:

 

Progressive metal veterans DREAM THEATER have announced BLACK CLOUDS & SILVER LININGS as the title of their tenth studio album. The band commenced work on the album – their second for Roadrunner Records, following up 2007's Systematic Chaos — in October of last year.

 

Roadrunner will release the record on June 23. In addition to the standard version CD, the album will also be available on vinyl LP, as well as a 3-disc Special Edition CD that will include the full album, a CD of instrumental mixes of the album and a CD of six cover songs, the titles of which will be revealed at a later date.

 

Six weeks prior to the June 23 street date, Roadrunner will release one cover song per week through digital retailers.

 

Drummer Mike Portnoy and guitarist John Petrucci are once again at the helm as producers, while Paul Northfield mixed the record.

 

The band will embark on a world tour in support of the album beginning in Europe throughout June which will be followed by the second edition of the band’s PROGRESSIVE NATION tour featuring Zappa Plays Zappa, Pain Of Salvation and Beardfish throughout North America in July/August.

 

A video for the first single, "A Rite of Passage" will be shot in late March.

 

The track listing for BLACK CLOUDS & SILVER LININGS is as follows:

 

1. A Nightmare to Remember

2. A Rite of Passage

3. Wither

4. The Shattered Fortress

5. The Best of Times

6. The Count of Tuscany

 

Artwork: http://i394.photobucket.com/albums/pp29/ytsejams_inc/Black%20Clouds/bcsl.jpg

 

source: http://www.mikeportnoy.com/forum/m2268614.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Άκουσε κανείς τα δύο κομμάτια που leakαραν? (A nightmare to remember και rite of passage)

 

Προσωπικά, πέρα από τη φωνή του LaBrie δεν θυμίζει σε τίποτα Dream Theater.

 

Το A Nightmare to Remember είναι αρκετα gothic...φέρνει λίγο σε black metal...ο portnoy χώνει δίκασες και μέχρι και blastbeat στο τέλος (καλά μην φανταστείτε και τίποτα τρομερό). Στη μέση το κομμάτι χαλαρώνει αρκετά σε μπαλάντα στυλ. Όλα τα λεφτά είναι από το 13.20 μέχρι το τέλος. Πέρα από αυτό ούτε κάποιο ιδιαίτερο σόλο ούτε τίποτα. Καλά, τα πλήκτρα εδώ και χρόνια δεν τα σχολιάζουμε καν :p

 

Το Rite of passage δεν μου κατσε καλά. Καμία σχέση με DT, thrashίζει πολύ. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Το βασικό ριφ του μου φαίνεται κλεμμένο και κάνει μπαμ. Ούτε εδώ κάποιο σόλο της προκοπής. Δεν το συμπάθησα. Θα το ξανακούσω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Δύο άλμπουμ που απέχτησα τώρα τελευταία και μου έχουν αφήσει τις καλύτρες εντυπώσεις.

 

Stormrider - Fate of the Hunter (2008) και Crystal Eyes - Chained (2008). Το πρώτο φανταστικό power με πολλά στοιχεία epic και το δεύτερο απο τα καλύτερα power που έχω ακούσει τελευταία. Τον τελευταίο καιρό τα έχω λιώσει και τα δύο. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πήγαααα εγώωωω!!! Δεν υπάρχουν λόγια απλά!! Αρένα και τα μυαλά στα κάγκελα! Η καλύτερη συναυλία έβερ! :w00t:

 

Ακόμα δε μπορώ να συνέλθω...για να μη μιλήσω για το ότι πονάει όλο μου το σώμα από το χοροπήδημα :lol:

"In the morning u know u won't remember a thing.."
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.

Αυτο ειναι το πρωτο μου ποστ δωθε, θελω να πω πως το μεταλ κυλαει στις φλεβες μου και οταν φτερνιζομαι βγαινουν ριφφς στα χαρτομαντηλακια μου.

Ή και οχι. :)

Τελος παντων τα γουστα μου δεν εστιαζονται σε ενα μονο ειδος, αλλα εχω πολυ πανω το power, με progressive thrash folk melo-death να ακολουθουν.

Γενικα ο,τι και να μου δωσει κανεις θα το ακουσω, αρκει να κανει αυτο το κλικ.

Τη μια μερα μπορει να λιωνω At the gates και την επομενη porcupine tree. Γουστα ειναι αυτα.

Ταδε ειπα και ελαλησα, παω να εξερευνησω τα υποδελοιπα.

Link to comment
Share on other sites

guys ανακάλυψα μια μπάντα, δεν ξέρω κατα πόσο είναι γνωστή στην ελλάδα αλλά τα σπάνε. είναι death αλλά Powerίζει αρκετά. το συγκρότημα λέγεται kalmah και το cd τους for the revolution αξίζει όλο. Ακούστε το!
Link to comment
Share on other sites

guys ανακάλυψα μια μπάντα, δεν ξέρω κατα πόσο είναι γνωστή στην ελλάδα αλλά τα σπάνε. είναι death αλλά Powerίζει αρκετά. το συγκρότημα λέγεται kalmah και το cd τους for the revolution αξίζει όλο. Ακούστε το!

 

το revolution δεν πιανει μια μπροστα στα they will return και swaplord :ninja:

 

 

επισης αν σου αρεσαν οι kalmah, ψαξε και τους illnath και τους skyfire και πες μου please

Link to comment
Share on other sites

guys ανακάλυψα μια μπάντα, δεν ξέρω κατα πόσο είναι γνωστή στην ελλάδα αλλά τα σπάνε. είναι death αλλά Powerίζει αρκετά. το συγκρότημα λέγεται kalmah και το cd τους for the revolution αξίζει όλο. Ακούστε το!

 

Καλοί, πολύ καλοί! Έχω δύο δίσκους τους, το "They will return" και το "Swampsong" και αρκετά κομμάτια τους είναι πόρωση! :D

Link to comment
Share on other sites

το revolution δεν πιανει μια μπροστα στα they will return και swaplord :ninja:

 

 

επισης αν σου αρεσαν οι kalmah, ψαξε και τους illnath και τους skyfire και πες μου please

 

οι Illnath απίστευτοι! sorry που άργησα αλλά περίμενα να κατέβει η δισκογραφία (άτιμοι seeders :lol:). μπορώ να πώ οτι είναι το πιο melodic που έχω ακούσει. ωραία solo καθόλου ανούσια (όπως το συνηθίζουν στα death) και δεν επαναλαμβάνονται τα ίδια και τα ίδια riff

thanks

:up::up::up:

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο λίγο καιρό , ολοκληρώθηκαν τα γυρίσματα του πρώτου videoclip των SorrowfulAngels με τίτλο "Denial" απο το ντεμπούτο δίσκο τους "Ship In Your Trip" .

 

 

 

 

 

Οι SorrowfulAngels είναι μια μπάντα που κινείται στον χώρο του Gothic Metal και απο το 1999 που είναι και το έτος ίδρυσης της, έχει καταφέρει να συνυπάρξει στη σκηνή με πολλά μεγάλα συγκροτήματα του χώρου (όπως οι Anathema)..

 

MYSPACE

 

http://www.myspace.com/sorrowfulangels

 

 

Θα χαρούμε να ακούσουμε τη γνώμη σας πάνω στη μουσική

 

Dion

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οι Σουηδοί metallers Evergrey ανακοίνωσαν κάποιες από τις ημερομηνίες και τις χώρες της επερχόμενης, φθινοπωρινής τους περιοδείας και μεταξύ αυτών βρίσκεται και η Ελλάδα με τρεις συναυλίες τους, στη Λάρισα (21/09/09) και στην Αθήνα (22 & 23/09/09), με την πρώτη επί αθηναϊκού εδάφους να είναι ακουστική.

 

http://www.rocking.gr/images/news/evergrey.jpg

 

 

http://www.myspace.com/officialevergrey

 

 

Τους έχασα την πρώτη φορά που είχαν έρθει Λάρισα... τώρα δεν τους χάνω με τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τελευταία άκουσα τους Tristania

http://en.wikipedia.org/wiki/Tristania_(band)

και μου άρεσαν,

νομιζω ανηκουν στην Gothic η wiki μιλάει για

Death/doom και Gothic metal

άκρη δεν βγάζω, υπάρχουν 500 είδη,

άλλο με παραπλήσιο ήχο, πιό θα συνιστούσατε;

ευχαριστώ.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία άκουσα τους Tristania

http://en.wikipedia.org/wiki/Tristania_(band)

και μου άρεσαν,

νομιζω ανηκουν στην Gothic η wiki μιλάει για

Death/doom και Gothic metal

άκρη δεν βγάζω, υπάρχουν 500 είδη,

άλλο με παραπλήσιο ήχο, πιό θα συνιστούσατε;

ευχαριστώ.

 

Nightwish, Epica, Xandria, Sirenia, Theatre of Tragedy για αρχή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...