Jump to content

Φωτογραφίες / βίντεο με το LG G2


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ψαχουλευοντας λιγο ρυθμισεις στη καμερα, αν εισαι με προγραμμα οπου μπορεις να απενεργοποισεις το zsl (zero shutter lug), αν επιλεξεις 1 iso κατω απο οτι θα επελεγε θα το αντισταθμησει με μακρυτερο exposure. Το αποτελεσμα ειναι πολυ χαμηλοτερος θορυβος και καλυτερη λεπτομερια.

 

Για να το δοκιμασετε κατεβαστε την bacon camera που ειναι ευχρηστη. Πατε settings και αποεπιλεξτε το zero shutter lug. Αν το κανατε σωστα σε χαμηλο φωτισμο θα εχετε 1/6 shutter που ειναι το default σε non-zsl. Δοκιμαστε τωρα το εξης (για να δειτε την αξια του), πατε καπου με πραγματικα χαμηλο φωτισμο. Τραβηξτε μια σε auto και επειτα τραβηξτε την επομενη πατωντας το M και επιλεγοντας ενα στοπ κατω σε iso (αν πχ ηταν 3100 η πρωτη τοτε επιλεξτε iso 1600). Αν εχετε σταθερα χερια το αποτελεσμα θα ειναι ασυγκριτα καλυτερο ακομα και απο stock camera.

 

Αυτο ειναι ασχετο απο το g2nightmod που χα ποσταρει το οποιο δεν ειναι για φωτογραφιες χωρις τριποδο (εχει πολυ μακρυτερο exposure). Στα libraries του xdabbeb δεν νομιζω να δουλευει αφου δεν μπορουσες να πεσεις ποτε κατω απο 1/9 (ενδεχομενως αν φλασαρετε τους στοκ θα δουλεψει). Το τρικ το καταφερα να το δουλεψω σε cm13 αλλα πιστευω οτι θα δουλευει και σε αλλες ρομς.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε που γράφεις κάθε τόσο για τις φωτογραφίες χρήσιμα συμπεράσματα :) επιβεβαιώνω ότι με libraries xdabbeb δεν δουλεύει ακριβώς αυτό που λες. Βασικά δεν φαίνεται να "υπακούει" στις ρυθμίσεις που θέτεις κάθε φορά. Οπότε για σκοτεινά σημεία, καταλήγω απλά να βάζω "night mode" στην Xcam και βγάζω τη φωτό :P

Έχω εγκαταστημένες XCam, OpenCamera, LenX, Footej, Bacon, FreeDCam με σκοπό να τις ξεσκαρτάρω κάποια στιγμή με βάση την ισορροπία παραμετροποίηση - ευχρηστία και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί, επειδή άλλες ρυθμίσεις θέτω, και άλλες βλέπω να συμβαίνουν (πχ πριν λίγο, στην Bacon, με ISO Auto έχω πιο φωτεινές φωτό στο σκοτάδι από ό,τι στα 1600 που μέχρι εκεί με αφήνει). Οπότε δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή ή τα libraries και τα αφήνω όλα όπως είναι :P (εσύ έχεις καταλήξει στην snapdragon οριστικά; )

 

ΥΓ Καλά Χριστούγεννα σε όλους! Με υγεία πανω από όλα. Στο thread αυτό "πειράζουμε" την κάμερα για να βγάλουμε καλές φωτό στις γιορτές :P

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε που γράφεις κάθε τόσο για τις φωτογραφίες χρήσιμα συμπεράσματα :) επιβεβαιώνω ότι με libraries xdabbeb δεν δουλεύει ακριβώς αυτό που λες. Βασικά δεν φαίνεται να "υπακούει" στις ρυθμίσεις που θέτεις κάθε φορά. Οπότε για σκοτεινά σημεία, καταλήγω απλά να βάζω "night mode" στην Xcam και βγάζω τη φωτό :P

Έχω εγκαταστημένες XCam, OpenCamera, LenX, Footej, Bacon, FreeDCam με σκοπό να τις ξεσκαρτάρω κάποια στιγμή με βάση την ισορροπία παραμετροποίηση - ευχρηστία και ακόμα δεν έχω ασχοληθεί, επειδή άλλες ρυθμίσεις θέτω, και άλλες βλέπω να συμβαίνουν (πχ πριν λίγο, στην Bacon, με ISO Auto έχω πιο φωτεινές φωτό στο σκοτάδι από ό,τι στα 1600 που μέχρι εκεί με αφήνει). Οπότε δεν ξέρω αν φταίει η εφαρμογή ή τα libraries και τα αφήνω όλα όπως είναι :P (εσύ έχεις καταλήξει στην snapdragon οριστικά; )

 

ΥΓ Καλά Χριστούγεννα σε όλους! Με υγεία πανω από όλα. Στο thread αυτό "πειράζουμε" την κάμερα για να βγάλουμε καλές φωτό στις γιορτές :P

 

Χρονια πολλα! Ετσι παει :p Λοιπον απο το mods προτιμω χωρις zsl. Αν βαλεις zsl mod και πας απο snapdragon/xcam/stock ειναι πολυ laggy και ειναι δυσκολο να βγαλεις φωτογραφια. Βεβαια κερδιζεις το noise reduction που εχουν αλλα πραγματικα δεν νομιζω να χρειαζεσαι τοσο επιθετικο noise reduction σε τοσο αργο exposure (ισα ισα καλυτερα να μην εχει για να χει περισσοτερη λεπτομερια).

 

Οσον αφορα τη καμερα, οταν θελω να βγαλω μια γρηγορη φωτογραφια σε χαμηλο φωτισμο χρησιμοποιω snapdragon και night mode που εχει ιδια αποδοση με xcam/stock. Οταν ομως εχω την πολυτελεια του χρονου και βγαζω κατι ακινητο (πχ τοπιο και δεν βιαζομαι) οποτε ειτε μπορω να ενεργοποιησω το mod για long exposure (εχω τριποδο/καπου να την ακουμπησω) ειτε να κανω το κολπακι με το ενα στοπ κατω σε iso παιζω αποκλειστικα με bacon camera (παντα με απενεργοποιημενο το zsl). Με το extreme night απο οτι καταλαβαινω κανει περιπου 1 sec exposure ενω με το απλο τρικ που περιεγραψα 1/3 sec (γραφει 1 sec αλλα ειναι σιγουρα λαθος). Αρα σε χερατη φωτογραφια κανεις το τρικ ενω σε τριποδακι ενεργοποιεις extreme night και παιζεις παντα με bacon camera.

 

Υποψιν, ενα προβλημα που αντιμετωπισα με το mod ειναι οτι οταν δεν ειναι ακτραμι σκοταδι να τερματισει, εχει την ταση να υπερεκθετει κατα 2.5 στοπ (οσο ειναι και το οφελος απο το shutter σε σχεση με default 1/6 του non-zsl) ενω δυστυχως με EV δεν μπορεις να το ριξεις περισσοτερο απο 1 στοπ. Ενας αλλο τροπος θα ηταν να ριξεις το iso 2-3 στοπ (πχ να κουμπωσεις iso 400-800) αλλα εκει δυστυχως δεν δουλευει το mod και βγαινει σκοτεινη. Αν ομως ριξεις ταυτοχρονα και το EV σε -10 τοτε δουλευει το Mod και με σωστο exposure. Στο τρικ δεν εχεις τετοιο προβλημα, οτι βλεπεις βγαζει σε φωτισμο... αλλα αν για καποιο λογο θες να υποεκθεσεις (πχ αντι να κουμπωσεις 1600 να βαλεις 800) πρεπει και εκει να βαλεις -10 αλλιως βγαινει σκοτεινη.

 

Μπορει να ακουγονται λιγο μπελαλιδικα αλλα στη πραγματικοτητα δεν ειναι. Ισως γραψω καποιον οδηγο με παραδειγματα. Πραγματικα το οφελος που κερδιζεις (ακομα και αν δεν ειναι τερμα σκοταδια) ειναι μεγαλο. Οσον αφορα αυτο που εγραψες, κανονικα αν εβαζες 1600 και ειναι σκοταδια (οποτε θα βαζε 3100 auto) θα ειχες ιδιο φωτισμο με auto (αντισταθμιζει το μικροτερο iso με πιο αργη εκθεση... το τρικ που ελεγα). Με τι rom εισαι; Libraries?

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Πιο πανω ειχα ανεβασει φωτογραφιες με το mod του long exposure. Εδω ειναι φωτογραφιες με το απλο ευκολο τρικ οπου απλα βαζεις ενα στοπ κατω σε iso. Για καποιο λογο απο κινητο εχει cacharei την ιδια... μπειτε απο υπολογιστη για να δειτε και τις δυο.

 

Εδω ειναι με snapdragon (ενεργοποιημενο το night) και πρεπει να χει τερματισει σε iso 2700 και 1/9 shutter που ειναι το default σε στοκ.

IMG_20161225_175104.jpg

 

Και εδω ειναι με bacon camera με κουμπωμενο iso 800. Επειδη εβαλα παραπανω απο ενα στοπ κατω χρειαστηκε να μειωσω και το EV για να δουλεψει. (το κανα γιατι με iso 1600 ηταν πιο φωτεινη απο snapdragon και δεν ηταν "δικαιη" συγκριση)

IMG_20161225_175001.jpg

 

 

Οπως βλεπετε εχει ολοφανερα κρατησει πολυ περισσοτερη λεπτομερια και χρωματα. Φυσικα με το mod του long exposure θα ηταν ακομα καλυτερη ποιοτητα αλλα εκει θα χρειαζομουν τριποδακι ή εστω καπου να το ακουμπησω.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζω το συγκριτικο. Η πρωτη ειναι απο snapdragon σε night (ιδια ποιοτητα με xcam/stock).

Η δευτερη με το απλο τρικ ενα στοπ κατω στη bacon camera (εβαλα iso 1600).

Η τριτη ειναι με το mod, οπου με ενα script app ετρεξα πρωτα το extreme night και επειτα με bacon camera κουμπωσα iso 800 και -10 EV (οπως ειχα προτεινει και στο πρηγουμενο post αλλιως υπερεκθετει)

 

IMG_20161226_142009.jpg IMG_20161226_142038.jpg IMG_20161226_142144.jpg

 

Ακολουθουν και 2 παραδειγματα παλι με το mod αλλα με τη πρωτη να ειναι το iso στο auto και EV -10 ενω η δευτερη ειναι ολα auto.

IMG_20161226_142324.jpg IMG_20161226_142422.jpg

 

Οπως βλεπετε η διαφορα ειναι τεραστια ακομα και με το απλο τρικ. Ακομη με το mod πρεπει να κουμπωνεις 2 στοπ κατω σε iso απο οτι θα χρειαστει και -10 EV αλλιως θα βγει υπερβολλικα "φωτεινη", καμμενη και με αχρηστο παραπανω θορυβο. Βεβαια οταν ειναι σκοταδια δεν χρειαζεται να το σκεφτεις πολυ, απλα βαζεις iso 800. Να σημειωθει οτι το exposure το χα frame average (οχι οτι εχει τοση σημασια). Υπενθυμιζω οτι στη bacon πρεπει να αποεπιλεξετε το zero shutter lug αλλιως δεν δουλευει ουτε το τρικ ουτε το Mod.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Επειδη ετυχε να πιασω μια συσκευη με στοκ lollipop, το τρικ δουλευει μονο σε AOSP/CM.

 

Κοιτα να δεις που τελικα σε στοκ ειναι που εχεις "χειροτερη" καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Άρα το ότι πχ σε μένα που είμαι με SRKG2 (stock based) και με xdabbeb libraries και νόμιζα πως το τρικ δε δουλεύει λόγω xdabbeb, δεν ισχύει.

Μπράβο και για το συγκριτικό παραπάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος! Άρα το ότι πχ σε μένα που είμαι με SRKG2 (stock based) και με xdabbeb libraries και νόμιζα πως το τρικ δε δουλεύει λόγω xdabbeb, δεν ισχύει.

Μπράβο και για το συγκριτικό παραπάνω ;)

 

Ναι, δεν δουλευει λογω stock based. Βεβαια και παλι με xdabbeb τερματιζεις σε 1/9sec 2900iso (εναντι 1/6sec και 3100sec απο stock σε non-zsl apps) ενω γενικα του xdabbeb δυσκολευεται περισσοτερο σε θεματα φοκους τη νυχτα. Γενικα του xdabbeb ειναι οι χειροτεροι απο θεμα φωτογραφιας και αξιζει μονο για το UHD και slow motion video.

 

Εαν παλι δεν σε νοιαζουν αυτα τα features σε video, γνωμη μου ειναι να ξεκινησεις να δοκιμαζεις cm/aosp roms. Μια καλη, χωρις bugs και γρηγορη rom ειναι cm13 ή αν θες nougat πας crdroid1.5. Η δευτερη ειναι πιο αργη απο cm13. (αυτα βεβαια ειναι περισσοτερο του αλλου thread θεματα)

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, χρονια πολλα και καλη χρονια να εχουμε.

 

Εβαλα λιγο ξανα lollipop και εχω ευχαριστα νεα για οποιον ηθελε να δουλεψε το τρικ σε stock based. Δουλευει κανονικα απλα θελει να παιξεις στιγμιαια με το EV. Δηλαδη οταν ριξεις το iso στην αρχη θα χαμηλωσει φωτισμος. Αν πειραξετε ομως ελαχιστα το EV (πχ το μειωσετε λιγο) η εικονα ξαναφωτιζει. Οταν το κανει επαναφερεται το EV στο μηδεν και τραβηξτε τη φωτογραφια. Αν εγινε σωστα θα γραφει shutter διαφορετικο απο 1/6.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μεταφέρω απο τους XDA και συγκεκριμένα απο την AospExtended V3.0 την άποψη του jneto3000 σχετικά με τις κάμερες που συζητάμε :

Camera is not so good on custom AOSP/CM ROMs as it is in Stock ROM.

I think that the best cameras for custom ROMs are Stock Port (By B!GBOY) and PMSCameraNextMod

LGStockCamera Port: https://www.androidfilehost.com/?fid=24459283995311946

PMSCameraNextMod: https://www.androidfilehost.com/?fid=24591000424941309

παρακάτω ο 60nine αναφέρει :

see few posts before yours... we're talking about camera...

image/video quality doesn't depend on camera app but on lack of proper LG drivers/libs/binaries...

Υπάρχει κάποιο σχόλιο απο κανέναν φίλο εδώ μέσα ? θα ήταν χρήσιμο θέλω να βάλω aosp αλλά κολλάω στην κάμερα .Φίλε Antretng τόχεις ψάξει το θέμα ,δώσε τα φώτα σου.Συγνώμη αν τάχετε πεί σε προηγούμενα ποστ αλλά δεν έχω χρόνο να τα ψάξω.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οτι εχω γραψει ξανα και ξανα. Snapdragon camera σε night mode ειναι ιδια με στοκ. Στη τελικη κανε ενα backup και βαλε μια ρομ να την δοκιμασεις. Προσοχη απο gapps βαλε την pico ή nano αλλιως θα αντικαταστησει την snapdragon με την google camera.

 

Την lg stock δεν την πολυπροτεινω γιατι καμια φορα κρασαρει. Την PMSCameraNextMod δεν την εχω δοκιμασει αλλα εφοσον δεν ειναι καλυτερη απο τη στοκ τοτε δεν μπορει να ειναι καλυτερη απο την snapdragon. ΦΓανταζομαι οποις διαφορες εχουν ειναι στις επιλογες και στησιμο και οχι στο noise reduction.

 

Αντιθετα εγω θα σας προτεινω εναλλακτικα την bacon αφου εχετε απενεργοποιησει το zero shutter lug και παιξτε με αυτα που εχω γραψει ;) .

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

μεταφέρω απο τους XDA και συγκεκριμένα απο την AospExtended V3.0 την άποψη του jneto3000 σχετικά με τις κάμερες που συζητάμε :

Camera is not so good on custom AOSP/CM ROMs as it is in Stock ROM.

I think that the best cameras for custom ROMs are Stock Port (By B!GBOY) and PMSCameraNextMod

LGStockCamera Port: https://www.androidfilehost.com/?fid=24459283995311946

PMSCameraNextMod: https://www.androidfilehost.com/?fid=24591000424941309

παρακάτω ο 60nine αναφέρει :

see few posts before yours... we're talking about camera...

image/video quality doesn't depend on camera app but on lack of proper LG drivers/libs/binaries...

Υπάρχει κάποιο σχόλιο απο κανέναν φίλο εδώ μέσα ? θα ήταν χρήσιμο θέλω να βάλω aosp αλλά κολλάω στην κάμερα .Φίλε Antretng τόχεις ψάξει το θέμα ,δώσε τα φώτα σου.Συγνώμη αν τάχετε πεί σε προηγούμενα ποστ αλλά δεν έχω χρόνο να τα ψάξω.Ευχαριστώ

εγώ την δοκίμασα και αφησα την βασική δική του κάμερα. Μου φάνηκε καλή, χωρίς να κάνω βέβαια πολλές δοκιμές. Βέβαια την ρομ την έβγαλα γιατί τράβαγε την μπαταρία σα νεράκι. Γύρισα στην google edition με xceed 14.

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Φιλε εγω που εχω περασμενη f&f v1.3 τι πρέπει να κανω για να περασω αυτα τα σκριπτ που λες; Δεν εχω ιδεα τι libs για τη καμερα εχει.

Ακολουθησα τα παρακατω βηματα αλλα δεν δουλεψε. Στη bacon camera δειχνει iso απο 100-1600 και ss απο 1/50-2 sec

Επισης που βρισκω τα στοκ libs της καμερας και που τα advanced

1.) Download file from my Drive

2.) Unzip file so that you have a folder in your main directory called G2NightMod, inside this should be 4 folders

3.) I recommend you download some sort of script executor such as "SH Script Runner" (https://play.google.com/store/apps/d...n.scriptrunner)

4.) Once you are ready open the app (script runner) and navigate to the "G2NightMod/Scripts/" There are a few scripts which I will explain lower in this post

5.) Before running any of my scripts make sure to backup the following files found in /vendor/lib/:

-libmmcamera_imx135.so

-libchromatix_imx135_snapshot.so

-libchromatix_imx135_preview.so

6.) Execute the script you want, depending on your preferences

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Φιλε εγω που εχω περασμενη f&f v1.3 τι πρέπει να κανω για να περασω αυτα τα σκριπτ που λες; Δεν εχω ιδεα τι libs για τη καμερα εχει.

Ακολουθησα τα παρακατω βηματα αλλα δεν δουλεψε. Στη bacon camera δειχνει iso απο 100-1600 και ss απο 1/50-2 sec

Επισης που βρισκω τα στοκ libs της καμερας και που τα advanced

1.) Download file from my Drive

2.) Unzip file so that you have a folder in your main directory called G2NightMod, inside this should be 4 folders

3.) I recommend you download some sort of script executor such as "SH Script Runner" (https://play.google.com/store/apps/d...n.scriptrunner)

4.) Once you are ready open the app (script runner) and navigate to the "G2NightMod/Scripts/" There are a few scripts which I will explain lower in this post

5.) Before running any of my scripts make sure to backup the following files found in /vendor/lib/:

-libmmcamera_imx135.so

-libchromatix_imx135_snapshot.so

-libchromatix_imx135_preview.so

6.) Execute the script you want, depending on your preferences

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Εδω δεν το αναφερει γιατι απευθυνοταν σε cm/aosp. Τα camera libs θα τα βρεις στο xda στο thread οπου ειχε ο xdabbeb ανεβασει τα δικα του libs (καπου εχει και τα στοκ... ενα ζιπακι ειναι το φλασαρεις και ετοιμος).

 

Δεν ξερω αν εχει στοκ η f&f αλλα μπορεις να το τσεκαρεις πολυ ευκολα. Βαλε bacon camera και στις ρυθμισεις αφου εχεις απενεργοποιησει το zero shutter lag, τραβα μια φωτογραφια σε σκοταδια ωστε να τερματισει η εκθεση. Δες μετα στις λεπτομεριες της φωτογραφιες αν γραφει shutter speed 1/6 και iso 3100. Εαν ναι τοτε εισαι με στοκ και μπορεις απλα να ακολουθησεις τις οδηγιες για το nightmod ή το τρικ που βρηκα μετα απο σκαλισμα της καμερας.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν το αναφερει γιατι απευθυνοταν σε cm/aosp. Τα camera libs θα τα βρεις στο xda στο thread οπου ειχε ο xdabbeb ανεβασει τα δικα του libs (καπου εχει και τα στοκ... ενα ζιπακι ειναι το φλασαρεις και ετοιμος).

 

Δεν ξερω αν εχει στοκ η f&f αλλα μπορεις να το τσεκαρεις πολυ ευκολα. Βαλε bacon camera και στις ρυθμισεις αφου εχεις απενεργοποιησει το zero shutter lag, τραβα μια φωτογραφια σε σκοταδια ωστε να τερματισει η εκθεση. Δες μετα στις λεπτομεριες της φωτογραφιες αν γραφει shutter speed 1/6 και iso 3100. Εαν ναι τοτε εισαι με στοκ και μπορεις απλα να ακολουθησεις τις οδηγιες για το nightmod ή το τρικ που βρηκα μετα απο σκαλισμα της καμερας.

 

Τελικα παρατηρησα οτι εχω στοκ libs. Εκανα αυτο το τρικ που λες και με iso 1600 βγαινουν ποιο σκοτεινες οι φωτο απο οτι στο auto οπως ανεφερε ενα παιδι στη προηγουμενη σελιδα. Το mod που λες πως το περναω τελικα; με τα βηματα που εδωσα στο προηγουμενο ποστ μου;

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρατηρησα οτι εχω στοκ libs. Εκανα αυτο το τρικ που λες και με iso 1600 βγαινουν ποιο σκοτεινες οι φωτο απο οτι στο auto οπως ανεφερε ενα παιδι στη προηγουμενη σελιδα. Το mod που λες πως το περναω τελικα; με τα βηματα που εδωσα στο προηγουμενο ποστ μου;

 

Διαβασε λιγο και τα υπολοιπα που εγραψα. Εχω αναλυτικες οδηγιες τοσο για το τρικ οσο και για το Nightmod (οπως φυσικα και αυτα που εγραψες).

 

Οσον αφορα το τρικ πας ενα στοπ κατω... αν πχ λογω χαμηλου φωτισμου ησουν 3200 τοτε πας 1600... και αφου πας εκει παιξε λιγο με το EV μεχρι να φωτισει. Οταν φωτισει επανεφερε το στο μηδεν το EV και θα δεις οτι δεν θα χαμηλωσει φωτισμος. Το τελικο αποτελεσμα θα ειναι φωτογραφια με shutter κοντα στο 1/3 ενω στις λεπτομεριες θα γραφει εκθεση πολυ μακρυτερη απο 1/6 (πολλες φορες γραφει 1 second αλλα προφανως ειναι λαθος). Προσοχη θελει καλο και ηρεμο πιασιμο για να μη βγει κουνημμενη. Αλλιως ακουμπα καπου τα χερια σου ή το κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω εχει και τα στοκ camera libs. https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54549364&postcount=3

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε λιγο και τα υπολοιπα που εγραψα. Εχω αναλυτικες οδηγιες τοσο για το τρικ οσο και για το Nightmod (οπως φυσικα και αυτα που εγραψες).

 

Οσον αφορα το τρικ πας ενα στοπ κατω... αν πχ λογω χαμηλου φωτισμου ησουν 3200 τοτε πας 1600... και αφου πας εκει παιξε λιγο με το EV μεχρι να φωτισει. Οταν φωτισει επανεφερε το στο μηδεν το EV και θα δεις οτι δεν θα χαμηλωσει φωτισμος. Το τελικο αποτελεσμα θα ειναι φωτογραφια με shutter κοντα στο 1/3 ενω στις λεπτομεριες θα γραφει εκθεση πολυ μακρυτερη απο 1/6 (πολλες φορες γραφει 1 second αλλα προφανως ειναι λαθος). Προσοχη θελει καλο και ηρεμο πιασιμο για να μη βγει κουνημμενη. Αλλιως ακουμπα καπου τα χερια σου ή το κινητο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 10 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω εχει και τα στοκ camera libs. https://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=54549364&postcount=3

Η αληθεια ειναι ότι διαβασα αυτα που γραφεις στο νημα αυτο οπως και στο xda.

Λοιπον το τρικ που εχεις πει με δουλεψε το μονο που μενει ειναι να δοκιμασω το night mod. Τις επομενες μερες λεω να ασχοληθω με αυτό. Εχω μια ερωτηση ομως σχετικα με το μοντ... Εγω θα περασω χειροκίνητα απο το extreme night τα 3 αρχεια του non zsl η του zsl; Με τη μετακίνηση αυτων των αρχειω στο vendor-libs θα αντικαταστησω τα στοκ. Θα δωσω καταλληλα permissions rw-r-r και στα 3 αρχεια μετα reboot.

Πως θα καταλαβω οτι δουλεψε το μοντ;

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν χρειαζεσαι απαραιτητα 3 αρχεια. Αν βαλεις εφαρμογη non-zsl τοτο μονο το libmmcamera_imx135.so περνας του φακελου. Οτι και να κανεις παρε πρωτα back up γιατι μετα θα χρειαζεται να τα επαναφερεις οταν δεν θες long exposure. Προσωπικα το χω σε ενα φακελο στο system\vendor το στοκ και το mod αρχειο οπου εχω δωσει τα σωστα permission και εχω βαλει μα συντομευση στην αρχικη οθονη. Οποτε οταν θελω long exposure παταω την συντομευση, αντιγραφω το αρχειο και μετα παω στο libs μεσω bookmark που χω φτιαξει μεσα στο file explorer και κανω επικολληση. Οταν θελω να τα επαναφερω σε στοκ ακολουθω αντιστοιχη διαδικασια.

 

Αυτο το εκανα γιατι ειχα καποιο θεμα με το busybox και μου βγαζε σφαλμα οταν ετρεχε τα scripts. Πειραματιστικα αρκετα με busybox αλλα δεν εβγαζα ακρη (ενω δεν ηθελα να αλλαξω ρομ). Δοκιμασε εσενα μηπως σου τρεχουν τα σκριπτακια. Σε cm που μου δουλευαν ηταν αρκετα βολικο. Θα το καταλαβεις οτι δουλευουν οταν τραβηξεις φωτογραφια. Διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα μου, εχω γραψει αναλυτικα οδηγιες.

Edited by Antretng
Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν χρειαζεσαι απαραιτητα 3 αρχεια. Αν βαλεις εφαρμογη non-zsl τοτο μονο το libmmcamera_imx135.so περνας του φακελου. Οτι και να κανεις παρε πρωτα back up γιατι μετα θα χρειαζεται να τα επαναφερεις οταν δεν θες long exposure. Προσωπικα το χω σε ενα φακελο στο system\vendor το στοκ και το mod αρχειο οπου εχω δωσει τα σωστα permission και εχω βαλει μα συντομευση στην αρχικη οθονη. Οποτε οταν θελω long exposure παταω την συντομευση, αντιγραφω το αρχειο και μετα παω στο libs μεσω bookmark που χω φτιαξει μεσα στο file explorer και κανω επικολληση. Οταν θελω να τα επαναφερω σε στοκ ακολουθω αντιστοιχη διαδικασια.

 

Αυτο το εκανα γιατι ειχα καποιο θεμα με το busybox και μου βγαζε σφαλμα οταν ετρεχε τα scripts. Πειραματιστικα αρκετα με busybox αλλα δεν εβγαζα ακρη (ενω δεν ηθελα να αλλαξω ρομ). Δοκιμασε εσενα μηπως σου τρεχουν τα σκριπτακια. Σε cm που μου δουλευαν ηταν αρκετα βολικο. Θα το καταλαβεις οτι δουλευουν οταν τραβηξεις φωτογραφια. Διαβασε τα προηγουμενα μηνυματα μου, εχω γραψει αναλυτικα οδηγιες.

Θα το ψαξω το θεμα καλυτερα και θα ενημερωσω τις επομενες μερες

 

Edit....

Τελικα γυρισα ατην h rom v2.1 που ειχα γιατι δεν μ αρεσε η f&f. Ειχα θεμα με το σημα. Δεν επιανε σχεδον καθολου στην περιοχη που βρισκομαι ενω με H rom βρηκα την υγεια μου. Επισης αφηνε λιγοτερη ραμ ελευθερη. Τελος παντως στο θεμα μας τωρα....

Η H rom εχει τους advanced drivers απο οτι ειδα. Οι στοκ ειναι οι παρακατω; για να τους περασω αν ειναι

https://www.androidfilehost.com/?fid=23991606952611430

Edited by toubano44

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Θα το ψαξω το θεμα καλυτερα και θα ενημερωσω τις επομενες μερες

 

Edit....

Τελικα γυρισα ατην h rom v2.1 που ειχα γιατι δεν μ αρεσε η f&f. Ειχα θεμα με το σημα. Δεν επιανε σχεδον καθολου στην περιοχη που βρισκομαι ενω με H rom βρηκα την υγεια μου. Επισης αφηνε λιγοτερη ραμ ελευθερη. Τελος παντως στο θεμα μας τωρα....

Η H rom εχει τους advanced drivers απο οτι ειδα. Οι στοκ ειναι οι παρακατω; για να τους περασω αν ειναι

https://www.androidfilehost.com/?fid=23991606952611430

 

Πιο πολυ για θεμα του κερνελ/modem μου μοιαζει αυτο που λες και οχι της rom.

 

Λογικα αυτοι ειναι αν τους βρηκες στο link που εβαλα στο σημειο lollipop stock drivers. Καλου κακου βεβαια κανε και ενα back up πρωτου τους βαλεις και εισαι αρχοντας ;)

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ για θεμα του κερνελ/modem μου μοιαζει αυτο που λες και οχι της rom.

 

Λογικα αυτοι ειναι αν τους βρηκες στο link που εβαλα στο σημειο lollipop stock drivers. Καλου κακου βεβαια κανε και ενα back up πρωτου τους βαλεις και εισαι αρχοντας ;)

Θεμα του modem πρεπει να ειναι καθως και στις 2 ειχα dori kernel.

Το λινκ που εδωσα ειναι οι stock drivers της καμερας. Αυτο το καταλαβα βγαζοντας μια φωτο σε χαμηλο φωτισμο και ελέγχοντας τις λεπτομέρειες της φωτο οπως ακριβώς μου ειπες. Το iso ήταν στα 3100 και ο χρονος έκθεσης 1/6 αρα πρέπει να ειναι οι stock.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα καλα εισαι. Δοκιμασε τωρα αν δουλευει το τρικ και μετα τα mods.

Το τρικ δουλευει. Τα mods θα τα δοκιμασω αυτες τις μερες και θα επανελθω με νέα και πιθανον καποιες αποριες ;)

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

@Antretng

Τελικα δοκιμασα το μοντ και δουλεψε μπορω να πω. Εννοειται πρωτα κρατησα σε μια ακρη το στοκ libmmcamera_imx135.so. Αντεγραψα το μονταρισμενο libmmcamera_imx135.so(απο το non zsl-extreme night) στο system-vendor-lib.

Εδωσα τα καταληλλα permissions στο αρχειο και μπηκα στη bacon camera. Εχοντας απενεργοποιήσει το zero shutter lag τραβηξα φωτο σε δωματιο με ελαχιστο φως. Ολα σε auto και χωρις φλας.

Μια με το στοκ αρχειο

b2ea3ce5fc586dff944fd7c092987d46.jpg

Και μια με το πειραγμενο

c491f3238235644885fda13c85f4c062.jpg

 

 

Εγω αν θελω να περασω το mod για medium night παλι την ιδια διαδικασια ακολουθώ αντικαθιστώντας μονο αυτο το ενα αρχειο η θέλει και τα αλλα 2;

 

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...