Jump to content

Φωτογραφίες / βίντεο με το LG G2


Minotavrs
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα απο προτροπη του paok στο θεμα shutter και ενω ξερετε ολοι το κολλημα μου με την καμερα, ενω ειχα σταθεροποιηθει στην cloudy g3 + stock kernel + xcam settings, ειπα να δοκιμασω ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ την εντελως στοκ.

Ετσι για να μην χασω το root και ξαναγυρναω απο την αρχη με recovery κτλ, απλα κατεβασα την επισημη απειραχτη stock g2 rom και την περασα μεσω recovery. Επειτα εγκατασταση xcam και xcam settings. ουτε binaries ουτε τιποτα.

Το θετικο ειναι οτι πλεον μπορεις να πειραξεις saturation και ναι οντως το κλειστρο ειναι πιο αργο δινοντας την δυνατοτητα για καλυτερες βραδυνες οπως ειπε ο paok.

Το αποτελεσμα ειναι παραπανω απο εμφανη και ομολογω οτι με αφησε αφωνο. Ο Paok ειχε απολυτο δικιο, τα ευσημα δικα του!!!

Θα περιμενω τα σχολια σας (φυσικα νεες ρυθμισεις στην xcam settings πλεον οποιος θελει ευχαριστως τις ανεβαζω)

Ολες οι φωτο σημερινες (πριν απο λιγη ωρα. 2 σε normal mode και 2 σε night mode).

 

Ευχαριστούμε τον paok και εσένα για τα φώτα σας!! Μπορείς να δώσεις το λινκ για την g2 stock ρομ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καθαριστικο κεραμικης εστιας.

 

ευχαριστω! ειναι αληθεια οτι εχει ενα coating που θα βγει αμα το περασω με αυτο το καθαριστικο?

Link to comment
Share on other sites

Nαι με λιγο τριψιμο θα βγει. Εμενα δεν μου εχει τυχει αλλα αλλο μελος ανεφερε οτι το καθαρισε και ολα καλα.

 

Παιδια λιγο υπομονη με το θεμα binaries+xcam και τα συναφη.

Ειμαι στο ψαξιμο, δειχνει οτι το κινητο στοκ χωρις binaries τραβαει καλυτερες φωτογραφιες σε γενικες γραμμες.

Ψαχνω ακομα τον τομεα φωτογραφιας και video. Επειτα θα φτιαχτει νεος οδηγος.

Για το θεμα shutter speed δεν εχω δει κατι ουσιαστικο, αλλα με το saturation εχω δει αρκετα. Επισης πειραματιζομαι και με τις ρυθμισεις xcam ΞΑΝΑ μιας και πλεον εχουμε την επιλογη saturation. (χωρις binaries).

Γνωμη μου να παραμεινετε ολοι ως εχετε μεχρι να εχουμε μια ολοκληρωμενη εικονα.

Link to comment
Share on other sites

δεν focusarei

"Εστιάζει" έλεος :D

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ειμαι στο ψαξιμο, δειχνει οτι το κινητο στοκ χωρις binaries τραβαει καλυτερες φωτογραφιες σε γενικες γραμμες.

Την εξήγηση την έχει δώσει ο xdabbeb, δεν έχει πειράξει τίποτα αυτός, ο λόγος είναι ότι όλη η δουλειά του έχει βασιστεί στην κάμερα του g pro 2 στο οποίο η LG έχει επιλέξει πιο ψυχές αποχρώσεις, εξ'ου και οι διαφορές που βλέπετε, δεν είναι κάτι καινούργιο: " It's not the app, it's the driver. LG's awb decision making in the G Pro2 that was used as a base for the advanced driver runs cooler than the stock G2 driver. They don't provide an api to control it to the level you would like, so the only option would be further assembly/machine analysis of the binaries. Getting the driver ported in the first place was a PITA and I don't plan on revisiting it anytime soon."

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος Στην g3 να φλασαρουμε τα μαμα binaries οι δεν υπάρχουν;Αν υπάρχουν πάντως τοτε φλασαρουμε και μένουμε στην g3 και όλα καλά γιατί σαν rom είναι the best.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά υπάρχει τρόπος Στην g3 να φλασαρουμε τα μαμα binaries οι δεν υπάρχουν;Αν υπάρχουν πάντως τοτε φλασαρουμε και μένουμε στην g3 και όλα καλά γιατί σαν rom είναι the best.

Παλια ο xdabbeb εδινε ενα ζιπακι που το φλασαρες μεσα απο recovery και κρατουσε back up τα stock αρχεια τις καμερας σε περιπτωση που ηθελες να γυρισεις πισω μετα τα δικα του binaries.

Οποιος παλιος το ειχε κανει τα μπορει να σου τα δωσει. Τωρα ψαχνω να βρω το δικο μου back up των stock binaries να στο στειλω.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παλια ο xdabbeb εδινε ενα ζιπακι που το φλασαρες μεσα απο recovery και κρατουσε back up τα stock αρχεια τις καμερας σε περιπτωση που ηθελες να γυρισεις πισω μετα τα δικα του binaries.

Οποιος παλιος το ειχε κανει τα μπορει να σου τα δωσει. Τωρα ψαχνω να βρω το δικο μου back up των stock binaries να στο στειλω.

 

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου.Δηλαδή Εσύ λες να κάνουμε restore Μέσα απ την εφαρμογή του xdabbed αν κατάλαβα;Το έχω κάνει και εγώ αλλά δεν τι έχω πλεον το backup.Θα περιμένω πάντως και τα συγκριτικά του demon να μας πει για τα binaries ναι ή όχι και τι δίνει καλύτερα αποτελέσματα και βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φιλε μου.Δηλαδή Εσύ λες να κάνουμε restore Μέσα απ την εφαρμογή του xdabbed αν κατάλαβα;Το έχω κάνει και εγώ αλλά δεν τι έχω πλεον το backup.Θα περιμένω πάντως και τα συγκριτικά του demon να μας πει για τα binaries ναι ή όχι και τι δίνει καλύτερα αποτελέσματα και βλέπουμε..

 

τα εχω εγω τα stock binaries...στειλε μου το mail σου να στο στειλω

Link to comment
Share on other sites

τα εχω εγω τα stock binaries...στειλε μου το mail σου να στο στειλω

Χρόνια πολλά. Ρε φίλε πες μας τι ρυθμίσεις έβαλες και πέτυχες τέτοιο αποτέλεσμα... Για το βραδυνό μιλάω στο στενό με την βιτρίνα.....

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά. Ρε φίλε πες μας τι ρυθμίσεις έβαλες και πέτυχες τέτοιο αποτέλεσμα... Για το βραδυνό μιλάω στο στενό με την βιτρίνα.....

 

stock kk + xcam + lg settings ...NO BINARIES

Link to comment
Share on other sites

Λογω πιεσμενου χρονου (εργαζομαι σε ζαχαροπλαστειο και αυτες οι μερες ειναι δυσκολες...!) δεν μπορω να ανεβασω δειγματα απο το συγκριτικο. Οπως παντα ετσι και τωρα μοιραζομαι μαζι σας οτι ανακαλυπτω-παρατηρω.

Με μια πρωτη εικονα και με αυτα που εχω στα χερια μου τα μαμα binaries εχουν καλυτερη εικονα. Δεν εχουν καλυτερη αναλυση, εχουν ελαφρως καλυτερη συμπεριφορα στις νυχτερινες αλλα και πιο αργη καμερα στο νεταρισμα σε σχεση με π.χ. Advanced binaries η τα binaries που φοραει η cloudyg3. Εχουν πιο θερμα χρωματα, και πιο ζωντανα. (awb)

Οι παρατηρησεις (προτασεις) μου λοιπον ειναι οι εξης:

 

1) Οσοι εχουν cloudyg3 κτλ δεν μπορουν να κανουν πολλα. Οπως ειπε και ενα μελος εδω, οi driver-binaries ειναι βασισμενα πανω στο lg g pro2. Αυτο σημαινει πιο ψυχρα χρωματα και ελαφρως πιο αχρωμες καταστασεις.

Εχουν ομως πιο γρηγορο focus, slow motion on the fly, και 4k video χωρις εγκαταστασεις binaries.

ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ BINARIES ΣΕ G3 BASED ROMS. Το εχω ξανααναφερει στο παρελθον.

Εννοειται xcam+settings οτι ισχυε παντα.

 

 

2) Οσοι ειναι stock + unrooted, περνανε πανω αυτην την xcam

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001613655

 

επειτα τα xcam settings τα αγοραζουμε απο το play store (ΝΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ-ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ)

και ειμαστε ετοιμοι. 4k video σε unrooted δεν εχω δοκιμασει να βαλω, δεν το ξερω δεν εχω ασχοληθει.

Υπαρχει φυσικα το κλασσικο θεμα με το video recording σε χαμηλο φωτισμο.

 

3) Οσοι ειναι stock + rooted ειναι σε πλεονεκτικη θεση.

Περναμε αυτη την xcam

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001613658

 

παιρνουμε παλι τα xcam settings απο το playstore

και τελος κατεβαζουμε αυτο το αρχειο

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655041675

 

για να εχουμε υποστηριξη 4k στην xcam. Το φλασαρουμε μεσω recovery και ειμαστε ετοιμοι. Αυτο ειναι ενα τροποποιημενο xml αρχειο για να γραφει το κινητο 4k. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BINARIES.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ VIDEO RECORDING ΣΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΦΩΤΙΣΜΟ. ;)

 

Τελος, στο θεμα που ισως καιει πολλους, ο ηχος του video που ειναι χαλια.

Εχει ειπωθει οτι αν απενεργοποιησουμε το noise gate τα πραγματα βελτιωνονται πολυ, αλλα στον πολυ θορυβο παραμορφωνει μεχρι αηδιας, οποτε θεωρειται οχι και τοσο καλο.

Το g2 εχει 2 μικροφωνα. Ενα χαμηλων και ενα υψηλων.

Η λυση ειναι απλη:

Ανοιγουμε το xcam settings και παμε στις παρακατω επιλογες και απλα τις κλεινουμε.

NOISE GATE - OFF

STEREO MICS - OFF

Kαι θα καταλαβετε την τραγικη διαφορα που εχει. Θα γραφει ναι μεν μονοφωνικα (εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καν) αλλα θα εχετε ηχο εφαμιλλο με samsung, htc κτλ. Πεντακαθαρος χωρις παραμορφωσεις. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Οσο για τις ρυθμισεις που εχω στα xcam settings θα σας ανεβασω ενα screenshot αν σας ενδιαφερουν.

Αυτα απο μενα, καλο υπολοιπο.!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο απλα σε ευχαριστουμε!Και μονο που απλα ασχοληθηκες!

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω......

Γιωργο respect:)

Οταν καποιος ασχολειται παραπανω με κατι (οτιδηποτε)..... μαθαινουμε ολοι περισσοτερα!!

Edited by Titarasaudi
Link to comment
Share on other sites

Λογω πιεσμενου χρονου (εργαζομαι σε ζαχαροπλαστειο και αυτες οι μερες ειναι δυσκολες...!) δεν μπορω να ανεβασω δειγματα απο το συγκριτικο. Οπως παντα ετσι και τωρα μοιραζομαι μαζι σας οτι ανακαλυπτω-παρατηρω.

Με μια πρωτη εικονα και με αυτα που εχω στα χερια μου τα μαμα binaries εχουν καλυτερη εικονα. Δεν εχουν καλυτερη αναλυση, εχουν ελαφρως καλυτερη συμπεριφορα στις νυχτερινες αλλα και πιο αργη καμερα στο νεταρισμα σε σχεση με π.χ. Advanced binaries η τα binaries που φοραει η cloudyg3. Εχουν πιο θερμα χρωματα, και πιο ζωντανα. (awb)

Οι παρατηρησεις (προτασεις) μου λοιπον ειναι οι εξης:

 

1) Οσοι εχουν cloudyg3 κτλ δεν μπορουν να κανουν πολλα. Οπως ειπε και ενα μελος εδω, οi driver-binaries ειναι βασισμενα πανω στο lg g pro2. Αυτο σημαινει πιο ψυχρα χρωματα και ελαφρως πιο αχρωμες καταστασεις.

Εχουν ομως πιο γρηγορο focus, slow motion on the fly, και 4k video χωρις εγκαταστασεις binaries.

ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ BINARIES ΣΕ G3 BASED ROMS. Το εχω ξανααναφερει στο παρελθον.

Εννοειται xcam+settings οτι ισχυε παντα.

 

 

2) Οσοι ειναι stock + unrooted, περνανε πανω αυτην την xcam

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001613655

 

επειτα τα xcam settings τα αγοραζουμε απο το play store (ΝΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ-ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ)

και ειμαστε ετοιμοι. 4k video σε unrooted δεν εχω δοκιμασει να βαλω, δεν το ξερω δεν εχω ασχοληθει.

Υπαρχει φυσικα το κλασσικο θεμα με το video recording σε χαμηλο φωτισμο.

 

3) Οσοι ειναι stock + rooted ειναι σε πλεονεκτικη θεση.

Περναμε αυτη την xcam

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001613658

 

παιρνουμε παλι τα xcam settings απο το playstore

και τελος κατεβαζουμε αυτο το αρχειο

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655041675

 

για να εχουμε υποστηριξη 4k στην xcam. Το φλασαρουμε μεσω recovery και ειμαστε ετοιμοι. Αυτο ειναι ενα τροποποιημενο xml αρχειο για να γραφει το κινητο 4k. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BINARIES.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ VIDEO RECORDING ΣΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΦΩΤΙΣΜΟ. ;)

 

Τελος, στο θεμα που ισως καιει πολλους, ο ηχος του video που ειναι χαλια.

Εχει ειπωθει οτι αν απενεργοποιησουμε το noise gate τα πραγματα βελτιωνονται πολυ, αλλα στον πολυ θορυβο παραμορφωνει μεχρι αηδιας, οποτε θεωρειται οχι και τοσο καλο.

Το g2 εχει 2 μικροφωνα. Ενα χαμηλων και ενα υψηλων.

Η λυση ειναι απλη:

Ανοιγουμε το xcam settings και παμε στις παρακατω επιλογες και απλα τις κλεινουμε.

NOISE GATE - OFF

STEREO MICS - OFF

Kαι θα καταλαβετε την τραγικη διαφορα που εχει. Θα γραφει ναι μεν μονοφωνικα (εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καν) αλλα θα εχετε ηχο εφαμιλλο με samsung, htc κτλ. Πεντακαθαρος χωρις παραμορφωσεις. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Οσο για τις ρυθμισεις που εχω στα xcam settings θα σας ανεβασω ενα screenshot αν σας ενδιαφερουν.

Αυτα απο μενα, καλο υπολοιπο.!!! :D

 

Ανηκω στην 3η κατηγορια....stock + rooted. Αυτην την εβγαλα πριν απο λιγο με την αντιστοιχη καμερα που προτεινει ο @daemon.

Θελω να τον ευχαριστησω για τις πληροφοριες του και για τον κοπο του

16107332676_da62e3194a_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λογω πιεσμενου χρονου (εργαζομαι σε ζαχαροπλαστειο και αυτες οι μερες ειναι δυσκολες...!) δεν μπορω να ανεβασω δειγματα απο το συγκριτικο. Οπως παντα ετσι και τωρα μοιραζομαι μαζι σας οτι ανακαλυπτω-παρατηρω.

Με μια πρωτη εικονα και με αυτα που εχω στα χερια μου τα μαμα binaries εχουν καλυτερη εικονα. Δεν εχουν καλυτερη αναλυση, εχουν ελαφρως καλυτερη συμπεριφορα στις νυχτερινες αλλα και πιο αργη καμερα στο νεταρισμα σε σχεση με π.χ. Advanced binaries η τα binaries που φοραει η cloudyg3. Εχουν πιο θερμα χρωματα, και πιο ζωντανα. (awb)

Οι παρατηρησεις (προτασεις) μου λοιπον ειναι οι εξης:

 

1) Οσοι εχουν cloudyg3 κτλ δεν μπορουν να κανουν πολλα. Οπως ειπε και ενα μελος εδω, οi driver-binaries ειναι βασισμενα πανω στο lg g pro2. Αυτο σημαινει πιο ψυχρα χρωματα και ελαφρως πιο αχρωμες καταστασεις.

Εχουν ομως πιο γρηγορο focus, slow motion on the fly, και 4k video χωρις εγκαταστασεις binaries.

ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΜΕ BINARIES ΣΕ G3 BASED ROMS. Το εχω ξανααναφερει στο παρελθον.

Εννοειται xcam+settings οτι ισχυε παντα.

 

 

2) Οσοι ειναι stock + unrooted, περνανε πανω αυτην την xcam

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001613655

 

επειτα τα xcam settings τα αγοραζουμε απο το play store (ΝΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ-ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΓΙΑΤΙ)

και ειμαστε ετοιμοι. 4k video σε unrooted δεν εχω δοκιμασει να βαλω, δεν το ξερω δεν εχω ασχοληθει.

Υπαρχει φυσικα το κλασσικο θεμα με το video recording σε χαμηλο φωτισμο.

 

3) Οσοι ειναι stock + rooted ειναι σε πλεονεκτικη θεση.

Περναμε αυτη την xcam

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95784891001613658

 

παιρνουμε παλι τα xcam settings απο το playstore

και τελος κατεβαζουμε αυτο το αρχειο

 

https://www.androidfilehost.com/?fid=95747613655041675

 

για να εχουμε υποστηριξη 4k στην xcam. Το φλασαρουμε μεσω recovery και ειμαστε ετοιμοι. Αυτο ειναι ενα τροποποιημενο xml αρχειο για να γραφει το κινητο 4k. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ BINARIES.

ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΟΡΘΩΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ VIDEO RECORDING ΣΤΟΝ ΧΑΜΗΛΟ ΦΩΤΙΣΜΟ. ;)

 

Τελος, στο θεμα που ισως καιει πολλους, ο ηχος του video που ειναι χαλια.

Εχει ειπωθει οτι αν απενεργοποιησουμε το noise gate τα πραγματα βελτιωνονται πολυ, αλλα στον πολυ θορυβο παραμορφωνει μεχρι αηδιας, οποτε θεωρειται οχι και τοσο καλο.

Το g2 εχει 2 μικροφωνα. Ενα χαμηλων και ενα υψηλων.

Η λυση ειναι απλη:

Ανοιγουμε το xcam settings και παμε στις παρακατω επιλογες και απλα τις κλεινουμε.

NOISE GATE - OFF

STEREO MICS - OFF

Kαι θα καταλαβετε την τραγικη διαφορα που εχει. Θα γραφει ναι μεν μονοφωνικα (εμενα προσωπικα δεν με ενδιαφερει καν) αλλα θα εχετε ηχο εφαμιλλο με samsung, htc κτλ. Πεντακαθαρος χωρις παραμορφωσεις. ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.

Οσο για τις ρυθμισεις που εχω στα xcam settings θα σας ανεβασω ενα screenshot αν σας ενδιαφερουν.

Αυτα απο μενα, καλο υπολοιπο.!!! :D

 

Οπότε μπορείς δώσε μας και τις ρυθμίσεις σου.Ευχαριστούμε για τα φώτα σου!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα και σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Εννοειται οτι αν καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο θα το ακουσω με χαρα!

@paok πολυ καλη η φωτο σου ειδικα για αυτο το κινητο. Ωραια χρωματα και γενικα ατμοσφαιρικη φωτο.

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι φωτο του στυλ 1020, η z3 λογω του οτι δεν εχει το g2 long exposure ουτε f2.0.

Μιλαμε ομως για μια καμερα που αποδιδει γενικα πολυ καλα σε ολες τις συνθηκες. Δεν ειναι και οτι καλυτερο για νυχτερινα τοπια οταν υπαρχει πολυ χαμηλος φωτισμος λογω του processing, αλλα αν συνδιασεις τις πολυ καλες ημερησιες, τις πολυ καλες indoor (εγω το εχω δοκιμασει με την κορη μου σε παρτυ γεννεθλιων 2 φορες αλλα και σε αλλες εκδηλωσεις και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος) το 4κ video, slowmotion OIS κτλ εχεις μια αξιολογη καμερα σε συνδιασμο με ενα αξιολογο κινητο χωρις να εχεις δωσει μια περιουσια. Εχει εναν αριστο μεσο ορο.

Μακαρι να μας εδινε την δυνατοτητα να ειχαμε long exposure....

 

Στα συννημενα εχω τις ρυθμισεις μου (δεν ειναι τελικες ακομα τις ψαχνω αλλα μεχρι στιγμης δινουν το καλυτερο αποτελεσμα)

 

p.s. Paok θα ηθελα να δω την ιδια φωτο που τραβηξες οταν εχεις χρονο και με την cloudyg3 2.1 + xcam οταν εχεις χρονο να δουμε διαφορες...

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Σε cloudy g3 v2.1 με xcam 5.2.4 και xcam settings 1.3.7 γιατι δεν μου βγαζει εμενα στις ρυθμισεις το saturation;

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Σε cloudy g3 v2.1 με xcam 5.2.4 και xcam settings 1.3.7 γιατι δεν μου βγαζει εμενα στις ρυθμισεις το saturation;

 

Γιατι τα binaries ειτε xdabbeb advanced ειτε αυτα που περιεχονται σε cloudyg3, ειναι βασισμενα πανω στην καμερα του g pro2. Η lg αποφασισε μετα απο το g2, στο lg g3 + lg g pro2 να σταματησει την επιλογη saturation.

Aν δεις μαζι με το κλειστρο το εχουμε αναφερει και πιο παλια Πανο. Δυστυχως ειναι ενα μειον, αλλα οχι μεγαλο.

Αν σου αρεσουν τα ζωντανα και ελαφρως υπερκορεσμενα χρωματα, (στυλ samsung) τοτε το χρειαζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ειμαι υπερευχαριστημενος απο την καμερα οπως ειναι.Και μαλιστα σε οποια παρεα κι αν ειμαι και βγαζουμε φωτογραφιες ολοι ζηλευουν την καμερα του κινητου μου καταληγουμε ολο με το δικο μου να τραβαμε.

Και μιας και λατρευω την cloudy g3 θα μεινω ως εχει.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ειμαι υπερευχαριστημενος απο την καμερα οπως ειναι.Και μαλιστα σε οποια παρεα κι αν ειμαι και βγαζουμε φωτογραφιες ολοι ζηλευουν την καμερα του κινητου μου καταληγουμε ολο με το δικο μου να τραβαμε.

Και μιας και λατρευω την cloudy g3 θα μεινω ως εχει.

 

Δεκτο. Ετσι κι αλλιως τρελλες διαφορες δεν υπαρχουν. Φαντασου οτι τραβας φωτο εφαμιλλες με το g3. :)

Και μενα μου αρεσει πολυ η cloudyg3 αλλα ξερεις το κολλημα μου με την καμερα. Δεν εχω καταληξει ακομα τι θα κανω εντελλει, ακομα κανω δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ κι ο Παοκ εχετε τρελα με την καμερα.Και οτι κι οι 2 καταληξατε στο G2 για μενα λεει πολλα γιατι σας εμπιστευομαι σε αυτο τον τομεα.

Πολυ vfm κινητο το G2 και με την cloudy g3 δεν με τρωει να παρω και το G3.

Το οποιο το πηρε φιλος μου και εβγαλα ιδιες φωτογραφιες κι ολη η παρεα συμφωνησε πως του G2 εδειχναν λιγο καλυτερες στα χρωματα κυριως.Ηταν πιο φυσικα.

Samsung S23 Ultra - Samsung Tab S8+

Link to comment
Share on other sites

Καλα εσυ κι ο Παοκ εχετε τρελα με την καμερα.Και οτι κι οι 2 καταληξατε στο G2 για μενα λεει πολλα γιατι σας εμπιστευομαι σε αυτο τον τομεα.

Πολυ vfm κινητο το G2 και με την cloudy g3 δεν με τρωει να παρω και το G3.

Το οποιο το πηρε φιλος μου και εβγαλα ιδιες φωτογραφιες κι ολη η παρεα συμφωνησε πως του G2 εδειχναν λιγο καλυτερες στα χρωματα κυριως.Ηταν πιο φυσικα.

 

Σαν smartphone το θεωρω οτι καλυτερο εχω πιασει στα χερια μου μεχρι σημερα.

σαν καμερα την θεωρω την καλυτερη που υπαρχει σε Android συσκευη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια καλημερα και σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια.

Εννοειται οτι αν καποιος εχει να προτεινει κατι καλυτερο θα το ακουσω με χαρα!

@paok πολυ καλη η φωτο σου ειδικα για αυτο το κινητο. Ωραια χρωματα και γενικα ατμοσφαιρικη φωτο.

Οπως καταλαβαινεις δεν ειναι φωτο του στυλ 1020, η z3 λογω του οτι δεν εχει το g2 long exposure ουτε f2.0.

Μιλαμε ομως για μια καμερα που αποδιδει γενικα πολυ καλα σε ολες τις συνθηκες. Δεν ειναι και οτι καλυτερο για νυχτερινα τοπια οταν υπαρχει πολυ χαμηλος φωτισμος λογω του processing, αλλα αν συνδιασεις τις πολυ καλες ημερησιες, τις πολυ καλες indoor (εγω το εχω δοκιμασει με την κορη μου σε παρτυ γεννεθλιων 2 φορες αλλα και σε αλλες εκδηλωσεις και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος) το 4κ video, slowmotion OIS κτλ εχεις μια αξιολογη καμερα σε συνδιασμο με ενα αξιολογο κινητο χωρις να εχεις δωσει μια περιουσια. Εχει εναν αριστο μεσο ορο.

Μακαρι να μας εδινε την δυνατοτητα να ειχαμε long exposure....

 

Στα συννημενα εχω τις ρυθμισεις μου (δεν ειναι τελικες ακομα τις ψαχνω αλλα μεχρι στιγμης δινουν το καλυτερο αποτελεσμα)

 

p.s. Paok θα ηθελα να δω την ιδια φωτο που τραβηξες οταν εχεις χρονο και με την cloudyg3 2.1 + xcam οταν εχεις χρονο να δουμε διαφορες...

 

την ειχα δοκιμασει την cloudy g3 προτου μιλησουμε και την εβγαλα κατευθειαν...δεν μ'αρεσε καθολου η καμερα ειδικα το βραδυ. Απο την στιγμη που δεν μπορεις να ρυθμισεις saturation εισαι εγκλωβισμενος και εχεις σχεδον αχρωμες φωτοφραφιες.

και μια παρατηρηση

stock kitkat root + xcam + lg settings NO BINARIES

οι ρυθμισεις που γινονται στα lg settings περνανε και στο normal mode και στο hdr mode και μερικες φορες και στο night mode....οχι παντα...εκει δεν ξερω τι παιζεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...