Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G2


gsir
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

- Τί ισχύει τελικά με την εγγύηση; Τί πρέπει να προσέξω; Αυτό το branded που ακούω συνέχεια, τί σημαίνει; Να αγοράσω branded τηλέφωνο;

 

Οποιαδήποτε συσκευή έχει ευρωπαϊκή προέλευση και εισάγεται κανονικά στη χώρα μας έχει εγγύηση από την αντιπροσωπεία. Εφόσον η χώρα εισάγει κανονικά το 16gb μοντέλο με κωδικό D802 οποιοδήποτε ανάλογο ευρωπαϊκό τηλέφωνο με 16 gb εσωτερικό χώρο καλύπτεται από την αντιπροσωπεία. Για τα μοντέλα με 32gb εσωτερικό χώρο είτε αυτά είναι Ευρωπαϊκά είτε άλλης προέλευσης, μέχρι αυτή τη στιγμή, εγγύηση παρέχεται μόνο από το κατάστημα που έγινε η αγορά της συσκευής και μόνο αν προβλέπεται από την πολιτική του. Αν κάποια στιγμή στο μέλλον η ελληνική αντιπροσωπεία εισάγει επίσημα την έκδοση του τηλεφώνου με 32gb εσωτερικό χώρο, τότε και μόνο τότε, θα ισχύσει η εγγύηση στην Ελλάδα για τα ευρωπαϊκά κινητά με 32gb εσωτερικό χώρο.

Ένα κινητό τηλέφωνο μπορεί να είναι είτε κλειδωμένο(sim locked), είτε ξεκλείδωτο(no sim lock), branded η unbranded, branded και ξεκλείδωτο, branded και κλειδωμένο κοκ.

Κλειδωμένα θεωρούνται τα τηλέφωνα τα οποία λειτουργούν μόνο με κάρτα sim του παρόχου στον οποίο ανήκουν. Αν πχ το τηλέφωνο έχει Vodadone sim lock μπορεί να λειτουργήσει μόνο με κάρτα vodafone και με καμία άλλη κάρτα. Τα ξεκλείδωτα τηλέφωνα λειτουργούν με όλες τις κάρτες και αυτό είναι που μας ενδιαφέρει.

Branded από την άλλη είναι ένα τηλέφωνο του οποίου το software, έχει δεχτεί επέμβαση(μικρή η μεγάλη) από κάποιον πάροχο. Οι συνηθέστερες επεμβάσεις είναι κάποιο boot logo του εκάστοτε παρόχου και κάποιες εφαρμογές μέσα στο μενού της συσκευής. Για τον λόγο του ότι το software έχει δεχθεί επεμβάσεις όταν κάποιο update κυκλοφορήσει αυτό θα γίνει διαθέσιμο από τον πάροχο και όχι απευθείας από την εταιρεία κατασκευής του κινητού. Στα τηλέφωνα unbranded από την άλλη δε έχει γίνει καμία επέμβαση και το κινητό είναι “καθαρό” όπως ακριβώς παράχθηκε από την κατασκευάστρια εταιρεία. Δεν συνεπάγεται πάντα ότι ένα unbranded τηλέφωνο θα πάρει πιο γρήγορα αναβαθμίσεις από ένα branded.

Επομένως μπορούμε με ασφάλεια να προβούμε σε αγορά ενός ευρωπαϊκού ξεκλείδωτου και branded τηλεφώνου.

 

 

- Πώς μπορώ να δω τη χώρα προέλευσης της συσκευής μου;

 

Τσεκάρω αυτή την ετικέτα στο κουτί του κινητού. Μας ενδιαφέρουν τα κυκλωμένα αρχικά που φαίνονται στην εικόνα. Αφού πάρουμε τον 3ψήφιο κωδικό τσεκάρουμε σε ποια χώρα ανήκει από εδώ http://g2-lg.com/official-stock-lg-g2-lg-d802-firmware-rom/

 

 

- Γιατί δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ με τα δεδομένα;

 

Κατεβάζουμε τη status bar και πατάμε παρατεταμένα πάνω στο κουμπί 'Δεδομένα'. Θα μας εμφανίσει το μενού όπου θα επιλέξουμε το 'Ονόματα σημείου πρόσβασης'. Αν είναι κενό αυτός είναι ο λόγος που δεν έχουμε πρόσβαση στο internet αλλά και δεν μπορούμε να στείλουμε mms.

Πατάμε το πλήκρο μενού και επιλέγουμε Νέο Apn όπου ανάλογα τον πάροχο μας προσθέτουμε τις ρυθμίσεις που θα βρούμε εδώ http://magic-tips.blogspot.gr/search/label/Wind.

 

 

- Δεν μπορώ να στείλω MMS!

 

Πρέπει να ενεργοποιήσεις τα δεδομένα στο τηλέφωνο, και να έχεις τις σωστές ρυθμίσεις του παρόχου σου στα APN (βλ. παραπάνω). Χωρίς δεδομένα δε γίνεται.

 

 

- Γιατί η μπαταρία μου δεν κρατάει όσο στους άλλους χρήστες; Τί μπορώ να κάνω για να τη βελτιώσω;

 

Τα συνηθισμένα βήματα είναι τα εξής:

 

1. Χαμηλώνουμε τη φωτεινότητα(στο 50% είναι ένας καλός συμβιβασμός φωτεινότητας – κατανάλωσης μπαταρίας)

2. Έχουμε γυρισμένη τη κεραία του τηλεφώνου μόνιμα σε 2g. Για να το κάνουμε αυτό κατεβάζουμε τη status bar και πατάμε παρατεταμένα πάνω στο κουμπί 'Δεδομένα'. Θα μας εμφανίσει το μενού όπου θα επιλέξουμε το 'Λειτουργία Δικτύου' όπου επιλέγουμε μόνο gsm. Όποτε χρειαστούμε 3g η lte κάνουμε την ίδια διαδικασία

3. Απενεργοποιούμε τον Συγχρονισμό από το ανάλογο κουμπί στην status bar και τον ενεργοποιούμε όταν μας χρειάζεται

4. Συνδεόμαστε στα wifi/bluetooth/gps όποτε το χρειαστούμε και τα κλείνουμε όποτε δεν μας χρειάζονται

5. Αποφεύγουμε να χρησιμοποιούμε live wallpapers

6. Απενεργοποιούμε τους ήχους και την δόνηση κατά την αφή

7. Αποφεύγουμε τα πολλά widgets, ειδικά αυτά που ανανεώνονται μόνα τους, ή ρυθμίζουμε όσο πιο αποτελεσματικά μπορούμε τον ρυθμό ανανέωσής τους

8. Διαλέγουμε με προσοχή τις εφαρμογές που εγκαθιστούμε

 

 

- Στο μενού δεν βλέπω επιλογή για 4G LTE!

 

Αν το τηλέφωνο δεν είναι ευρωπαϊκής προέλευσης θα πρέπει να του περάσουμε μια ευρωπαϊκή rom για να δούμε την επιλογή. Αν είναι ευρωπαϊκό σημαίνει ότι ο πάροχος μας δεν υποστηρίζει 4G. Για οδηγίες του πως περνάμε μια επίσημη ευρωπαϊκή ρομ ακολουθούμε το how to unroot από τους οδηγούς της συσκευής http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4954802#post4954802

 

 

- Αν έχω συσκευή με προέλευση εκτός Ευρώπης(πχ Ασιατική) πρέπει οπωσδήποτε να περάσω ελληνική rom για να το δουλέψω στην Ελλάδα;

 

Όχι. Ο μόνος λόγος που χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο είναι αυτός που αναφέρθηκε παραπάνω, για να έχω δηλαδή επιλογή στο μενού 4G.

 

 

- Πώς κάνω root και περνάω custom recovery; Πώς επαναφέρω το τηλέφωνο στην εργοστασιακή του κατάσταση;

 

Όλα τα παραπάνω καθώς και περαιτέρω τροποποιήσεις της συσκευής μπορείς να δεις εδώ αλλά και εδώ από τον χρήστη Minotavrs

 

 

- Πώς μπορώ να συγχρονίσω συμβάντα του Facebook και εορτολόγιο στο ημερολόγιό μου;

 

Με τα βήματα που θα βρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5040881#post5040881

 

 

- Πώς πρέπει να φορτίζω το κινητό μου;

 

Οι καινούργιες μπαταρίες δεν χρειάζονται πολύωρες φορτίσεις και δεν απαιτούν κλειστό κινητό. Στους πρώτους κύκλους φόρτισης καλό είναι να αφήσουμε την μπαταρία να πέσει κοντά στο 10% και να φορτίσουμε μέχρι η φόρτιση να φτάσει στο 100%.

Οι υπόλοιπες φορτίσεις μπορούν να γίνουν ανεξαρτήτως στάθμης μπαταρίας και το κινητό μπορεί να αφαιρεθεί από την πρίζα ακόμα και αν η φόρτιση δεν είναι πλήρης.

Συστήνεται να μην εξαντλείτε την μπαταρία. Στο 20-30% είναι ένα καλό σημείο για να φορτίσετε.

Edited by Superuser

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 124
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια προσπαθω να ρυθμισω την εφαρμογη ωστε να δειχνει τον καιρο στο μεγαλο Widget της κεντρικης οθονης αλλα οταν το κανω tap μου βγαζει συνεχεια το μυνημα " Η εφαρμογη Καιρος απαιτει θεμα καιρου απο την εφαρμογη Κεντρο ενημερωσης. Θελετε να μεταβειτε στην εφαρμογη κεντρο ενημερωσης;" αν πατησω ναι με πηγαινει στο Κεντρο ενημερωσης αλλα δεν μπορω να κανω κατι απο εκει μια και ολες οι εφαρμογες ειναι ηδη ενημερωμενες και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να προσθεσω αλλες.

Οποιος ξερει τι θελει και με παιδευει ας μας διαφωτησει.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια προσπαθω να ρυθμισω την εφαρμογη ωστε να δειχνει τον καιρο στο μεγαλο Widget της κεντρικης οθονης αλλα οταν το κανω tap μου βγαζει συνεχεια το μυνημα " Η εφαρμογη Καιρος απαιτει θεμα καιρου απο την εφαρμογη Κεντρο ενημερωσης. Θελετε να μεταβειτε στην εφαρμογη κεντρο ενημερωσης;" αν πατησω ναι με πηγαινει στο Κεντρο ενημερωσης αλλα δεν μπορω να κανω κατι απο εκει μια και ολες οι εφαρμογες ειναι ηδη ενημερωμενες και δεν υπαρχει η δυνατοτητα να προσθεσω αλλες.

Οποιος ξερει τι θελει και με παιδευει ας μας διαφωτησει.

Ευχαριστω.

 

Στις ενημερώσεις εφαρμογών μήπως δεν έχεις κατεβάσει το θέμα καιρός ;

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει θεμα καιρος στις ενημερωσεις εφαρμογων αλλα πως μπορω να το κατεβασω μια και δεν βλεπω να μου δινει την δυνατοτητα να κατεβασω/προσθεσω εξτρα εφαρμογες περα απο αυτες που ηδη υπαρχουν. Περιεργο προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω με το φίλο geoal1973.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

σε εμενα δεν υπαρχει αυτο καθως επισης και αλλες εφαρμογες της LG οπως το σημειωματαριο , ξερει κανενας πως μπορω να τα εγκαταστησω? υπαρχουν καπου τα apk? Η μονη εφαρμογη που μου δινει για κατεβασμα ειναι το family protection.
Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε το θέμα είχατε πειράξει καθόλου το τηλέφωνο (root, custom rom, φλασαρίσματα κλπ) ή το τηλέφωνο είναι όπως το έχετε πάρει ? Εάν δεν το έχετε πειράξει καθόλου το πρόβλημα προέκυψε τώρα έπειτα από κάποια ενημέρωση ή ήταν έτσι από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

Μετα την.αναβαθμιση μου το εκανε αυτο...τα προβληματα ειναι με το.widget του καιρου και μου λεει οτι λεει ο φιλος παραπανω και με το on-screen phone..3 μερες εχω το κιν μονο την αναβαθμιση σε 4.4.2 εχω κανει

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγω εκανα κ restore το κιν και παλι τα ιδια προβληματα που προανεφερα

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου το έκανε αφού πρώτα το έκανα root αλλά δεν θεωρώ πως μπορεί να έχει κάποια σχέση αυτό από τη στιγμή που τόσοι άλλοι που το έχουν ρουτάρει, δεν είχαν κάποιο παρόμοιο πρόβλημα.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

εγω το εβγαλα απο το κουτι του καινουριο του εκανα πρωτα ολες τις αναβαθμισεις over the air και μετα αρχισα να το χρησιμοποιω οποτε και δεν ξερω αν δουλευαν πριν. Δοκιμασα και εγω factory reset χωρις αποτελεσμα.

Τωρα το συνδεσα με το Pc suite και τρεχω την αποκατασταση σφαλματων αναβαθμισης , για να δουμε θα βρει κατι...

 

Το Pc suite δεν βρηκε τιποτα δυστυχώς...

Edited by geoal1973
Link to comment
Share on other sites

Καμια βοηθεια κανεις με παρομοιο περιστατικο??εχω την εκδοση λογισμικου d80220d-eur-xx

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πω πω εχω φρικαρει

Link to comment
Share on other sites

παλευω 4-5 ωρες με το προβλημα και φαινεται να ειναι καποιο bug της τελευταιας 4.4.2 . Εκανα flash την D80210E_00 και ολες οι εφορμογες της LG λειτουργησαν κανονικα, μετα εκανα αναβαθμιση στην 4.4.2 μεσω pc suite και το προβλημα εμφανιστηκε παλι ακριβως το ιδιο. Εκανα και δευτερο offline flash στην 4.4.2 με το ιδιο αποτελεσμα πραγματικα μου εχει σπασει τα νευρα και δεν ξερω τι αλλο να κανω. Λετε να καλεσω την LG ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφηνει να διαχειριστουμε εφαρμογες...δεν ξερω γτ παω να.μπω στην εφαρμογη καιρος κ μου γραφει ακριβως τα ιδια με τον φιλο παραπανω..
Link to comment
Share on other sites

Δεν αφηνει να διαχειριστουμε εφαρμογες...δεν ξερω γτ παω να.μπω στην εφαρμογη καιρος κ μου γραφει ακριβως τα ιδια με τον φιλο παραπανω..

 

Και εμένα δε μου επιτρέπει να διαχειριστώ τις εφαρμογές. Μου επιτρέπει μόνο να τις κατεβάσω και όχι να τις αναβαθμίσω ή να τις καταργήσω. Καμία σχέση με το screenshot του φίλου μας.

Used: LG G2 - Nexus 5 - Motorola moto g (2014) - Samsung Galaxy S5 - LG G3 32Gb - LG G Flex 2 - LG G3 16Gb - Samsung Galaxy S6 32Gb - LG G4 32 Gb - Xiaomi redmi note 3 pro - Huawei P9 - Huawei P9 lite - Honor 7 lite - Samsung S7 edge -

Samsung S8 - Xiaomi Redmi Pro - Honor 8 - Samsung S7 - Honor 8 pro - Xiaomi Mi Mix 2 - Samsung Note 8 - Xiaomi redmi note 5 - Huawei P20 pro Now: Xiaomi mi8

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζοντας το πρώτο μήνυμα δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα, μπορεί να το γράψει κάποιος πιο κατανοητά ώστε να το τσεκάρω κι εγώ που έχω εξαρχής αρουτάριστη ελληνική συσκευή με stock 4.4.2;
Link to comment
Share on other sites

Πώς πέρασες την Ε; Δεν υπάρχει τέτοιο bug στην 4.4 σού έβαλε εικόνα παραπάνω ο φίλος με τις εφαρμογές που θα πρέπει να έχεις. Κάνε μια επαναφορά και αναβάθμισε τις εφαρμογές της LG που θα σου βγάλει μαζί με αυτήν με τον καιρό. Όλα έχουν αυτές τις εφαρμογές.

 

την Ε την περασα ακολουθοντας τον οδηγο " Πως να περάσουμε χειροκίνητα Stock Firmware ή/και να κάνουμε downgrade απο 4.4.2 σε 4.2.2 By @firekostas" που υπαρχει εδω στο φορουμ. Οπως βλεπεις υπαρχουν και αλλοι με αυτο το προβλημα και το θεμα ειναι οτι μενουν μονιμα ενεργες οι διεργασιες αναβαθμισεις των εφαρμογων καιρος,σημειωματαριο και onscreen phone οι οποιες καταλανωνουν πορους και δεν ολοκληρωνονται ποτε. Θα καλεσω το support της LG αυριο μια και δεν βλεπω λυση, εχουμε ηδη αναφερει οτι η επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων δεν λυνει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζοντας το πρώτο μήνυμα δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα, μπορεί να το γράψει κάποιος πιο κατανοητά ώστε να το τσεκάρω κι εγώ που έχω εξαρχής αρουτάριστη ελληνική συσκευή με stock 4.4.2;

 

δεν ξερω πως αλλιως να το γραψω φιλε μου αλλα αν διαβασεις τα post και των αλλων παιδιων το προβλημα ειναι οτι καποιες εφαρμογες τις LG μετα την αναβαθμιση σε 4.4.2 κολανε και δεν κατεβαινουν απο την αναβαθμιση εφαρμογων για καποιο λογο. Το αποτελεσμα ειναι οτι και δεν μπορεις να τις χρησιμοποιησεις αφενος και αφετερου να τρωνε πορους απο το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι φαινεται οσοι εχουμε το ελληνικο λογισμικο εχουμε προβλημα ας βγαλουν μια διορθωση του update..

 

λες αν βαλουμε αλλης χωρας rom να παιζει? βεβαια δεν ξερω αν αυτο επιρεαζει την εγγυηση οποτε καλο θα ειναι οσοι εχουμε το ιδιο προβλημα να καλεσουμε την LG ωστε να κινητοποιηθει το support της Ελλαδας και να διορθωσει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραματιζομαι μεχρι να επικοινωνησω μαζι τους...δεν ξερω βεβαια αν πρεπει να επικοινωνησω κ με το μαγαζι που αγορασα το κιν..
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε την εφαρμογή-widget του καιρού που έχει από μόνο του το τηλέφωνο στην αρχική οθόνη, στο δικό μου φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Συγκεκριμένα αυτό που δοκίμασα είναι να πατήσω πάνω στο widget και μου έβγαλε τον καιρό για σήμερα και για τις επόμενες 4 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείτε την εφαρμογή-widget του καιρού που έχει από μόνο του το τηλέφωνο στην αρχική οθόνη, στο δικό μου φαίνεται να δουλεύει μια χαρά. Συγκεκριμένα αυτό που δοκίμασα είναι να πατήσω πάνω στο widget και μου έβγαλε τον καιρό για σήμερα και για τις επόμενες 4 μέρες.

 

οποτε εσυ δεν εχεις προβλημα, παντως δεν ειναι μονο η εφαρμογη του καιρου που το κανει αλλα οπως εγραψα και πιο πανω και το Σημειωματαριο της LG (οχι του Android) και το On Screen Phone και το Λεξικο και το Quick Translator κανουν το ιδιο. Τωρα τι στο καλο του φταιει δεν μπορω να καταλαβω ισως ειναι θεμα παρτιδας γιατι και εγω εχω φιλους με παλαιοτερες συσκευες και παιζουν κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το LG G2
  • This topic was unpinned and unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...