Jump to content

10 ημερες στην Αυστρια


sofikar
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως λεει και το θεμα, προκειται να ταξιδεψω 10ημερες στην Αυστρια. Συμφερει να ψαξω τοπικο καρτοκινητο ή να παρω μαζι μου το ελληνικο καρτοκινητο; (εχω καρτοκινητα και των 3 εταιρειων)
Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και το θεμα, προκειται να ταξιδεψω 10ημερες στην Αυστρια. Συμφερει να ψαξω τοπικο καρτοκινητο ή να παρω μαζι μου το ελληνικο καρτοκινητο; (εχω καρτοκινητα και των 3 εταιρειων)

 

Συμφέρει να πάρεις Ελληνικό καρτοκινητό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφέρει να πάρεις Ελληνικό καρτοκινητό.

 

Για 10 ημέρες η χρέωση των ελληνικών δικτύων με roaming θα είναι μικρότερη του να πάει να πάρει μία κάρτα από Αυστρία; Είσαι σίγουρος;

“Photography is all about secrets. The secrets we all have and will never tell.”
Link to comment
Share on other sites

Για 10 ημέρες η χρέωση των ελληνικών δικτύων με roaming θα είναι μικρότερη του να πάει να πάρει μία κάρτα από Αυστρία; Είσαι σίγουρος;

Καλησπέρα φίλε μου .

Έγινε μια ερώτηση χωρίς κανένα στοιχείο. Δεν υπάρχει πληροφόρηση , για το πόσες κλήσεις θα κάνει αν θα είναι εισερχόμενες ή εξερχόμενες, αν θα μπει στο internet , αν θα στέλνει SMS.

Σε αυτήν την αόριστη ερώτηση έρχεσαι τώρα εσύ να ζητήσεις από εμένα τεκμηρίωση. Αν ξέρεις , μπορείς να του απαντήσεις εσύ.

Εγώ είπα την γνώμη μου σύμφωνα με τα δικά μου μέτρα - σαν να πήγαινα εγώ στην Αυστρία για 10 ημέρες, για το δικό του προφίλ δεν μπορώ να απαντήσω , σειρά σου τώρα να πεις την δική σου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο, δεν εδωσα καμια πληροφορια.

Λοιπον: Δε θα γινεται καμια χρηση ιντερνετ, δε θα στελνω σμσ (παρα μονο 1-2 σε εορταζοντες λογω των ημερων), θα υπαρχουν καποιες εισερχομενες λελογισμενης χρησης (5' μαξιμουμ ημερησιως) ισα-ισα να ενημερωνεται η οικογενεια μου οτι περναω καλα, οτι δεν εχω πεθανει :p κλπ. Και επειδη ειναι γιορτινες μερες, αντε να παρω κι εγω κανα τηλ συνολικης διαρκειας 5-10' για ολες τις μερες παραμονης μου εκει.

Link to comment
Share on other sites

μεινε με το ελληνικο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο, δεν εδωσα καμια πληροφορια.

Λοιπον: Δε θα γινεται καμια χρηση ιντερνετ, δε θα στελνω σμσ (παρα μονο 1-2 σε εορταζοντες λογω των ημερων), θα υπαρχουν καποιες εισερχομενες λελογισμενης χρησης (5' μαξιμουμ ημερησιως) ισα-ισα να ενημερωνεται η οικογενεια μου οτι περναω καλα, οτι δεν εχω πεθανει :p κλπ. Και επειδη ειναι γιορτινες μερες, αντε να παρω κι εγω κανα τηλ συνολικης διαρκειας 5-10' για ολες τις μερες παραμονης μου εκει.

 

Ναι, μένεις με το ελληνικό. ;) Αν ήθελες δεδομένα τότε παίρνεις κάρτα της χώρας που πας.

“Photography is all about secrets. The secrets we all have and will never tell.”
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως εχει wifi το ξενοδοχειο. Και θελω να πιστευω οτι οι Βιεννεζοι ειναι πιο μπροστα απο μας, και θα εχουν hotspots σε περισσοτερα σημεια απ'οσα εμεις εδω στη Βορεια Ουγκαντα.
Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς Ίντερνετ είσαι καλυμενος μέσο wifi ,μην ανησυχείς . Πηγαίνεις στον πολιτισμό μην ξεχνάς
Link to comment
Share on other sites

Απο πλευράς Ίντερνετ είσαι καλυμενος μέσο wifi ,μην ανησυχείς . Πηγαίνεις στον πολιτισμό μην ξεχνάς

 

Free WiFi? ή επί πληρωμή έχουν εκεί; Γιατί τέτοια (επί πληρωμή) έχουμε παντού.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η τελευταια φορα που ειχα ξαναβρεθει Βιεννη ηταν πριν 10 χρονια, δεν εχω ιδεα για το ιντερνετ εκει. Αμα τη επιστροφη μου θα σας ενημερωσω! :p
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον, επεστρεψα απο Αυστρια, εχοντας βαλει για καλο και για κακο μια καρτα των 30€ (σε καρτοκινητο κοσμοτε που ηδη ειχε κανα 7€ μεσα) και ο απολογισμος ειναι:

1. Υπολοιπο 32€ περιπου (αν δεν απατωμαι, με 30€ σου δινει και δωρο αλλα 3€), αρα συνολικα καταναλωσα χοντρικα 7€ ομιλιας μεσα σ'αυτο το 10ημερο.

2. Μιλουσα περιπου 3-4' τη μερα με γονεις στην Ελλαδα.

3. Γλιτωσα τα εορταστικα σμσ, γιατι η Βιεννη εχει free wifi ΠΑΝΤΟΥ, ακομα και μεσα στα μουσεια, ακομα και στους σταθμους του μετρο και του τραμ.

 

Πολιτισμος ρε φιλε, αυτα ειναι.... :D

Link to comment
Share on other sites

3. Γλιτωσα τα εορταστικα σμσ, γιατι η Βιεννη εχει free wifi ΠΑΝΤΟΥ, ακομα και μεσα στα μουσεια, ακομα και στους σταθμους του μετρο και του τραμ.

 

Πολιτισμος ρε φιλε, αυτα ειναι.... :D

 

Πόσο τα ζηλεύω αυτά... Μπράβο. :O

Link to comment
Share on other sites

30/1.12+3 = 29,78

29,78+7-32 = 4,78 ευρώ μόνο ξόδεψες . Μια χαρά τα πήγες. Δεν άξιζε να πάρεις τοπική κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα Υ στο 1314 και μου ειπε οτι εχω υπολοιπο 32,18€. Οχι πως εχει σημασια αν ξοδεψα 4 ή 7€ για 10 μερες στο εξωτερικο, αλλα ετσι για την πληροφορηση. Μπορει να ειχε και περισσοτερα απο 7€ μεσα η καρτα πριν βαλω το 30ευρο (που τελικα ειναι 33ευρο...?).

Παντως θυμαμαι και παλαιοτερα που παλι ταξιδευα 10ημερα σε χωρες εντος ΕΕ, εβαζα απο πριν 30€ καρτα και ή την ετρωγε ολη (και εχωνα τη μανα μου να μου κανει ανανεωση απο Ελλαδα) ή μου εμενε ελαχιστο υπολοιπο. Οι μειωσεις ειναι θεαματικες πλεον!!! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Εστειλα Υ στο 1314 και μου ειπε οτι εχω υπολοιπο 32,18€. Οχι πως εχει σημασια αν ξοδεψα 4 ή 7€ για 10 μερες στο εξωτερικο, αλλα ετσι για την πληροφορηση. Μπορει να ειχε και περισσοτερα απο 7€ μεσα η καρτα πριν βαλω το 30ευρο (που τελικα ειναι 33ευρο...?).

Παντως θυμαμαι και παλαιοτερα που παλι ταξιδευα 10ημερα σε χωρες εντος ΕΕ, εβαζα απο πριν 30€ καρτα και ή την ετρωγε ολη (και εχωνα τη μανα μου να μου κανει ανανεωση απο Ελλαδα) ή μου εμενε ελαχιστο υπολοιπο. Οι μειωσεις ειναι θεαματικες πλεον!!! :happy:

 

Στα δεδομένα (internet κλπ) σε κάλυψαν τα wifi εκεί; Σίγουρα; Τίποτα δεν πλήρωσες, και είχες και καθημερινή επικοινωνία όπως λες. :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας ειχα τα δεδομενα κλειστα (μην παει και γινει καμια πατατα με τη μπακατελα που εχω για συσκευη...). Οποτε δε χρεωθηκα απο κει καθολου. Μετα: το ξενοδοχειο μου ειχε wifi. Ok κι εδω. Μετα η Βιεννη εχει free wifi παντου οπως εγραψα: σε hotspots, σε εμπορικα κεντρα, σε ολα μα ολα τα εστιατορια που εφαγα, σε ολα τα καφε, σε ολα τα παρκα, σε ολα τα μουσεια, παντου, ακομα και στην οπερα. Χλιδα!!!!!!!!:cool:
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Φίλος πάει στην Αυστρία για μεταπτυχιακές σπουδές. Γνωρίζει κάποιος κάποια καλή εταιρία / πακέτο καρτοκινητής; Η χρήση περιλαμβάνει επικοινωνία με την οικογένεια στην Ελλάδα. Εννοείται ότι θέλει και δεδομένα :)
Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν δεν τον ενδιαφέρει η συσκευή θα κάνει αυτό. 24 Ευρώ. Δεν αξίζει αν θέλει να μιλάει καρτοκινητό και δεν έχει και δεσμευση με συμβόλαιο. Απλά όταν είναι να φύγει θα ειδοποιήσει 3 μήνες πριν. https://www.drei.at/portal/de/privat/tarife/handytarife/hallosim/. Τα sms και τα 600 λεπτα είναι και roaming από όλη την ευρωπαική ενωση. Hallo SIM XXL
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, για 5 μέρες στην Αυστρία πρόσφατα, χρησιμοποίησα απλά το Vodafone Passport. Λόγω ύπαρξης wifi σχεδόν παντού, δε χρειάστηκε να κάνω περιαγωγή δεδομένων.

Πάντως, έχει καλό PAYG πακέτο δεδομένων η A1. Εδώ οι λεπτομέρειες.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...