Jump to content

Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με το LG G2


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο GSM arena λενε για αυξηση αυτονομιας. Εγω πχ βγαζω τωρα μιαμιση μερα με wifi αρκετο και 5-6 ωρες οθονη.
SONY MOBILE
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτή είναι η τελευταία μου επίδοση.

και θα ήταν καλύτερα αν τα 30' δεν ήταν GPS, που όλοι ξέρουμε ότι την "καταπίνουν" την μπαταρία.

ξαναλέω πως δεν έχω εικόνα της JB, αλλά δε νομίζω πως το αποτέλεσμα είναι κακό!

 

ΥΓ. έχω δύο "κολπάκια" για καλύτερη αυτονομία.

1. το έχω συνεχώς σε εξοικονόμηση ενέργειας (αν και δε νομίζω ότι κάνει διαφορά αφού έχω ούτως ή άλλως κλειστούς τους συγχρονισμούς).

2. όταν βάζω το κινητό για φόρτιση κάνω και ένα restart (έχω δει σίγουρα διαφορά προς το καλύτερο στη λειτουργία αναμονής)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος μέτρησης της κατανάλωσης. Η οθόνη είναι εντελώς υποκειμενικός παράγοντας καθώς είναι κλειστή όταν μιλάω με το bt όλη μέρα, ενώ και αν παίξεις κανά παιχνιδάκι η αυτονομία πάει περίπατο! Επίσης έχει τεράστια σημασία αν είσαι με WiFi ή 3G, καθώς και πόσο καλό σήμα έχεις.

π.χ. εγώ συνήθως είμαι στις 3 ώρες οθόνη και το θεωρώ υπεραρκετο!

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάλαβα ότι δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος μέτρησης της κατανάλωσης. Η οθόνη είναι εντελώς υποκειμενικός παράγοντας καθώς είναι κλειστή όταν μιλάω με το bt όλη μέρα, ενώ και αν παίξεις κανά παιχνιδάκι η αυτονομία πάει περίπατο! Επίσης έχει τεράστια σημασία αν είσαι με WiFi ή 3G, καθώς και πόσο καλό σήμα έχεις.

π.χ. εγώ συνήθως είμαι στις 3 ώρες οθόνη και το θεωρώ υπεραρκετο!

 

Η χρήση είναι πάντα καθαρά υποκειμενικό θέμα και άρα και η μπαταρία. Για παράδειγμα το παιδί από πάνω έχει 80 ώρες και 5+ ώρες μπαταρίας αλλά sync off που τραβάει αρκετή μπαταρία. Πιθανό να έχει και data κλειστά. Οπότε λογικό είναι να βλέπει τέτοια τρομερά νούμερα. Το σημαντικό είναι από την ώρα που ξυπνήσεις μέχρι να ξανακοιμηθείς το βράδυ να μην χρειάζεσαι ενδιάμεση φόρτιση με την χρήση που κάνεις(πάντα σε λογικά πλαίσια). Ας πούμε εγώ με το s4 είχα θέμα! Άμα το βράδυ είχα κάποια έξοδο έπρεπε να φορτίσω το κινητό οπωσδήποτε αλλιώς θα μου έκλεινε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η χρήση είναι πάντα καθαρά υποκειμενικό θέμα και άρα και η μπαταρία. Για παράδειγμα το παιδί από πάνω έχει 80 ώρες και 5+ ώρες μπαταρίας αλλά sync off που τραβάει αρκετή μπαταρία. Πιθανό να έχει και data κλειστά. Οπότε λογικό είναι να βλέπει τέτοια τρομερά νούμερα. Το σημαντικό είναι από την ώρα που ξυπνήσεις μέχρι να ξανακοιμηθείς το βράδυ να μην χρειάζεσαι ενδιάμεση φόρτιση με την χρήση που κάνεις(πάντα σε λογικά πλαίσια). Ας πούμε εγώ με το s4 είχα θέμα! Άμα το βράδυ είχα κάποια έξοδο έπρεπε να φορτίσω το κινητό οπωσδήποτε αλλιώς θα μου έκλεινε.

 

συμφωνώ απολύτως και συμπληρώνω:

ξέρεις πως ακόμη και αν υπολογίσεις λάθος και βρεθείς με την μπαταρία κάτω από 50% το πρωί (που μου έχει συμβεί αρκετές φορές), με σχετική οικονομία μπορείς να βγάλεις ολόκληρη μέρα.

προσωπικά δεν είχα πρόβλημα ακόμη και όταν κατά λάθος ξεκίνησα για τη δουλειά το πρωί με κάτω από 20%.

το απόλυτο αίσθημα ασφάλειας.

 

ΥΓ. djkostas20, όντως έχω τα data κλειστά και τα ανοίγω μόνο όταν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Τοσες σελιδες εχετε μαζεψει. Φτιαξ τε εναν οδηγο αυτονομιας πια.

Τι οδηγό ρε συ. Κλείνεις ότι δεν χρειάζεσαι και βάζεις την φωτεινότητα στο αυτόματο. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Τι οδηγό ρε συ. Κλείνεις ότι δεν χρειάζεσαι και βάζεις την φωτεινότητα στο αυτόματο. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο.

 

Η φωτεινότητα στο αυτόματο καταναλώνει μπαταρία καθώς τρέχει λογισμικό που λειτουργεί τον αισθητήρα.Καλύτερα σε ένα σταθερό ποσοστό η φωτεινότητα.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Τοσες σελιδες εχετε μαζεψει. Φτιαξ τε εναν οδηγο αυτονομιας πια.

 

Και γιατί δεν φτιάχνεις εσύ; Αν δεν σε ενδιαφέρει το θέμα, απλά μη το διαβάζεις... αλλιώς γράψε κάτι ουσιώδες.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορτιση με Seven Rom 1.9.1 , δεν εχω παγωσει τιποτα με Titanium, φωτεινοτητα 100% auto, 2g/3g αυτοματο αλλα οχι συνεχεια ανοιχτα τα data και το location, browsing με 3g ~40λεπτα.Εβαλα και μετα απο καιρο τον Nova Prime γιατι ομολογω οτι μου ειχε λειψει.

Το android os ειναι μαλλον καποιο bug γιατι σημερα το πρωι βγηκε τοσο ψηλα και σιγουρα δεν εφαγε τοση μπαταρια.

Γενικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/600x600q90/673/cbNKkk.png

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/600x600q90/745/C96fyL.png

 

http://imagizer.imageshack.us/v2/600x600q90/742/3e3SVt.png

Edited by stamatis3133
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φόρτιση και εγώ με seven g3 rom 1.9.1 και δεν περίμενα να μου βγάλει την ημέρα το τσάκισα το τηλέφωνο. Φωτεινότητα στο auto 60% ανοικτός πάντα ο συγχρονισμός απο 3 mail λογο δουλειάς και πάνω απι 2 ώρες κλήσεις.Για πέστε μου την γνώμη σας καινούριος στο g2 προέρχομαι απο note 3 και έχω ενθουσιαστεί :)

[ATTACH]48742[/ATTACH][ATTACH]48743[/ATTACH][ATTACH]48744[/ATTACH][ATTACH]48745[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Pardus rom 7.6, dorimanx kernel 7.0, interactive & ondemand governors (αλλαξοκ**ιες), auto brightness, 2g\3g με δεδομενα οποτε χρειαζοταν.. Τα αποτελεσματα ακολουθουν

 

48785

 

Τωρα δομιμαζω cloudystock 2.5 + cloudykernel 1.5..

94% και εχω ηδη 1h 22min οθονη

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Pardus rom 7.6, dorimanx kernel 7.0, interactive & ondemand governors (αλλαξοκ**ιες), auto brightness, 2g\3g με δεδομενα οποτε χρειαζοταν.. Τα αποτελεσματα ακολουθουν

 

48785

 

Τωρα δομιμαζω cloudystock 2.5 + cloudykernel 1.5..

94% και εχω ηδη 1h 22min οθονη

Οταν δουλεψεις φιλε μου την cloudystock με τον νεο kernel (1.5) γραψε σε παρακαλω εντυπωσεις, οσο αφορα τη λειτουργια της rom αλλα πιο πολυ απο μπαταρια.

Ειναι 1 μηνα τωρα με cloudyG3 αλλα την καταναλωση δεν μπορω να τη "χωνεψω"....... (προερχομενος απο cloudystock 2.1).

Link to comment
Share on other sites

Οταν δουλεψεις φιλε μου την cloudystock με τον νεο kernel (1.5) γραψε σε παρακαλω εντυπωσεις, οσο αφορα τη λειτουργια της rom αλλα πιο πολυ απο μπαταρια.

Ειναι 1 μηνα τωρα με cloudyG3 αλλα την καταναλωση δεν μπορω να τη "χωνεψω"....... (προερχομενος απο cloudystock 2.1).

Χαχαχα την δοκιμαζω ηδη μια ωρα μετα αφοτου ανεβασα την εικονα.. Με φουλ χρηση ειμαι 69% και εχω 3 ωρες οθονη ηδη σε 9ωρες απο το 100%! Εχω παθει πλακα!!

phones' list: alcatel 311, SE t310, SE z600, SE k700i, Samsung zv30, nokia 6290, samsung g600, SE k770i, LG arena, Nokia 5800, nokia N82, nokia E72, htc hero, nokia N8, SE Xperia Neo V, Nokia N9, SE Xperia Mini, LG 4x HD, Blackberry Z10, Nokia Lumia 920, Nokia 101, Samsung Galaxy S4 mini LTE, LG G2, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S9+, Xiaomi Mi 10 5G
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και από μένα!

 

Οι φώτος είναι από το G2 μου (32gb) το οποίο είναι το Αμερικάνικο μοντέλο της at&t και συγκεκριμένα το D800 (LTE).

Stock rom φυσικά και χωρίς ούτε root ούτε κανένα πείραγμα/ρύθμιση. Όλα μαμά και απείραχτα.

Ανοιχτά όλα, wifi, gps/τοποθεσίες, BT ανοιχτό από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ συνδεδεμένο με το plantronics Marque M165, 4G φυσικά ανοιχτό πάντα και όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί συνεχώς.

Με gmail, g+, Flickr, instagram, Im plus, swarm, rss reader, dropbox και facebook, twitter, κτλ να συγχρονίζουν φυσικά.

Για stock rom και για 4:45 ώρες οθόνη νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω από άψογη οι σχεδόν 53 ώρες αυτονομία!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα και από μένα!

 

Οι φώτος είναι από το G2 μου (32gb) το οποίο είναι το Αμερικάνικο μοντέλο της at&t και συγκεκριμένα το D800 (LTE).

Stock rom φυσικά και χωρίς ούτε root ούτε κανένα πείραγμα/ρύθμιση. Όλα μαμά και απείραχτα.

Ανοιχτά όλα, wifi, gps/τοποθεσίες, BT ανοιχτό από το πρωί μέχρι αργά το βράδυ συνδεδεμένο με το plantronics Marque M165, 4G φυσικά ανοιχτό πάντα και όλοι οι συγχρονισμοί ανοιχτοί συνεχώς.

Με gmail, g+, Flickr, instagram, Im plus, swarm, rss reader, dropbox και facebook, twitter, κτλ να συγχρονίζουν φυσικά.

Για stock rom και για 4:45 ώρες οθόνη νομίζω ότι είναι κάτι παραπάνω από άψογη οι σχεδόν 53 ώρες αυτονομία!

 

Σε βρισκω παραπανω απο μια χαρα.

 

Να και τα δικα μου με Seven 1.9.1

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Σε βρισκω παραπανω απο μια χαρα.

Να και τα δικα μου με Seven 1.9.1

Πολύ καλά τα πάει και το δικό σου!!! 4g, gps, συγχρονισμού, και όλα ενεργά;

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα πάει και το δικό σου!!! 4g, gps, συγχρονισμού, και όλα ενεργά;

Data, sync, wifi, location παντα ανοιχτα, φωτεινοτητα παντα 100% auto αλλα 2g/3g αλλαζω χειροκινητα γιατι στην seven rom γινετε ευκολα με ενα πατημα.

Αυτα ομως ειναι στατιστικα του Σαββατοκυριακου δηλαδη πολυ browsing το βραδακι με χαμηλη φωτεινοτητα. Στην καθημερινοτητα ειμαι πιο χαμηλα.

 

Μου εχει κολλησει απο την εποχη που ειχα το optimus G οτι με τη Vodafone η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα.

Θελετε να γραφουμε και τον παροχο μας μπας και βγαλουμε κανενα στατιστικο;

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Data, sync, wifi, location παντα ανοιχτα, φωτεινοτητα παντα 100% auto αλλα 2g/3g αλλαζω χειροκινητα γιατι στην seven rom γινετε ευκολα με ενα πατημα.

Αυτα ομως ειναι στατιστικα του Σαββατοκυριακου δηλαδη πολυ browsing το βραδακι με χαμηλη φωτεινοτητα. Στην καθημερινοτητα ειμαι πιο χαμηλα.

 

Μου εχει κολλησει απο την εποχη που ειχα το optimus G οτι με τη Vodafone η μπαταρια τελειωνει πιο γρηγορα.

Θελετε να γραφουμε και τον παροχο μας μπας και βγαλουμε κανενα στατιστικο;

Ούτως ή άλλως η αυτονομία σου είναι πολύ καλή! Απλώς ρώτησα αν τα έχεις ανοιχτά όλα γιατί παίζει σημαντικό ρόλο.

Επίσης παίζει μεγάλο ρόλο αν έχεις εφαρμογές όπως autostarts και greenify γιατί βελτιώνουν κατά πολύ και την διαχείριση ram και την αυτονομία!

Όσο για τον πάροχο, άμεσα ο πάροχος δεν επηρεάζει την αυτονομία. Αυτό που επηρεάζει είναι η δύναμη και η ποιότητα του σήματος που έχει στην περιοχή που θα βρίσκεται κάποιος και φυσικά αν χρησιμοποιεί 3g, 4g, κτλ. Σε περιοχή με όχι καλό σήμα η αυτονομία επηρεάζεται και πολύ! Συνεπώς ίσως σε σένα στις περιοχές που κινείσαι (σπίτι, δουλειά, βόλτες) η vodafone δεν είχε καλό σήμα και λογικό να βλέπεις διαφορά στην αυτονομία!

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιλογικό το σύστημα android να μου τρώει 8% μπαταρία;

Ναι φυσιολογικοτατο ειναι, λιγο περισσοτερο απ' αυτο τρωει το "Λειτουργικο συστημα Android" και συνηθως την μεριδα του λεοντος εχει η οθονη ή καποια εφαρφογη που δουλευεις πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά νομίζω πως έχω πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθεια σας...Η μπαταρία του G2,πέφτει πολύ γρήγορα εδώ και μια εβδομάδα...

Χωρίς να κάνω κάποια αλλαγή ή διαφορετική χρήση της συσκευής...Πως μπορείτε να βοηθήσετε να εξακριβώσω τι φταίει;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο ειναι καποια κακογραμενη εφαρμογη,κοιτα τι εφαρμογες αναβαθμισες ή εγκατεστησες τελεθυταια και ξεκινα βγαζε τις μια μια τσεκαροντας την μπαταρια σου,τωρα αν εισαι ροοτ βαλε το wakelock απο play και δες τι σου ξυπναει τον επεξεργαστη,για παραδειγμα εγω ειχα βαλει το greenify που για τους περισοτερους ειναι κορυφαιο αλλα μου γονατιζε την μπαταρια κατι δεν καθισε καλα το εβγαλα και εστρωσε βεβαια το συδιασα και με αναβαθμιση λογισμικου απο 4.2.2 σε 4.4.2.

ONE PLUS 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι root για αυτό με προβληματίζει,ξέρει κάποια καλή εφαρμογή για να κλείνει τις εφαρμογές που τρέχουν απο πίσω εμφανής και μη;;;

Ειδικά για μένα που δεν είμαι root; Ακόμα σκέφτομαι να αρχίζω να χρησιμοποιώ 4G...θα έχει καταστροφικές επιρροές στη μπαταρία μου;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...