Jump to content

Toshiba Encore (Bay Trail) 8"


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ελλαδα δεν εχω βρει τιποτα.

Στο αμαζον εχει νομιζω?

 

 

μηπως εχεις δοκιμασει το hdmi?

 

 

Στο amazon το βρήκα αλλά έχει παράδοση σε 14 μέρες, το HDMI δεν το δοκίμασα.

Εμένα πάντος δεν τρίζει καθόλου, προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 976
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το συνέδεσα μέσω hdmi στην τηλεόραση σήμερα, κι ενώ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα, με το που το έβαλα στην οθόνη, έσβησε τόσο η οθόνη του tablet, ενώ και στην tv ήταν το απόλυτο μαύρο. Ακόμα κι όταν έβγαλα το καλώδιο, το tablet αρνείται να ανοίξει. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς κάνει επανεκκίνηση μόνο με τα hardware buttons αφού στην οθόνη μου δε βλέπω τίποτα;
Link to comment
Share on other sites

Το συνέδεσα μέσω hdmi στην τηλεόραση σήμερα, κι ενώ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα, με το που το έβαλα στην οθόνη, έσβησε τόσο η οθόνη του tablet, ενώ και στην tv ήταν το απόλυτο μαύρο. Ακόμα κι όταν έβγαλα το καλώδιο, το tablet αρνείται να ανοίξει. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς κάνει επανεκκίνηση μόνο με τα hardware buttons αφού στην οθόνη μου δε βλέπω τίποτα;

Πάτα το power button συνεχόμενα. Κάτι θα κάνει...

Άλλο συνδυασμό δεν γνωρίζω και δεν νομίζω να υπάρχει.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το συνέδεσα μέσω hdmi στην τηλεόραση σήμερα, κι ενώ μέχρι τώρα δεν είχα πρόβλημα, με το που το έβαλα στην οθόνη, έσβησε τόσο η οθόνη του tablet, ενώ και στην tv ήταν το απόλυτο μαύρο. Ακόμα κι όταν έβγαλα το καλώδιο, το tablet αρνείται να ανοίξει. Μπορεί κάποιος να μου πει πώς κάνει επανεκκίνηση μόνο με τα hardware buttons αφού στην οθόνη μου δε βλέπω τίποτα;

Τελικά πάτησα το + της φωνής και με πατημένο αυτό το power button και έκανε επανεκκίνηση κανονικά.

Λύθηκε και το θέμα με το USB αγοράζοντας έναν αντάπτορα με 3€ από το πλαίσιο και βλέπει τα πάντα. Οι αντάπτορες που είχα πάρει από cosmodata πρέπει να μην έκαναν για μεταφορά data, παρά μόνο για ρεύμα. Προσέξτε το αυτό όσοι έχετε σκοπό να αγοράσετε. Έχει και η cosmodata τέτοιους, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτοί των 2€

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πάτησα το + της φωνής και με πατημένο αυτό το power button και έκανε επανεκκίνηση κανονικά.

Λύθηκε και το θέμα με το USB αγοράζοντας έναν αντάπτορα με 3€ από το πλαίσιο και βλέπει τα πάντα. Οι αντάπτορες που είχα πάρει από cosmodata πρέπει να μην έκαναν για μεταφορά data, παρά μόνο για ρεύμα. Προσέξτε το αυτό όσοι έχετε σκοπό να αγοράσετε. Έχει και η cosmodata τέτοιους, αλλά σίγουρα δεν είναι αυτοί των 2€

 

Και αφού λύθηκε και το δικό μου θέμα με το hdmi, είμαστε μια χαράααααα....

Πετάει το μηχανάκι, περιμένω και την original θήκη από το amazon για να είμαι κομπλέ.:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο κατάστημα? Εγω το βλεπω στην αρχικη τιμη λανσαρίσματος...
Βαγγελη, το ειδα κι εγω, το εβαλε για περιπου 12 ωρες τα media markt στις προσφορες online για κανα 12ωρο περιπου και μετα χθες το μεσημερι το ξαναγυρισε παλι στην αρχικη τιμη, η λαθος ηταν η κραχτης, και μαλιστα μετα που το καλοσκεφτηκα πηγα να το παρω, και μου ειπαν ότι δεν πηγε ποτε στα 299, βεβαια στα 339 δεν το πηρα σηκωθηκα κι εφυγα
Link to comment
Share on other sites

Και αφού λύθηκε και το δικό μου θέμα με το hdmi, είμαστε μια χαράααααα....

Πετάει το μηχανάκι, περιμένω και την original θήκη από το amazon για να είμαι κομπλέ.:)

 

Αφου ολα κόμπλε με το tablet και μιας και το εχεις 10-15 ημέρες για πες μας αναλυτικές εντυπώσεις και τι σου αρέσει ή και σε χαλάει στην καθημερινή συμβίωση μαζί του?

Και ένας λόγος παραπάνω μιας και είχες το mini iPad πως σου φαίνεται το σερφάρισμα και στην ανάγνωση γενικότερα στις 8 ιντσες και με βαση το panel που φοράει η Toshiba.

Τον ie 11 χρησιμοποιείς για σερφάρισμα στο modern ui ή chrome/αλεπού/ie σε desktop περιβάλλον και πως σου φαίνεται,ειναι άνετα και φιλικά δηλαδη σε χρηςη αφη(μιλαμε για 8 ιντσες παντα)

 

Εμένα πάντως ο ie στο modern ui δεν μου αρέσει και ιδιαιτερα,δεν εχει πολλές επιλογες παράμετροποιησης,εχω συνηθίσει η μπάρα εργαλείων να ειναι πάνω στην οθονη και οχι κατω,δεν εχει home button,η δομή με τα bookmarks ειναι εντελώς άναρχος,δεν σβήνει το ιστορικό αφου βγεις παρα μονο χειροκίνητα,θελω να βλέπω την ώρα και ποσοστό μπαταρίας πράγμα που δεν γίνεται οταν σερφάρω,δηλαδη πολλα ενοχλητικά πράγματα.

Και η αλεπού για modern ui παει για μεσα Μαρτου δυστυχώς.

 

Σαν αντικαταστάτη του mini και μιας το retina δεν με ενθουσίασε καν οταν τα έβαλα δίπλα διπλα σε μαγαζί και το απέρριψα,πως σου φαίνεται για μια κυριως light χρηση?

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και αφού λύθηκε και το δικό μου θέμα με το hdmi, είμαστε μια χαράααααα....

Πετάει το μηχανάκι, περιμένω και την original θήκη από το amazon για να είμαι κομπλέ.:)

 

Με ποιο τρόπο λύθηκε το θεμα με την hdmi; Οτι και να δοκιμάσω δεν καταφέρνω να έχω ταυτόχρονα εικόνα σε tablet και tv μαζί

Link to comment
Share on other sites

Με ποιο τρόπο λύθηκε το θεμα με την hdmi; Οτι και να δοκιμάσω δεν καταφέρνω να έχω ταυτόχρονα εικόνα σε tablet και tv μαζί

αυτο δεν γινεται, απο οτι καταλαβα, λογω drivers.

αλλα εγω, λογω λαθους καλωδιου,δεν μπορουσα να μεταφερω την εικονα στην τηλεοραση καθολου.

με αλλο καλωδιο , τα καταφερα.

 

 

θα κανω δνα review παιδια μολις βρω λιγο χρονο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου! Έχω το εν λόγω ταμπλετ εδώ και δεκαπέντε μέρες... με καλύπτει ΑΠΌΛΥΤΑ αλλά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα που το αναγάγει σε σκουπίδι... Δεν μπορώ να συνδέσω hdmi και δυστυχώς ο κύριος λόγος που το πήρα είναι να κάνω ομιλίες σε PowerPoint και να το συνδέω με τον projectora μου... Έχει κάποιος κάποια λύση plzzzzz Edited by Cosm
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου! Έχω τοωεν λόγω ταμπλετ εδώ και δεκαπέντε μέρες... με καλύπτει ΑΠΌΛΥΤΑ αλλά έχω ένα τεράστιο πρόβλημα που το αναγάγει σε σκουπίδι... Δεν μπορώ να συνδέσω hdmi και δυστυχώς ο κύριος λόγος που το πήρα είναι να κάνω ομιλίες σε PowerPoint και να το συνδέω με τον projectora μου... Έχει κάποιος κάποια λύση plzzzzz

 

 

Δοκιμασε αλλο καλωδιο. Εμενα ετσι λυθηκε το προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω... Απλά το καλώδιο που έχω το συνδέω με ένα xperia s που έχω και δουλευει άψογα.. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να φταέι το καλώδιο... απλα πάντως για να μην έχω κάνει καμμια πατάτα.. εκτος απο τους drivers που προαναφερθηκαν και το έκανα.. Θέλει κάποια επιστήμη Η ΑΠΛΑ το ΣΥΝΔΕΕΙΣ και πρέπει ΚΑΤΙ να δείξει η τηλεόραση?? Δλδ εννόω εγώ δεν έχω φτάσει ακόμα σε προβλήματα miroring και τέτοια.. Εγώ απλά αν δω κάτι θα το θεωρήσω πρόοδο
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω... Απλά το καλώδιο που έχω το συνδέω με ένα xperia s που έχω και δουλευει άψογα.. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί να φταέι το καλώδιο... απλα πάντως για να μην έχω κάνει καμμια πατάτα.. εκτος απο τους drivers που προαναφερθηκαν και το έκανα.. Θέλει κάποια επιστήμη Η ΑΠΛΑ το ΣΥΝΔΕΕΙΣ και πρέπει ΚΑΤΙ να δείξει η τηλεόραση?? Δλδ εννόω εγώ δεν έχω φτάσει ακόμα σε προβλήματα miroring και τέτοια.. Εγώ απλά αν δω κάτι θα το θεωρήσω πρόοδο

 

 

Το συνδεεις, κανει swipe from right to left και επιλεγεις συσκευες κλπ κλο μετα (σε παει μονο του, δεν τα θυμαι και απεξω...) στο τελος επιλεγεις αναπαραγωγη σε δευτερη οθονη.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περίπτωση το καλώδιο να δουλευει με το xperia αλλα να μην δουλευει στο encore??? Η έχει πρόβλημα το tablet μου?
καρπούζι!:blink:
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει περίπτωση το καλώδιο να δουλευει με το xperia αλλα να μην δουλευει στο encore??? Η έχει πρόβλημα το tablet μου?

Υπαρχει περιπτωση τετοια.

και το δικο μου καλωδιο δουλευε με το moto razr, αλλα οχι με το encore.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το καλώδιο των κινητών είναι MHL και όχι micro HDMI νομίζω. Προσωπικά πήρα αντάπτορα microHDMI-HDMI από public στα 4,5 € της Belkin. Με την πρώτη σύνδεση κάνει cloning και μετά στις ρυθμίσεις μπορείς να κάνεις και extend desktop. Κάτοχος ASUS T100 αλλά οι προδιαγραφές για τα win 8 tablets είναι ίδιες.
Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Το ανταπτοράκι αυτό έχει και μικρού μήκους καλώδιο;Ρωτάω γιατι με απλό αντάπτορ κλείνει και η micro usb θύρα γιατί είναι πολύ κοντά. Αλλιώς έχει βρει κανείς αντάπτορ που να αφήνει ανοιχτή τη micro usb;
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το Toshiba ειναι το μοναδικο tablet που κυκλοφορει με gps support το εχει δοκιμασει κανενας να μας πει εντυπωσεις.

Στο εξωτερικο υπαρχουν αναφορες οτι με καποια προγραμματα πλοηγησης δουλευει κανονικα.

http://forum.tabletpcreview.com/toshiba/59957-encore-owner-s-lounge-9.html

http://forum.tabletpcreview.com/toshiba/58471-new-toshiba-encore-14.html#post366865

 

Αυτο εδω εχει βγει σε κυκλοφορια η οχι

http://www.engadget.com/2013/02/25/copilot-gps-navigation-coming-to-windows-8-and-windows-phone-8/

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το ανταπτοράκι αυτό έχει και μικρού μήκους καλώδιο;Ρωτάω γιατι με απλό αντάπτορ κλείνει και η micro usb θύρα γιατί είναι πολύ κοντά. Αλλιώς έχει βρει κανείς αντάπτορ που να αφήνει ανοιχτή τη micro usb;

 

Αυτό της Belkin που χρησιμοποιώ έχει τέτοιο σχήμα ώστε να μην εμποδίζει την USB ιδιαίτερα, βέβαια είναι κάπως στενάχωρα τουλάχιστον στο Asus T100 που έχω.

redir?resid=A25C349404C9BE2C!2217&authkey=!ADnI3oMwbss8WGM&v=3&ithint=photo%2c.jpg

Mobiles: Motorola Startac 85, Ericsson T18S, Nokia 7110, Nokia 6210, Siemens SL42, Siemens SX1, Sony Ericsson W800i, Motorola SLVR L7, Nokia 6300, Nokia E71, Nokia 5230, Motorola Fire XT311, Alcatel 997D, Sony Xperia Z Ultra, Motorola E4 plus
Link to comment
Share on other sites

Φρεσκο αναλυτικοτατο review.

Review Toshiba Encore WT8-A-102 Tablet

http://www.notebookcheck.net/Review-Toshiba-Encore-WT8-A-102-Tablet.108992.0.html

 

Pro

+ Battery life

+ Memory card slot

+ Full version of Microsoft Office Home & Students included

+ System performance

+ Price

+ Display

+ HDMI

 

Contra

- Limited storage space (32 GB version)

- Slow card reader

- Back camera's resolution is lower than specified by Toshiba

- No separate power connection

- Short USB charging cable

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Παιδιά, ξέρει κανείς να μου προτείνει έναν λεπτό αντάπτορα micro hdmi to hdmi, γιατί η θύρα είναι κοντά με τη usb και δεν χωράνε και τα 2 γ@μώτο!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, ξέρει κανείς να μου προτείνει έναν λεπτό αντάπτορα micro hdmi to hdmi, γιατί η θύρα είναι κοντά με τη usb και δεν χωράνε και τα 2 γ@μώτο!!!

Για δες εδω απο τη μέση και κατω μήπως βολεύουν καλύτερα.

http://www.monoprice.com/Category?c_id=102&cp_id=10255

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/product?id=PER.904931&sid=1

Στα 267, εκπληκτικη τιμη για ένα τετοιο μηχανημα.

Χθες βραδυ ειχε διαθεσιμοτητα, πλεον αναμενεται, αλλα καποιος ενδιαφερόμενος μπορει να κλειδωσει την τιμη και να περιμενει.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Toshiba Encore (Bay Trail) 8"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...