Jump to content

Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)


chrisly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα Νίκο

 

 

Το έχω κάνει άπειρες φορές και επιλέγω αγγλικά και ελληνικά και μόλις επιστρέφω στο πληκτρολόγιο έχει μόνο μία από τις 2 γλώσσες!Μίλησα με την Samsung Live Chat με βάλανε να μπώ σε safe mode και να δοκιμάσω να αλλάξω γλώσσες και πάλι δεν λύθηκε οπότε μου είπανε να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων....δηλαδή αααααααντε όλα από την αρχή!Οπότε ακόμα ψάχνομαι μπας και το αποφύγω

 

παιδιά το ίδιο πρόβλημα και εγώ. κάλεσα την Samsung Hellas έκανε απομακρυσμενο έλεγχο και πάλι τίποτα. τελικά από μόνος μου κατέβασα την εφαρμογή SWIFTKEY και λύθηκε το πρόβλημα μου. κατά τα άλλα το κινητό πολύ καλό και vfm. καμία σχέση με το 1.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 299
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

παιδιά το ίδιο πρόβλημα και εγώ. κάλεσα την Samsung Hellas έκανε απομακρυσμενο έλεγχο και πάλι τίποτα. τελικά από μόνος μου κατέβασα την εφαρμογή SWIFTKEY και λύθηκε το πρόβλημα μου. κατά τα άλλα το κινητό πολύ καλό και vfm. καμία σχέση με το 1.

 

Είναι και αυτή μια λύση ;) Κατεβάζεις ένα άλλο keyboard από το play store και κάνεις τη δουλειά σου με αυτό!

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Kit Kat έχει βγει για τις ελληνικές συσκευές; γιατί το δικό μου έχει 4.3 και ένα update που έκανε(περίπου στα 139mb) δεν άλλαξε την έκδοση. Edited by gre
Link to comment
Share on other sites

Kit Kat έχει βγει για τις ελληνικές συσκευές; γιατί το δικό μου έχει 4.3 και ένα update που έκανε(περίπου στα 139mb) δεν άλλαξε την έκδοση.

 

 

Ακομα δεν εχει βγει,εγω το συνδεσα το μεσημερι στο Samsung Kies και δεν ειχε τιποτα!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας φιλοι μου

κατοχος του κινητου απο τοτε σχεδον που βγηκε.ψαχνω θηκη γιατι αυτη που εχω ειναι ταλαιπωρημενη(με εσωσε αρκετες φορες).βρηκα μια στο σκρουτζ http://www.digitop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3794

η απορια που εχω ειναι αν δουλευει το πενακι που δινουν δωρο,μηπως πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη??

οποιος γνωριζει ας μου απαντησει!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα μόλις πήρα στα χέρια μου το κινητό και θα ήθελα να σας ρωτήσω για την αρχική φόρτιση του πως πρέπει να την κάνω σας ευχαριστώ.(έχω μείνει λίγο πίσω σε θέματα τεχνολογίας)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους

εχω το εξης προβλημα

εδω και 2 εβδομαδες που και που κολανε οι καρτες και δεν μπορω να παρω η να με παρουν και πρεπει να κανω επανεκκινηση για να ξαναδουλεψουν

 

Καμια ιδεα τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας φιλοι μου

κατοχος του κινητου απο τοτε σχεδον που βγηκε.ψαχνω θηκη γιατι αυτη που εχω ειναι ταλαιπωρημενη(με εσωσε αρκετες φορες).βρηκα μια στο σκρουτζ http://www.digitop.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=3794

η απορια που εχω ειναι αν δουλευει το πενακι που δινουν δωρο,μηπως πρεπει να κατεβασω καποια εφαρμογη??

οποιος γνωριζει ας μου απαντησει!!

 

Καλημέρα! Το πενάκι που δίνουν είναι για όλες τις οθόνες capacitive δηλαδή σαν του κινητού σου. Δεν χρειάζεται κάποια εφαρμογή γιατί απλά αντικαθιστά το δάχτυλο σου.

 

Καλησπέρα μόλις πήρα στα χέρια μου το κινητό και θα ήθελα να σας ρωτήσω για την αρχική φόρτιση του πως πρέπει να την κάνω σας ευχαριστώ.(έχω μείνει λίγο πίσω σε θέματα τεχνολογίας)

 

Η αρχική φόρτιση γίνεται κανονικά μέχρι το 100%. Δεν χρειάζεται να το φορτίσεις 8 ώρες ή κάτι ανάλογο όπως παλιά.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω την αναβάθμιση κι εγώ καθώς τo sony m2 που έχουμε σπίτι πήρε Ηνωμένων τελευταία, η εταιρία γιατι αργεί?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:yahoo::yahoo::yahoo:

Επιτέλους, φαίνεται ότι η έκδοση Android 4.4.2 Kit Kat είναι διαθέσιμη και για τους κατόχους του G7105 (Grand 2 με LTE)!!!

 

Όλες οι λεπτομέρειες βρίσκονται εδώ: http://nasirtech.blogspot.gr/2014/09/g7105xxubni2-android-442-kitkat.html

 

Απ'όσα διάβασα η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη για Ελβετία προς το παρόν και ίσως η έκδοση PDA και MODEM δεν ταιριάζουν για Ελλάδα. Σε αναμονή λοιπόν για την έκδοση με country code EUR (Ελλάδα).

Edited by evzone
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το κάνω root με τίποτα. Με odin συνδέω τη συσκευή, γίνεται η διαδικασία αλλά τελειώνει με επανεκκίνηση χωρίς να έχω super user. Κάθε βοήθεια θα μου ήταν πολύ σημαντική!!! G7102 duos Edited by john_who
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα στην ομαδα..το εχω 3 μηνες ολα μια χαρα..παρατηρησα προσφατα ομως ενα θεμα με το gps..πολυ αργη αποκριση τοποθεσιας,αλλου ειμαι αλλου με δειχνει..εχει τυχει σε κανεναν αλλον??
Link to comment
Share on other sites

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλημερα ειμαι αναμεσα σε δυο κινητα το s4 duos και grant duos 2 πιο μου προτεινετε ? ευχαρηστω
Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι αναμεσα σε δυο κινητα το s4 duos και grant duos 2 πιο μου προτεινετε ? ευχαρηστω

 

Για να μην βγούμε εκτός θέματος καλύτερα να ρωτήσεις εδώ..:ninja:

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω το grand 2 και διάβασα οτι θα αναβαθμιστεί μέσα στο Νοεμβριπ, έχετε καμία ενημέρωση?
Link to comment
Share on other sites

Έχω το grand 2 και διάβασα οτι θα αναβαθμιστεί μέσα στο Νοεμβριπ, έχετε καμία ενημέρωση?

 

 

Κι εγω αυτη την ενημερωση εχω!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ήδη η αναβάθμιση για Ελβετία και Πολωνία και μπορεί να γίνει σε όλα τα G7105.

 

 

Οκ,απλα εγραψα για το ποτε θα ερθει επισημα εδω!

SAMSUNG GALAXY S20 FE
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω Galaxy Grand 2 dual sim. Πριν 1 βδομάδα περίπου μου ήρθε η αναβάθμιση σε 4.4 και την έκανα.Το κινητό είναι αγορασμένο από Γερμανία.Αλλά παρατήρησα ότι με την ίδια ακριβώς χρήση προ Kit kat (μέτρια) η μπαταρία καταναλώνεται πολύ πιο γρήγορα(!!).Το κινητό για να σας προλάβω έχει ακριβώς τις ίδιες ρυθμίσεις όπως και πριιν την αναβάθμιση.Να σημειώσω οτι πριν την αναβαθμιση ήμουν υπερ-ευχαριστημένος με την μπαταρία του. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Link to comment
Share on other sites

Περνάω κι εγώ τώρα την 4.4 ΟΤΑ σε G7102. 450 ΜΒ, καλή φάση. Ούτε καν είχα πάρει χαμπάρι πως κυκλοφόρησε, το ανακάλυψα κατά τύχη χθες βράδυ.

 

Τις τελευταίες μέρες είχα ξετινάξει το κινητό αφού το χρησιμοποιούσα καθημερινά σαν hotspot για αρκετές ώρες (μετακόμιση γαρ). Οπότε η μπαταρία δεν έβγαζε ούτε μέρα. Αν είναι με την 4.4 να χειροτερέψει η κατάσταση, κλάφτα Χαραλάμπη. Άντε να δούμε...

 

edit: πάνω από μισή ώρα έκανε το ρημάδι. 4.4.2; Ούτε καν την 4.4.4; Α, ρε samsung, μια ζωή ακριβή στα πίτουρα και φθηνή στο αλεύρι. Άντε να βγει το 5 (με root ή χωρίς) να τελειώνουμε.

 

edit2: @mogolos, σχετικά με την μπαταρία που είπες, υπάρχει γνωστό bug με την 4.4.2 που όμως δεν επηρεάζει τους πάντες. Ίσως να έπεσες στην περίπτωση; Ειδικά αν σου ξεφορτίζει μέσα σε λίγες ώρες, ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα στο κινητό.

Edited by zeppos
Link to comment
Share on other sites

edit2: @mogolos, σχετικά με την μπαταρία που είπες, υπάρχει γνωστό bug με την 4.4.2 που όμως δεν επηρεάζει τους πάντες. Ίσως να έπεσες στην περίπτωση; Ειδικά αν σου ξεφορτίζει μέσα σε λίγες ώρες, ακόμα κι αν δεν κάνεις τίποτα στο κινητό.

Δεν το κατέχω και ιδιαίτερα..μήπως ξέρεις πως διορθώνεται?Διάβασα κάπου για επαναφορά εργστασιακών ρυθμίσεων..και διορθώνεται..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

ενημερώθηκε και το δικό μου g7102 σε 4.4.2....

Μετά την αναβάθμιση, πέρα της μπαταρίας που εξαντλείτε πολύ γρήγορα (με νορμάλ χρήση) και της καθυστέρησης που παρατηρώ στην ενημέρωση των mailboxes, σε εισερχόμενη & εξερχόμενη κλήση δεν ακούω ούτε με ακούνε...

Συμβαίνει και σε άλλους;

 

(διάβασα ότι η samsung ετοιμάζει το 4.4.4 ως αναβάθμιση για τα bugs της 4.4.2)

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμος ημουν να την κατεβασω και εγω αλλα κυριως με το θεμα της μπαταριας μαλλον θα περιμενω αφου ειναι επαγγελματικο το κινητο

Καμια ιδεα ποτε θα βγει αλλο upgrade που θα φτιαχνει αυτα τα προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Grand 2 (G7105 / G7102)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...