Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Γιατί μου βγάζει κινέζικα το site;

 

δεν είναι κινέζικα αλλά σινχαλεζικα :p χωρίς πλάκα τώρα :lol:

πατα μετάφραση σελίδας από chrome και γυρνα την στα αγγλικά

Link to comment
Share on other sites

Μετα την τελευταία αναβαθμιση μου κολλαει...

Ειδικα οταν παω να ανοιξω άλμπουμ φωτο κτλ...

Τι να κανω?

 

Αν γενικά έχεις κολλήματα ,πάρε ενα backup και προχώρα σε επαναφορά εργοστασιακων ,αν το πρόβλημα αφορά μια δυο εφαρμογές τότε κανε τους μια εκκαθάριση δεδομένων .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Με μια πρόχειρη ματιά που του έριξα είναι πιο γρήγορο το τηλέφωνο τώρα και στο antutu αλλά και στην πράξη, πολύ μικρότερο lag στην κάμερα και στην συλλογή.

Με το προηγούμενο firmware της NEE το τηλέφωνο είχε κρεμάσει κάπως.

Επίσης προστέθηκε μία επιπλέον εφαρμογή η οποία ονομάζεται έξυπνη διαχείριση και υποτίθεται πως είναι antivirus, αδειάζει τη μνήμη, σβήνει άχρηστα αρχεία και βοηθάει στην εξοικονόμηση ενέργειας. Μπορεί και να κάνει κάτι, θα δείξει, όταν βρω χρόνο και την ψάξω λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά!

έχω γυρίσει σε NEE 4.3 και σκέφτομαι να κάνω root

υπάρχει κάποιος οδηγός για root του i9506 από 4.3 (στην 4.3 έχω ακούσει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος knox)

Link to comment
Share on other sites

ωραίος θα τσεκάρω να δω πιο είναι το παλιό kernel

και γενικότερα οδηγίες

αν είμαι ok θα προχωρήσω ;)

 

EDIT: επειδή δεν έχω βρει ακόμα κάτι ξεκάθαρο για το kernel που υποστηρίζει μέσα στην σελίδα https://towelroot.com/ λέει

από ότι έχω καταλάβει το towelroot υποστηρίζει kernel από 3 Ιουνίου 2014 και κάτω.

εμένα το kernle που έχει στην NEE 4.3 είναι 26 Μαΐου 2014

οπότε λογικά είμαι μέσα στα υποστηριζόμενα.

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

Μολις εκανα την αναβαθμιση κ η συσκευη μου φαινεται ενα κλικ πιο αερατη. Αν δεν κανω λαθος εχουν αλλαξει κ το μεγεθος της γραμματοσειρας στα μενου (λιγο πιο μικρη) κ υπαρχει κ μια νεα εφαρμογη που λεγεται εξυπνη διαχειρηση :)
Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

έκανα root σε 4.3 με το towelroot.com και όλα μια χαρά, απενεργοποίησα Knox με SuperSU και τσέκαρα με Phone INFO τον knox 0x0

κατέβασα από store το Rom Manager

στην λίστα δεν υπάρχει το i9506 πως προχωράω εγκατάσταση?

*να σημειώσω ότι δεν έχω μπει στη διαδικασία για CF και είμαι με original firmware 4.3 μιας και ψιλοβαριεμαι :p να στήνω

+ ότι θέλω να ψαχτώ λίγο με τα CF

 

όποιος μπορέσει να με help, λίγο αναλυτικά παρακαλώ μιας και έχω πάνω από χρόνο να ασχοληθώ με το άθλημα και είμαι και σε ηλικία :lol:

Edited by lousifer2008
Link to comment
Share on other sites

Ε φλασαρε απλα με odin ενα custom recovery κατα προτιμηση το τελευταιο twrp 2.8.7.0

 

Απλα πολυ φοβαμαι οτι θα γραψει ο knox με αυτο τον τροπο, αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιαυτο αφου εμενα δεν με ενδιαφερε και ειχα γραψει knox εξαρχης πριν βγει ο towelroot.

 

Οποτε αν φοβασαι μηπως γραψει ο knox με cr πρεπει να το ψαξεις παραπανω απο xda κλπ.

 

Αλλα για ποιον λογο να περασεις custom recovery αυτη τη στιγμη? Ο μονος λογος που βλεπω ειναι κυριως για να φλασαρεις αλλη rom.

 

Επειδη λοιπον ειχα δοκιμασει καποιες rom για αυτη τη συσκευη εχω να σου πω πως καμμια δεν με ενθουσιασε και μαλιστα αρκετες ειχαν και πολλα bugs. Οποτε ειχα φτιαξει την δικια μου βασιζομενη στην stock 4.4.2 αλλα εντελως custom σε αρκετους τομεις και το τηλεφωνο πυροβολουσε.

Βεβαια εχω καιρο να ασχοληθω οποτε ισως και να υπαρχει πλεον κατι αξιολογο σε ετοιμες rom.

 

Για να μη μπλεκεις ομως αφου απ'οτι σε βλεπω δεν εχεις την ορεξη και ισως τη γνωση και καλα κανεις κιολας, θα σου προτεινω την εξης πολυ ευκολη και απλη λυση και το τηλεφωνο θα αλλαξει εντελως προς το καλυτερο.

 

Παραμενεις στην 4.3 αφου ισως ειναι και η καλυτερη εκδοση για αυτη τη συσκευη και εγκαθιστας xposed framework.

 

Θα κατεβασεις τα εξης modules.

Wanam exposed, youtubaway, tinted status bar, blurred ui, allow long sms, samsung keyboard short delay, view in play, xposed additions, xposed preference injector και οτι αλλο σου αρεσει. Ετσι θα κανεις ουσιαστικα οτι θελεις πανω στην συσκευη ( ειδικα με το wanam κανεις κυριολεκτικα οτι θελεις).

 

Μετα περνας adaway, titanium, rom toolbox κλπ και αφου τα σεταρεις ολα οπως πρεπει το κινητο θα ειναι κλασεις ανωτερω απο καθε kk και lolipop υπαρχουν. Εννοειται πως θα παγωσεις-διαγραψεις ολα τα bloat της samsung.

Βαζεις κι ενα nova με ενα θεμα που σου αρεσει και το τηλ. θα πυροβολει.

 

Ετσι το τηλ θα δουλευει χωρις bugs, θα ειναι πληρως παραμετροποιησιμο και root, και ολα αυτα με void 0x0.

 

Aυτα!

Link to comment
Share on other sites

Σε βρίσκω πολύ σωστό και πολύ χρήσιμο :)

Σε ευχάριστο πολύ για τις συμβουλές και από ότι φαίνεται έτσι θα κινηθώ μιας και η NEE 4.3 που πέρασα πραγματικά είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει πάνω στην συσκευή.

Εχω προχωρήσει ήδη σε καθάρισμα με rom toolbox και θα προχωρήσω και με τα υπόλοιπα

Και όσο για custom rom με μια μικρή ματιά που έριξα στο XDA πράγματι δεν βρήκα κάτι αξιόλογο και αξιοζήλευτο.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,4πυρινο στο 1,9 με 2gb ram και το σκαλιζετε.......:lol:

δεν το καταλαβαινω,ειδικα με τα 2gb ram,θεωρω το α και το ω την ram,και ετσι ειναι......

Απλα κοιταω γιατι ζαχαρωνω ενα στα 140 ευρωπουλα....

τωρα εχω ενα 2πυρινο στο1,4 με 1 gb ram,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος....και σκεφτομαι οτι με το S4 θα περασω σε αλλη διασταση.........:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα,4πυρινο στο 1,9 με 2gb ram και το σκαλιζετε.......:lol:

δεν το καταλαβαινω,ειδικα με τα 2gb ram,θεωρω το α και το ω την ram,και ετσι ειναι......

Απλα κοιταω γιατι ζαχαρωνω ενα στα 140 ευρωπουλα....

τωρα εχω ενα 2πυρινο στο1,4 με 1 gb ram,και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος....και σκεφτομαι οτι με το S4 θα περασω σε αλλη διασταση.........:lol:

 

δεν είναι 4πυρινο στο 1,9

αλλά Quad-core 2.3 GHz αν μιλάς για το i9506 και όχι για το i9505 το οποίο δεν γνωρίζω στα πόσα GHz είναι :lol:

το ότι τα σκαλίζουμε δεν αφορά τις ταχύτητα και μόνο, αλλά την σαβούρα τις κάθε εταιρίας που έχει μέσα

και αυτά τα 2.3 με 2GB ram τα κάνουν να φαίνονται ψίχουλα.

και μετά την παραμετροποίησης που σου δίνει την δυνατότητα να στήσεις την συσκευή σου ακριβός στα μέτρα σου.

από εκεί και πέρα για μερικούς είναι χόμπι το root και το CF ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρατηρώ στο κινητό μου ότι όταν το έχω στο ρεύμα και ταυτόχρονα το χρησιμοποιώ με ανοιχτή οθόνη, εφαρμογές κλπ, η μπαταρία φορτίζει πολύ πιο αργά από πριν. Εάν κάνω οτι παίζω και καποιο παιχνίδι, τότε πλέον αρχίζει και αποφορτιζει παρόλο που εξακολουθεί να είναι στο ρεύμα. Δοκίμασα και με διαφορετικό φορτιστή και καλώδιο αλλά πάλι κάνει το ίδιο. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρατηρώ στο κινητό μου ότι όταν το έχω στο ρεύμα και ταυτόχρονα το χρησιμοποιώ με ανοιχτή οθόνη, εφαρμογές κλπ, η μπαταρία φορτίζει πολύ πιο αργά από πριν. Εάν κάνω οτι παίζω και καποιο παιχνίδι, τότε πλέον αρχίζει και αποφορτιζει παρόλο που εξακολουθεί να είναι στο ρεύμα. Δοκίμασα και με διαφορετικό φορτιστή και καλώδιο αλλά πάλι κάνει το ίδιο. Ξέρετε τι μπορεί να συμβαίνει;

Πρόβλημα μπαταρίας ή θύρας usb.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπηρα το κινητό (πριν ένα χρόνο περίπου) είχε την 4.4 και πραγματικά πετούσε! Είχα πάθει πλάκα. Κανένα lagαρισμα. Όσο καιρό ήταν στην 4.4 δεν είχα κανένα θέμα.

 

Και μετά από μερικούς μήνες ήρθε η lollipop. Από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Έχω κάνει 2-3 φορές factory reset και στρώνει προσωρινά. Μετά από λίγο καιρό όμως το τηλέφωνο αρχίζει και lag-αρει. Έχω εγκαταστήσει το Clean Master και του καθαρίζω μνήμη (συνήθως χρησιμοποιεί 1.6-1.7 GB), του κλείνω εφαρμογές και συνέρχεται λίγο. Υπάρχουν φορές πάντως (τουλάχιστον 1 2 φορές την μέρα) που το κινητό κολαει. Πρέπει να περιμένω να ξεκολλήσει για να συνεχίσω αυτό που κάνω.

 

Μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει root ούτε έχω βάλει κάποια rom.

Τελευταία όμως το σκέφτομαι σοβαρά γιατί θεωρώ ότι είναι ένα κινητό που με σωστό SW μπορεί να πετάει!

 

Δεν με νοιάζει η εγγύηση. Έχετε να προτείνετε κάποια καλή σταθερή rom που να απογειώνει το κινητό μας;

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Edited by mikal
Link to comment
Share on other sites

Όταν πρωτοπηρα το κινητό (πριν ένα χρόνο περίπου) είχε την 4.4 και πραγματικά πετούσε! Είχα πάθει πλάκα. Κανένα lagαρισμα. Όσο καιρό ήταν στην 4.4 δεν είχα κανένα θέμα.

 

Και μετά από μερικούς μήνες ήρθε η lollipop. Από τότε άρχισαν τα προβλήματα. Έχω κάνει 2-3 φορές factory reset και στρώνει προσωρινά. Μετά από λίγο καιρό όμως το τηλέφωνο αρχίζει και lag-αρει. Έχω εγκαταστήσει το Clean Master και του καθαρίζω μνήμη (συνήθως χρησιμοποιεί 1.6-1.7 GB), του κλείνω εφαρμογές και συνέρχεται λίγο. Υπάρχουν φορές πάντως (τουλάχιστον 1 2 φορές την μέρα) που το κινητό κολαει. Πρέπει να περιμένω να ξεκολλήσει για να συνεχίσω αυτό που κάνω.

 

Μέχρι στιγμής δεν το έχω κάνει root ούτε έχω βάλει κάποια rom.

Τελευταία όμως το σκέφτομαι σοβαρά γιατί θεωρώ ότι είναι ένα κινητό που με σωστό SW μπορεί να πετάει!

 

Δεν με νοιάζει η εγγύηση. Έχετε να προτείνετε κάποια καλή σταθερή rom που να απογειώνει το κινητό μας;

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Πριν περασεις custom rom γιατι δεν δοκιμαζεις καποια αλλη official; Εγω με την τελευταια nordic countries δεν εχω παραπονο. Ενταξει δεν ειναι σαν την 4.4 αλλα σε αντιθεση με την 4.4 εχουν φτιαξει οι bluetooth αποσυνδεσεις κ το ir τηλεχειριστηριο.

Xiaomi Redmi Note 3 Pro kate -->> Xiaomi Mi 10T
Link to comment
Share on other sites

Πριν περασεις custom rom γιατι δεν δοκιμαζεις καποια αλλη official; Εγω με την τελευταια nordic countries δεν εχω παραπονο. Ενταξει δεν ειναι σαν την 4.4 αλλα σε αντιθεση με την 4.4 εχουν φτιαξει οι bluetooth αποσυνδεσεις κ το ir τηλεχειριστηριο.

 

Που την βρισκω αυτη την official;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...