Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν είπα να δώσω άλλη μια ευκαιρία στην 5.0.1 γιατί με χαλούσε η έλλειψη του LTE οπότε από την ΚΚ NEE έκανα wipe data και πέρασα μέσω Odin την τελευταία 5.0.1 ΝΕΕ χωρίς wipe μετά την εγκατάσταση και από ότι φαίνεται έχει καθίσει καλύτερα από κάθε άλλη φορά.

 

Ακόμα και η κάμερα στο Best photo δείχνει να είναι σχεδόν στα επίπεδα της ΚΚ ενώ το μαζικό κλείσιμο των εφαρμογών δουλεύει αλλά δυστυχώς με πετάει πίσω στον TW ενώ έχω τον Nova launcher.

 

Αν θα ήθελα να είμαι ειλικρινής νομίζω ότι η ΚΚ ήταν ένα κλικ πιο smooth αλλά πλέον και η L δεν είναι άσχημη και πλέον όπως είπα έχω και το LTE που κάνει διαφορά. Κατά τα άλλα αυτή η ασπριλα με χαλάει αλλά ελπίζω να την αντέξω.

 

A και στο Antutu μου έβγαλε 44.521 δηλαδή λίγο παραπάνω από την ΚΚ.

 

Edit. Τελικα κολλάει το μαζικό κλείσιμο των εφαρμογών.

Edited by gpgalanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειπα να δοκιμασω nova launcher πριν λίγο και στο κλείσιμο εφαρμογών όχι μόνο κολλάει αλλά την τρίτη φορά που το έκανα κόλλησε όλο το κινητό.

Έπρεπε να βγάλω μπαταρία για να συνέλθει.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Με τον tw πάντως το κλείσιμο των εφαρμογών πάει σφαίρα. Δεν είναι τυχαίο ότι παρότι η Google το αφαίρεσε σαν ενέργεια στην lollipop η Samsung συνεχίζει να το δίνει.

Το clear cache partition στο art δείχνει να φρεσκάρει το κινητό.

Είχα καιρό να το κάνω και βλέπω έναν καλύτερο αέρα στην συσκευή.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετά πειράματα με διαφορετικους launchers φαίνεται πως το lag στο μαζικό κλείσιμο των εφαρμογών για κάποιο λόγο σχετίζεται με τον επιλεγμένο launcher. Πχ κολλάει στον Nova, Go, Dodol κτλ ενώ δεν κολλάει στον CM, Apus κτλ.

 

Από εκεί και πέρα η τελευταία 5.0.1 NEE δείχνει όπως είπα αρκετά καλη και θα την κρατήσω λόγω LTE.

 

Κατά τα άλλα η αυτονομία του S4 είναι δυστυχώς αστεία και πολύ φοβάμαι ότι αυτός θα είναι τελικα και ο λόγος που κάποια στιγμή θα με κάνει να το αλλάξω καθώς δεν μπορώ να δεχθώ με τίποτα μονο 4μιση ώρες screen time.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα παιδια,βλεπω καλους χρονους της μπαταριας οσον αφορα την οθονη.σιγουρα θα εχει ξαναειπωθεί,αλλα εχω μεινει από τηλεφωνο και επείγομαι να αγορασω σημερα.τι λεει η μπαταρια του γενικως?
Link to comment
Share on other sites

Πάνω από 4.5 ώρες screen time δεν έχω δει. Για εμένα η μπαταρία του είναι τι μεγάλο αρνητικό του. Στα υπόλοιπα είναι πολύ καλό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

υπερήφανος κατοχος του απο σημερα!

2-3 ερωτησεις μιας και δεν ειχα android πολυ καιρο τωρα και δεν εχω ψαξει και πολυ ειναι η αληθεια...

1) ερχομενος απο τα νοκια, υπαρχει τροπος να εχω glance screen και να δουλευει σωστα? (ειναι αυτο που σε κατασταση αναμονης η οθονη δειχνει την ωρα, ισως λιγες πληροφοριες για το αν εχω αναπαντητες κλπ)

εγκατεστησα την εφαρμογη Glance αλλα κατι δεν παει καλα στον τροπο που ξεκλειδωνει το τηλεφωνο. δεν ξεκλειδωνει με το κουμπι το σωστο παρα μονο με το home ή το back... ουσιαστικα απλα με το κλειδωμα αρχιζει και τρεχει η εφαρμογη αν και με το που παταω το home μο ζηταει κανονικα το μοτιβο ξεκλειδωματος.

2) καποιο app που να δουλευει σωστα το double tap to wake up? (αντι του κουμπιου ξεκλειδωματος)

3) θελω root... καποιος οδηγος? αξιζει η μπορει να εχω θεματα μετα?

4) το gsmarena λεει οτι υποστηρηζει wireless charging αλλα ειναι market dependent... το ελληνικο υποστηριζει?

5) ψαχνω για OTA upgrade to lollipop αλλα δεν εχει λεει... πως κανουμε και γιατι προτεινετε να μην την κανω? διαβασα λιγο το thread αλλα δεν πολυκαταλαβα τι σας χαλαει... και μπαταρια καλυτερη, και λιγο πιο fluid...

 

να σημειώσω για τα πρωτα 2 οτι δε με πολυκαιει η αυτονομια μπαταριας μιας και βρισκομαι συνήθως σε μερη που μπορω να το φορτιζω.

Καντε με να μεινω εδω σαν να λεμε! χαχαχαχαχαχα

Edited by alexandros82
Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή το 9506, να το χαρείς.

1.

Τώρα όποτε περνάς το χέρι σου κάθετα από πάνω προς τα κάτω στο σημείο που είναι η μπροστινή κάμερα και οι αισθητήρες τότε θα βλέπεις τις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.

2. Δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει δεν ξέρω και αν είναι και χρήσιμο λόγο του φυσικού home button.

3. Οδηγοί για root υπάρχουν και σε αυτό το forum αλλά και αλλού, ρισκάρεις όμως να γράψει ο Knox και να χάσεις την εγγύηση από τη στιγμή που το κινητό είναι πύραυλος έτσι αλλιώς;

4. Για να δουλεύει η ασύρματη φόρτιση πρέπει να αγοράσεις πρώτα-πρώτα έναν ασύρματο φορτιστή αλλά και ένα εξάρτημα το οποίο μπαίνει ανάμεσα στη μπαταρία και το πίσω καπάκι.

Με αυτό όμως το καπάκι δεν θα κλείνει καλά και θα είναι λίγο άσχημο, αν το έχεις μέσα σε θήκη τότε οκ αλλιώς θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις το πίσω καπάκι της Samsung στο οποίο είναι ενσωματωμένος ο ασύρματος φορτιστής και δεν έχεις εμφανισιακά προβλήματα αλλά και δουλεύει και καλύτερα λόγο Samsung, το κακό είναι όμως πως το κινητό θα είναι λίγο πιο παχύ με αυτήν την πλάτη.

5. Αν είσαι βιαστικός μπορείς να περάσεις μέσω odin όποιο επίσημο ευρωπαϊκό firmware θέλεις που προορίζεται για το 9506 χωρίς προβλήματα.

Όσο για τα θεματάκια που έχει είναι το αυξημένο lag σε κάποια πράγματα συγκριτικά με την κιτκατ αλλά με την τελευταία έκδοση της ΝΕΕ έχει διορθωθεί αρκετά αλλά και το θέμα με τα άσπρα μενού, αυτό δεν θα διορθωθεί οπότε ή μένεις με την κιτκατ για πάντα ή πας στην ασπρίλα, εγώ πήγα στην ασπρίλα, δεν μου αρέσει αλλά τι να κάνω με γαργαλάει το να ξέρω ότι υπάρχει αναβάθμιση και να μην την περάσω…

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ευχαριστώ πολύ. Αν μπορείς βάλε το ίδιο screenshot μετά από κανονική χρήση με Internet κτλ.

 

Ανεβάζω screenshot για την χρήση της μπαταρίας μετά από ένα συνηθισμένο 24ωρο στο γραφείο που περιλαμβάνει λίγο από όλα.

Όταν δουλεύω στο γραφείο αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ την εφαρμογή remote phone μέσω wifi για να κάνω τις κλήσεις επειδή στην περιοχή που δουλεύω δεν έχει καλό σήμα. Όταν κυκλοφορώ ή είμαι σπίτι και δεν την χρησιμοποιώ τότε και η κατανάλωση της μπαταρίας είναι μικρότερη.

 

 

http://i61.tinypic.com/2uen3q0.png

 

http://i61.tinypic.com/14v2o29.png

 

Όπως θα δείτε η μπαταρία μετά από 22 ώρες είναι ακόμη στο 25%.

Link to comment
Share on other sites

http://i1375.photobucket.com/albums/ag463/gpgalanis/Screenshot_2015-04-02-16-59-09_zpskezwfofb.png

 

Σήμερα πέτυχα το μέγιστο screen time με το S4 μου. 5 ώρες με χρήση κυρίως internet και φωτεινότητα περίπου 25% καθώς ήμουν εντός γραφείου.

 

Μέχρι τώρα είχα περίπου 4.5 ώρες οπότε ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

 

Πάντως τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να αντισταθώ στον πειρασμό του Note 4. Δεν αντιλέγω πως είναι πολύ καλό (είχα τα 1&2) απλά το S4 με καλύπτει στα περισσότερα και δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω τα 540 ευρώ του Note 4 σε σχέση με το S4.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή επιλογή το 9506, να το χαρείς.

1.

Τώρα όποτε περνάς το χέρι σου κάθετα από πάνω προς τα κάτω στο σημείο που είναι η μπροστινή κάμερα και οι αισθητήρες τότε θα βλέπεις τις πληροφορίες που σε ενδιαφέρουν.

2.Δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει δεν ξέρω και αν είναι και χρήσιμο λόγο του φυσικού home button.

3.Οδηγοί για root υπάρχουν και σε αυτό το forum αλλά και αλλού, ρισκάρεις όμως να γράψει ο Knox και να χάσεις την εγγύηση από τη στιγμή που το κινητό είναι πύραυλος έτσι αλλιώς;

4.Για να δουλεύει η ασύρματη φόρτιση πρέπει να αγοράσεις πρώτα-πρώτα έναν ασύρματο φορτιστή αλλά και ένα εξάρτημα το οποίο μπαίνει ανάμεσα στη μπαταρία και το πίσω καπάκι.

Με αυτό όμως το καπάκι δεν θα κλείνει καλά και θα είναι λίγο άσχημο, αν το έχεις μέσα σε θήκη τότε οκ αλλιώς θα ήταν καλύτερα να αγοράσεις το πίσω καπάκι της Samsung στο οποίο είναι ενσωματωμένος ο ασύρματος φορτιστής και δεν έχεις εμφανισιακά προβλήματα αλλά και δουλεύει και καλύτερα λόγο Samsung, το κακό είναι όμως πως το κινητό θα είναι λίγο πιο παχύ με αυτήν την πλάτη.

5.Αν είσαι βιαστικός μπορείς να περάσεις μέσω odin όποιο επίσημο ευρωπαϊκό firmware θέλεις που προορίζεται για το 9506 χωρίς προβλήματα.

Όσο για τα θεματάκια που έχει είναι το αυξημένο lag σε κάποια πράγματα συγκριτικά με την κιτκατ αλλά με την τελευταία έκδοση της ΝΕΕ έχει διορθωθεί αρκετά αλλά και το θέμα με τα άσπρα μενού, αυτό δεν θα διορθωθεί οπότε ή μένεις με την κιτκατ για πάντα ή πας στην ασπρίλα, εγώ πήγα στην ασπρίλα, δεν μου αρέσει αλλά τι να κάνω με γαργαλάει το να ξέρω ότι υπάρχει αναβάθμιση και να μην την περάσω…

Ελπίζω να σε βοήθησα.

1) πολύ καλογραμμένο το τύπου glance αλλά θα'θελα να μπορώ να το έχω μόνιμα... αν δεις το feature αυτό λειτουργεί μόνο αν η συσκευή είναι οριζόντια. Σε stand πάνω δε δουλεύει. Θα ζήσω και χωρίς αυτό πάντως. ;)

2)σωστά, με το home μπορώ να ξεχάσω το double tap μρε τον καιρο.

3) τι knox ρε παιδια? Ξερω οτι ειναι καποιου ειδους προστατευτικο και καλα για τη συσκευη, αλλα παιζει με root να χασω για παντα την εγγυηση? Ακομα και αν το ξερουταρω αργοτερα?

Αν τελικα υο αποφασισω, ολοι οι τροποι ρουταρισματος για τα 9505 θα δουλεψουν εδω?

4) ξεχναμε λοιπον για την ωρα την ασυρματη φορτιση... θα συνδεω το ψιψιψινι στο κοκοψοψαρο... :D

5) αν σκεφτείς οτι εχω την black edition με το τυπου δερμα καπακι πισω τοτε ας μεινω χωρις την ασπριλα... κιτκατ και ξερο ψωμι.

Αληθεια, αυτο το καπακι το εχουν ολα τα 9506 ή μονο το μαύρο?

Και κατι ακομα. Εχω δει τις θηκες s-view, ειναι πρακτικες? Εχει κανεις εδω τετοια?

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Με root θα γραψει ο knox και θα εισαι εκτος εγγυησης. Ο τροπος που γινεται και γενικα τα περισσοτερα mods δεν εχουν καμια σχεση με του 9505.

 

Αν καποιος θελει root χωρις να γραψει ο knox τοτε η λυση ειναι downgrade σε JB 4.3 και towelroot.

Link to comment
Share on other sites

Θήκη UaG,από ebay,και αλλαγή καπακιού μπαταρίας για τηλ.blak mist και τηλέφωνο τζάμι.Η καλύτερη προστασία και εμφάνιση και λειτουργικότητα για μένα τέλεια.Βέβαια είναι θέμα υποκειμενικό.
Link to comment
Share on other sites

Την ειδα (οχι απο κοντα). δεν είναι τεραστια?

Ρε παιδια εχω ενα θεμα... οταν απενεργοποιω την περιστροφη οθονης επιστρεφει σε portrait ακομα και αν οταν τη στιγμη που το παταω ειναι σε landscape. Πως μπορώ να την κλειδωνω σε landscape?

Επισης, ποιο keyboard προτεινετε που να εχει την πιο σωστη μαντεψια λεξης? Οσα εχω δοκιμασει δε με ικανοποιησαν. Ουτε το perfect keyboard ουτε το go keyboard...

Θελω ενα που να καταλαβαινει οτι απλα πατησα πιο διπλα. Πχ, αν γραψω "παραω" να μη μου βγαζει "παραβίαση" αλλα να καταλαβαινει οτι απλα αντι για τ πατησα ρ.

Lumia 1020 προς πώληση. Link
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέτυχα το μέγιστο screen time με το S4 μου. 5 ώρες με χρήση κυρίως internet και φωτεινότητα περίπου 25% καθώς ήμουν εντός γραφείου.

 

Μέχρι τώρα είχα περίπου 4.5 ώρες οπότε ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

 

Πάντως τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να αντισταθώ στον πειρασμό του Note 4. Δεν αντιλέγω πως είναι πολύ καλό (είχα τα 1&2) απλά το S4 με καλύπτει στα περισσότερα και δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω τα 540 ευρώ του Note 4 σε σχέση με το S4.

 

Εγώ παλι είπα να σκεφτώ το alpha σαν πιο μικρό αλλα και εκεί η μπαταρια ειναι μια η άλλη με το δικό μας.

Εχω και το black edition που παναθεματο ειναι πολυ όμορφο όποτε όσο και να με τρώει η τσέπη μου δύσκολα θα το αποχωριστω.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Την ειδα (οχι απο κοντα). δεν είναι τεραστια?

Ρε παιδια εχω ενα θεμα... οταν απενεργοποιω την περιστροφη οθονης επιστρεφει σε portrait ακομα και αν οταν τη στιγμη που το παταω ειναι σε landscape. Πως μπορώ να την κλειδωνω σε landscape?

Επισης, ποιο keyboard προτεινετε που να εχει την πιο σωστη μαντεψια λεξης? Οσα εχω δοκιμασει δε με ικανοποιησαν. Ουτε το perfect keyboard ουτε το go keyboard...

Θελω ενα που να καταλαβαινει οτι απλα πατησα πιο διπλα. Πχ, αν γραψω "παραω" να μη μου βγαζει "παραβίαση" αλλα να καταλαβαινει οτι απλα αντι για τ πατησα ρ.

Δεν γίνεται να κλειδώσει σε landscape και όσο για το πληκτρολόγιο καλύτερα να απευθυνθείς στο κατάλληλο θέμα και θα σε βοηθήσουν περισσότερο

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=333930

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι είπα να σκεφτώ το alpha σαν πιο μικρό αλλα και εκεί η μπαταρια ειναι μια η άλλη με το δικό μας.

Εχω και το black edition που παναθεματο ειναι πολυ όμορφο όποτε όσο και να με τρώει η τσέπη μου δύσκολα θα το αποχωριστω.

 

Για να είμαι ειλικρινής κι εγώ δυσκολεύομαι να το αλλάξω.

 

Δεν είναι ότι πχ το Note 4 δεν είναι πολύ καλό, απλά το S4 είναι "more than good enough" για να σκάσω μια 500αρα για κάποιο άλλο τηλέφωνο. Και πλέον έχω ξεπεράσει την φάση της spec-ολαγνειας οπότε πλέον τα καινούργια κινητά δεν με ελκύουν όσο παλιά καθώς πλέον ακόμα και με παλιότερα κινητά μπορείς να κάνεις άριστα την δουλειά σου.

 

Και φυσικά το Black edition μέσα στην μαύρη UAG θήκη δείχνει πολύ κακό.

 

Το μόνο αρνητικό όπως έχω πει αρκετές φορές είναι η μπαταρία του αλλά τουλάχιστον φορτίζει πάρα πολύ γρήγορα. Αν μάλιστα έδινε περίπου 1 ώρα παραπάνω screen time δεν θα είχα καν παράπονο.

 

Συνολικά πάντως θα έλεγε πως είμαι πολύ ευχαριστημενος από το S4.

Link to comment
Share on other sites

 

Σήμερα πέτυχα το μέγιστο screen time με το S4 μου. 5 ώρες με χρήση κυρίως internet και φωτεινότητα περίπου 25% καθώς ήμουν εντός γραφείου.

 

Μέχρι τώρα είχα περίπου 4.5 ώρες οπότε ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

 

Πάντως τις τελευταίες μέρες προσπαθώ να αντισταθώ στον πειρασμό του Note 4. Δεν αντιλέγω πως είναι πολύ καλό (είχα τα 1&2) απλά το S4 με καλύπτει στα περισσότερα και δυσκολεύομαι να δικαιολογήσω τα 540 ευρώ του Note 4 σε σχέση με το S4.

 

Νομίζω πάντως πως είναι σαφές πλέον ότι η μπαταρία μου διαρκεί περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα τελικά να μην προχωρήσω σε αλλαγή του S4 για κάποιο άλλο κινητό πχ Note 4 κτλ.

 

Ο κύριος λόγος είναι πως ειλικρινά δεν βλέπω να υστερεί το S4 κάπου σε τέτοιο βαθμό ώστε να απαιτείται η αλλαγή του. ΟΚ πχ το Note 4 και το S4 ίσως έχουν λίγο καλύτερη οθόνη, κάμερα, μπαταρία κτλ που είναι σίγουρα σημαντικά αλλά όταν δίπλα σε αυτά βάζω και το κόστος αλλαγής τότε ειλικρινά νομίζω πως δεν αξίζει η αλλαγή. Και δεν είναι θέμα χρημάτων αλλά θέμα κόστους vs. benefits σε σχέση με την χρήση που κάνω και που ορθολογικά δεν δικαιολογεί να αφήσω το S4.

 

Και δεν το παίζω έξυπνος καθώς στο παρελθόν άλλαζα τουλάχιστον ένα κινητό κάθε χρόνο απλά πιστεύω πως πλέον τα κινητά εχουν φτάσει σε ένα επίπεδο ωριμότητας που δεν αξίζει να αλλάζουμε συσκευές τόσο συχνά.

 

Επιπλέον η τελευταία 5.0.1 δείχνει να έχει πατήσει επιτέλους καλά και επιπλέον έχω στήσει και το κινητό με τον τρόπο που θέλω οπότε με βλέπω να παραμένω στο S4 τουλάχιστον μέχρι να παρουσιαστεί ένα κινητό που θα με κάνει να το αλλάξω.

Link to comment
Share on other sites

Για σας και απο μενα ,

Παιδια υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορούμε να βγάλουμε φωτογραφία την οθόνη του κινητού η κάποιο προγραμματακι γι αυτήν την δουλειά???

XIAOMI REDMI 5 PLUS
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...