Jump to content

Samsung Galaxy S4 (I9506)


fits13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως από benchmark δεν τα πάει άσχημα με ΚΚ. Αν θυμάμαι καλά με Lollipop είχα 42.000.

 

http://i1375.photobucket.com/albums/ag463/gpgalanis/Mobile%20Uploads/Screenshot_2015-03-28-02-10-36_zpsfdsthhni.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βγηκε καινουρια rom NEE με νεοτερο changelist....

 

... και με νεότερο kernel.

Μακάρι να δούμε ακόμη καλύτερους χρόνους οθόνης και αναμονής.

Όλα τα άλλα έτσι και αλλιώς πάνε τέζα.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

... και με νεότερο kernel.

Μακάρι να δούμε ακόμη καλύτερους χρόνους οθόνης και αναμονής.

Όλα τα άλλα έτσι και αλλιώς πάνε τέζα.

 

μπορείς να δόσεις link για το download αν είναι εύκολο?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να δόσεις link για το download αν είναι εύκολο?

 

Εδώ http://www.sammobile.com/firmwares/download/44807/I9506XXUDOC5_I9506NEEDOC5_NEE/ αργά ....

Εδώ https://mega.co.nz/#!ZEkRkDqL!W6Ugxpe2XbI6qZlHkW4s-oCR0GKLROvSaP1k3ziO6aA γρήγορα.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μόλις παρέλαβα το 9506 και έχει εγκατεστημένο το androd 4.3 με έκδοση βασικού φάσματος i9506xxubml2.

Για να βάλω την 5.01 πρέπει πρώτα να βάλω την 4.4;

Δεν μου έχει έρθει ακόμα ενημέρωση ΟΤΑ, πρέπει να την κάνω manual;

Όποιος έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο μέγεθος διπλάσιο είναι φυσικά αδύνατο. Ούτε καν λίγο παραπάνω από το κανονικο δεν νομίζω και το λέω γιατί είχα δοκιμάσει αρκετές στο παρελθόν σε προηγούμενα κινητα.

 

Βέβαια για να μην είμαι 100% απόλυτος αν θέλεις ανεβασε ένα screenshot με το screen time.

 

Παίδες sorry. Όταν έγραφα για διάρκεια εννοούσα συνολική διάρκεια μπαταρίας. Εσάς από ότι κατάλαβα από τα σχόλιά σας τελικά, σας ενδιαφέρει ο χρόνος που μπορεί να κρατήσει η μπαταρία με την οθόνη συνέχεια ανοικτή. Αυτό δεν το έχω μετρήσει ποτέ γιατί πέρα από τηλέφωνα, μουσική και email καθημερινά δεν χρησιμοποιώ την συσκευή για κάτι άλλο. Παιχνίδια και σερφάρισμα δουλεύω μόνο όταν έχω χρόνο 2-3 φορές στις 15 ημέρες. Θα πρέπει να ξαναγεμίσω την μπαταρία και να αφήσω συνέχεια την συσκευή με τον οθόνη ανοικτή για να καταγράψει τον χρόνο που διαρκεί με την οθόνη αναμμένη. Θα το κάνω αύριο και θα σας ανεβάσω screenshots αύριο βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μόλις παρέλαβα το 9506 και έχει εγκατεστημένο το androd 4.3 με έκδοση βασικού φάσματος i9506xxubml2.

Για να βάλω την 5.01 πρέπει πρώτα να βάλω την 4.4;

Δεν μου έχει έρθει ακόμα ενημέρωση ΟΤΑ, πρέπει να την κάνω manual;

Όποιος έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει.

 

Ναι, πρέπει να περάσεις την 4.4 πρώτα και κανονικά θα πρέπει να σου έρθει ΟΤΑ.

Ωστόσο πριν αναβαθμίσεις σημείωσε πως η 4.3 είναι η τελευταία έκδοση στην οποία η Google επιτρέπει στις μη Google εφαρμογές να γράφουν και να τροποποιούν αρχεία στην microSD. Αν κάνεις την αναβάθμιση αυτό το πλεονέκτημα θα το χάσεις. Από την 4.4. και μετά οι μη Google εφαρμογές μπορούν να κάνουν μόνον ανάγνωση στην κάρτα microSD. Αυτό είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα κατ' εμέ. Φυσικά μπορείς να ρυθμίσεις την συσκευή να αποθηκεύει εκεί τα Videos και τις φωτογραφίες αλλά για οποιαδήποτε τροποποίηση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μόνο εφαρμογές Google ή να μεταφέρεις τα αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου αν θες να χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα.

Προσωπικά μου στοίχησε τόσο πολύ αυτό επειδή χρησιμοποιούσα την συγκεκριμένη δυνατότητα που μερικές φορές σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στην 4.3. Αν δεν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό προχώρα στην 4.4 που τρέχει πολύ καλά. Για την 5.01 διάβασε τα σχόλια που κάνουν εδώ τα παιδιά και αποφάσισε μόνος σου.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

... και με νεότερο kernel.

Μακάρι να δούμε ακόμη καλύτερους χρόνους οθόνης και αναμονής.

Όλα τα άλλα έτσι και αλλιώς πάνε τέζα.

 

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είχα χρόνο κι έκατσα να πειραματιστώ λίγο με το τηλέφωνό μου…

Έκανα αναβάθμιση από 4.4.2 I9506XXUCNG3 Ελληνικό Black Edition firmware μέσω odin χωρίς επαναφορά πριν ή μετά σε 5.0.1 I9506XXUDOA6 Czech Republic έτρεξα το Antutu και μου έβγαλε 42531.

Έκανα επαναφορά και πέρασα με odin το 5.0.1 I9506XXUDOB5 Ελληνικό firmware, ξαναέκανα επαναφορά και αφού πέρασα όλα τα προγράμματα που είχα έτρεξα πάλι το Antutu και έβγαλε 43994.

Τέλος πέρασα με odin χωρίς επαναφορά πριν ή μετά το 5.0.1 I9506XXUDOC5 Nordic countries firmware έτρεξα το Antutu και έβγαλε 44216.

Συμπεράσματα…

Lag υπάρχει στο Lollipop… είναι λίγο καλύτερα με το τελευταίο firmware οπότε ελπίζω στο μέλλον με νεότερες αναβαθμίσεις να διορθωθεί.

Κάνοντας κλήσεις με όλα τα firmware 5.0.1 πλην του τελευταίου που δεν το τσέκαρα ακόμα είχα προβλήματα με την ανοιχτή ακρόαση, κάποιες φορές ήταν σε ανοιχτή ακρόαση χωρίς να την ενεργοποιήσω εγώ και χωρίς να είναι “φωτισμένο το κουμπάκι” και κάποιες άλλες όσο και αν προσπαθούσα δεν μπορούσα να την ενεργοποιήσω.

Στα δύο τελευταία firmware προφορτώνει μόνο του την εφαρμογή του τηλεφώνου για να μειώσει το lag…

Με κλειστές όλες τιε εφαρμογές και αφού έχω κάνει διαγραφή μνήμης η ελεύθερη μνήμη της συσκευής είναι λιγότερη απ’ ότι ήταν με KitKat…

Προφανώς έχει περισσότερα υποσυστήματα φορτωμένα στη μνήμη για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις…

Link to comment
Share on other sites

anax111

Ναι, πρέπει να περάσεις την 4.4 πρώτα και κανονικά θα πρέπει να σου έρθει ΟΤΑ.

Ωστόσο πριν αναβαθμίσεις σημείωσε πως η 4.3 είναι η τελευταία έκδοση στην οποία η Google επιτρέπει στις μη Google εφαρμογές να γράφουν και να τροποποιούν αρχεία στην microSD. Αν κάνεις την αναβάθμιση αυτό το πλεονέκτημα θα το χάσεις. Από την 4.4. και μετά οι μη Google εφαρμογές μπορούν να κάνουν μόνον ανάγνωση στην κάρτα microSD. Αυτό είναι ένα μεγάλο μειονέκτημα κατ' εμέ. Φυσικά μπορείς να ρυθμίσεις την συσκευή να αποθηκεύει εκεί τα Videos και τις φωτογραφίες αλλά για οποιαδήποτε τροποποίηση θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις μόνο εφαρμογές Google ή να μεταφέρεις τα αρχεία στην μνήμη του τηλεφώνου αν θες να χρησιμοποιήσεις άλλο πρόγραμμα.

Προσωπικά μου στοίχησε τόσο πολύ αυτό επειδή χρησιμοποιούσα την συγκεκριμένη δυνατότητα που μερικές φορές σκέφτομαι να ξαναγυρίσω στην 4.3. Αν δεν σε ενδιαφέρει το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό προχώρα στην 4.4 που τρέχει πολύ καλά. Για την 5.01 διάβασε τα σχόλια που κάνουν εδώ τα παιδιά και αποφάσισε μόνος σου.

 

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Δεν μου κάνει ΟΤΑ λογικά γιατί το firmware είναι γερμανικό απ' ότι μετά είδα.

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης :!:

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις την αδικαιολόγητη μορφοποίηση κειμένου.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε εντυπώσεις.

Η έκδοση doc5 έχει καλύτερη αυτονομία σε σχέση με την dob5.

Χάθηκε όμως το notification του καιρού στην lock screen.

Περί lag καμμία διαφορά με πριν τούμπανο δηλαδή.

Και για να εξηγούμαι επειδή ο καθένας ορίζει διαφορετικά την λέξη lag.

Στα reload εφαρμογών λογικό ειναι να υπάρχει μια καθυστέρηση της τάξης του ενός δευτερολέπτου.

Οι εφαρμογές της Google ειναι ένα κλικ πιο σβέλτες απο τις εφαρμογές της Samsung.

Οταν όμως μιλάμε για καθυστέρηση δυο τριών δευτερολέπτων τότε μιλάμε για laaaag.

Δεν το εχω στην lollipop δεν το είχα ούτε στην kitkat.

Οι λόγοι που δεν επιστρέφω στην kitkat ειναι τρεις και ειναι σημαντικοί για μένα.

Η λολλυποπυ έφερε καλύτερο χρονο αναμονής της συσκευής περισσότερο χρόνο ομιλίας και μια αίσθηση ροης που έχει έρθει πολυ κοντά στο iPad που εχω.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μετά την αναβάθμιση που έκανα manual με odin και I9506XXUCNG3 μπήκε το Andoid 4.4.2 (Greece - Black edition).

Κατόπιν μου ήρθε με ΟΤΑ η αναβάθμιση σε Lolipop.

Αναρωτιέμαι τώρα όμως τι είναι καλύτερο να κάνω την αναβάθμιση με το αρχείο που κατέβηκε ΟΤΑ ή να την κάνω manual με odin;

 

Υ.Γ. Προς διαχειριστή, συγγνώμη δεν θα επαναληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

μετά την αναβάθμιση που έκανα manual με odin και I9506XXUCNG3 μπήκε το Andoid 4.4.2 (Greece - Black edition).

Κατόπιν μου ήρθε με ΟΤΑ η αναβάθμιση σε Lolipop.

Αναρωτιέμαι τώρα όμως τι είναι καλύτερο να κάνω την αναβάθμιση με το αρχείο που κατέβηκε ΟΤΑ ή να την κάνω manual με odin;

 

Υ.Γ. Προς διαχειριστή, συγγνώμη δεν θα επαναληφθεί.

 

Εγώ θα την έκανα ota και μετά θα έκανα μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Αν μετά έβλεπα οτι είχα θέματα θα την ξαναπερναγα με Odin.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχει κανεις το link (οχι απο Sammobile) της τελευταιας ελληνικης 4.4.2 που βγηκε το 2015;

 

Αν εννοείς αυτό:

Firmware Version Info

(PDA: I9506XXUCNG3 CSC: I9506EURCNG1 CHANGELIST: 1384112 BUILD DATE: 07.07.2014)

τότε υπάρχουν αυτά:

http://rapidgator.net/file/2b5cd99da93b275abb0960bfccdb3c5e

http://uploaded.net/file/vts1vr62

Edited by nasbar
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ξαναπέρασα την τελευταία ΚΚ για Nordics και το κινητό πετάει.

 

Όσο για την 5.0.1 δεν με ικανοποίησε καθόλου. Και την πέρασα κανονικά με ΟΤΑ, την έκανα επανεγκατάσταση μέσω KIES, την φλασαρα μέσω Odin, έκανα wipe πριν και μετά, δοκίμασα την Ελληνική και την Nordics (και τα 2 build) αλλά τίποτα. Ήταν μια απογοήτευση σε σχέση με την ΚΚ.

 

Τέλος πάντων επειδή βαρέθηκα και επειδή δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στην Samsung θα μείνω εδώ που είμαι με την ΚΚ και όταν βγει η τελική αναβάθμιση για το S4 ίσως την περάσω.

 

ΥΓ. Ευχαριστώ για τα links παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, μόλις παρέλαβα το 9506 και έχει εγκατεστημένο το androd 4.3 με έκδοση βασικού φάσματος i9506xxubml2.

Για να βάλω την 5.01 πρέπει πρώτα να βάλω την 4.4;

Δεν μου έχει έρθει ακόμα ενημέρωση ΟΤΑ, πρέπει να την κάνω manual;

Όποιος έχει την καλοσύνη ας μου απαντήσει.

 

 

Καλησπερα,

Μετα απο δικη μου εμπειρια και μερικων ακομη συναδελφων μεσα στο φορουμ, αλλα και απο τα θεματα που διαβαζω στο ιντερνετ θα σου προτεινα εγω προσωπικα να μην αναβαθμισεις σε 5.0.1 ακομη. Εγω αν επαιρνα τωρα το κινητο ισως εμενα και σε 4.3 να φανταστεις! Απο την αλλη, αν εχεις ηδη βαλει τη λολλιποπ ισως να μην εχεις πληρη εικονα γιατι δεν θα εχεις δουλεψει την ΚιτΚατ στο κινητο σου, η οποια ειναι μια χαρα και το μαυρο της ταιριαζει πολυ με το κινητο. Αλλα περα απο αυτο.... Οπως κ να χει τα παραπονα απο δικη μου εμπειρια ειναι πολλα κ τα lags περισσοτερα. Γνωμη μου ειναι να δουλεψεις λιγο τη 4.4 και να περιμενεις να βγει καποια καλη εκδοση 5, να δοκιμαστει κ μετα να την περασεις.

Βεβαια αυτη ειναι η δικη μου αποψη, η οποια μπορει να βρει καποιους συμφωνους καποιους και αντιθετους.

 

 

Και βεβαια factory reset και μετα περασεις οποιοδηποτε λογισμικο!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο μέγεθος διπλάσιο είναι φυσικά αδύνατο. Ούτε καν λίγο παραπάνω από το κανονικο δεν νομίζω και το λέω γιατί είχα δοκιμάσει αρκετές στο παρελθόν σε προηγούμενα κινητα.

 

Βέβαια για να μην είμαι 100% απόλυτος αν θέλεις ανεβασε ένα screenshot με το screen time.

 

Όπως υποσχέθηκα ανεβάζω screenshots που δειχνουν την διάρκεια της High Capacity μπαταρίας που έχω φορέσει στο S4 μου. Το έβαλα να παίζει ασταμάτητα ματριόσκα στα 720p και διήρκησε όπως θα δείτε 6ώρες μέχρι να φτάσει από το 100% στο 7%. Ο φωτισμός ήταν ρυθμισμένος στο αυτόματο και καθ όλη την διάρκεια το τηλέφωνο ήταν ανοικτό όπως και τα Data. Ο ήχος στην μέση. GPS και WiFi κλειστά. Επίσης έκανα και εντωμεταξύ και 2 κλήσεις των 10 λεπτών σύνολο. Όπως σας είπα η μπαταρία διαρκούσε 25% περισσότερο τους πρώτους 8 μήνες που την αγόρασα. Θα σας πω και το εξής. Πριν 2 μήνες θέλησα να βάλω την μαμίσια του για να συνδέσω κάτι ακουστικά με NFC. Μου φάνηκε τόσο μικρή η διάρκειά της που μέσα σε τρεις μέρες ξαναγύρισα στην γιαπωνέζικια. Μπορείτε να βγάλετε τα συμπεράσματά σας.

http://i58.tinypic.com/286xp40.png

 

 

http://i61.tinypic.com/2w2gc52.png

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S4 (I9506)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...