Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι custom kernels πειράζουν αρχεία συστήματος οπότε όταν είναι να φλασαρεις κάποιον άλλο, πρέπει πρώτα να φλασαρεις τη rom(dirty flash).

 

Ο στοκ kernel υπάρχει στο παρακάτω link του atlantis και φλασαρεις κανονικά από recovery.

https://www.androidfilehost.com/?w=files&flid=21265

 

Επειδή τώρα μπερδεύτηκα, προτείνεις να φλασάρω μόνο τον κερνελ από το λινκ, η να κάνω dirty flash όλη την stok rom?

 

edit ολα οκ, φλασαρα το boot.img μονο και μπηκε ο στοκ κερνελ. Ευχαριστω παιδια. Τελικα για dttw, προτεινετε ελεμενταλ? Επισης περα απο dttw, σε γενικες επιδοσεις ειναι καλος κερνελ?

Edited by SaintPetrouil

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ξαφνικά το κινητό δεν αναγνωρίζει την sim. Αν την βγάλω ξέρει ότι δεν έχω καθόλου αλλά αυτή έχω μέσα λέει no service. Έχω δοκιμάσει άλλη sim όπως και την sim σε άλλο κινητό και τελικά μόνο το δικό μου είχε πρόβλημα. Διορθώθηκε κάνοντας factory reset και περνώντας από την αρχή τα πάντα. Στην αρχή ήταν εντάξει αλλά μια μέρα μετά από reboot που του έκανα πάλι τα ίδια.

 

Χρησιμοποιώ slimLP με elementalX. Τώρα γύρισα στην slimKat

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Πολλή ησυχία ρε παιδια στο forum. Ολοι για μπάνια είστε; Για δώστε κανένα update με καμια νεοεμφανιζόμενη ή καμια κλασική βελτιωμένη Ρομ. Είμαι με euphoria κανένα δίμηνο και λέω να ψαχτω για κάτι με καλύτερη μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

Πολλή ησυχία ρε παιδια στο forum. Ολοι για μπάνια είστε; Για δώστε κανένα update με καμια νεοεμφανιζόμενη ή καμια κλασική βελτιωμένη Ρομ. Είμαι με euphoria κανένα δίμηνο και λέω να ψαχτω για κάτι με καλύτερη μπαταρία.

 

Για να ειμαι ειλικρινης εγω την προτιμω αυτην την ησυχια. Να λεγεται κατι οταν χρειαζεται, υπαρχει σκοπος ή νοημα. Βλεπω νεα ποστς, μπαινω να τσεκαρω και τα περισσοτερα ειναι αχρηστα, χιλιοειπωμενα, κλπ. Τελευταια αυτη η ησυχια που λες, εμενα μου αρεσει μια χαρα.

Δε νομιζω να παιξουν νεες ρομ για τη συσκευη μας πια. Ειναι 2 ετων τηλεφωνο. Η αναπτυξη των ηδη υπαρχοντων θα συνεχιζεται, αλλα δεν πιστευω, να υπαρχει περιπτωση να μπει νεος developer σε συσκευη 2013. Για ποιο λογο; Εχει βγει ηδη Nexus 6 κι ετοιμαζεται Nexus 5 (2015).

Ολοι οι χρηστες καλη μπαταρια κι επιδοσεις ζητανε. Οι Rom γνωστες, συνδυαζεις πυρηνα και δοκιμαζεις. Το combo της υπογραφης μου ειναι απο τα στανταρακια.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ειλικρινης εγω την προτιμω αυτην την ησυχια. Να λεγεται κατι οταν χρειαζεται, υπαρχει σκοπος ή νοημα. Βλεπω νεα ποστς, μπαινω να τσεκαρω και τα περισσοτερα ειναι αχρηστα, χιλιοειπωμενα, κλπ. Τελευταια αυτη η ησυχια που λες, εμενα μου αρεσει μια χαρα.

Δε νομιζω να παιξουν νεες ρομ για τη συσκευη μας πια. Ειναι 2 ετων τηλεφωνο. Η αναπτυξη των ηδη υπαρχοντων θα συνεχιζεται, αλλα δεν πιστευω, να υπαρχει περιπτωση να μπει νεος developer σε συσκευη 2013. Για ποιο λογο; Εχει βγει ηδη Nexus 6 κι ετοιμαζεται Nexus 5 (2015).

Ολοι οι χρηστες καλη μπαταρια κι επιδοσεις ζητανε. Οι Rom γνωστες, συνδυαζεις πυρηνα και δοκιμαζεις. Το combo της υπογραφης μου ειναι απο τα στανταρακια.

Δεν εχεις άδικο... Αλλά αυτή η αλήθεια που ομολογεις έτσι κυνικά ακούγεται βαρια: δεν υπάρχουν πλεον ευχάριστες εκπλήξεις για το κινητό μας, ουτε πολλά νέα πραγματα να ανακαλυψεις απολαμβανοντας συστηματικά το χόμπι του ROM flashing.... . Αχ γέρασε και το nexus 5!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ πάντως είμαι με την Μ preview 2 από την ημέρα που βγήκε και αφού δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα, δεν έχω διάθεση να αλλάξω rom.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ πάντως είμαι με την Μ preview 2 από την ημέρα που βγήκε και αφού δεν έχω ιδιαίτερα προβλήματα, δεν έχω διάθεση να αλλάξω rom.

 

Αυτονομία σε σχέση με τη lollipop;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Αυτονομία σε σχέση με τη lollipop;

 

Αρκετά καλή αν σκεφτείς ότι είναι beta, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η μπαταρία επιρρεαζεται και από άλλους παράγοντες όπως οι εφαρμογές, καθώς επίσης και από το ποσό παλιά είναι.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά υπάρχουν νέες rom για το N5. :happy:

Αν εξαιρέσεις τις "κλασικές" ( Purity, Chroma, Cataclysm και τόσες άλλες ) που συνεχίζουν να αναπτύσσονται

κανονικότατα, συνεχώς εμφανίζονται και καινούργιες αξιόλογες προτάσεις όπως οι MinimalOS, PureNexus και άλλες.

Ρίξτε μια ματιά όχι μόνο στο xda αλλά και στις σχετικές κοινότητες στο G+.

Αν αναλογιστεί κανείς την "ηλικία" του κινητού μια χαρά ήμαστε και αν δεν ήταν Nexus συσκευή σίγουρα δεν θα βλέπαμε

τέτοια υποστήριξη.

Εκεί που όντως υπάρχει μια σχετική ξεραΐλα είναι στο επίπεδο kernel αλλά αυτή υπάρχει εδώ και πολύ καιρό. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά καλή αν σκεφτείς ότι είναι beta, δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι η μπαταρία επιρρεαζεται και από άλλους παράγοντες όπως οι εφαρμογές, καθώς επίσης και από το ποσό παλιά είναι.

 

Για τη δική σου χρήση πάντα (αν δεν βαριέσαι γράψε τι συγχρονίζεις, τι χρήση κάνεις κλπ) είναι καλύτερα ή χειρότερα από lollipop;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Για τη δική σου χρήση πάντα (αν δεν βαριέσαι γράψε τι συγχρονίζεις, τι χρήση κάνεις κλπ) είναι καλύτερα ή χειρότερα από lollipop;

 

Νομίζω ότι είναι καλύτερη από τη lollipop, έχει καλύτερη αναμονή τις περισσότερες μέρες.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι καλύτερη από τη lollipop, έχει καλύτερη αναμονή τις περισσότερες μέρες.

 

Συγγνώμη που σε ζαλίζω αλλά από ώρες οθόνης τι βλέπεις; Σημαντική βέβαια και η μικρή κατανάλωση στην αναμονή.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που σε ζαλίζω αλλά από ώρες οθόνης τι βλέπεις; Σημαντική βέβαια και η μικρή κατανάλωση στην αναμονή.

 

Κανένα πρόβλημα, αλίμονο, δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω ακριβώς διότι μοιράζω τη χρήση μου σε δυο συσκευές και δεύτερον έχω τη συνήθεια να φορτίσω το τηλέφωνο κάθε βράδυ.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από 1.5 χρόνο plus που έχω τη συσκευή εχτες άλλαξα μπαταρία μιας και είχα χάσει τρέλα σε χρόνους και είχα και προβλήματα στις ενδείξεις της μπαταρίας πχ έδειχνε 40% έκανα restart πήγαινε στο 20% μετά ξεκίναγε να φορτίζει μόνο του κτλ... Και το κινητό απλά απογειώθηκε.. 40% υπόλοιπο με ήδη 2:30 ώρες αναμεικτης χρησης, αναμονή ένα 6 Ώρο το βράδυ έχασε 1-2% και επιτέλους πλέον απολάμβανω και πάλι το κινητό μου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μετά από 1.5 χρόνο plus που έχω τη συσκευή εχτες άλλαξα μπαταρία μιας και είχα χάσει τρέλα σε χρόνους και είχα και προβλήματα στις ενδείξεις της μπαταρίας πχ έδειχνε 40% έκανα restart πήγαινε στο 20% μετά ξεκίναγε να φορτίζει μόνο του κτλ... Και το κινητό απλά απογειώθηκε.. 40% υπόλοιπο με ήδη 2:30 ώρες αναμεικτης χρησης, αναμονή ένα 6 Ώρο το βράδυ έχασε 1-2% και επιτέλους πλέον απολάμβανω και πάλι το κινητό μου.

Απο που την πήρες; Μόνος σου την πέρασες;

Link to comment
Share on other sites

Απο που την πήρες; Μόνος σου την πέρασες;

Όχι αν και δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Στη προκορδια πήγα και την άλλαξαν επιτόπου. Αν έχεις απόδειξη από αγορά Ελλάδα πληρωνεις 15 αλλιώς 25 ευρώ.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

εγω την αγορασα μονος μου και την περασα

ειναι πολυ ευκολο,πολυ λιγη προσοχη θελει :D

 

 

εδω και αρκετες μερες ειμαι με την [ROM][5.1.1]★ The Pure Nexus Project ★ Layers ★ [8/07/15]

εχω δοκιμασει παρα πολλες ρομς και εδω νομιζω θα κατσω για πολυ καιρο...σταθερη και γρηγορη

 

απο θεμα μπαταριας-οθονης ειμαι στις 4-4.30 ωρες οθονη....εκει παιζουν τα νεξους συγκρινοντας το με 2 αλλων φιλων μου

Link to comment
Share on other sites

εγω την αγορασα μονος μου και την περασα

ειναι πολυ ευκολο,πολυ λιγη προσοχη θελει :D

 

 

εδω και αρκετες μερες ειμαι με την [ROM][5.1.1]★ The Pure Nexus Project ★ Layers ★ [8/07/15]

εχω δοκιμασει παρα πολλες ρομς και εδω νομιζω θα κατσω για πολυ καιρο...σταθερη και γρηγορη

 

απο θεμα μπαταριας-οθονης ειμαι στις 4-4.30 ωρες οθονη....εκει παιζουν τα νεξους συγκρινοντας το με 2 αλλων φιλων μου

 

 

απο πού την αγορασες? και πόσο, γιατι ebay ακόμα δεν παίζει αγορες απο ελλάδα:mad:

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

απο πού την αγορασες? και πόσο, γιατι ebay ακόμα δεν παίζει αγορες απο ελλάδα:mad:

Στην Ελλάδα θα τη βρεις σε πολλά μαγαζιά περί τα 19-20 ευρώ. Άρα για μένα δίνεις 25 ευρώ στην αντιπροσωπεία και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Όχι αν και δεν είναι δύσκολο αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Στη προκορδια πήγα και την άλλαξαν επιτόπου. Αν έχεις απόδειξη από αγορά Ελλάδα πληρωνεις 15 αλλιώς 25 ευρώ.

Τι σχέση έχει από που το πήρες το κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει από που το πήρες το κινητό?

Πέρσι με imei μου άλλαξε το κουμπί στην εγγύηση...φέτος ζητανε απόδειξη και απόδειξη από Google play Αγγλίας δεν γίνεται δεκτη

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πέρσι με imei μου άλλαξε το κουμπί στην εγγύηση...φέτος ζητανε απόδειξη και απόδειξη από Google play Αγγλίας δεν γίνεται δεκτη

Αφού θα πληρώσεις έτσι και αλλιώς δεν θα έπρεπε να την ζητάνε.

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα πληρώσεις έτσι και αλλιώς δεν θα έπρεπε να την ζητάνε.

Μάλλον κάπου μπερδεύτηκες..

Αν έχεις απόδειξη πληρωνεις 15..

Χωρίς απόδειξη 25..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κάπου μπερδεύτηκες..

Αν έχεις απόδειξη πληρωνεις 15..

Χωρίς απόδειξη 25..

Θα πάω και εγώ γιατί ότι και να κάνω δεν βλέπω πάνω από 2. 5 ώρες SOT.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...