Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι, έχω κι εγώ κάποια κολλήματα, με chrome, κυρίως όταν φορτωνω πολλές καρτέλες, πράγμα που δεν το έκανε με την slimkat!

Εμενα το κανει και με opera .. Και χωρις να φορτωνω πολλες σελιδες.. Παγωνει για 3-4 δευτερολεπτα.... Και παιζει να μου το ξανακανει και σε λιγοτερο απο 1 λεπτο...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι με euphoria και elementalX κ ομολογώ οτι έχω δει τρομερή βελτίωση κυρίως στη διάρκεια της μπαταρίας! Έχω απενεργοποιήσει φυσικά τον browser που είχε καθώς επίσης και την κάμερα η οποία δε με κάλυπτε! Έχετε να μου προτεινετε καμια καλύτερη εφαρμογή για τα μηνύματα η οτιδήποτε άλλο που θεωρείτε εσείς απαραίτητο;
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με euphoria και elementalX κ ομολογώ οτι έχω δει τρομερή βελτίωση κυρίως στη διάρκεια της μπαταρίας! Έχω απενεργοποιήσει φυσικά τον browser που είχε καθώς επίσης και την κάμερα η οποία δε με κάλυπτε! Έχετε να μου προτεινετε καμια καλύτερη εφαρμογή για τα μηνύματα η οτιδήποτε άλλο που θεωρείτε εσείς απαραίτητο;

Για κάμερα εγώ προσωπικά είμαι πλήρως ευχαριστημένος από το "A better camera", το οποίο είχε πρόσφατα και το amazon δωρεάν την paid έκδοση. Τουλάχιστον σε HDR λειτουργία σε σχέση με το google camera βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες και κυρίως πιο φωτεινές. Για μηνύματα χρησιμοποιώ το handcent ελέω 160 χαρακτήρων που δεν έχει το hangouts και επειδή μερικά Nokia dumbphones δεν μπορούσαν να διαβάσουν μήνυμα που είχαν αποσταλεί από το hangouts.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Για κάμερα εγώ προσωπικά είμαι πλήρως ευχαριστημένος από το "A better camera", το οποίο είχε πρόσφατα και το amazon δωρεάν την paid έκδοση. Τουλάχιστον σε HDR λειτουργία σε σχέση με το google camera βγάζει πολύ καλύτερες φωτογραφίες και κυρίως πιο φωτεινές. Για μηνύματα χρησιμοποιώ το handcent ελέω 160 χαρακτήρων που δεν έχει το hangouts και επειδή μερικά Nokia dumbphones δεν μπορούσαν να διαβάσουν μήνυμα που είχαν αποσταλεί από το hangouts.

 

Στις custom ROMs η default εφαρμογη messaging ειναι πειραγμενη, k σεταροντας την επιλογη "Strip all unicode characters" θα εχεις διαθεσιμουσ 160 χαρακτηρες. ;)

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Στις custom ROMs η default εφαρμογη messaging ειναι πειραγμενη, k σεταροντας την επιλογη "Strip all unicode characters" θα εχεις διαθεσιμουσ 160 χαρακτηρες. ;)

Δεν χρησιμοποιώ AOSP rom για να έχω το AOSP messaging app. Ή και να το είχα το έσβησα.. :p

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροποσ να γινει σε nexus ο διαχωρισμοσ τησ οθονησ ωστε να τρεχουν τταυτοχρονα δυο εφαφμογες οπωσ στα note πχ

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροποσ να γινει σε nexus ο διαχωρισμοσ τησ οθονησ ωστε να τρεχουν τταυτοχρονα δυο εφαφμογες οπωσ στα note πχ

 

Δες

για multiwindow.
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Γιατι στην CyanogenMod 12.1 δε μπορεις να αυξησεις την ταχυτητα του επεξεργαστη πανω απο 1,5GHz?

H normal CPU frequency, δεν ειναι 2,2?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση. Γιατι στην CyanogenMod 12.1 δε μπορεις να αυξησεις την ταχυτητα του επεξεργαστη πανω απο 1,5GHz?

H normal CPU frequency, δεν ειναι 2,2?

Τι kernel έχεις ?

Εγώ με elementalx παίζει κανονικά...

[ATTACH]60100[/ATTACH][ATTACH]60101[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Εχω τον κερνελ της CM12.1 . Ψαχνοντας στο XDA forum, βρηκα τι παιζει τελικα. Εχει ρυθμιση για overheating. Mολις πιασει θερμοκρασια κατεβαζει την ταχυτητα του επεξεργαστη. Πειραματιστηκα κ οντως ισχυει. Μολισ το αφησα κ παγωσε λιγο με αφησε να το σεταρω στα 2,2. Αν ζεσταθει μπορει να στην κλειδωσει κ στα 1,2.

O elementalX δεν εχει αυτη την προστασια.

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Εχω τον κερνελ της CM12.1 . Ψαχνοντας στο XDA forum, βρηκα τι παιζει τελικα. Εχει ρυθμιση για overheating. Mολις πιασει θερμοκρασια κατεβαζει την ταχυτητα του επεξεργαστη. Πειραματιστηκα κ οντως ισχυει. Μολισ το αφησα κ παγωσε λιγο με αφησε να το σεταρω στα 2,2. Αν ζεσταθει μπορει να στην κλειδωσει κ στα 1,2.

O elementalX δεν εχει αυτη την προστασια.

 

Ο elementalx έχει 3 ρυθμίσεις για thermal throtlling.

Για ζεστό, ψυχρό και ενδιάμεσο.

Το βλέπεις εξ αλλου και κατα την εγκατάσταση με τον

Aroma installer.

Αρα έχει προστασία για την υπερθέρμανση.....

Και μάλιστα καλυτερη

Συγκρινόμενος με τον κερνελ

της cm12.1 έχει πιο πολλές δυνατότητες και μεγαλύτερη

Προστασία αλλά και οικονομία στην μπαταρια

 

Ο καλύτερος συνδυασμός μου μέχρι τώρα

Είναι cm12.1 + elementalX kernel

 

Υγ. Και στον elementalx αν εχεις ζεστο επεξεργαστη

Παλι σου το ρίχνει....

Σεταρεις στο ανώτερο μεν....

Αλλά οι μετρήσεις δείχνουν...

1.2. Και μολις κρυώσει ξανά

Ανεβαίνει η ταχύτητα....πχ 1.6

 

Δηλαδή η μονη διάφορα είναι οτι σε αφήνει

Μεν να σεταρεις....ενω αυτό που σε ενδιαφέρει

Δηλαδή η προστασία είναι ενταξει

Edited by frontzosd
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις πηρα και εγω ενα nexus 5 και θα ειμαι συντομος... Θελω 2-3 link

 

1) root + recovery

 

2) την καλυτερη custom rom για μπαταρια+ταχυτητα κατα την αποψη σας μαζι με τον καλυτερο κερνελ να προσφερει τα ιδια.

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Απλα τα link δωστε μου θα τα φτιαξω εγω τα αλλα ξερω απο αυτα. απλα θελω να μου πειτε συγκεκριμενα ποια εινια τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες, εγώ χρησιμοποιώ αυτή http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/orig-development/rom-cataclysm-nexus-5-t2518660, για root χρησιμοποίησα τις οδηγίες που βρήκα στους οδηγούς.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Μολις πηρα και εγω ενα nexus 5 και θα ειμαι συντομος... Θελω 2-3 link

 

1) root + recovery

 

2) την καλυτερη custom rom για μπαταρια+ταχυτητα κατα την αποψη σας μαζι με τον καλυτερο κερνελ να προσφερει τα ιδια.

 

Σας ευχαριστω για το χρονο σας!

 

Απλα τα link δωστε μου θα τα φτιαξω εγω τα αλλα ξερω απο αυτα. απλα θελω να μου πειτε συγκεκριμενα ποια εινια τα καλυτερα

 

1)http://forum.xda-developers.com/google-nexus-5/development/toolkit-wugs-nexus-root-toolkit-v1-8-3-t2517778

2)Από εμένα αυτή. Εδώ πληροφορίες για τη Ρομ.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγα παραπάνω στοιχεία. Ποια έκδοση Android έχεις και ποια αρχεία xposed εγκαθιστάς;

5.1.1 euphoria δεν εχω εγκαταστισει κανενα αρχειο βαζω το exposed και μου δειχνει αυτο [ATTACH]60164[/ATTACH]

Edited by demosthenes7

device nexus 5

rom purity 4.4.3

kernel code_blue r 172

Link to comment
Share on other sites

5.1.1 euphoria δεν εχω εγκαταστισει κανενα αρχειο βαζω το exposed και μου δειχνει αυτο [ATTACH]60164[/ATTACH]

Για 5.1/5.1.1

 

Πρώτα θα φλασαρεις από recovery το zip που θα βρεις εδώ.

http:// http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=59901239

 

Μετά reboot και κάνεις εγκατάσταση το αρχείο apk από εδώ.

http:// http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=58828974

 

Είσαι έτοιμος. Από αυτό το thread στο δεύτερο post θα δεις ποια module δουλεύουν σε 5.1/5.1.1.

http:// http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3075257

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί ο ήχος των video που τραβάω με full stock nexus 5? Παραμορφώνει τρελά και δεν καταλαβαίνεις τι ακούς...είδα κάποιες λύσεις αλλά θέλουν root!
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να βελτιωθεί ο ήχος των video που τραβάω με full stock nexus 5? Παραμορφώνει τρελά και δεν καταλαβαίνεις τι ακούς...είδα κάποιες λύσεις αλλά θέλουν root!

Nexus και όχι root είναι κρίμα για τη συσκευή κατά την άποψή μου.

καλησπερα παιδια εκανα ρουτ και εχω την 5,1 λολιποπ μπορω να βαλω xponsed kai grafity box?ευχαριστω!

 

Xposed και gravity BOX είναι.. :p

Για το xposed δες το μήνυμα του Gringo λίγο πιο πάνω.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...