Jump to content

[Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι για το 5 κατέβασα.

κάποιος στο xda λέει οτι θέλει κανα τέταρτο.

θα προσπαθήσω ξανά ξέρω γω...

Μήπως εχεις περάσει την 2.8.2.0 γιατί λενε οτι εχει κάτι προβλήματα. Μήπως να δοκιμασίες με 2.8.1.0

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μήπως εχεις περάσει την 2.8.2.0 γιατί λενε οτι εχει κάτι προβλήματα. Μήπως να δοκιμασίες με 2.8.1.0

 

2.8.1.0 έχω.

τώρα το έβαλα και περιμένω 10 λεπτά...στο 15λεπτο θα το κόψω

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περίεργο πάντως.

δεν ξεκινάει με τίποτα.

και η προηγούμενη version μπήκε κανονικά.

μήπως να έκανα και κανα factory wipe?

Edited by GeorgeTF

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

2.8.1.0 έχω.

τώρα το έβαλα και περιμένω 10 λεπτά...στο 15λεπτο θα το κόψω

 

----- προσθήκη μηνύματος 12 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

περίεργο πάντως.

δεν ξεκινάει με τίποτα.

και η προηγούμενη version μπήκε κανονικά.

μήπως να έκανα και κανα factory wipe?

Καλά όταν λέω αργεί έκανε κάνα λεπτό όχι τέτοιους χρόνους. Κάνε πάλι ενα full wipe χωρίς την ιντερναλ και φλασαρε ξανά.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Καλά όταν λέω αργεί έκανε κάνα λεπτό όχι τέτοιους χρόνους. Κάνε πάλι ενα full wipe χωρίς την ιντερναλ και φλασαρε ξανά.

 

δεν ξέρω τι να κάνω.

σκέφτομαι να βάλω το release 6.1 και μετά το 7 αλλά δεν το βρίσκω πουθενά...μπας και το έχεις?

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω τι να κάνω.

σκέφτομαι να βάλω το release 6.1 και μετά το 7 αλλά δεν το βρίσκω πουθενά...μπας και το έχεις?

 

https://www.mediafire.com/folder/mkzwb98wjrue8//Android%205.0%20AOSP#pw9z8p0ldng01

 

Εδω θα βρεις την 6.2 δοκιμασε με αυτην πρωτα. εγω εχω φυλαγμενη σε dropbox την 6,0,1 αν δεν βγαλεις ακρη.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

https://www.mediafire.com/folder/mkzwb98wjrue8//Android%205.0%20AOSP#pw9z8p0ldng01

 

Εδω θα βρεις την 6.2 δοκιμασε με αυτην πρωτα. εγω εχω φυλαγμενη σε dropbox την 6,0,1 αν δεν βγαλεις ακρη.

ωραιος...

ευχαριστώ ρε τρελέ να είσαι καλά...

κατεβάζω την 6.2 και δεν βάζω καν gapps.

install ρομ ---> reboot ---> recovery ---> install rom 7 & gapps.

ούτε wipe ούτε τίποτα δεν θέλει αν την βάλεις απο πάνω.

thanks again

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

ωραιος...

ευχαριστώ ρε τρελέ να είσαι καλά...

κατεβάζω την 6.2 και δεν βάζω καν gapps.

install ρομ ---> reboot ---> recovery ---> install rom 7 & gapps.

ούτε wipe ούτε τίποτα δεν θέλει αν την βάλεις απο πάνω.

thanks again

 

Απο ποια εκδοση προσπαθουσες να φλασαρεις την 7?

BEFORE PROCEED, DO A FULL BACKUP OF YOUR DEVICE!

 

Install instructions:

 

First install: Put ROM and GAPPS zips in Internal Storage, go to recovery, wipe System, Dalvik and Cache. Flash ROM + GAPPS and reboot. To avoid issues, I recommend wipe Data too but you can try a dirty flash. After this, if you want Root, flash SuperSU (link below).

 

Update install from R5.5/R6.x: Put ROM in Internal Storage, go to Recovery and flash ROM.

 

Update install from R5.4 or minor: Put ROM + GAPPS in Internal Storage, go to Recovery and flash ROM and GAPPS R2.0. To avoid issues, I recommend wipe Data too but you can try a dirty flash.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εκδοση προσπαθουσες να φλασαρεις την 7?

BEFORE PROCEED, DO A FULL BACKUP OF YOUR DEVICE!

 

Install instructions:

 

First install: Put ROM and GAPPS zips in Internal Storage, go to recovery, wipe System, Dalvik and Cache. Flash ROM + GAPPS and reboot. To avoid issues, I recommend wipe Data too but you can try a dirty flash. After this, if you want Root, flash SuperSU (link below).

 

Update install from R5.5/R6.x: Put ROM in Internal Storage, go to Recovery and flash ROM.

 

Update install from R5.4 or minor: Put ROM + GAPPS in Internal Storage, go to Recovery and flash ROM and GAPPS R2.0. To avoid issues, I recommend wipe Data too but you can try a dirty flash.

 

καμία απο αυτές.

στοκ ρομ με custom kernel είμαι...

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

καμία απο αυτές.

στοκ ρομ με custom kernel είμαι...

 

Τοτε full wipe τη συσκευη , προσοχη μη κανεις και την ιντερναλ μνημη, και μετα φλασαρεις ρομ και gapps.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Τοτε full wipe τη συσκευη , προσοχη μη κανεις και την ιντερναλ μνημη, και μετα φλασαρεις ρομ και gapps.

 

yes yes i know...

thanks again

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Καλη η N5X 7 εχει πολλα πραγματακια αλλα μην τρελαθουμε οτι παει και σφαιρα...Εχει ισως το χειροτερο multitask που εχω χρησιμοποιησει...πανω απο 3 εφαρμογες δεν μπορει να κρατησει...αργει μεχρι και τις ρυθμισεις να ανοιξει 2-3 δευτερολεπτα που πρωτη φορα το βλεπω στο νεξους μου..γενικα ειναι αργη ρομ..ολα αυτα παντα με τον δικο της κερνελ..αυριο θα δοκιμασω αλλον..Θετικα οτι εινια stable και πολυ καλη μπαταρια σε μενα

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Καλη η N5X 7 εχει πολλα πραγματακια αλλα μην τρελαθουμε οτι παει και σφαιρα...Εχει ισως το χειροτερο multitask που εχω χρησιμοποιησει...πανω απο 3 εφαρμογες δεν μπορει να κρατησει...αργει μεχρι και τις ρυθμισεις να ανοιξει 2-3 δευτερολεπτα που πρωτη φορα το βλεπω στο νεξους μου..γενικα ειναι αργη ρομ..ολα αυτα παντα με τον δικο της κερνελ..αυριο θα δοκιμασω αλλον..Θετικα οτι εινια stable και πολυ καλη μπαταρια σε μενα

Αυτά τα 2-3 δευτερόλεπτα που λες φυσικά δεν υπάρχουν με κάθε ευγένεια..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η euphoria v1 σήμερα! (πρώην mahdi)

Την έβαλα, δεν είναι πιο αργή απο cataclysm και n5x που είναι οι μόνες stable αυτή τη στιγμή, και έχει φοβερή μπαταρία. Με δικό της kernel παντα (αποφάσισα να βάζω rom με τον δικό τους kernel, λιγότερες παράμετροι να με ζαλίζουν).

 

Εγώ με recovery παιδεύτηκα πολύ. Δηλαδή με καθαρό image η twrp 2.8.1.0 μου έβγαζε προβλήματα στην sd (όχι το κλασικό που δεν έβλεπες φακέλους και λύνεται με μια εντολή), η 2.8.2.0 έχει πρόβλημα με το mount MTP και την άφησα, cwm μου κάνει συνέχεια κόλπα με το sdcard/0, και είμαι τώρα με twrp 2.8.0.0 επιτέλους (δεν έβλεπα φακέλους αλλά με το restorecon έφτιαξε).

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η euphoria v1 σήμερα! (πρώην mahdi)

Την έβαλα, δεν είναι πιο αργή απο cataclysm και n5x που είναι οι μόνες stable αυτή τη στιγμή, και έχει φοβερή μπαταρία.

 

Τελεια νεα. Αυτην περιμενα για να περασω επιτελους σε 5.0. Καθε μερα την τσεκαριζα εκτος απο σημερα.

Με titanium κανω backup/restore τα user apps απο Android 4.4.4 σε 5.0 ;

Link to comment
Share on other sites

Τελεια νεα. Αυτην περιμενα για να περασω επιτελους σε 5.0. Καθε μερα την τσεκαριζα εκτος απο σημερα.

Με titanium κανω backup/restore τα user apps απο Android 4.4.4 σε 5.0 ;

Ναι τα δικά μου όλα δούλευαν απλά ήθελε νέα έκδοση του titanium για lollipop.

Και με το greenify στις αρχές υπήρχε θέμα από όσο ξέρω (δεν το έχω) αλλά νομίζω έχει λυθεί.

Φλασαρεις ρομ,gapps και supersu.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα και απο μένα ,

σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με την ν5χ.

περιμένω να δω και απο μπαταρία πως πάει με τον elementalx...

model: nexus 5

android: AOSP 7.0

kernel : ElementaX -N5-2.04

Baseband : M8974A-2.0.50.2.21

Build number : LRX21O

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα δικά μου όλα δούλευαν απλά ήθελε νέα έκδοση του titanium για lollipop.

Και με το greenify στις αρχές υπήρχε θέμα από όσο ξέρω (δεν το έχω) αλλά νομίζω έχει λυθεί.

Φλασαρεις ρομ,gapps και supersu.

Δεν είναι pre-rooted;

Δεν αναφέρεται κάπου το φλασάρισμα supersu.

Επίσης stock google package PAGapps δεν υπάρχουν για την 5.0. Ποια προτιμάτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι pre-rooted;

Δεν αναφέρεται κάπου το φλασάρισμα supersu.

Επίσης stock google package PAGapps δεν υπάρχουν για την 5.0. Ποια προτιμάτε;

Αν έρχεσαι από KitKat καλύτερα αφού εννοείται πάρεις backup την sd να φλασαρεις το factory image για να περαστούν και τα νέα bootloader-radio.

Μπορείς βέβαια να τα περάσεις και χωριστα.

 

Έχει μέσα supersu αλλά εγώ πάντα λόγω συνηθειου κιόλας φλασαρω και το τελευταίο supersu. Δοκίμασε να μην το φλασαρεις και θα καταλάβεις αν έχει.

 

Από ότι έχω δει στη σελίδα στο g+ έλεγαν για bpear gapps αλλά εγώ σε όλες βάζω το minimal banks gapps. Τα είχα βάλει για slim πρώτη φορά αλλά δουλεύει με όσες έχω δοκιμάσει. Είναι γυμνό βέβαια δηλαδή τα περισσότερα θα τα κατεβάσεις εσύ από Google play.

Link to comment
Share on other sites

Αν έρχεσαι από KitKat καλύτερα αφού εννοείται πάρεις backup την sd να φλασαρεις το factory image για να περαστούν και τα νέα bootloader-radio.

Μπορείς βέβαια να τα περάσεις και χωριστα.

 

Έχει μέσα supersu αλλά εγώ πάντα λόγω συνηθειου κιόλας φλασαρω και το τελευταίο supersu. Δοκίμασε να μην το φλασαρεις και θα καταλάβεις αν έχει.

 

Από ότι έχω δει στη σελίδα στο g+ έλεγαν για bpear gapps αλλά εγώ σε όλες βάζω το minimal banks gapps. Τα είχα βάλει για slim πρώτη φορά αλλά δουλεύει με όσες έχω δοκιμάσει. Είναι γυμνό βέβαια δηλαδή τα περισσότερα θα τα κατεβάσεις εσύ από Google play.

Bootloader και radio σε flasable zip βρήκα εδώ.

Στο Mahdi Rom νήμα προτείνουν από τα PAGapps, το micro package προς το παρόν που δεν υπάρχει το Full Stock.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα 2-3 δευτερόλεπτα που λες φυσικά δεν υπάρχουν με κάθε ευγένεια..

 

Τωρα εσυ εχεις πιασει το κιν μου και το λες?? Δεν ειναι η πιο γρηγορη πως να το κανουμε..Καποιες φορες χριαζεται και 2-3 δευτερολεπτα οπως στο λεω.Αποτι ειδα στο G+ δεν ειμαι ο μονος, γενικα λενε για laggy build...Τεσπα εμενα μαρεσει ο τυπος και νομιζω οτι θα την στρωση παλι

 

Κατι αλλο για οποιον εχει ασχοληθει, Το overclocking στον elementalx κανει δουλεια?!:ninja:

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εσυ εχεις πιασει το κιν μου και το λες?? Δεν ειναι η πιο γρηγορη πως να το κανουμε..Καποιες φορες χριαζεται και 2-3 δευτερολεπτα οπως στο λεω.Αποτι ειδα στο G+ δεν ειμαι ο μονος, γενικα λενε για laggy build...Τεσπα εμενα μαρεσει ο τυπος και νομιζω οτι θα την στρωση παλι

 

Κατι αλλο για οποιον εχει ασχοληθει, Το overclocking στον elementalx κανει δουλεια?!:ninja:

Να πιάσω το κινητό σου όχι, αλλά πιάνω το δικο μου και 2-3 δευτερόλεπτα δεν κανει ποτε.. Και χρησιμοποιώ την nxrom σχεδόν απο το πρώτο built .. Οτι δεν είναι σφεντόνα μπορεί αλλά το αναφέρω μήπως κατι άλλο επηρεάζει την απόκριση σου.

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η euphoria v1 σήμερα! (πρώην mahdi)

Την έβαλα, δεν είναι πιο αργή απο cataclysm και n5x που είναι οι μόνες stable αυτή τη στιγμή, και έχει φοβερή μπαταρία. Με δικό της kernel παντα (αποφάσισα να βάζω rom με τον δικό τους kernel, λιγότερες παράμετροι να με ζαλίζουν).

 

Εγώ με recovery παιδεύτηκα πολύ. Δηλαδή με καθαρό image η twrp 2.8.1.0 μου έβγαζε προβλήματα στην sd (όχι το κλασικό που δεν έβλεπες φακέλους και λύνεται με μια εντολή), η 2.8.2.0 έχει πρόβλημα με το mount MTP και την άφησα, cwm μου κάνει συνέχεια κόλπα με το sdcard/0, και είμαι τώρα με twrp 2.8.0.0 επιτέλους (δεν έβλεπα φακέλους αλλά με το restorecon έφτιαξε).

μπορεις να βαλεις ενα λινκ για το κατεβασμα? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Να πιάσω το κινητό σου όχι, αλλά πιάνω το δικο μου και 2-3 δευτερόλεπτα δεν κανει ποτε.. Και χρησιμοποιώ την nxrom σχεδόν απο το πρώτο built .. Οτι δεν είναι σφεντόνα μπορεί αλλά το αναφέρω μήπως κατι άλλο επηρεάζει την απόκριση σου.

 

Ξερω απο ποτε την χρησιμοποιεις γιατι θυμαμαι που ρωτουσες ποια ειναι και σου ειχα απαντησει..Επειδη και γω την χρησιμοποιω απο πιο πριν και δεν εχω πει τπτ τοσο καιρο γιαυτην την Ρομ καθως ηταν σβλετη..Τωρα δεν ειναι..Δεν νομιζω να επηρεαζει κατι αλλο γιατι χθες την περασα και με clean πριν σχολιασω για την ταχυτητα της..Τεσπα δεν θα μαλωσουμε γιαυτο..Ειναι σιγουρα μια καλη ρομ και εχει μελλον

Τωρα την χρησιμοποιω με ελεμενταλ και τα πραγματα εινια καπως καλυτερα αλλα σαν την 6.1 πχ δεν ειναι

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σας βλέπω να προβληματίζεστε ας συνεισφέρω κι εγώ τα δύο μου σεντς, όπως λένε και οι φίλοι μας οι Αμερικάνοι,

ούτως ή άλλως με αυτά θα μείνουμε σε λίγο καιρό... :X

 

Καθότι τα πολλά φρου φρου του στυλ Ν5Χ, Euphoria κλπ δε μου λένε τίποτα όπως έχω ξαναπει ( μια ψιλοεξαίρεση η Cat λόγω original developing )

και καθώς επίσης είναι πολύ πιθανό να μη δούμε καν Purity ( ή να αργήσει πάρα πολύ :sorry: ), η γύρα σε AOSP builds με ουσιαστικά kanks συνεχίζεται.

 

Μέχρι νεωτέρας λοιπόν OptiPop ως dd.

Σβελτάδα, σταθερότητα, μπαταρία και customization ουσίας, αντλώντας πραγματικά χρήσιμα commits από slim, cm, omni.

( οι οποίες είναι και οι μόνες που κάνουν πραγματικό open source developing αυτή τη στιγμή )

Μοναδικό " μειονέκτημα " η αφαίρεση του block format που κάνει τη rom λίγο πιο αργή κατά την εγκατάσταση

και το πρώτο boot κατά 2-3 λεπτά. Στη συνέχεια όλα νορμαλ.

Υπό παρακολούθηση παραμένουν διάφορα άλλα builds αλλά τώρα δεν έχει νόημα να επεκταθώ στο καθένα ξεχωριστά.

 

Και ναι, είναι η πρώτη φορά που δε θα με ακούσετε να σκούζω περί Multirom, καθώς λόγω θεμάτων στο TWRP, ίσως κάνει

και πιο δύσκολη τη ζωή του μη έμπειρου χρήστη σε αυτή τη φάση. Nandroid και φλασάρετε ό,τι θέλετε ;)

Link to comment
Share on other sites

Είχα flashάρει μόνο την stock rom και το radio. Τον καινούργιο bootloader γιατί τον χρειαζόμαστε;

 

Επίσης αυτη τη στιγμή είμαι με ξεκλείδωτο bootloader. Αν flashάρω τον καινούργιο ξανακλειδωνει;

Edited by Gringo
Smile...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Nexus 5 / 5X] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...