Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Krexus 7.1.1 για Nexus 5? Link?

https://plus.google.com/+GeorgeGian/posts/JoVaSmEAQgn

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

https://plus.google.com/+GeorgeGian/posts/JoVaSmEAQgn

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170102/ec1c085e9a2a82fd37da187f511c0a24.jpg

 

Ωωωω καλό!

 

Tapatalked from my Nexus 5

 

Edit:

Ένας από τους λόγους που ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από stock ήταν το πρόβλημα με τη σύνδεση σε L2TP/IPSEC VPN. Μερικά δευτερόλεπτα μετά τη σύνδεση, reboot.

Από ότι είδα όμως το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και εδώ...

Η google έχει γραμμένο το πρόβλημα στα παλαιότερα των υποδημάτων της, και αυτό παραμένει από το marshmallow. Λες να πάω σε 5.1 που δουλεύει κανονικά; :p :p :p

Edited by kted
Link to comment
Share on other sites

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170102/ec1c085e9a2a82fd37da187f511c0a24.jpg

 

Ωωωω καλό!

 

Tapatalked from my Nexus 5

 

Edit:

Ένας από τους λόγους που ήθελα να δοκιμάσω κάτι διαφορετικό από stock ήταν το πρόβλημα με τη σύνδεση σε L2TP/IPSEC VPN. Μερικά δευτερόλεπτα μετά τη σύνδεση, reboot.

Από ότι είδα όμως το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και εδώ...

Η google έχει γραμμένο το πρόβλημα στα παλαιότερα των υποδημάτων της, και αυτό παραμένει από το marshmallow. Λες να πάω σε 5.1 που δουλεύει κανονικά; :p :p :p

Δεν γνωρίζω κινέζικα κύριε. Καλορίζικο το 7,αντε και με 8.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edit. Δοκίμασε να το γράψεις στην κοινότητα krexus στο g+. Ο George G είναι πολύ επικοινωνιακός.

Edited by Gialakias

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κινέζικα κύριε. Καλορίζικο το 7,αντε και με 8.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Edit. Δοκίμασε να το γράψεις στην κοινότητα krexus στο g+. Ο George G είναι πολύ επικοινωνιακός.

Μπα, τελικά είναι μάλλον νωρίς ακόμη.

Xposed δεν υπάρχει, μία τουλάχιστον εφαρμογή (AliExpress) είχε πρόβλημα, και μετά από ένα reboot λόγω VPN, έσκασε για τα καλά, και έβγαζε System UI error (ή κάπως έτσι) όταν πατούσα το home button στο launcher.

Επιστροφή σε stock και αναμονή.

 

Tapatalked from my Nexus 5

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

Μήπως έχει κάποιος εύκαιρο τον φορτιστή του Nexus να μου πει το μοντέλο?

Τα επαιξε ο δικός μου και ψάχνω αντικατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παίδες!

 

Μήπως έχει κάποιος εύκαιρο τον φορτιστή του Nexus να μου πει το μοντέλο?

Τα επαιξε ο δικός μου και ψάχνω αντικατάσταση.

 

5V 1,2A είναι το output

Link to comment
Share on other sites

πήγα να πειραματιστώ με το Ν5 για πρώτη φορά με ρουτ,μιας και δεν μ ενδιέφερε τα προηγούμενα 2 χρόνια,αλλά κάτι δεν πήγε καλά και ενώ ξεκλείδωσα όμορφα τον bootloader,τα θαλάσσωσα στο recovery.δεν ξέρω αν φταίει και το γεγονός ότι όλη η διαδικασία έγινε με win10.τεσπα,μόλις έκανα flash fastboot με twrp3.0.3 και δεν συμμαζεύεται,το τηλέφωνο κάνει συνέχεια επανεκκίνηση.φταίει η ασχετοσύνη μου ή κάτι δεν πρόσεξα και παρέλειψα στην εκτέλεση των οδηγιών (βίντεο utube)?και το κρίσιμο ερώτημα,πώς πηγαίνω στην αρχική κατάσταση?ευχαριστώ για την κατανόηση
KT23
Link to comment
Share on other sites

πήγα να πειραματιστώ με το Ν5 για πρώτη φορά με ρουτ,μιας και δεν μ ενδιέφερε τα προηγούμενα 2 χρόνια,αλλά κάτι δεν πήγε καλά και ενώ ξεκλείδωσα όμορφα τον bootloader,τα θαλάσσωσα στο recovery.δεν ξέρω αν φταίει και το γεγονός ότι όλη η διαδικασία έγινε με win10.τεσπα,μόλις έκανα flash fastboot με twrp3.0.3 και δεν συμμαζεύεται,το τηλέφωνο κάνει συνέχεια επανεκκίνηση.φταίει η ασχετοσύνη μου ή κάτι δεν πρόσεξα και παρέλειψα στην εκτέλεση των οδηγιών (βίντεο utube)?και το κρίσιμο ερώτημα,πώς πηγαίνω στην αρχική κατάσταση?ευχαριστώ για την κατανόηση

Δοκίμασε με http://www.wugfresh.com Toolkit.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

φοβερό εργαλείο για αρχάριους σε τέτοια θέματα,δούλεψε εύκολα και πλέον επέστρεψα στην custom rom.

αν θελήσω να ξαναδοκιμάσω να κάνω ρουτ και να περάσω ρομ για nougat,με το nexus root toolkit,θα είναι το ίδιο εύκολο με το unroot που έκανα?

σ ευχαριστώ πολύ gialakias

KT23
Link to comment
Share on other sites

φοβερό εργαλείο για αρχάριους σε τέτοια θέματα,δούλεψε εύκολα και πλέον επέστρεψα στην custom rom.

αν θελήσω να ξαναδοκιμάσω να κάνω ρουτ και να περάσω ρομ για nougat,με το nexus root toolkit,θα είναι το ίδιο εύκολο με το unroot που έκανα?

σ ευχαριστώ πολύ gialakias

Κάνε ρουτ ,παίρνα twrp recovery με το τουλκιτ, και μετά μέσω του twrp παίρνας οτι θές από ρομ

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 δεν υποστηρίζεται πια επίσημα από τη Google, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πριν.

Η τελευταία official ROM M4B30Z έχει επίπεδο ασφαλείας Οκτώβριος 2016....

Προχώρησα λοιπόν σε root της συσκευής μου...που να σημειωθεί ότι από τον Μάιο του 2014 που την αγόρασα, είχαν περαστεί όλες οι official ROM είτε μέσω ΟΤΑ είτε χειροκίνητα μέσω ADB. Χωρίς ποτέ να έχει γίνει clean install.

Η Krexus είχε πολύ καλές κριτικές στη έκδοση 6.0.1

Τη Krexus Nougat 7.1.1 ακόμα την έχουν δηλωμένη ως beta στη σελίδα της Krexus στο Google+

Φλασάρισα λοιπόν τη Nitrogen OS 7.1.1 N4F26M με επίπεδο ασφαλείας Ιανουάριος 2017, με χρήση της TWRP 3.0.3-0

Την χρησιμοποιώ μια εβδομάδα ακριβώς. Απίστευτα γρήγορη, σταθερότατη σαν τη official.

Λειτουργεί μάλιστα και η Google camera version 4.2.035 χωρίς κανένα πρόβλημα crash όπως διαβάζω ότι παρουσιάζεται σε πολλές custom rom 7.1.1 Μάλιστα οι περισσότερες χρησιμοποιούν ένα patch της version 3.2 Google camera.

 

Εξαιρετική η χρήση της μπαταρίας με τη Nitrogen, πολύ καλύτερη της official...

Stable channel xyyx-dev.ru/nitrogen-os/nougat/hammerhead/

Testing channel xyyx-dev.ru/nitrogen-os/testing/nougat_7.1/hammerhead/

Edited by sant52014
Link to comment
Share on other sites

Φλασάρισα λοιπόν τη Nitrogen OS 7.1.1 N4F26M με επίπεδο ασφαλείας Ιανουάριος 2017, με χρήση της TWRP 3.0.3-0

 

Λειτουργεί μάλιστα και η Google camera version 4.2.035 χωρίς κανένα πρόβλημα crash όπως διαβάζω ότι παρουσιάζεται σε πολλές custom rom 7.1.1 Μάλιστα οι περισσότερες χρησιμοποιούν ένα patch της version 3.2 Google camera.

 

Το πρόβλημα που υπάρχει με τη Google camera 4 δεν είναι crash, αλλά κάποιες πράσινες γραμμές στο video που τραβάς και η μη λειτουργία του hdr+. Οπότε δοκίμασε αυτά αν δουλεύουν στη Nitrogen.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα που υπάρχει με τη Google camera 4 δεν είναι crash, αλλά κάποιες πράσινες γραμμές στο video που τραβάς και η μη λειτουργία του hdr+. Οπότε δοκίμασε αυτά αν δουλεύουν στη Nitrogen.

 

Δεν παρουσιάζονται πράσινες γραμμές στο βίντεο. Και το Hdr+ λειτουργεί κανονικά τόσο σε auto όσο και σε μόνιμη επιλογή.

Τα ξαναδοκίμασα και τώρα το πρωί και πράγματι λειτουργούν κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Το Nexus 5 δεν υποστηρίζεται πια επίσημα από τη Google, όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε πιο πριν.

Η τελευταία official ROM M4B30Z έχει επίπεδο ασφαλείας Οκτώβριος 2016....

Προχώρησα λοιπόν σε root της συσκευής μου...που να σημειωθεί ότι από τον Μάιο του 2014 που την αγόρασα, είχαν περαστεί όλες οι official ROM είτε μέσω ΟΤΑ είτε χειροκίνητα μέσω ADB. Χωρίς ποτέ να έχει γίνει clean install.

Η Krexus είχε πολύ καλές κριτικές στη έκδοση 6.0.1

Τη Krexus Nougat 7.1.1 ακόμα την έχουν δηλωμένη ως beta στη σελίδα της Krexus στο Google+

Φλασάρισα λοιπόν τη Nitrogen OS 7.1.1 N4F26M με επίπεδο ασφαλείας Ιανουάριος 2017, με χρήση της TWRP 3.0.3-0

Την χρησιμοποιώ μια εβδομάδα ακριβώς. Απίστευτα γρήγορη, σταθερότατη σαν τη official.

Λειτουργεί μάλιστα και η Google camera version 4.2.035 χωρίς κανένα πρόβλημα crash όπως διαβάζω ότι παρουσιάζεται σε πολλές custom rom 7.1.1 Μάλιστα οι περισσότερες χρησιμοποιούν ένα patch της version 3.2 Google camera.

 

Εξαιρετική η χρήση της μπαταρίας με τη Nitrogen, πολύ καλύτερη της official...

Stable channel http://xyyx-dev.ru/nitrogen-os/nougat/hammerhead/

Testing channel http://xyyx-dev.ru/nitrogen-os/testing/nougat_7.1/hammerhead/

Μόνο σε μένα η beta 3 απο krexus είναι πιο σμουθ απ ότι η ρομ που ανέφερες; Τις εγκατέστησα κ τις 2 κ μακράν καλύτερη η krexus!

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόνο σε μένα η beta 3 απο krexus είναι πιο σμουθ απ ότι η ρομ που ανέφερες; Τις εγκατέστησα κ τις 2 κ μακράν καλύτερη η krexus!

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος που έχει βάλει custom rom με android 7 να μας πει αν εχει παρατηρήσει αλλαγή στην διαρκεια της μπαταρίας;
Link to comment
Share on other sites

υποκειμενικά σε συσκευή 3+ ετών καλά είμαι με euclidean os η χρήση μου είναι απλή και είμαι το ίδιο από όταν το είχα καινούργιο δηλαδή 24 ώρες χωρίς σκάλισμα

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θυμίστε πώς περνω screenshot στο nexus

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πατάς ταυτόχρονα volume - και το πλήκτρο on-off για 1-2 δευτερόλεπτα ,όχι στιγμιαια

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

βγήκε και το LineageOS για το 5αρι

https://download.lineageos.org/hammerhead

 

το δοκίμασε κανείς;

ψήνομαι να το δοκιμάσω αλλά το τηλέφωνο το έχει πλεον ο μικρός και δε θέλω να του χαλάσω το set up.

Τωρα φοράει την τελευταία cyanogen

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με το παρόν μοντέλο.

Ενώ λειτουργούσε μια χαρά ξαφνικά έσβησε και μετά δεν άνοιγε πέρα από το σήμα της Google, μετά έγινε μια δοκιμή μέσω LGflashtools και ενώ είχαν γίνει μέχρι ενός σημείου περίπου 60% η εγκατάσταση απόσυνδέθηκε το USB και όσες φορές ξαναπροσπαθησα δεν έκανε τις εγκαταστάσεις των driver ώστε να προχωρήσω. Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Το κινητό είχε μόνο τα official updates.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί με το παρόν μοντέλο.

Ενώ λειτουργούσε μια χαρά ξαφνικά έσβησε και μετά δεν άνοιγε πέρα από το σήμα της Google, μετά έγινε μια δοκιμή μέσω LGflashtools και ενώ είχαν γίνει μέχρι ενός σημείου περίπου 60% η εγκατάσταση απόσυνδέθηκε το USB και όσες φορές ξαναπροσπαθησα δεν έκανε τις εγκαταστάσεις των driver ώστε να προχωρήσω. Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

Το κινητό είχε μόνο τα official updates.

Ευχαριστώ.

Λογικά σου εμφάνισε και εσένα το γνωστό πρόβλημα με το power button. Ουσιαστικά το κινητό κάνει συνεχώς επανεκκινήσεις και για αυτό βλέπεις το σήμα της Google μόνο. Έχει κολλήσει το power button και θέλει αλλαγή το κουμπί. Αν είσαι εντός εγγύησης μίλα με την LG να στείλουν courier να παραλάβει τη συσκευή σου να την πάνε για επιδιόρθωση και να σου την φέρουν πίσω, ή αν είσαι Αθήνα μπορείς να την πας κι εσύ στην Procordia. Αρχές του 2016 είχα κάνει τη διαδικασία και δεν χρεώθηκα κάτι για αυτό. Αν είσαι εκτός εγγύησης, λογικά θα υπάρχει κάποιο κόστος, αλλά για πιο σίγουρα μίλησε με την LG. Για Ελλάδα τα τηλέφωνα είναι τα: 801 11 200 900 (από σταθερό) & 210 4800 564 (από κινητό)με βάση το site της LG για επικοινωνία.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι το power button γιατί την πρώτη φορά π κόλλησε και έκλεισε και εμφάνιζε μόνιμος το Google πρώτον δεν μ ζήτησε power off πριν μ κλείσει και δεύτερον όταν πήγε να κάνει επανεκκίνηση κ πήγε να εμφανιστεί το λογότυπο της Google παρέμεινε έτσι για μια ολόκληρη ώρα, ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Αν πατήσεις παρατεταμένα το power button, αν θυμάμαι καλά στα 10 δευτερόλεπτα, το κινητό κάνει επανεκκίνηση χωρίς να χρειαστεί από εσένα κάποια άλλη ενέργεια. Ψάξε αν θες και στο ίντερνετ για αναφορές για κολλημένο power button για να δεις τι αποτελέσματα έχει το συγκεκριμένο πρόβλημα. Επίσης, για να αποσυνδέθηκε το κινητό από το USB σημαίνει ότι άλλαξε η κατάσταση της συσκευής. Πάντως αν υπάρχει εγγύηση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με την LG.

Siemens C25, Nokia 3330, Nokia 8310, Sony - Ericsson K500i, BenQ - Siemens EL71, Nokia 6288, Νοkia 5310 XpressMusic, Nokia 5800 XpressMusic, Samsung Galaxy 3 i5800, Sony Xperia Go, Vodafone Smart 4G (Yulong 8860u), Nexus 5, Nexus 5X LineageOS 15.0 (14/12/2017), Huawei P9 Lite (2017), Samsung S9+ 6GB/64GB, Samsung S20+ 8GB/128GB

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα προς το παρόν είναι πως δεν συνδέεται με το ysb, βασικά συνδέεται αλλά δεν περνάει τους οδηγούς, ξεκινάει και μετά βγάζει σφάλμα
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...