Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επι τοπου σε 15'. Παρε ενα τηλ. μονο πρωτα να εισαι σιγουρος οτι υπαρχει διαθεσιμο ως ανταλλακτικο

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι, αλλα μαλλον του Οκτωβρη ηταν το τελευταιο με βαση το επίσημο support 3ετιας...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εκανα το τελικο setup στο nexus 5...και το εχω φερει σε πολυ καλο σημειο ωστε να ειναι ειναι λειτουργικο 100% για καθυμερινη χρηση...το widget του καιρου δουλευει κανονικα πλεον....και στην υπαρχει και η δυνατοτητα για night ligt mode το οποιο ειναι πολυ χρησιμο το βραδυ... Αυτα...

Η κλίμακα μετάβασης παραθύρου κτλ στα x πόσο είναι; Μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο σε σχέση με το δικό μου

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα μετάβασης παραθύρου κτλ στα x πόσο είναι; Μου φαίνεται αρκετά πιο γρήγορο σε σχέση με το δικό μου

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

ειναι στο 0.5..

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Μια που συζητατε για custom roms, να σημειωσω απλα οτι μετα και την εκδοση του security update του Νοεμβρίου όπου το κινητο μας εμεινε...ανενημερωτο, επιβεβαιωθηκε και τυπικα η λήξη του επίσημου support από την Google όπως ηταν αναμενομενο άλλωστε στην τριετια

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο 0.5..

Ευχαριστώ πολύ! Τελικά άλλαξα τη μετάβαση και του παραθύρου και της μετάβασης στα 0,5 και εγινε αισθητά γρηγορότερο!

Κάποιο άλλο τιπ για κερνελ κτλ;;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Με πολυ στεναχωρια διαπιστωσα σημερα οτι το πολυαγαπημενο Nexus, αρχισε να μου κανει χωρις κανενα προβλημα μεχρι σημερα, διαφορα παλαβα με την οθονη...εξηγουμαι:

Στο ξεκλειδωμα αρχικα, ειτε προλαβει να κλειδωσει ειτε μετα την εισαγωγη του κωδικου, η οθονη σβηνει αμεσως! Οσο κι αν εγω ξεκλειδωνω αυτη ξανασβηνει!

Κατά την χρήση σε όποια εφαρμογή η οθόνη σβήνει στιγμιαία και επιστρέφει στην lock screen...

Και το χειροτερο ισως, διαπιστωσα οτι χτυπωντας το πισω καλυμμα σε ασχετα σημεια παλι αναβει ή σβηνει κατα το δοκουν και μαλιστα φτιαχνει για μικρο χρονικο διαστημα....!

Το τηλεφωνο δεν εχει πεσει Ποτε και πριν τρεξω στο σερβις, ηθελα την πιθανη εμπειρια σας με το θεμα....

Παιζει να ειναι η γνωστη ασθενεια του power button αλλα πριν φτασει σε επιπεδο bootloop?

Edited by dbal

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ στεναχωρια διαπιστωσα σημερα οτι το πολυαγαπημενο Nexus, αρχισε να μου κανει χωρις κανενα προβλημα μεχρι σημερα, διαφορα παλαβα με την οθονη...εξηγουμαι:

Στο ξεκλειδωμα αρχικα, ειτε προλαβει να κλειδωσει ειτε μετα την εισαγωγη του κωδικου, η οθονη σβηνει αμεσως! Οσο κι αν εγω ξεκλειδωνω αυτη ξανασβηνει!

Κατά την χρήση σε όποια εφαρμογή η οθόνη σβήνει στιγμιαία και επιστρέφει στην lock screen...

Και το χειροτερο ισως, διαπιστωσα οτι χτυπωντας το πισω καλυμμα σε ασχετα σημεια παλι αναβει ή σβηνει κατα το δοκουν και μαλιστα φτιαχνει για μικρο χρονικο διαστημα....!

Το τηλεφωνο δεν εχει πεσει Ποτε και πριν τρεξω στο σερβις, ηθελα την πιθανη εμπειρια σας με το θεμα....

Παιζει να ειναι η γνωστη ασθενεια του power button αλλα πριν φτασει σε επιπεδο bootloop?

 

ειχα παθει πριν ενα χρονο, αν οχι το ιδιο, παρόμοιο. Δες εδώ

με πολλά restart έφτιαξε. softwαρικό ηταν και μεχρι σημερα δεν μου το εχει ξανακάνει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά όπως γράφεις κι εσύ στο αρχικό post, σου σβήνει μόνο μετά το unlock. Δυστυχώς σε μένα το κάνει και εντελώς τυχαία ενώ κάνω το οτιδήποτε, η οθόνη σβήνει και αρχίζει πάλι το παιδεμα στη lock screen...

Αρχίζω να ελπίζω σε πρόβλημα με το power button γιατί ένας φίλος μου είπε ότι η procordia το αλλάζει με 20€ περίπου - αρκεί να φταίει αυτό...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μετα και το animation στην navigation bar... δεν έχει μείνει κάτι άλλο για το pixel setup.. μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμενος όπου ένα κινητό του 2013 τρέχει απροβληματιστα καινούργιες λειτουργίες... Και πάει και σφαίρα όπως θα δείτε!

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μετα και το animation στην navigation bar... δεν έχει μείνει κάτι άλλο για το pixel setup.. μπορώ να πω πως είμαι ενθουσιασμενος όπου ένα κινητό του 2013 τρέχει απροβληματιστα καινούργιες λειτουργίες... Και πάει και σφαίρα όπως θα δείτε!

Ποια ρομ είναι αυτή που φοράς?

 

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έφαγε επική πτώση. Πισω καπάκι φτηνό αλλά αυθεντικό (να έχει τα nfc κτλ) που βρίσκουμε ;

Αν είσαι αθηνα μπορώ να σου δώσω έχω ένα νεξους με πρόβλημα στην μητρικη

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια συγχωρεστε με που ισως ρωτω κατι που έχει πιθανοτατατα απαντηθει πολλακις στο παρελθον μα το ρωτω για ενα φιλο μου που δσν κατεχει απο πολλα και μου ειναι αδυνατο να γυρισω τις σελίδες προς τα πισω στο νημα και να διαβασω τοσο μεγαλο ογκο πληροφοριών.

Θελω να ρωτησω λοιπον το εξης: Μου ειπε ο φιλος μου οτι οταν συνδεει το κινητο του με το pc δεν μπορει να κανει μεταφορα τις φωτογραφίες του εκει απο το κινητο. Οτι δηλαδη το κινητο φαινεται στο pc αλλα οτι φαινεται αδειο εντελώς μεσα, ουτε καν ενα φακελο δεν δειχνει! Ισχυει αυτο ρε παιδια; Γιατι όταν το ακουσα απο το φιλο μου μου φανηκε καπως..

 

Sent from my Galaxy Note 4 via Tapatalk

Δημήτρης

LUCAS HOOD

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγχωρεστε με που ισως ρωτω κατι που έχει πιθανοτατατα απαντηθει πολλακις στο παρελθον μα το ρωτω για ενα φιλο μου που δσν κατεχει απο πολλα και μου ειναι αδυνατο να γυρισω τις σελίδες προς τα πισω στο νημα και να διαβασω τοσο μεγαλο ογκο πληροφοριών.

Θελω να ρωτησω λοιπον το εξης: Μου ειπε ο φιλος μου οτι οταν συνδεει το κινητο του με το pc δεν μπορει να κανει μεταφορα τις φωτογραφίες του εκει απο το κινητο. Οτι δηλαδη το κινητο φαινεται στο pc αλλα οτι φαινεται αδειο εντελώς μεσα, ουτε καν ενα φακελο δεν δειχνει! Ισχυει αυτο ρε παιδια; Γιατι όταν το ακουσα απο το φιλο μου μου φανηκε καπως..

 

Sent from my Galaxy Note 4 via Tapatalk

 

Πρέπει να επιλέξει στις ειδοποιήσεις την επιλογή του να το δει σαν εξωτερικό σκληρό ο υπολογιστής.

Link to comment
Share on other sites

Τη Δευτέρα έφαγα όλη τη μέρα σε δοκιμές rom :p

Δοκίμασα 12!!!!!!

Η μόνη αξιοπρεπής, και χωρίς κανένα πρόβλημα στην απλή χρήση που κάνω ήταν η EuclideanOS και αυτήν δουλεύω.

Τελικά πάρα πολλοί το παίζουν ειδικοί αλλά μόνο ..... βγάζουν για να γράφουν στο XDA δεν είναι τυχαίο ότι σοβαροί developers δεν έχουν βγάλει ακόμη την rom για τη Nougat.

Υ.Γ. μη μου πείτε για Cyanogen διότι αυτές φοράω πάντα από τα πρώτα Νέξους μου:)

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που το θρυλικο Nexus εχει μπει στο συρταρι λογω προβληματος στη μητρικη (βλ. υπογραφη), χαζευα χθες στα factory images της Google και ειδα νεα καταχωρηση για Δεκεμβριο παρα το γεγονος οτι τον Οκτωβριο ηταν το τελος του επισημου 3ετους support και για ενημερωσεις ασφαλειας! Πολυ φυσιολογικα λοιπον τον Νοεμβριο βγηκε Image για ολα τα επόμενα μοντελα του 5αριου, ενω εντυπωση προκαλει οτι η ενημερωση του Δεκεμβριου βγηκε μονο για το 5αρι και κανενα αλλο μοντελο αντιστοιχης ή προηγουμενης "γενιας" (πχ Nexus7 wifi 2013)

Κι επειδη προφανως το εχετε ηδη παρει ΟΤΑ, ηθελα να ρωτησω αν ηταν μονο το security update Δεκεμβριου ή ειχε και αλλες βελτιωσεις/bug fixes

Ετσι κι αλλιως, αθανατο...! :respect:

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που το θρυλικο Nexus εχει μπει στο συρταρι λογω προβληματος στη μητρικη (βλ. υπογραφη), χαζευα χθες στα factory images της Google και ειδα νεα καταχωρηση για Δεκεμβριο παρα το γεγονος οτι τον Οκτωβριο ηταν το τελος του επισημου 3ετους support και για ενημερωσεις ασφαλειας! Πολυ φυσιολογικα λοιπον τον Νοεμβριο βγηκε Image για ολα τα επόμενα μοντελα του 5αριου, ενω εντυπωση προκαλει οτι η ενημερωση του Δεκεμβριου βγηκε μονο για το 5αρι και κανενα αλλο μοντελο αντιστοιχης ή προηγουμενης "γενιας" (πχ Nexus7 wifi 2013)

Κι επειδη προφανως το εχετε ηδη παρει ΟΤΑ, ηθελα να ρωτησω αν ηταν μονο το security update Δεκεμβριου ή ειχε και αλλες βελτιωσεις/bug fixes

Ετσι κι αλλιως, αθανατο...! :respect:

Δεν είχε ενημέρωση για security. Παραμενει η Οκτωβρίου. Bug fixes και νομίζω κάτι driver updates

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως, αθανατο...! :respect:

Έτσι ακριβώς. Εγώ πήρα στην θέση του το oneplus 3t, γιατί θεωρώ ότι είναι ότι πιο κοντά στην φιλοσοφία των nexus....Το αντικατέστησα λόγω μπαταριας και μέγεθους οθόνης. Πραγματικά εκτός από την διάρκεια της μπαταρίας δεν έχει να ζηλέψει το νεξους σε ΤΙΠΟΤΑ από το 3Τ....(για την καθημερινή προσωπικη χρήση). Πραγματικά respect

OnePlus 5t
Link to comment
Share on other sites

Κι απο οτι φαινεται τον ιδιο σεβασμο του εχει και η ιδια η...Google με την "εκτακτη" αναβαθμιση του Δεκεμβριου...! Για να δουμε αν θα εχει και συνεχεια λοιπον...

Καλη Χρονια σε όλους!

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Από προχθές αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με το κινητό. Ξαφνικά από τις γρήγορες συντομεύσεις πάτησα το εικονιδιο του wifi για να ανοίξει κ αυτό δεν πατιότανε και δεν άνοιγε. Όταν έμπαινα από τις ρυθμίσεις στο wifi και το άνοιγα δεν έβρισκε κανένα δίκτυο (ενώ υπήρχανε). Πήγαινα να το κλείσω και να το ξανανοίξω αλλά δεν έκλεινε το wifi. Ακόμα κ όταν το έκλεισα αυτό συνέχιζε να κάνει αναζήτηση και να μην βρίσκει κανένα δίκτυο. Μετά από πολλά restart κατάφερα να μπώ στο δίκτυο μου, αλλά μέσα σε 2 λεπτά με πετούσε έξω και έκλεινε αυτόματα από μόνο του το wifi. Αποφάσισα και έκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πάλι τπτ. Τώρα ανοίγει το wifi, αποσυνδέεται και κλείνει αυτόματα και έχω φτάσει στο άλλο άκρο να το κλείνω και αυτό να ανοίγει μόνο του και να κάνει σύνδεση και ξανά αποσύνδεση μόνο του. Μερικές φορές την πρώτη μέρα του προβλήματος έκλεινε το κινητό μόνο του και ξανάνοιγε δείχνωντας το σημα του android (δεν το ξαναέκανε μετά την επαναφορά των ρυθμίσεων). Το έχωδοκιμάσει σε πολλά δίκτυα wifi και κάνει το ίδιο. Δοκίμασα και επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου αλλά μάταια. Καμιά βοήθεια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και καλή χρονιά.

Από προχθές αντιμετωπίζω ενα πρόβλημα με το κινητό. Ξαφνικά από τις γρήγορες συντομεύσεις πάτησα το εικονιδιο του wifi για να ανοίξει κ αυτό δεν πατιότανε και δεν άνοιγε. Όταν έμπαινα από τις ρυθμίσεις στο wifi και το άνοιγα δεν έβρισκε κανένα δίκτυο (ενώ υπήρχανε). Πήγαινα να το κλείσω και να το ξανανοίξω αλλά δεν έκλεινε το wifi. Ακόμα κ όταν το έκλεισα αυτό συνέχιζε να κάνει αναζήτηση και να μην βρίσκει κανένα δίκτυο. Μετά από πολλά restart κατάφερα να μπώ στο δίκτυο μου, αλλά μέσα σε 2 λεπτά με πετούσε έξω και έκλεινε αυτόματα από μόνο του το wifi. Αποφάσισα και έκανα επαναφορα εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά πάλι τπτ. Τώρα ανοίγει το wifi, αποσυνδέεται και κλείνει αυτόματα και έχω φτάσει στο άλλο άκρο να το κλείνω και αυτό να ανοίγει μόνο του και να κάνει σύνδεση και ξανά αποσύνδεση μόνο του. Μερικές φορές την πρώτη μέρα του προβλήματος έκλεινε το κινητό μόνο του και ξανάνοιγε δείχνωντας το σημα του android (δεν το ξαναέκανε μετά την επαναφορά των ρυθμίσεων). Το έχωδοκιμάσει σε πολλά δίκτυα wifi και κάνει το ίδιο. Δοκίμασα και επαναφορά ρυθμίσεων δικτύου αλλά μάταια. Καμιά βοήθεια?

Φλασαρε factory image και αν δεν λυθεί το θέμα πας για Motherboard.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τη Δευτέρα έφαγα όλη τη μέρα σε δοκιμές rom :p

Δοκίμασα 12!!!!!!

Η μόνη αξιοπρεπής, και χωρίς κανένα πρόβλημα στην απλή χρήση που κάνω ήταν η EuclideanOS και αυτήν δουλεύω.

Τελικά πάρα πολλοί το παίζουν ειδικοί αλλά μόνο ..... βγάζουν για να γράφουν στο XDA δεν είναι τυχαίο ότι σοβαροί developers δεν έχουν βγάλει ακόμη την rom για τη Nougat.

Υ.Γ. μη μου πείτε για Cyanogen διότι αυτές φοράω πάντα από τα πρώτα Νέξους μου:)

Αφού έκανες τόσες δοκιμές, βάλε krexus 7.1.1 να ξενοιασεις και να είσαι και Up to date.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρε factory image και αν δεν λυθεί το θέμα πας για Motherboard.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αφού έκανες τόσες δοκιμές, βάλε krexus 7.1.1 να ξενοιασεις και να είσαι και Up to date.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Krexus 7.1.1 για Nexus 5? Link?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...