Jump to content

Google Nexus 5 (by LG)


kargeo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ... Θα ξεκινήσουν τα άπειρα post περί εγκατάστασης χωρίς να χαθούν δεδομένα. :lol::lol:

 

Δείτε τον οδηγό του Γυαλάκια!

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Μιας και είχα και στο Ν5 και Ν7 την τελευταία dev έκδοση πάω για clean install από το factory image. Από το Ν9 που είδα χθες, οι αλλαγές δεν είναι τρομαχτικές σε σχέση με την τελευταία dev preview.
Link to comment
Share on other sites

Θα την περάσω και εγώ σήμερα και θα πω εντυπώσεις.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα lollipop! Κατέβασα το image από το σάιτ της google και μέσα στα αρχεία είχε "flash-all", το πάτησα και μπήκε η ρομ. Ελπίζω όλα να είναι σωστά.

Μέχρι τιγμής όλα τρέχουν νεράκι!

:D
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα lollipop! Κατέβασα το image από το σάιτ της google και μέσα στα αρχεία είχε "flash-all", το πάτησα και μπήκε η ρομ. Ελπίζω όλα να είναι σωστά.

Μέχρι τιγμής όλα τρέχουν νεράκι!

 

Χωρίς Fastboot κτλ;

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα... Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω πείρας.
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα είναι να φλασαρουμε η μέσω ota? Θα έχει κάνα θέμα στις επιδωσεις πχ αμα μπει απο ΟΤΑ ?
Samsung Note 9 Black
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς Fastboot κτλ;

Το αρχείο αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω, δεν είναι τίποτα άλλο από ένα script που εκτελεί τις εντολές αυτόματα τη μία μετά την άλλη. Οι εντολές αυτές καθαυτές είναι οι ίδιες, που σημαίνει ότι και πάλι πρέπει να έχεις fastboot και adb.

Link to comment
Share on other sites

την περασα και εγω με fastboot...πρωτες εντυπωσεις μου φαινεται πιο γρηγορο(μπορει βεβαι να ειναι placebo)αλλα ετσι και αλλιως γρηγορο ηταν...μπαταρια θελω να δω....
Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς δε μασάει το n5 από θέμα ταχύτητας! Τη μπαταρία θέλω να δω και εγώ.. Ετοιμάζω backup κτλ και λογικά αύριο ίσως ασχοληθώ να τη περάσω

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο αυτό που λέει ο φίλος παραπάνω, δεν είναι τίποτα άλλο από ένα script που εκτελεί τις εντολές αυτόματα τη μία μετά την άλλη. Οι εντολές αυτές καθαυτές είναι οι ίδιες, που σημαίνει ότι και πάλι πρέπει να έχεις fastboot και adb.

 

Έτσι ακριβώς. Αν έχεις ξεκλειδώσει τον bootloader και κατεβάσεις το image το έχει μέσα. Αλλά μπορείς και μόνος να το κάνεις. ☺

:D
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει και το root με custom kernel βέβαια. Credit goes to Gialakias

 

Θα κάνω μια χαζή ερώτηση αλλά όταν λέμε για custom kernel πάει να πει ότι αλλάζει και η συμπεριφορά του κινητού για την μπαραρία για παράδειγμα ή απλά το βάζουμε αυτό για να γίνει το ρουτ;

:D
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει αρκετά πράγματα. Κάνε μια αναζήτηση για το τι είναι kernel και μετά ερωτήσεις στο ανάλογο θέμα με τις τροποποιήσεις του nexus 5
Link to comment
Share on other sites

Αλλάζει αρκετά πράγματα. Κάνε μια αναζήτηση για το τι είναι kernel και μετά ερωτήσεις στο ανάλογο θέμα με τις τροποποιήσεις του nexus 5

 

Ξέρω τι είναι κερνελ. Απλά ρωτάω αν αξίζει να το κάνω τώρα το ρουτ ή να περιμένω μήπως βγει κκάποιος άλλος τρόπος. Αυτός ο κέρνελ που θα μπει είναι καλύτερος από αυτόν που έχει τώρα το κινητό με λίγα λόγια;

:D
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να περιμένω τις πρώτες καλές-σταθερές custom λολιποπ..

Αν δοκιμάσει κανείς κάποια ας μας πει τι παίζει..

''Samsung Galaxy S7 Edge''

''Ipad mini 2''

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα σήμερα το πρωί την Lollipop μέσω TWRP (flashable zip από xda) και κατόπιν πήγα να ξεκλειδώσω τον bootloader για να το ρουτάρω με το cf auto root.Δυστυχώς έπεσα σε bootloop όπου το κινητό πήγαινε να μπει στο TWRP recovery,χωρίς επιτυχία και ξαναμπούταρε.κ.τ.λ. Στην εντολή adb devices δεν μου έδειχνε καμία συσκευή.Μόνο σε fastboot έβλεπε την συσκευή.Τελικά πέρασα την rom μέσω fastboot αλλά δεν έχω πλέον TWRP recovery.

Δώστε λίγο προσοχή στο ρουτάρισμα της συσκευής για να μην περάσετε τα ίδια.:)

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5 (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...